Party kleding maakt kerstfeest compleet Gezellig lateien met wild Geen kerstmis zonder muziek Romantisch en persoonlijk kerstsfeer in huis IRS 92-470 Zwart, wit en rood zijn de kleuren die traditie getrouw horen bij partykleding. Vooral zwart is favoriet. Een tint die dit seizoen tijdens de sfeer volle decemberdagen ook veelvuldig te zien zal zijn, is donkergrijs. Het dragen van partykle ding is voor veel mensen al een feest op zich. Het kleurbeeld komt misschien enigszins somber over, maar door onverwachte combinaties te maken, kan iedereen heel feestelijk voor de dag komen. Kerstvieren doe je bijvoorkeur in 'stijl'. Kleding speelt daarbij een belangrijke rol. Op de foto een 'Cocktail dress' uit de kollektie van Laura Ashley. Dit winterseizoen spelen in de mode onverwachte combi naties een grote rol. Ook met kleding, geschikt voor feeste lijke gelegenheden, kan iedere vrouw stijlvolle en naar wens opvallende combi naties maken. Draag bijvoor beeld onder een lang rood hes met ceintuur een prachtige, witte blouse met een giganti sche kraag of volant en korte, pittige wintershorts. Dezelf de wintershorts, in grijs of zwart, doen het ook uitste kend onder een witte of zwar te blouse met kanten mou wen en een front vol fantasie volle ruches. Enkellange, soepele rokken kunnen worden gecombineerd met gilets, met korte jasjes die met behulp van veters een strak accent aan de taille geven of met lange jasjes, waarbij bijvoor beeld een onverwacht diep rug decolleté zicht geeft op de huid. Deze kledingstukken kunnen natuurlijk ook uitstekend wor den gedragen na de feestdagen. Verlengde gilets, overhemdblou ses, rokken en wintershorts zijn modieuze combinatie-basics die steeds weer van pas komen. TWEEDELIGE KOSTUUMS Representatief voor de feest dagen zijn ook de tweedelige kostuums, die bestaan uit broek of rok met bijpassende blazer. Het mannenpak is heel vrouwe lijk uitgevoerd en komt, door er accenten als fluweel, satijn, kant en plissés aan te voegen, heel feestelijk voor de dag. Vrouwen die op zoek zijn naar exclusieve partykleding komen uit bij cocktailjurken, waarbij pailletten, geraffineerde decolle té-uitsnijdingen en glans een grote rol spelen. Satijn, zijde, brokaat, lamé en iriserende ma terialen in intensieve kleurstel lingen bepalen het stoffenbeeld. KOSTUUM Partykleding voor de man wordt steeds luxer met verwer kingen van strass, zijde, satijn, velours en changeant voor een feestelijk effect. Alles is verkrijg baar op het gebied van klassieke uitgaanskleding, variërend van smoking tot rokkostuum. Er zijn echter niet veel mannen die kie zen voor dergelijke "luxe" kle ding. Meestal blijven zij tijdens de feestelijke decemberdagen trouw aan het driedelige kos tuum. Onder colbert en gilet dra gen zij een sierlijk shirt en een bijpassende stropdas of een vlin derstrikje. De man die liever niet voor de dag komt in een driede lig kostuum, zal versteld staan van de vele mogelijkheden die er zijn op het gebied van colbert- /broek-combinaties. Van enige afstand lijkt het pak unikleurig, maar van dichtbij blijken kleine dessins ingeweven te zijn. Der gelijke kaviaar- en faux-uni's dessineringen maken het moge lijk om colbert en broek in ver schillende patronen en tinten te combineren tot een geheel met de allure van een kostuum. BRUTALER De kleuren van het colbert zijn brutaler dan die van het kos tuum, dat wat behoudend is uit gevoerd, veelal in antracietgrijs. Fel blauw, hard groen en rood voeren de boventoon. Voor wie dergelijke tinten nog niet aan durft, zijn er colberts in grijs- en aardetinten en vergrijsde zachte kleuren. Bij de kleurige colberts passen pantalons in antraciet grijs of zwart het beste. Effen overhemden worden in tal van kleuren aangeboden. De stropdas mag gerust opvallen. We signaleren vele originele be drukkingen. Actueel zijn vooral de tweekleurige minimal des sins, waarbij veelal zwart of an traciet gecombineerd is met een neutrale kleur. Voorbeeld van een eenvoudige kersttafel op basis van plate-service (d.w.z. dat u de borden kant en klaar vanuit de keuken opdient.). Foto: Foto Benting, met dank aan Restaurant De Holten Ploeg in Erm, gem. Sleen (Dr.). Kerst is voor menigeen de tijd om eens iets anders op tafel te zetten. Decem ber is ook een maand die volop in het wildseizoen ligt. Het is mogelijk ook voor u het juiste moment om te genieten van het eten van wild. Niet alleen het eten van der gelijke lekkernijen is aantrek kelijk, ook het bereiden van dit soort delicatessen is een vreugde Een paar voorbeel den. Hazepeper: voor het maken van hazepeper kunt u restan ten haas of ander wild gebrui ken. Bak in een klontje boter wat bloem en maak een mooie gladde saus met de overgeble ven jus en wat water. Doe hierin wat laurier, 3 kruidna gels, peper, zout en een flinke scheut Worchestershire saus. Voeg hier vervolgens een ge raspte ui, een beetje azijn, een theelepeltje suiker en een ge raspte citroenschil aan toe. Roer dit alles goed door el kaar. Voeg de resten haas toe en een glas rode wyn. Laat dit geheel anderhalf uur stoven. Gebraden duif: wrijf de panklaar gemaakte duiven in met peper en zout. Lardeer ze met spek en laat ze in een braadslee bij matige hitte gaar worden. Haal de touwtjes van het spek en snijd de gare dui ven in plakjes. Rangschik ze vervolgens met het in stukjes gesneden spek en gebakken champignons op een schaal. Wilde eend met sinaasap pel: zout en peper twee wilde eenden van binnen en van bui ten. Leg ze in een braadpan met boter en braad ze even aan. Voeg 100 gram gesneden prei, ui, wortel en selderijknol toe en fruit deze mee. Doe ver volgens het sap van twee si naasappelen bij de eenden en de wildjus. Laat de eenden nu gaar smoren. De sinaasappe len dun schillen (zonder wit eraan), de schil in hele dunne reepjes snijden en afkoken. De sinaasappel in plakjes snijden. Haal de eenden uit de pan en houd ze warm. Twee suiker klontjes in een pannetje tot caramel branden en blussen met azijn. Doe nu de carame- loplossing by de saus en kook deze in tot de gewenste dikte. Voor het opdienen snijdt u de eend in parten en serveer een gedeelte van de saus met reep jes sinaasappelschil over de eend. Doe de rest in een aparte kom. Literaard komen deze ge rechten nog beter tot hun recht wanneer u ze opdient op een fraai gedekte kersttafel. Dat mag maar hoeft niet altijd even uitgebreid. Wie het een voudig wil houden kan toch een bijzondere sfeer bereiken door bijvoorbeeld een rood lint in kruisvorm over de tafel te leggen. Een paar takjes den- negroen waarin heel beschei den wat versiering is aange bracht en kandelaars met kaarsen, verhogen de sfeer al direct. Wie dan bovendien nog zorgt voor een leuk, bijvoor beeld rood, kerstservetje en een eenvoudig wijntje, heeft al veel meer bereikt dan de een voudige tafelschikking van alle-dag. Kerstmis en kerstmuziek zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Dat is niet zo vreemd wanneer men zich be denkt dat de kerstviering in de kerken altijd gepaard ging (en gaat) met op z'n minst de klanken van een koor. Bij kerstmis hoort een kerst mis en muziek speelt in deze kerkelijke viering een belangrijke rol. Zodra de goedheiligman op zijn paard zuidwaarts trekt en 'Santa' de eerste kerstbellen doet rinkelen, worden we weer overal geconfronteerd met kerst muziek. Op de radio, op de TV, als achtergrondmuziek in win kels en warenhuizen en niet in de laatste plaats in de platenbak- ken en CD-rekken. Ook dit jaar is het aanbod weer groot. Of je nu van klassie ke of gewijde muziek houdt, of de voorkeur geeft aan Jazz, Pop- /Rock, Schlagers of Nederlands talig, voor een ieder is er wel een kerstmuziekje te vinden dat aan de wensen voldoet. Waarom toch die onweer staanbare drang om elk jaar weer hetzelfde repertoire te ko pen? Het antwoord ligt voor de hand. Waar vroeger nog vrijwel iedereen het kerstfeest in de kerk vierde, vergezeld van pas send repertoire, vieren velen kerstmis nu thuis. De kerst CD thuis is dus een verlengstuk van die traditie. Je zou kunnen zeg gen dat we met onze Kerst CD's feitelijk de kerk weer in huis ha- Kaarsen zorgen in huis voor een bepaalde sfeer. In ieder geval is die sfeer feestelijk, gezellig en roman tisch. Tegenwoordig zijn er sfeermakers in allerlei afmetingen, vormen en kleuren te koop. Gelukkig hoe ven ze niet meer als een enkel lichtpuntje dienst te doen. Creatieve geesten groeperen nu kaarsen van allerlei afmetingen dicht bij elkaar, zodat ze een deco ratief element vormen in het interieur. Meestal wor den deze groepjes op kleur gerangschikt. Een voorbeeld hiervan zijn collecties van hoge, smalle, lage en brede kaarsen in blauw, rood, groen of oranje, hoewel een groepering in wit ook schitterend kan zijn. Be halve gekleurde kaarsen zijn er bijpassende kaarsenstand aards in dezelfde tinten ver krijgbaar. VARIANTEN Vele varianten van de oor spronkelijke kaars zijn in de loop der tijden verschenen. Was de eerste kaars nog een echte dompelkaars, die met de hand werd gemaakt, tegen woordig kunnen we kiezen uit diverse kaarsen in allerlei vor men, druipkaarsen, waskaar sen, etc. Het hoeven echter lang niet altijd kaarsen te zijn die zorgen voor de gezellige fonkelende lichtpuntjes in huis. Heel mooi staat bijvoor beeld een glazen accubak ge vuld met een laagje water, waarin diverse waxinelichtjes drijven. De vlammetjes die in het water weerkaatsen, zor gen zo voor een extra schitte ring. Ook kleine olielampjes van glas, gevuld met gekleurde lampenolie, doen het erg leuk. Kaarsen vinden we niet al leen met kerstmis in huis. Te genwoordig branden mensen kaarsen voor de gezelligheid en de sfeer en dat is toch een teken dat de kaars helemaal is geïntroduceerd in onze huis kamer. Kaarsen zijn échte sfeermakers. Zeker wanneer u ze plaatst in een mooie sfeervolle kandelaar. (Foto: Villeroy Boch) Zo maar een voorbeeld uit het reus achtige aan bod kerstpla ten en -CD's van dit jaar. Stemmige Kerstmuziek met violist An- dré Rieu. Sieraden als kerstgeschenk Wat de aanschaf van duurdere consumenten-artikelen be treft is er een duidelijke verschuiving van Sinterklaas naar Kerstmis. Vooral de laatste paar jaar is dat heel goed merk baar. Wat daarvan de oorzaak is, is niet goed te achterhalen al wordt wel eens verondersteld dat de invloed van de tv ook op dit punt niet is te onderschatten: we zien meer, niet alleen van elkaar in eigen land, maar zeker ook wat in het buiten land gebruikelijk is. Bovendien wordt de tijd rond Kerst sterk geromantiseerd, en is Kerstmis veel meer een feest voor alle leeftijden dan Sinterklaas. In een dergelijke sfeer ben je sneller geneigd een persoonlijk, romantisch cadeau te geven. Bij voorbeeld een sieraad. Dames maak je vooral blij met briljant en goud. Terwijl heren een goed gestyled horloge van wat betere kwaliteit over het alge meen zeer op prijs stellen. Op de foto twee door Rop Ranzijn voor het Zwitsere hor- logemerk Bellini ontworpen polshorloges. De horloges zijn uitgevoerd met een zeer plat uurwerk met een hoogte van 1,1 milimeter. De constructie zorgt ervoor dat het horloge waterdicht is. De horlogekast is verguld. De polsband is van leer. Prijsindicatie: rond fl. Sieraden worden meestal niet zo maar 'even' gekocht. Velen kij ken eerst langdurig in de etalages, gaan hier en daar naar binnen om wat informatie te vragen en be sluiten pas daarna tot koop over te gaan. RINGEN EN CHOKERS Wat goud en briljanten betreft, doen ringen en chokers (een ket ting met orgament) het bij de da mes erg goed. Ringen zijn er in al lerlei uitvoeringen en prijsklas- Ze zijn er al vanaf rond f.70,00 tot zes a zevenhonderd gulden en meer. De gemiddelde prijs van een choker, die een sterk persoon lijk karakter heeft, ligt op rond de vier tot vijfhonderd gulden. Zoals gezegd, zijn voor de heren vooral horloges erg in trek; vanaf een paar tientjes voor eenvoudige modellen loopt de prijs door tot twaalfhonderd gulden voor bij zonder mooie, fraai gestyleerde modellen van befaamde merken. Behalve horloges zijn ook das klemmen in allerlei variaties bij zonder gewild, zowel in zilver (vanaf rond vijftig gulden) als in goud, al of niet voorzien van een briljahtje (vanaf rond tweehon derd gulden).

De Havenloods | 1992 | | pagina 9