m DE HAVENLOODS Ombudscommissie geeft klagers GWB gelijk in conflict met het IN DEZE KRANT Schiedams Nieuwsblad De ijstaarten liggen weer klaar De Uitvreter tot leven MEDEDELING OPGELET! Tafels vol met bergen kerst- en nieuwjaarspost 5^ SCHIEDAM Zo vlak voor de kerstdagen en het nieuwe jaar zou je denken dat iedereen bezig is met het voorbereiden van alle feestmaaltijden en het schrijven van wenskaarten. Niets blijkt minder waar, want de theaters in Schiedam zijn er opnieuw in geslaagd een groot aantal coryfeeën naar hun bühne te lokken. Na het succes van hun vorige klucht 'Vijf hoog het raam uit' komt het Theater van de Lach nu met 'Kink in de kabel'. Het is geschreven door Ray Cooney die al heel wat van zijn stukken vertaald heeft zien worden door Lanting en de zijnen. Het verhaal gaat over de taxichauffeur Bertus die getrouwd is met twee vrou wen. Natuurlijk heeft Bertus alles tot in de puntjes uitgedokters om zijn aandacht gelijkelijk te kunnen verdelen. Alles gaat echter mis als hij in het ziekenhuis belandt en aan rechercheurs twee adressen opgeeft met ale gevolgen van dien. Theater van de Lach is vrijdag 18 december te zien in het Passage-theater. De aanvang is 20.15 uur en de toegang bedraagt 28 gulden. 'De Uitvreter' van de bekende Nederlandse schrijver Nescio wordt, eveneens op 18 december, tot leven gebracht door acteur Johannes Kemkes. Het herhaal gaat over jeugdidealen die stuklopen op een materialistische maatschappij. Japi is de levenskunstenaar die de tijd tracht stil te zetten en zich lot wil onttrekken. Door de ogen van Koekebakker, een oude vriend, zien we Japi tot het besef komen dat dat onmogelijk is. Te zien in Theater de Teerstoof om 20.30 uur de entree bedraagt f 18,-. Het Clownstheater Confetti speelt op zaterdag 19 december in Theater de Teerstoof'Japan'. De clown Confetti is stapelverliefd op Yuko een talentvolle koorddanseres. Hij doet alles om met haar in kontakt te komen: hij richt zijn kamer Japans in en leert veel Japanse gewoonten. Zaterdag om 14.00 uur kunnen de kleintjes van 6 tot 12 jaar zien of het hem op die manier lukt zijn geliefde voor zich te winnen. De entree is 5 gulden. De nadruk van de voorstelling 'Daniël en zijn moeder' ligt vooral op de liedjes al dan niet samen gezongen door moeder Dorine en haar zoon. Toch komen er ook veel absurde dialogen in voor, waarin vooral generatieconflicten te zien zijn. Alles begint met Moeder die in een café op haar zoon wacht die natuurlijk te laat is. Daarna komen Moeder en zoon pas op dreef en gaan met hun liedjes alle kanten op. de voorstelling begint op zaterdag 19 december om 20.30 uur in Theater de Teerstoof. OPRUIMING BEGINT DONDERDAG 17 DECEMBER Coolsingel 46a, Rotterdam De donderdaguitgave van De Havenloods en Het Zuiden verschijnt in week 52 op dinsdag 22 december 1992. Inlevertijden: zetten advertenties plus reserveren: vrijdag 18 december tot UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK a Actie voor Save Ha- vens in Joegoslavië A Scholieren kunnen gaan basketballen bij Juventus EDITIE P, DONDERDAG 17 DECEMBER 1992, 41e JAARGANG Nr. 51 HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM Lezers vari De Havenloods, Het Zuiden, Holland Silhouet, Het Nieuws- en Advertentieblad en De Merwepost Tijdelijk 1 regel GRATIS voor particulieren op de Duo-pagina Liften zorgen voor jarenlange twist aan het Johan Straussplein In het PTT-kantoor aan de I*ange Nieuwstraat heerst een drukte van belang. Wenskaarten vliegen over de sorteertafels en kerstpakketten worden naar de juiste zakken geschoven. „We zijn lekker aan de slag", zegt PTT-bedrijfsleider Bro- chard. Vorig jaar passeerden welgeteld 2.037.629 kerst- en nieuwjaars groeten het lokale PTT-hoofdkantoor. „Nu houden we rekening met een groei van zo'n vier procent. Dat betekent dat we dit jaar de grens van 2.100.000 zullen overschrijden. Misschien geeft een ander voorbeeld een beter inzicht... Per dag verwerken wij op dit moment ruim 30.000 wenskaarten van Schiedammers aan Schie dammers. Louter streekpost dus." Om het hoofd te bieden aan deze werkzaamheden moet de PTT extra krachten inzetten. „Vooral huisvrouwen en zaterdagwerkers, die aanvullende diensten draaien", aldus Brochard. „En overwerk natuurlijk. Gemiddeld gaat het dan om zo'n 20 tot 25 mannen en vrouwen extra, die een dagdeel meewerken. Daar zijn natuurlijk hoge arbeidskosten meegemoeid. Maar er komt momenteel bij de PTT ook veel geld binnen aan postzegels en dergelijke." Het kantoor aan de Lange Nieuwstraat is het enige in Schiedam dat zich toelegt op de volledige verwerking van post. Dus collectie, distributie, overslag, chauffeursdiensten en verdeling. „Hier wordt dan ook de beslissing genomen om regelmatig extra buslichtingen uit te voeren", stelt Brochard. „Voor-lichtingen noemen wij dat. Om te vermijden dat sommige brievenbussen uitpuilen. Want dan komen er binnen de kortste keren boze telefoontjes bij ons binnen. Dat willen we graag voorkomen." De 'hoogtijdagen' lopen globaal van 10 december tot oudjaarsdag. „En tot nu toe liggen we goed op schema", zegt Brochard. „Afgelopen maandag op dinsdag was met 40.000 afgehandelde lokale poststukken zelfs een record." Opvang van vluchtelingen SCHIEDAM- De Stichting Vluchtelingenwerk is volop in beweging. Er is een nieuw stich tingsbestuur en het aantal vrij willige medewerkers is fors uit gebreid. Vooral de grote toena me van het aantal asielzoekers in Schiedam, van 24 tot 140, vormt hiertoe de aanleiding. Om de begeleiding van de nieu we asielzoekers zo goed mogelijk te laten verlopen, krijgt de Stich ting Vluchtelingenwerk binnen kort een nieuw onderkomen in wijkcentrum NIeuwland aan het Wibautplein. De gemeente en de stichting onderhandelen mo menteel nog over een aantal za ken zoals scholing en financiën. „Hoewel er nog niet op alle pun ten overeenstemming is bereikt, heeft de stichting besloten haar werkzaamheden zovast te star ten", zegt mevrouw Van Wieren, voorzitter van Vluchtelingen werk. „We werken dadelijk met maar één parttime beroeps kracht op vijftien vrijwilligers. Voor de gemeente is dat natuur lijk heel voordelig. Ik denk dan ook dat we op korte termijn uit die onderhandelingen met de po litiek zullen komen." 'Vuurwerkbom' door de ruit SCHIEDAM— Een bewoner van de Ridderkerksestraat werd dinsdagavond even na zeven uur opgeschrikt door een harde knal. Toen hij zich naar de ach terkamer begaf, zag hij dat in een ruit een groot gat geslagen was. Op de vloer vond de bewo ner een stuk metaal. De politie, die meteen werd inge roepen, vermoedt dat het hier om een 'vuurwerkbom' gaat die naar binnen werd geworpen. Het technisch onderzoek loopt. De politie benadrukt dat jongeren die met illegaal vuurwerk wor den opgepakt, meteen worden overgedragen aan bureau HALT. De gemeenteraad ,was feitelijk niet op de hoogte van de handte keningenactie van flat 2 toen zij medio april 1991 krediet verleen de voor het project. Maar het resultaat van die actie was toen al wel bekend bij het Gemeente lijk Woningbeheer en op het stadskantoor! „Want die brief was daar al zeker drie weken eerder bezorgd. Maar door aller lei procedures blijkbaar nog niet op de juiste plek terechtgeko men", meldt mevrouw Waar denburg van de Ombudscom missie. De commissie meent dat de kla gers er alles aan gedaan hebben om een lift te krijgen en niet de dupe mogen worden van een wij ziging in de subsidieregeling van l januari 1992. De Ombudscom missie vindt ook dat de bewo ners van flat 2 hetzelfde behan deld moeten worden als die van flat 4. Zij beveelt de gemeente raad daarom aan alsnog een lift te plaatsen in flat 2. „Want die rijkssubsidie moeten we niet overdrijven", zegt mevrouw Waardenburg van de Ombuds commissie. „Die bedroeg in de afgehandelde gevallen 'slechts' 75.000 gulden per flat. De rest moest ook in het verleden door het Gemeentelijk Woningbeheer worden bijgelegd." Dit advies aan de politiek is het tweede dat de Ombudscommis sie dit jaar afgeeft. Eerder was er een geval van (al dan niet terech te) heffing van hondebelasting. Toen werd het advies door het collége van B W genegeerd. De Ombudscommissie heeft nu nog enkele klachten in behande ling, onder meer over de Sociale Dienst en de Dienst Gemeente werken. Voordat de strooiwagens de weg opgaan, stellen de gladheidbe strijders hun strooimechanisme af. Hierbij houden ze rekening met: de weersgesteldheid; de ver keerssituatie; de toestand van de wegen (ijzel, sneeuw of hagel); minimaal zoutverbruik uit oog punt van milieubesef. Chef Jongbloed vindt de positie ve houding van de bevolking tij dens de winterse omstandighe den erg belangrijk. Hij hecht waarde aan het zelf sneeuwvrij maken van de stoepen of gedeel te voor de deur. Vooral de ouderen die slecht ter been zijn hebben hier baat bij. Ondanks de verplichting van de burger de stoep sneeuwvrij te maken en te houden gaat het O.N.S. weder om op de motivatietoer. De ijs taarten liggen klaar. CONCERT Het koor Senec- tute zingt zaterdag 19 december om 15.00 uur in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. De toegang voor dit inloopconcert is gratis. SCHIEDAM Het Openbaar Nutsbedrijf heeft de afgelopen weken maatregelen genomen om zodra de eerste melding van gladheid binnenkomt het strooi- materiaal te kunnen inzetten. De zoutvoorraad is op peil, de strooiwagens zijn in goede staat gebracht, de wachtdien$troos- ters van de gladheidbestrijders draaien en met de Gemeente zijn waterdichte afspraken gemaakt. Piet Jongbloed, chef milieu over de gladheidbestrijding: „De strooiroutes hebben we in ver band met vele wijzigingen in de stad opnieuw op de praktijk af gestemd, doorgenomen en nage reden, om te zien of er geen obstakels of knelpunten onder weg waren. Deze moet je natuur lijk van te voren waarnemen. Want als de strooiwagens met bemanning eenmaal op weg zijn RAAD Het Instituut Sociaal Raadslieden (Broersveld 140) is van 24 december tot en met 4 januari gesloten. Vanaf dinsdag 5 januari 1993 zijn de spreekuur tijden: dinsdag tot en met vrij dag 9.00 - 12.00 uur en donder dag 17.00 - 19.00 uur. ONS blijft bereikbaar SCHIEDAM - Tijdens de feestdagen blijft het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam dag en nacht bereikbaar voor het mel den van storingen in de levering van energie, drinkwater en ra dio- en tv-signalen. Er zijn toch enige belangrijke wijzigingen te melden. Op donderdag 24 en 31 decem ber is het Servicecentrum om 12.00 uur gesloten. De huisvuil- diensten van vrijdag 25 decem ber verschuiven naar dinsdag 29 december en de dienst van 1 januari 1993 verschuift naar 5 januari. Het grove huisvuil wordt tot en met 30 december volgens de be staande regeling opgehaald. Met ingang van 4 januari 1993 gaat het ONS over op het brengsys- teem. Partikulieren kunnen dan hun grof huisvuil brengen naar het Milieustation aan de Van Heekstraat. De openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 19.00 uur en zater dag van 9.00 tot 15.00 uur. Op 2 januari 1993 is het VAM-over- laadstation voor de laatste dag open voor het brengen van grof huisvuil door Schiedamse parti kulieren. Het ophalen van grof huisvuil aan huis blijft beperkt mogelijk. Verder komt de markt op 25 december en 1 januari 1993 in het centrum van de stad te ver vallen. Op donderdag 24 en 31 december komt er een vervan gende, beperkte warenmarkt, die zich zal concentreren rond het kruispunt van de Lange Kerk straat/Broersveld. Podiumklanken SCHIEDAM In Café Podi um staan komend weekeinde weer diverse popgroepen op de planken. De Döppelgangers, een hip-hop-metal band, bijt vrijdag 18 december de spits af. Hun live-optreden begint om 22.00 uur en de toegang is slechts 5 gulden. Voor diegenen die van 'rustigere' muziek houden, is er zaterdag de 19e 'One way Trou ble' een swingende bluesband. Deze blues uit de Lage Landen is vanaf 22.30 te horen en de toe gang is gratis. Van weer een heel ander genre is 'Jeem', die New- Age muziek ten gehore zal bren gen. Zijn optreden zal worden ondersteund door een danseres die in hoog tempo haar kos tuums verwisseld. 'Jeem' is op zondag 20 december vanaf 21.30 uur gratis te zien. SCHIEDAM De Om budscommissie heeft twee klagers uit flat 2 van het Jo han Straussplein in het gelijk gesteld. Zij waren naar de commissie toegestapt, omdat ze zich bij het plaatsen van liften bij de hoogbouw aan het Straussplein onrechtvaardig behandeld voelden door het Gemeentelijk Woningbeheer (GWB). In het onderzoeks rapport concludeert de lokale Ombudscommissie dat dit in derdaad het geval is. Het GWB reikte in de zomer van 1990 aan bewoners van zes flats aan het Johan Straussplein een enquêteformulier uit. Dit ge beurde in het kader van een groot-onderhoudsbeurt. In de enquête konden bewoners aan geven voor welke woningverbe teringen (als een nieuwe keuken of douche) zij in aanmerking wilden komen. Zo was het mo gelijk om tegen een huurverho ging van 15 gulden een lift aan te laten brengen. Het Gemeentelijk Woningbeheer concludeerde uit de enquêteresultaten dat in flat 3, 5 en 6 een lift geplaatst moest worden. Bij flat 1, 2 en 4 niet, omdat er te weinig positieve re acties waren. Handtekeningenactie Een bewoner van flat 2 nam toen contact op met het GWB en stelde een handtekeningenactie voor. De bewoner wildé hiermee proberen alsnog een meerder heid voor het aanbrengen van een lift achter zich te krijgen. Het Gemeentelijk Woningbe heer raadde dit af, vanwege slechte ervaringen met dergelijke acties. Ondertussen gingen bewoners van flat 4 echter op eigen initia tief handtekeningen inzamelen. Wat bleek: 68 procent van de bewoners verklaarde bij nader inzien graag een lift te willen. Hierop besloot het GWB ook in flat 4 een lift te plaatsen. Zodra dit bekend werd, startten twee bewoners van flat 2 even eens een handtekeningenactie. Hier kwam uit dat maar liefst 75 procent van de bewoners een lift wilde. Medio maart 1991 werden deze handtekeningen bij het GWB ingeleverd. Burgemeester Wethouders en de gemeente raad kregen een afschrift. In april stelde de gemeenteraad een krediet beschikbaar voor het onderhoudsplan. In het besluit stond dat flat 3, 4, 5 en 6 een lift kregen, maar flat 1 en 2 niet. Op verzoek van de raadscommissie onderzochten B W of de be woners van flat 2 alsnog een lift konden krijgen. B W schreven later aan de klagers dat met in gang van 1 januari 1992 de rijks subsidie was ingetrokken. Het GWB had zelf onvoldoende middelen om een lift te plaatsen. De klagers waren met dit ant woord niet tevreden en stapten naar de Ombudscommissie. Deze stelde een onderzoek in. De commissie vindt dat het GWB zich te weinig heeft be moeid met de besluitvorming van het groot-onderhoudsplan. Teveel is overgelaten aan con tactpersonen van de bewoners. De commissie acht het onjuist dat wél rekening is gehouden met de handtekeningenactie van flat 4, terwijl de bewoners van flat 2 werd afgeraden zo'n actie te ondernemen. Winter in Schiedam en soms moeten werken onder barre weersomstandigheden en een behoorlijke tijdsdruk, daar bij vaak gehinderd door lastige automobilisten die er toch nog even langs moeten, dan weten we waar we extra alert moeten zijn." Die bijna niet meer weet wat een echte winter is, omdat een winter met strenge vorst, sneeuw en gladheid de laatste jaren het heeft laten afweten. „Maar we zijri er wel klaar voor", aldus Jongbloed. Het behoort tot de taak van het ONS de gladheid in de gemeente Schiedam te bestrijden. Dat is op de eerste plaats gericht op de doorgaande wegen en straten met veel verkeer, waar ook het openbaar vervoer doorheen rijdt, en voor de strooidienst toe gankelijke rijwielpaden naast de doorgaande wegen. In een later stadium komen de rijbanen rond het ziekenhuis, de bejaarden- en verpleeghuizen, oversteekplaat sen en andere toegankelijke rij wielpaden aan de beurt, evenals een aantal andere secundaire we gen en smalle wegen binnen Schiedam waar de toestand van de wegen gevaarlijk zou kunnen zijn. Een en ander samenwer king met Gemeentelijke Diens ten. Handtekeningenacties van bewoners blijken van groot belang

De Havenloods | 1992 | | pagina 1