'n Mooie start Regionale omroepen maken landelijk adverteren mogelijk Nieuw gezicht op RR-Reclame Met Gerard Cox het nieuwe jaar in asXM Ahoy Vliegen OREL O ZIE HOE EENVOUDIG U TV-PROGRAMMA'S KUHIT OPNEMEN. AKAI DINSDAG 12 JANUARI 1993 „Toen ik in juni 1992 aan trad om de com mercie van Radio Rijn mond te gaan doen, heb ik niet durven schatten, dat de omzet zich zo snel en voor spoedig zou ontwikke len. Wel was ik er van overtuigd, dat regiona le radioreclame een mooie toekomst tege moet zou gaan. Een zo flexibel medium met een enorme binding in de regio en toch met de mogelijkheid in zich om te groeien naar een landelijke uitstraling," aldus Frank Drion, commercieel adjunct- -directeur van Radio Rijn mond. „Ik bedank de luisteraars en de adverteerders voor het in ons gestelde vertrouwen en wens hen een heel voorspoe dig en gezond 1993. Wij zullen er in het nieuwe jaar alles aan doen om ook dit jaar tot een succesvol jaar te maken, waarin reclame op Radio Rijn mond een plezierige en niet storende factor is." Maatkostuum Frank Drion vergelijkt adver teren op Radio Rijnmond met het je laten aanmeten van een maatkostuum. Hij vervolgt: „Radioreclame kunnen wij voor u plannen op de dag en bovendien het moment dat u past en daar waar u de luiste raars treft, die het best bij de sfeer van uw produkt passen. Wilt u aan het begin van een reclameblok ofjuist aan het eind, vlak voor het nieuws of weer en verkeer. Of wilt u juist een spot voor en een na het nieuws? Dat kan allemaal! De adviseurs van Radio Rijn mond Reclame geven u graag alle informatie over mogelijk heden en tarieven. Bijzondere samenwerkings verbanden? Daar zijn wij voor in. Heeft u een speciaal idee, dan moet u altijd even kontakt op nemen, wellicht biedt Radio Rijnmond Reclame u een mo gelijkheid. Radio Rijnmond Reclame verzorgt alle com merciële werkzaamheden voor Radio Rijnmond. Dat omvat niet alleen radiorecla me, maar ook programmas- ponsoring en participatie." Goede score Drion, enthousiast: „Radiore clame scoort goed voor u. Dat is geen wonder als u zich reali seert dat Radio Rijnmond da gelijks zo'n 420.000 mensen van 13 jaar en ouder bereikt. In het zendgebied Zuidhol land Zuid 34 en 37 van alle luisteraars luistert regel matig naar Radio Rijnmond, terwijl 24 naar Radio 3 luis tert en slechts 39 naar alle andere radio-aanbieders in dit gebied. Bovendien blijkt uit recent onderzoek dat in het luister- gebied Rotterdam, het z.g. '010-gebied', Radio Rijnmond ook marktleider is met ruim 23 De andere aanbieders van radio in Rotterdam scoren als het volgt: Radio 3 - 11,3 Radio 1 - 9,3 Stadsradio - 9,1 Radio 2, 4 en 5 samen 9,8 De overigen Sky, RTL, 10 Gold en anderen samen 36,3 Radio Rijnmond bereikt van de bevolking in het '010-ge bied' 43,4 in de welstandsklassen A, BI en B2; 56,4 in de klassen C en D. 53,2 valt in de midden- en hogere inko mensgroepen. De leeftijdsgroep 13 t/m 44 jaar is met 34,8 en de groep van 45 t/m 64 jaar is met 34,6 vertegenwoordigd," aldus Frank Drion, alle cijfers uit het hoofd citerend! Documentatie De nieuwe uitgebreide map met alle tarieven en bereik- sinformatie van Radio Rijn mond is pas uitgekomen. Wilt u alles weten over radiorecla me bij Radio Rijnmond, dan mag u deze map niet missen. Drion: „Even een telefoontje of een fax en wij zenden of brengen met de nodige toe lichting, indien u dat wenst, de map bij u thuis. Wilt u ge lijk een reclameplan bespre ken, wy geven graag advies ook over een combinatie van adverteren op de radio en in de krant, zodat u een even wichtige mix van media heeft. Bij Radio Rijnmond zitten na melijk niet alleen specialisten op het gebied van radio- maar ook op het gebied van reclame en media-planning. U kunt ge bruik maken van zo'n 40 jaar gezamenlijke ervaring in het reclamevak. Gratis! Bel 010-4364436 of fax 010-4364457." Snelle actie Stel je hebt een speciale en vooral snelle actie bedacht en je wilt dat d.m.v. radio ken baar maken. Kan dat dan ook op heel korte termijn? „Ja, dat lukt prima. Wij brengen je snel in kontakt met een recla mebureau of producent, waar van wij weten, dat zij snel en doelgericht werken. Doen je intussen een voorstel voor een commercialserie en plannen je zendtijd. Met enkele dagen heb je dan je actie rond en kun je met een gerust hart het re sultaat tegemoet zien!" Frank Drion heeft nog meer nieuws te vertellen: „Het is nu zover dat je vanaf 1 januari 1993 kunt adverteren in ge heel Nederland bij de 13 regio nale omroepen. Voor het eerst is het mogelijk met een lande lijk medium te segmenteren met meer dan honderd va rianten. En dat tegen een prijs die con- curerend is met de Ster. Inte ressante kosten per 1000 be reikte personen van 13 jaar en ouder, flexibel inzetbaar, cen trale verkoop in Amsterdam of via de regionale omroepen en toch per regio het juiste accent, dat is het voordeel van dit medium. De regionale om roepen hebben Omroep Re clame Nederland ORN opge richt, de centrale verkoop maatschappij, die landelijke verkoop en planning verzorgt voor de samenwerkende ver koopmaatschappijen van de regionale omroepen. ORN is voor landelijke adver teerders de ideale gespreks partner als er sprake is van inschake ling van meerdere omroepen. Bel met Radio Rijnmond Re clame voor meer informatie." Doeleinden Natuurlijk is radioreclame ui termate geschikt voor snelle aktie, zoals veel winkelbedrij ven al hebben ondervonden. Maar radioreclame is ook een werkzaam medium voor wer ving van personeel, het aan vragen van documentatie of reisgidsen. Een tip voor een korte voorjaars-vakantie en het verstevigen van de naam van het bedrijf. „Radioreclame kan klanten op een goed idee brengen of vlak voor een evenement be langstellenden trekken, me dedelingen van instanties over gewijzigde dienstverle ning doorgeven, noem maar op. Kortom, radioreclame kan heel nuttig werk doen en bo vendien nog amusant zijn ook. Vooral dat laatste is van groot belang. Gelukkig kennen wij voldoende producenten, die met veel humor en kunde spo tjes produceren, waardoor ra dio reclame ook leuk is. En dat is belangrijk voor onze luisteraars, want die willen wij liever niet vervelen met saaie spots," besluit Frank Drion. Hü is vast van plan om samen met de adverteerders van 1993 een interessant en bovenal ge zellig radiojaar te maken. Omdat er flink de groei zit in de populariteit van Radio Rijnmond als reclamemedium is Radio Rijnmond Recla me, zeg maar de adver tentie-afdeling, eind vorig jaar uitgebreid met Stan van Dongen (39) als adviseur. Hij kent het commerciële vak door en door. Zo werd hij een jaar of wat geleden door Frank Drion aangeno men bij het Rotter dams Dagblad. Grap pig genoeg is Frank Drion ook degene ge weest die hem aannam bij Radio Rijnmond Reclame. JTk l I gel JL nin geef adviezen op het gebied van mediaplan- ning," legt Van Dongen uit wat'zijn functie precies in houdt. „Verder moet ik als ge sprekspartner kunnen funge ren van reclamebureaus en adverteerders, en acquireer ik." Stan van Dongen kwam na het gymnasium en de heao op de marketing-afdeling van Het Vrije Volk terecht („Daar zat ik aan de andere kant van de tafel") voordat hij ae werd bij het Rotterdamse reclame bureau Baas Van Haast recht. Ae? „Dat is de afkorting van 'account-executive'. Dat betekent dat je de belahgen van een bepaalde klant behar tigt," vertelt Van Dongen, voor wie het reclamejargon minder geheimen kent dan voor uw eigen Reporter. Hij was ook nog hoofd inkoop bij Prad/Van Jaarsveld in Eind hoven. Stan van Dongen. Bij het Rotterdams Dagblad werkte hij op de afdeling nieu we media die adverteerders werft voor Stadsradio, Stads TV en de Kabelkrant. Met wie krijgt hij in zijn nieu we functie nu te maken? Van Dongen: „Met iedereen. De grote jongens, maar ook de maal tien keer te horen zijn." Waar ligt de grens tussen ef fect en irritatie? Van Dongen: „Dat ligt eraan hoe je het doet. Je kunt praten slager op de hoek. Die belt ook, en als hij prijs stelt op eé'n bezoek, ga ik met hém praten om te polsen of het voor hem zin heeft om op Radio Rijn mond te adverteren. Het kan zijn dat voor hem het uitzend gebied veel te groot is. Dan is radioreclame voor hem te duur, en als je maar geld hebt voor een paar keer op de ra dio, moetje het niet doen - dat heeft geen zin. Radio is een vluchtig medium: als je effect wilt sorteren, moet je mini- over acties op korte termijn, of over thema's op lange ter mijn. Hoe vertel je je bood schap, daar heeft het ook mee te maken. Maar irritant hoeft niet altijd gekoppeld te zijn aan negati visme. Reclame chargeert om een omwenteling in je geest te bewerkstelligen. Stan van Dongen ziet het nieuwe jaar vol vertrouwen tegemoet. „Wij hebben met onze programma's kwalitatief een heel sterk produkt, en zo staan we ook bekend. Dat was bij Stadsradio wel anders." Rotterdam Ahoy, het prachti ge boek van Frits Baarda over de wederopbouw van Rotter dam, staat deze week centraal in De Weg naar Kralingen van Suzanne Mulder en Vivian de Koning. Dit populaire radio programma, werkdagelijks te beluisteren tussen vier en vijf, werd onlangs onderscheiden met een Rotterdam Award. Onderwerpen die deze week aan bod komen: de reus van Rotterdam, voetballen op het Schuttersveld, de woningnood en de nooddorpen en de Vrou wenbond van de PvdA. Volgende week gaat Suzanne Mulder naar Maassluis, waar ze praat met Jacques Meijer over de oorlogsjaren, met Cees Boer (92 jaar!) over de visserij die in het begin van deze eeuw van groot belang was voor Maassluis en met Arie van Leeuwen, Dick Warnaar en Frans van der Wel over de Touwbaan. Ik lig nog in bed wanneer ik mijn chef op het antwoord apparaat hoor. Ik draai het bandje onmiddellijk terug en hoor een verontrustende stem: „Jij moet je heel erg zorgen gaan maken over je uitzending, want er is van morgen een vliegtuig van Martinair neergestort in het Portugese Faro. Ik begrijp wat ie bedoelt. Twee dagen eerder heb ik een uitgebreide reportage opgenomen over vlie gangst. De interesse voor dit onderwerp komt - ik zal eerlijk zijn - doordat ik zelf elke keer doodsangsten uit sta als ik in een vliegtuig zit. Normaal gesproken ben ik totaal niet kinderachtig: treinen, boten of grote hon den, daar word ik niet koud of warm van. Maar in een vliegtuig voel ik me com pleet overgeleverd aan de piloot. En is die te vertrou wen? Heeft hij de avond er voor niet teveel gezopen of is zijn hamster net gestor ven En wat dacht je van de werknemers die het vlieg tuig in elkaar hebben gezet. Stel dat ze die moeren en die bouten niet hard genoeg hebben aangedraaid. Waarom zouden ze ook. Zij blijven tóch veilig aan de grond. Daar denk ik aan als ik de veiligheidsriem dichtgesp en de stewardess vertelt waar de noodspul- len liggen -voor als we gaan dobberen. Concreet betekent vliegen een snel kloppend hart, vin gers en tenen als ijspegels en een maag waarin een kilo kiezelstenen lijkt te lig gen. Waarom dus geen re portage over vliegangst als je weet dat behalve ik nog drie miljoen andere Neder landers last van vliegen hebben. Ik wilde twee dames in één uur uitzending over hun vliegangst heen helpen. De afspraak was dat vlieger Kees Zoeteman van Lucht vaartmaatschappij Kroon- duifhen een anti-vliegangs tcursus zou geven met als examen een rondvlucht bo ven Rotterdam. Ik begon al te zweten toen ik de twee cursisten, Jannie en Jac queline, ging ophalen met de kever. Niet vanwege die vlucht, maar vanwege de reële mogelijkheid dat ze zouden afhaken. Beiden waren namelijk verschrik kelijk bang om te vliegen en Jannie had mij zelfs aan de telefoon gewaarschuwd dat ze nooit, nee echt nóóit meer in een vliegtuig zou stap pen. Ze wilde best mee naar Zestienhoven, maar vlie gen: never! De kans dat ik voor niks aan die deurbel len zou trekken was dus groot. Daarbij zenuwde ik over het weer. De afspraak met Kroonduif was dat we alleen de lucht in zouden gaan als het niet zou rege nen en/of waaien. Turbu lentie kon piloot Kees Zoete man niet gebruiken met twee(-eneenhalve) doods bange passagiers aan boord. Alles viel mee. Het werd een waanzinnig leuke en spannende dag. Met een enorm gevoel voor galgehu mor slqagden de meiden met lof voor het examen. Dit zou een top-uitzending worden, ik hoefde het alleen nog maar te monteren. Ik was trots dat het allemaal zo goed was gegaan. Tot maandagochtend vroeg dus, toen de vliegramp met de DC-10 van Martinair plaatsvond in Faro. Mijn programma moest precies een week later uitgezonden worden. Ik heb er een tijd over lopen dubben. Een dag na het ongeluk zou het so wieso ongepast zijn. maar wanneer kun je wel weer over vliegangst beginnen? Wanneer mag een vlieg tuigmaatschappij weer aanbiedingen in de krant plaatsen? We praten er over bij Rijn mond en besluiten het een week na de ramp uit te zen den. Wel wil ik de uitzen ding anders laten eindigen, bel Jannie en Jacqueline nog even op voor een reactie op het ongeluk. Jannie zegt dat uit zulke vreselijke on gelukken weer blijkt dat de natuur altijd de baas blijft over de mens. Met die ruim te van een week de ramp is van de voorpagina's ver dwenen) en de reacties van de twee meiden klinkt het programma me goed in de oren. Ik kan op vakantie. Geloof het of niet, met het vliegtuig. Als het toestel op stijgt dwalen mijn gedachte af naar de vliegrampen van het afgelopen jaar. Mijn vliegangst is na de uit zending over. De wereld is hard maar draait door, in vliegende vaart. De vaak gelauwerde Rotterdamse ANP-fotograaf Paul Stolk vertelt Gerard Cox over de schokkende televisiedocumentaire die de NOS van hem uitzond. De docu ging over vuurwerkslachtoffers, vandaar dat het tijdstip van uitzending, vlak voor oudjaar, goed gekozen was. Naar verluidt zouden er bij deze jaarwisseling minder ongelukken zijn gebeurd dan anders, wat misschien te maken heeft met de afschrikwekkende voorbeelden die Stolks film gaf. Paul Stolk was een van de gasten op Radio Rijnmonds traditionele nieuwjaarsreceptie die dit keer werd gehouden in De With. Gerard Cox was, als vanouds, de presentator. Het programmeren van TV-programma's gaat gewoon via teletekst. U roept via de afstandsbediening van de Akai videorecorder de teletekstpagina op met programma-informatie over een bepaalde zender op een bepaal de datum. Met de cursor van de afstandsbediening wijst u het programma aan dat u wilt opnemen. Met PDC (Program Delivery Control) mist u nooit meer het einde van een spannende film. Zelfs niet wanneer de film enkele dagen verschoven wordt. De opname-instructie blijft immers in het geheugen van de videorecorder zit ten. Met een nieuwe Akai videorecorder kunt u direkt alle teletekstfuncties gebruiken en PDC uiteraard vanaf het moment dat de zenders in Nederland deze codes gaan uitzenden. nteractive Monitor Systf- ifrarood afstandsbedier

De Havenloods | 1993 | | pagina 11