OMDAT JE WILT KIEZEN 3 *aëAO) verZ°nfs^s ^en„uomst^fi richting' x 3 1'. svan' km De praktijk Een groot gedeelte van de Nederlandse be roepsbevolking verdient 'zijn boterham' op een kantoor. Het spreekt voor zich dat de aard van de werkzaamheden niet alleen af hankelijk is van de grootte van het bedrijf, maar ook nauw samenhangt met de soort onderneming waar men werkt: een vesti ging van een groot verzekeringsconcern, de administratie van een kleine industriële on derneming of bijvoorbeeld een ziekenhuis. Het ligt voor de hand dat de werkzaamhe den op een kleiner 'kantoor' vaak gevarieer der zijn, terwijl het werk op grote kantoren soms meer specialistisch van aard is. Opleidingen op de afdeüng Administratie houden hiermede rekening. De theorie Voor ieder geldt dat er in het eerste jaar twee basiscertificaten gehaald moeten wor den. Na dit eerste jaar wordt gekozen. Deze keuze heeft alles te maken met je aan leg en wensen voor de toekomst. Ben je b.v. meer praktisch ingesteld of schrikt flink wat theorie je niet af? Heel belangrijk is dat men gemotiveerd is om een bepaalde studierichting te volgen. Degenen die de korte opleiding volgen zijn in het bedrijfsleven goed inzetbaar. Veel werk zaamheden die in het bedrijf moeten worden verricht hebben ze tijdens de opleiding op school of in de stage reeds gedaan. Automatisering is ook hier niet weg te denken. Afgestudeerden van de lange opleiding wor den door bedrijven graag als werknemer aangetrokken voor bedrijfsadministratieve functies. De gedegen scholing op o.a. het gebied van de automatisering geeft hun een hoge 'marktwaarde'. Speciale opleidingen Een andere groep die 'goed in de markt ligt' vormen zij die de secretariaatsrichting heb ben gevolgd. Als directie- of afdelingssecretaresse zijn zij vaak 'het visitekaartje' van het bedrijf. Taalvaardigheid, een algemeen economische scholing en 'je leren presenteren' zijn bouw stenen voor een veelbelovende toekomst die in de opleiding ruime aandacht krijgen. De ingewikkelde regelgeving en het fiscale klimaat in Nederland zijn er mede oorzaak van dat er een duidelijke vraag is naar jon gelui, die, naast economische kennis ook in gevoerd zijn in problemen op juridisch en fis caal gebied. Gediplomeerden van de economisch juridische richting kom je tegen op makelaars-, assurantie- en belastingkan toren. Het kantoorleven is zeker niet duf of saai; het brede scala aan opleidingen op de afde ling administratie vormt daarvoor een be langrijke indicatie. Bedrijfs Informatiekunde In 1993 hopen we op Beneden Maas de eer ste leerlingen te kunnen feliciteren met een diploma van de opleiding Bedrijfs Informatiekunde. Eigenlijk moeten we zeg gen met diploma's, want naast het 'gewone' MEAO-diploma hebben zij ook het externe EXIN-diploma PDI II kunnen behalen. Beneden Maas heeft een overeenkomst met het EXIN om in de eigen school vijf van de zes modules te mogen afnemen onder toe zicht van dit exameninstituut voor de infor matica (ook bekend van de AMBI-modules). Daarnaast komen bij het vak informatiesys temen ook nog systeemontwikkeling, pro grammeren, trouble-shouting, systeembe heer aan de orde. Deze opleiding is een zinvolle combinatie van een administratieve en automatiserings opleiding, waarmee men op veel plaatsen in het bedrijfsleven terecht kan. Ook voor leerlingen die met een HAVO-eind- examen instromen in het tweede jaar is dit een prima gelegenheid om in twee jaar tijd een daaraan een tweetal waardevolle diplo ma's toe te voegen. Het is niet de eenvou digste opleiding die Beneden Maas in huis heeft, maar wel één die veel voldoening geeft voor alle inzet. Computers Dat deze opleiding mogelijk is heeft alles te maken met de aanwezigheid van een groot aantal computers binnen de school. Het aantal beschikbare computers, ongeveer 200, staat daar borg voor. Alleen al in het hoofdgebouw vijf lokalen, waarvan het meest recente met 30 AT's! Regelmatige vervanging houdt hardware en software bij de tijd. Bij de stageperiode blijkt dan ook dat de op leiding zeker op dit punt aansluit bij de hui dige praktijk. Opbouw van de opleidingen binnen de afdeling aministratie Er zijn 3 studierichtingen met elk twee specialisaties. 1de bedrijfsadministratieve richting 2. de secretariaatsrichting 3. de economisch-juridische richting bedrijfsinformatiekundig (B.I.K.) bedrijfsadministratief (B.A.) directiesecretaresse managementsassistente fiscaal openbaar bestuur Voor de eerste 2 richtingen geldt dat er korte (tweejarige) en lange (driejarige) opleidingen zijn. De korte opleiding is de opleiding tot beginnend beroepsbeoefenaar. Daarmee kun je snel aan de slag in een gevarieerde baan op kantoor. De cursus is bedoeld voor jongens en meisjes, die ongeveer twee jaar een praktische administratieve beroepsopleiding willen volgen met veel aandacht voor stage. De lange opleiding is een opleiding voor economisch of administratief gerichte functies op middelbaar niveau. Met het diploma van de lange opleiding kunnen de leerlingen werk vinden in een aantrekkelijke baan in de economisch-administratieve sector met goede doorstroommogelijkheden in administratieve organisaties. Bovendien zijn er veel mogelijkheden om verder te studeren. Toelatingseisen: voor de korte opleiding: tenminste 10 jaar dagonderwijs minimaal 16 jaar of ouder eventueel zonder diploma voor de lange opleidingen: diploma MAVO diploma PBO/VBO met 3 vakken op C-niveau Nederlands, één moderne taal en één vak uit wiskunde, tweede taal of handel overgangsbewijs 3 -> 4 HAVO/VWO DE BESTE EN GOEDKOOPSTE AUTOVERZEKERING Speciaal voor jongeren tot 23 jaar, gee toeslag maar 35% korting, oplopend tot 75%. Bedrijven met meer dan 10 auto's extra scherpe kollektieve kontrakten. Vraag offerte Ouder dan 23 jaar 50% startkorting oplopend tot 75% Autoverhaalrechtsbijstand verzekering 35.- per jaar Gegarandeerd de laagste premie van de regio, met de beste voorwaarden. Van Riebeeckstraat 46, 3131 VV Vlaardingen. Tel. 010-4344369 - 4349090 - Fax 010 - 4347596 'Met Klaasse en Klaasse accountants. Goede morgen.' Met flair en overtuiging klinkt de stem van deze pas afgestudeerde MEAO- ster door de telefoon. Snel heeft ze zich de organisatie van het bedrijf ei gen gemaakt. De 'vaktaal' verstaat ze en spreekt ze. Tevreden klanten en een tevreden werkgever. Dat ze haar werk met plezier verricht hoor je al door de telefoon. Beneden Maas... Vernieuwend verder! Een uitdaging voor school en studenten. Het MBO-onderwijs in de sector economie staat voor een grote vernieuwingsoperatie. Hierover praten we met de coördinator herstructurering van C.E.C. Beneden Maas, de heer Jan Bleeker. We beginnen dit gesprek met de vraag wat de belangrijkste veranderingen gaan wor den. J.B.: Voor de duidelijkheid is het goed om te noemen dat de oude vertrouwde namen MEAO, MDS en KMBQ zullen verdwijnen. In de plaats hiervoor krijgen we de afdelin gen Administratie, Handel (beide 2- en 3- jarige opleidingen) en Commerciële Dienst verlening (alleen een 3-jarige opleiding). Waarom is deze naamsverandering nodig? J.B.: Deze nieuwe indeling van de oplei ding sluit beter aan bij de verschillende be roepenvelden in de praktijk: detailhandels- beroepen (Handel), economischadministra- tieve beroepen (Administratie) en commer ciële beroepen in zowel de handel als ad ministratieve sector (Commerciële Dienst verlening). Verandert alleen de naam of wordt de in houd van de lessen en het examen ook an ders? J.B.: De inhoud van de lessen en het exa men zullen inderdaad anders worden. In het oude systeem moesten we de studen ten vanaf het begin voorbereiden op het eindexamen. In de nieuwe opzet verdwijnen de eindexa mens en in plaats hiervan bouw je je diplo ma op door het behalen van certificaten. Bovendien zal in plaats van het jaarklas sensysteem het cursusjaar in 2 semesters verdeeld worden, zodat zitten blijven geen heel jaar, maar slechts een half jaar tijdver lies betekent. BEROEPSPRAKTIJK ALS UITGANGSPUNT J.B.: De praktijk wordt veel belangrijker. Door middel van stages, praktijkopdrach ten, praktijklessen, gastlessen, kantoorsi mulatie, excursies willen we de studenten nog meer dan in het verleden kennis laten maken met de beroepspraktijk. Afstemming kort/lang Uit uw verhaal in het begin begreep ik dat ook de naam KMBO verdwijnt. Betekent dit dat de korte opleidingen verdwijnen? J.B.: Nee, natuurlijk niet. De korte opleidin gen nemen ook in de toekomst een belang rijke plaats in in onze school. Wel is het zo dat de lange en korte oplei dingen beter op elkaar afgestemd worden. Men kan gemakkelijk overstappen van de ene naar de andere opleiding. Nog één vraag: Wat zijn nu de voordelen? J.B.: - Gerichte voorbereiding op de beroepspraktijk. -Betere spreiding van de studiedruk. -Bevordering van zelfwerkzaamheid bij leerlingen. -Afstemming van de korte en lange opleidingen. Bedankt en succes Jan!

De Havenloods | 1993 | | pagina 15