perfect koppel "ALBERT HEIJN HEEFT NIET ALLEEN VERKOPERS EN CAISSIÈRES NODIG" Onderwijs bedrijfsleven... Een Opleiding Management/Zelfstandig Ondernemer (3 jaar) V j OMDAT JE WILT KIEZEN 5 - verantwoordelijk werk voor doorzetters - Wanneer je bedrijfsleider bent van een win kel - ofwel in loondienst of als zelfstandig ondernemer - heb je een zeer brede kennis nodig. Want je bent verantwoordelijk voor het complete reilen en zeilen van je bedrijf. Het kan een bedrijf zijn met een paar ton omzet, maar ook een bedrijf waarin ieder jaar vele miljoenen omgaan. Belangrijk is dat je werkt volgens een gede tailleerde planning die je meestal zelf maakt. Samenwerking Albert Heijn en MMO- scholen moet toekomstig kader opleve ren. ROTTERDAM - Veel jongeren die een MBO-opleiding voor de detailhandel volgen, kennen Albert Heijn alleen als klant. Vaak denken ze dat er alleen maar ver kopers en caissières werken. Wim de Koning zucht, want niets is volgens de supermarktmanager van een Rotterdams Albert Heijn filiaal minder waar. Die mensen zie je mis schien wel het meest, maar er werken ook nog vele anderen. Het kader zie je minder vaak als je met je winkelwagen door de supermarkt snelt. Veel van hun werkzaamheden vinden namelijk achter de schermen plaats. De Koning betreurt de vergis sing die veel MBO'ers maken ten zeer ste. Mogelijk zullen zij hierdoor minder snel bij Albert Heijn solliciteren. Albert Heijn heeft nu, en zeker in de toe komst, mensen nodig die een kader functie kunnen vervullen. Project: Om deze reden hebben vier Albert Heijn supermarktmanagers uit de regio de koppen bij elkaar gestoken. Een jaar geleden zijn ze een project gestart, dat de samenwerking tussen de scholen en Albert Heijn moest verbeteren. Wim de Koning: "We zijn naar drie MMO-scholen gestapt en hebben voor gesteld om met de docenten die vak ken als management en marketing ge ven, nauw samen te gaan werken. Dat is ook gebeurd. Mensen van ons geven nu lessen en studenten komen naar Steeds meer wordt het belang onderkend om te komen tot een nauwe samenwerking tussen Onderwijs en Bedrijfsleven. Binnen het economisch onderwijs vervult Beneden Maas een voorbeeldfunctie wanneer het gaat om deze samenwerking. Op veel fronten werken de school èn de be drijven aan het zelfde doel: jongeren voor bereiden op de arbeidsmarkt. Deze samenwerking is veelzijdig. Vanaf gastlessen, verzorgd door ondernemers, tot en met het gezamenlijk beleid maken ten behoeve van de sociale vernieuwing. Opmerkelijk is dat diverse bedrijven verte genwoordigd zijn in commissies die bekij ken in hoeverre de toetsing binnen het in stituut ook aansluit bij de wensen van de beroepspraktijk. Ook speelt Beneden Maas Om de geplande omzet te halen, heb je ver der alle vaardigheden nodig waarover iedere manager moet beschikken. Want in je porte feuille bevinden zich personeelszaken, in koop, administratie, kostenbeheersing en zo voort. Om bedrijfsleider te kunnen zijn, kun je meestal niet buiten een goede management opleiding. De meeste branches hebben een eigen instituut dat dit soort opleidingen ver zorgt, zodat je perfect wordt voorbereid op onze winkels om het geleerde in prak tijk te brengen. Ze houden zich bijvoor beeld bezig met presentatie en doen onderzoek naar consumentengedrag. Volgens De Koning slaat het project enorm aan. "We zijn te kort bezig om te kunnen zeggen dat we al potentieel kader door het project hebben gekre gen, maar de reacties zijn heel positief. Zowel van de docenten als de studen ten die meedoen, horen we dat ze het erg leuk vinden. Koppeling naar praktijk: Volgens Wim de Koning,'tot vier jaar terug zelf nog docent bij Beneden Maas, hebben de docenten veel profijt van de samenwerking. Voor docenten is het niet altijd eenvoudig om vanuit de theorie een koppeling naar de prak tijk te maken. Door dit project zijn zij in staat de lessen meer te verlevendigen met praktijkvoorbeelden. Maar niet alleen de scholen hebben profijt van dit project, ook MMO-stu- denten komen nu beter beslagen ten ijs stage lopen. Zij zijn in staat om tij dens de stage de opgedane kennis sneller toe te passen, waardoor meer diepgang verkregen wordt. Carrière: Iets anders dat studenten wordt bijge bracht is wat Albert Heijn precies van zijn medewerkers verwacht. "We laten de studenten een sollicitatiebrief schrijven op een vacature voor een ka derfunctie." Dan gaan we naar de scholen toe en leggen we uit waarom sommige studenten wel en andere niet voor een sollicitatiegesprek worden uitgenodigd. Vervolgens vindt er met een rol als kennisinstituut naar bedrijven toe. Op maat gemaakte cursussen worden verzorgd ten behoeve van personeel. Op deze wijze zie je een wisselwerking van kennisoverdracht ontstaan, die zorgt dat je gezamenlijk sterker staat, iets waarmee de leerling zijn voordeel kan doen. Natuurlijk is voor de leerling een van de meest opvallende zaken de stage. Het sta gebureau binnen het instituut heeft nu een stagebestand van ongeveer 600 stagebe- drijven. Bedrijven waar stagebegeleiders klaar staan om leerlingen de praktijk te le ren. Een investering die door ondernemers wordt gedaan, maar gebaseerd is op een wederzijds vertrouwen, omdat men weet dat ook de leerling èn Beneden Maas bereid zijn te investeren in een goed contact en praktijkgericht onderwijs. je zware taak. Verder moet je beschikken over een echte ondernemersgeest en er plezier in hebben je resultaten zo goed mogelijk te laten zijn. Daarnaast heb je als bedrijfsleider door je manier van leidinggeven ook een grote in vloed op het werkklimaat voor je medewer kers. Als je het goed doet, gaat er van jou een stimulerende werking uit op iedereen. Uitvoeringslokatie: Vlaardingen de geselecteerde studenten een ge sprek plaats. In dit gesprek staan we met name stil bij bepaalde gedragskenmerken, zoals initiatief en mondelinge communicatie. "Wie bij Albert Heijn carrière wil ma ken, dient zich ervan bewust te zijn, dat voor iedere functie voldaan moet worden aan specifieke gedragskenmer ken." Daarom word je, voordat je een kaderopleiding gaat volgen, via rollen spellen getest of je aan de voor de functie vereiste kenmerken voldoet. Uit de praktijk blijkt dat MMO-studen- ten die tijdens hun opleiding part-time bij Albert Heijn werken sneller door stromen naar een kaderfunctie. Dit komt met name doordat men reeds gewend is aan de Albert Heijn werk wijze en cultuur. Het is zelfs mogelijk om als MMO'er door te stromen naar de functie van su permarktmanager. ch Minder opvallend is de bestuurlijke samen werking met ondernemersorganisaties. Juist door deze contacten wordt op direc tieniveau de basis gelegd voor goede sa menwerking. Organisaties die in dit ver band genoemd kunnen worden zijn: Organisatie Vlaardingse Ondernemers, Maatschappij voor Nijverheid en Handel, winkeliersverenigingen en ook de Industriële Kringen te Vlaardingen en Maassluis. Veel docenten hebben vanuit hun vakge bied een persoonlijk contact met bedrijven. Gastsprekers, excursies en inventarisver strekking zijn hiervan het gevolg. Beneden Maas staat op het standpunt dat deze samenwerking een voorwaarde is om te komen tot een goed beroepsonderwijs. 'Mensen kijken wel eens op als ze ho ren dat ik pas 26 jaar oud ben en toch al bedrijfsleider. Dat is natuurlijk ook een goede baan voor iemand van mijn leeftijd, met veel verantwoordelijkhe den, want je hebt veel beslissingen te nemen. Daarbij helpt het om veel con tact te bebben met de klanten. Als ik even een momentje tijd heb kun je me dan ook in de winkel aantreffen. Want daar gebeurt altijd wel iets leuks. Zo sprak ik laatst een echtpaar dat me nog herkende van tien jaar ge leden, toen ik hier vakantiewerk deed. Tien jaar geleden! Dat is toch enig om mee te maken?' Annet de Jong. Ondernemers en onderwijs De Organisatie Vlaardingse Ondernemers (O.V.O.) is een overkoepelende organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbe drijf en de detailhandel. De OVO kent een nauwe samenwerking met het C.E.C. Beneden Maas. In eerste instantie is de school een 'kweek vijver' voor potentiële medewerk(st)ers en toekomstige ondernemers in de detailhandel en het midden- en kleinbedrijf. Een afgevaardigde van de school is regelma tig bij de bestuursvergaderingen van de OVO aanwezig en ligt er een direkte lijn met de school wat betreft het uitwisselen van in formatie. Met een zekere regelmaat worden boven dien - in de vorm van projekten - op school akties georganiseerd voor het bedrijfsleven. Op die manier kunnen leerlingen praktisch 'ruiken' aan het bedrijfsleven en daarnaast de theorie aan de praktijk toetsen. Bijkomend voordeel is dat school en bedrijfs leven elkaar beter leren begrijpen in hun mogelijkheden. En waar nodig ook aanpas sen aan elkaar. Door het bedrijfsleven wordt regelmatig ge bruik gemaakt van de cursussen en informa tie-avonden, welke door Beneden Maas ge organiseerd worden. Bovendien kan - in het kader van de Sociale Vernieuwing - de 'ondememersschool' haar diensten aanbieden aan de herintreders/ werklozen. Uiteraard in nauwe samenwer king met het gemeentelijk apparaat en (in het bijzonder bij het zoeken naar stage plaatsen) de OVO. Eigenlijk is Beneden Maas dus een zeer veelzijdige opleidingsschool, waar wij als Vlaardingse ondernemers dan ook trots op zijn en ons gelukkig prijzen haar binnen onze stadsgrens te mogen hebben. Voor de leerlingen betekent het dat zij binnen de re gio veelal snel 'aan de bak' kunnen komen als zij afgestudeerd zijn. Zij blijken veelal ge waardeerde medewerkers/collega's in de bedrijven. De Organisatie Vlaardingse Ondernemers wenst dan ook in de toekomst graag verze kerd te mogen blijven van de positieve op stelling en de medewerking van het Christelijk Economisch College Beneden Maas. A. Wapenaar, voorzitter OVO GIRO 454000 AMNESTY INTERNATIONAL

De Havenloods | 1993 | | pagina 17