en»ng CO H ClELE DlÉ^5 TVErL apjj IHC Gusto Engineering B.V. V2Z&&" Internationale Handel Bank-en verzekeringswezen Groothandel Stage een spannend avontuur Public Relations en Bedrijfscommunicatie GUSTO ENGINEERING OMDAT JE WILT KIEZEN 7 Det-"!»0"19 ltstüC De differentiatie Bank- en verzekeringswe zen leidt op voor functies in het bank- en verzekeringsbedrijf. Leerlingen kunnen ook goed terecht in andere sectoren van de fi nanciële dienstverlening. Het gaat hier om commerciële functies. Een bank is in feite een instelling die han delt in geld en waardepapieren. Een verzekeringsmaatschappij verkoopt po lissen. Bij deze commerciële taken is kennis van het bank- en verzekeringswezen van het groot ste belang. Als commercieel medewerker bij een bank of verzekeringsmaatschappij komt men in aan raking met verschillende ondernemingen waarmee contracten worden afgesloten, maar ook met individuele personen, zoals de scholier die een rekening opent bij de bank of het echtpaar dat een verzekering wil af sluiten. De opleiding houdt met deze facet ten goed rekening. Binnen deze differentiatie is een aantal certi ficaten verplicht gesteld. De inhoud van deze certificaten is bepaald in samenwer king met het NIBE (Nederlands Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf) en de S.V.V. (Stichting Vakontwikkeling Verzekeringsbedrijf). Vaak hoor je dat ex-leerlingen hun dagelijks brood niet verdienen in het winkelbedrijf, maar dat zij een functie bekleden 'half bin nen, half buiten' waarmee bedoeld wordt dat zij een groot deel van hun tijd 'op pad' zijn, reizend langs huidige en toekomstige afnemers. Ten onrechte wordt hier altijd alleen ge dacht aan een functie van vertegenwoordi ger. Wat de jongelui aantrekt is vaak het tijdens je werk niet doorlopend opgesloten zitten binnen 4 muren. Zij hebben voorkeur om deel uit te maken van de dynamiek van de handel. Het regelmatig contact hebben met externe contacten geeft hun een stuk beko ring! De opleiding groothandel speelt daarop in. Naast aandacht voor commerciële vaardig heden richt de opleiding zich op in- en ver koop, magazijnbeheer en logistieke aspec ten. Ook wordt extra aandacht geschonken aan de moderne vreemde talen, waardoor de communicatie met buitenlandse contacten soepeler loopt. Werkvelden/beroepen: bedrijfsleven afdeling in-/verkoop export of transportbedrijven groothandel. Natuurlijk is het MBO anders dan MAVO of LBO, maar heel veel dingen blijven herken baar. Leraren, huiswerk, repetities, boeken en natuurlijk heel veel medeleerlingen blij ven je schooldag voor een groot deel bepa len. Het wordt pas echt anders wanneer je stage gaat lopen! Lees maar mee met wat enkele MEAO-ers er van vonden. 'Ik heb stage gelopen bij de ABN/AMRO met de secretariële richting en als keuzevakken commerciële en algemene economie. De eerste dag mocht ik meekijken hoe alles ging en er werd veel uitgelegd. De eerste paar weken mocht ik bij de balie staan, want daar kom je als je er werkt ook de eerste paar weken te staan. Na verloop van tijd ging alles beter en mocht ik steeds meer dingen doen, zoals geld opnemen, stor ten, vreemde valuta verkopen en aankopen, formulieren voor overboekingen, vreemd geld bestellen en allerlei andere formulieren invullen.' Monique Boin de door hun gekochte wereldontvanger wegliepen, zei hij: 'Als ik op vakantie ben, hoor ik zo in ieder geval of je al verkering met haar hebt'. Toch moet je ook na zulke leuke klanten bij de les blijven en zorgvuldig te werk blijven gaan. Met name achter de deviezenkassa was het ontzettend belangrijk om secuur en zorgvuldig te werken, dit omdat je natuurlijk met behoorlijke bedragen aan het werk bent.' Rob Veenman (stagiair ANWB) 'Natuurlijk zijn er verschillende soorten klan ten, van de meeste boze, onvriendelijke klanten tot de meest spontane en begrips volle. Er was zelfs een stel dat mij wel een aardige jongen vond en daarom vertelde hoe leuk hun kleindochter wel was. Voor ik hierop kon reageren lag er al een aantal foto's voor mijn neus. Toen de trotse opa en oma met 'Op school had ik reeds geleerd wat de taak van een inkoopafdeling was. Nu heb ik in de praktijk kunnen ervaren dat een groot ge deelte van wat je op school leert in de prak tijk kan worden gebruikt. Ik heb op deze in koopafdeling bijna alle voorkomende werkzaamheden, zoals het typen van orders, het telefonisch opvragen van gegevens, het bijhouden van het archief, het plaatsen van bestellingen en het afroepen van orders mo gen uitvoeren. Verder had men vanuit de afdeling Chemische Inkoop ook geregeld dat ik een dag mee mocht lopen op de afdeling Verkoop Internationaal en een dag op het keuringslaboratorium voor de grondstoffen. Ook hebben we gezamenlijk met de andere aanwezige stagiaires een rondleiding door ae verschillende fabrieken gemaakt. Door deze excursies kreeg ik een goed beeld van het bedrijf.' Patricia de Vries De opleiding Internationale Handel biedt leerlingen de mogelijkheid, om in 3 jaar op geleid te worden tot import- of exportmede werker in de binnen- of buitendienst. Je leert tijdens deze opleiding wat er alle maal moet gebeuren, als je produkten aan buitenlandse klanten wilt verkopen of omge keerd artikelen van aanbieders uit het bui tenland wilt invoeren. Hierbij kun je denken aan reclame, trans port, douanepapieren, planning, kostenbere kening, financiering, klachten, contacten in het buitenland leggen enz. Om de praktijk te leren kennen ga je bedrij ven bezoeken, worden er mensen uit het be drijfsleven uitgenodigd voor het geven van gastlessen, kijk je naar videofilms over ex port en ga je bovendien zelf enige tijd bij een internationaal bedrijf (ook in het buiten land) werken. Als je over doorzettingsvermogen beschikt, niet op je mondje bent gevallen, je kennis van moderne talen wilt vergroten en niet op een minuutje kijkt, dan is dit de juiste oplei ding voor jou! Aarzel niet en meld je aan als je minimaal twee vreemde talen in je pakket hebt! Verder gelden de algemene toelatings eisen. Bij het groter worden van een onderneming wordt het steeds belangrijker om te zorgen voor een goede interne communicatie. Binnen een onderneming, waar deze com municatie ontbreekt, ontstaan eilandjes van kleine belangengemeenschappen. Hierdoor wordt de uiteindelijke doelstelling van de onderneming niet helder naar voren ge bracht, omdat ieder groepje een andere rich ting uitwerkt. De functionaris die binnen zo'n onderneming de communicatie moet verbeteren, zal daar in feite werken aan interne public relations. Alle medewerkers binnen de ondernemin gen moeten dezelfde kant opkijken en wer ken aan hetzelfde doel. Dit is een facet van deze opleiding. Voorts wordt inzicht gegeven in de mogelijkheden die ondernemingen hebben om public rela tions te bedrijven naar buiten. Public relations is iets anders dan reclame. Reclame heeft nauwe verwantschap met een winststreven en het promoten van arti kelen op de markt. Bij public relations moet de nadruk liggen op de naamsbekendheid van de onderneming. 'Het distributiecentrum waar ik werk zorgt voor de bevoorrading van een groot aantal supermarkten. Die winkels geven dagelijks hun bestellingen door en wij leveren die dan de volgende dag af. Een hele organisatie, waarbij je altijd weer te maken hebt met onvoorspelba re factoren, zoals bijvoorbeeld het weer. Als het opeens erg warm wordt, zijn het ijs en de frisdranken haast niet aan te slepen. Maar dat maakt dit vak nou juist ook weer zo leuk: iedere dag is er wel weer iets anders aan de hand.' Jasper Klinkenberg 0(esentö«e W&ZÏÏ* VtoarcW" Boys beneden moo/- Versneld programma voor HAVO/ VWO-leerlingen Zit je in HAVO-5, ben je geïnteresseerd in een opleiding met goede toekomstmoge lijkheden in de economisch administratie ve sector of vind je de stap naar de HEAO nog te groot: Neem dan contact met ons op om samen te onderzoeken wat je mo gelijkheden zijn voor de 2-jarige of zelfs 1-jarige opleiding voor een volledig diplo ma MEAO. VWO'ers hebben in principe altijd toe gang tot de 1-jarige opleiding in de be- drijfsadministratieve of secretariaatsrich ting. Postbus 11 3100 AA Schiedam 's-Gravelandseweg 557. 3119X1 Schiedam Telefoon 010-4260420 Telefax 010-4731407 Telex 23159 GUST. NL Ingenieursbureau voor Offshore, Scheepsbouw en Civiele Aannemerij.

De Havenloods | 1993 | | pagina 19