BOUWKUNDE 11 TECHNISCH COLLEGE VOOR EEN TOEKOMST IN GOEDE BANEN Een docent aan het woord! Winnaars van de AVBB Prijs Bouwtechniek in de Korte Opleiding Korte Opleidingen De Korte Opleidingen zijn tweejarig en leiden op tot beginnend beroepsbeoefe naar. In deze opleiding ligt de nadruh op de praktisch -technische vorming. Leerlingen die deze opleiding met suc ces hebben afgesloten, zijn in staat op juiste wijze met machines en gereed schappen om te gaan en daarmee op vakkundige wijze produkten te maken of diensten te verlenen. Eind vorig schooljaar kreeg Astrid Weber uit Abbenbroek te horen dat zij door de beoor delingscommissie was uitgeroepen tot de beste Bouwkunde leerling van haar groep en daarmee winnares van de AVBB-prijs werd. De prijs is twee jaar geleden ingesteld door het Algemeen Verbond Bouwbedrijf Water weggebied (AVBB). Dit is een regionale werkgeversvereniging van aannemings- en bouwbedrijven. Een aantal van die bedrijven heeft de Bouwkunde afdeling van het Regionaal Technisch College Rijnmond ge adopteerd, wat wil zeggen dat zij bijzondere aandacht hebben voor de studenten van die afdeling en hen proberen te stimuleren hun studie zo goed mogelijk te voltooien. Het AVBB wil op deze manier ook de aandacht van toekomstige leerlingen richten op de bouwkundestudie van de MTS. Want, er is genoeg werk te vinden in de bouwwereld. Elke afgestudeerde student is van een goede, interessante baan verzekerd. Of het nu op de bouwplaats tussen de stei gers is of op het ontwerpbureau achter de tekentafel. Ongeveer anderhalf jaar gelden behaalde Jacco de Haas op een bijzondere manier zijn MTS-diploma Bouwkunde. Hij was toen ook de winnaar van de AVBB-prijs van de locatie Schiedam van het Regionaal Technisch College Rijnmond. De decaan van de school vroeg hem onlangs hoe het hem tot nu is vergaan in het bedrijfsleven. "Ik heb nu een prima baan! Als assistent op een bedrijfsbureau van een bouwbedrijf in Rotterdam houd ik mij voornamelijk bezig met werkvoorbereiding, calculatie en in koop". Heb je deze baan gekregen vanwege die AVBB-prijs? "Nou, dat denk ik eigenlijk niet. Er zijn veel banen voor bouwkundigen en als ik er nu aan terug denk, geloof ik niet dat ik bij mijn sollicitatie heb gezegd dat ik die prijs ge wonnen heb". Hoe denk je nu over je opleidingstijd op de MTS? "Ja, dat is een rotvraag! Natuurlijk heb ik gemerkt dat de opleiding de moeite waard is geweest, zeker wat het tekenen betreft. Maar ik heb ook gemerkt dat ik bepaalde dingen die ik nu in mijn baan tegenkom, niet heb geleerd. En juist andere dingen wel ge leerd, waarmee ik in mijn baan niet te ma ken krijg". Ja, dat noemen wij op de MTS breed oplei den: méér leren dan je voor een bepaald vak nodig hebt. We leiden nu eenmaal niet op- voor een speciale baan, maar wel voor een in teressant beroep. "Nou, ik denk dat dat inderdaad wel goed is, want je komt in de bouwwereld veel ver schillende banen tegen waarin je als MTS-er leuk kunt werken" REGIONAAL l IRIJNMONDI Mevrouw Van der Starren, docente Bouw kunde op de locatie Rotterdam is er van overtuigd dat het werken in de bouw voor zowel jongens als meisjes een prima toe komst biedt. Ze merkt dat de laatste jaren het aantal meisjes die belangstelling tonen voor de Bouwkunde opleiding toeneemt. Vroeger bestond een bouwkundeklas van een MTS uitsluitend uit jongens. Nu is er ge lukkig al een betere mix tussen jongens en meisjes en dat is heel terecht. Want de leer stof van de verschillende vakken is echt niet discriminerend. Vakken als Nederlands, Engels, Duits, Wiskunde en Natuurkunde zijn de algemeen vormende vakken die op vrijwel alle andere scholen ook gegeven worden. De technische vakken zoals Constructieleer, Mechanica, Bouwfysica en Bedrijfskunde zijn voor alle leerlingen nieuw, zowel voor jongens als voor meisjes. Je moet er alleen een gezond stel hersens voor hebben. Bij de praktijkvakken is het al niet anders. Het handgereedschap past in vrouwenhanden net zo als in die van man nen en de machines waarmee gewerkt wordt, maken ook al geen onderscheid. Vier jaar duurt zo'n studie, waarbij het laatste studiejaar stage gelopen moet worden in be drijven. En ook daar is de vrouw in de bouw geen bijzonderheid meer. Als klassedocente merkt ze ook dat tijdens de drie studiejaren op school er een hechte band gaat ontstaan in zo'n klas. De sfeer is plezierig en dat is heel belangrijk voor de motivatie van de leerlingen. Ook als in het laatste studiejaar op school de groep voor sommige keuzevakken uit elkaar valt, merk je toch dat de onderlinge band sterk is. Ze komt de leerlingen die al van school zijn en een baan hebben nog tegen. Sommigen werken in de uitvoerende bouw, als het ware tussen de steigers. Anderen zijn en thousiast over hun baan als ontwerper/teke naar, waarbij tegenwoordig de computer een belangrijk hulpmiddel is geworden. Vaak zeggen zij dan: 'Ik wist eigenlijk niet goed wat een bouwkundeopleiding inhield, toen ik er aan begon, maar het leek wel leuk. Nu ben ik blij, dat ik toen die keuze gedaan heb, want ik heb het nu prima naar m'n zin'. En mevrouw Van der Starren heeft het bij zulke opmerkingen dan ook prima naar haar zin. Leidt jonge mensen op voor een baan in de woning- en utiliteitsbouw. Gedurende de opleiding leer je de vele facetten van het vak kennen. Vanaf de fundering met bekistin gen, via de verdiepingen met de deuren en kozijnen, naar de top van het gebouw, waar de balkconstructies het dak dragen. En tus sendoor leer je wat 'aftimmeren' is en maak je voor thuis zo'n degelijke tuinbank. Kortom een vak voor creatieve mensen.

De Havenloods | 1993 | | pagina 23