ELEKTROTECHNIEK 13 TECHNISCH COLLEGE r- - VOOR EEN TOEKOMST IN GOEDE BANEN REGIONAAL! I RIJNMOND! Gonnie de Jong, een allround elektrotechnicus heeft zin in de toekomst! Ze loopt nu stage en zal op het eind van dit schooljaar twee diploma's in ontvangst ne men. Een van de studierichting Energie techniek en een van de Elektronica. Maar volgend jaar wil ze nog een jaar extra op onze school doorgaan met studeren. Ze wil het diploma Commerciële Techniek gaan ha len. Een voornemen dat ook door de decaan, de heer Heino, wordt aangemoedigd. Bij haar aanmelding voor het afstudeerjaar Commerciële Techniek (CT) keek zij samen met de decaan nog eens terug op haar schoolloopbaan die toch wel bijzonder is te noemen. Gonnie "Na de MAVO heb ik ook mijn HAVO-diplo- ma behaald. Dat kost je dan twee jaar extra maar dan kun je ook twee jaar langer over je toekomstmogelijkheden nadenken. Ik wilde in ieder geval de techniek in. Niet vanwege die zoetsappigge spotjes op de TV over meisjes en mannenberoepen, maar gewoon omdat ik exacte vakken in m'n examenpak ket had gekozen en ik daarmee toch iets meer wilde doen. Ik kon toen vanuit de HAVO naar de HTS, maar ik wist dat die overstap erg moeilijk was, en ik wilde wel met plezier naar school blijven gaan. Dus koos ik voor de MTS-afde- ling Elektrotechniek. Daar kon ik met m'n HAVO-diploma direct in het tweede leerjaar beginnen. Vanaf dat leerjaar heb je de keuze om verder te gaan in de studierichting Energietechniek of in de Elektronica. Ik koos toen direct voor de richting Energietechniek, omdat er toen nog de mogelijkheid was om na de Energietechniekopleiding met een jaar extra ook het diploma van de richting Electronica te halen". De heer Heino "Ja, jammer genoeg is die mogelijkheid te genwoordig er niet meer, maar jij hebt er nog net van kunnen profiteren. Maar was de start direct in het tweede leerjaar niet moei lijk?" De Lange Opleidingen zijn de vierjarige middenkaderopleidingen, gericht op functies op het uitvoerende, werkvoorbereidende of toezichthou dende vlak. Te denken valt aan start functies als onderhouds- en service monteur, tekenaar, werkvoorbereider, calculator of commercieel technicus. Met voldoende ervaring en gebleken geschiktheid kan je doorgroeien naar typische middenkaderfuncties, zoals constructeur, ontwerper, controleur, opzichter, bedrijfskundige of bedrijfs leider. Gonnie "Dat viel wel mee, omdat je voor alle alge meen vormende vakken, zoals Nederlands, Engels, Duits, Wiskunde en Natuurkunde vrijstelling kreeg, zodat je veel meer aan dacht kon besteden aan de technische vak ken. Ik ben zonder al te grote problemen door de twee studiejaren van de Energietechniek ge komen. Daarna ging ik direct verder met de richting Electronica en dat was best wel moeilijk in het begin. Je kwam geüjk in het examenjaar terecht en van bepaalde vakken, zoals telecommunicatie, had ik nog weinig gehad. Dank zij de extra aandacht die ons groepje 'tweede-diploma studenten' kreeg van de docenten, lukte het ons die achter stand in te halen. Gelukkig bleef die extra aandacht niet alleen beperkt tot mij, omdat ik een meisje ben want dat had ik erg vervelend gevonden. Met mijn medeleerüngen heb ik het ook al tijd wel kunnen vinden. Ik heb het trouwens op de MTS altijd prima naar m'n zin geljad. Het fijne van deze school is dat je als leer ling geen nummer bent en dat, als er proble men, zijn er altijd wel een leraar is die je daarbij wil helpen". "Ik heb nu ervaring in beide studierichtin gen van de afdeling Elektrotechniek. Ik heb gemerkt dat de studierichting Energietech niek je veel mogelijkheden biedt. Je bent niet alleen bezig met het grote in- stallatiewerk en met motoren, maar ook met de elektronica die er steeds meer bij hoort. De Energietechniek is een brede elektro technische studie en de Elektronicarichting is veel meer gespecialiseerd. Een combinatie van die twee is dan ook een prima start in het bedrijfsleven. Maar eerst nog een jaartje CT, zodat ik ook m'n vestigingspapieren en het middenstandsdiploma kan halen, want misschien begin ik later wel m'n eigen be drijf". SMT ...was is dat? In de elektronicabranche is het noodzakelijk op steeds kleinere oppervlakten steeds gro tere elektronische schakelingen te maken. 'Miniaturiseren' noemen we dat met een deftig woord. Om dat te bereiken moet de techniek van het fabriceren ook steeds wor den aangepast. De mensen die met die fabri cagetechnieken werken, moeten daarvoor ook zijn opgeleid. Dus ook de MTS-leerlingen zullen kennis moeten hebben van die nieu we technieken. Op de locaties Rotterdam en Schiedam van het Regionaal Technisch College Rijnmond zijn in de afdeling Elektro- NIEUW! De Lange Vakopleiding Elektrotechniek De Lange Vakopleiding is een vierjari ge MTS-opleiding waarin het aandeel van de praktijk- en practicumvakken veel groter is dan in de Lange Middenkaderopleidingen. Het is een MTS- opleiding voor leerlingen, die graag een technische opleiding willen volgen, maar opzien tegen het sterk theoretische karakter van de Lange Middenkaderopleiding. Het Regionaal Technisch College Rijnmond verzorgt deze opleiding in nauwe samenwerking met een streek school en met het landelijk bekend staande elektrotechnisch bedrijf GTI. techniek dan ook speciale werkafdelingen gemaakt voor deze nieuwe fabricagetechnie ken. We noemen zo'n werkafdeling 'het SMT-practicum.' SMT staat voor Surface Mounting Technology en dat is de nieuwe techniek van miniaturiseren van elektronica- schakelingen. Tijdens de Open Dagen wor den demonstraties gegeven en kan je ook zelf wat maken met deze techniek. Elektriciteitwe kunnen niet zonder Wat de toekomst ook zal brengen, elektrici teit is niet meer uit ons leven weg te den ken. Vandaar dat er zowel nu als straks vele duizenden hun brood zullen verdienen in de elektrotechnische bedrijfstak. Een aantal vakrichtingen waarin volop werk is en zal blijven noemen we even: -Hoogspanningstechniek -Installatietechniek -Motorbesturingstechniek -Audio/Video -Telecommunicatie Voor iemand die belangstelling heeft voor de elektrotechniek is er dus allicht een geschik te job te vinden. Maar dan wel na een ge richte opleiding gevolgd te hebben. Te be ginnen bijvoorbeeld met de Korte Oplei ding Elektrotechniek van het Regionaal Technisch College Rijnmond.

De Havenloods | 1993 | | pagina 25