Henderickx treurt over de teloorgang glazenierswerk Groot ta.Peugeot WATERWEG Joop Koster neemt afscheid van interessante loopbaan DE HAVENLOODS 'Bezig blijven met vorm en kleur Helinium gaat verhuizen en meerjarenplan maken Prijswinnaars kerstpuzzel Onderzoek naar vervolging Elf Atochem wegens stank Super lenig en top fit AUTOSERVICE EIGENRAAM EH Nieuwjaarsconcert Thalita en Orpheus Vrouwencursus Kralen in alle soorten en maten bij Studio 8 Hollandse underdog en Vlaamse dollemannen DINSDAG 12 JANUARI 1993 Kunst en geloven SCHIEDAM De Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam verzorgt de komende twee maanden vier thema-avon den die gewijd zijn aan 'Kunst als spiegel van leven en geloven'. Op elke thema-avond zal een deskundige een inleiding houden over het onderwerp. Op 18 januari zal George Wiegel en het Trombone-ensemble van het Rotterdams Conservatorium de spits afbijten onder de titel De trombone in de kerkmuziek van de vijftiende eeuw tot heden. Het trombone-gezelschap zal de bezoekers kennis laten maken met muziek onder andere van Beethoven en Bruckner. Deze laatste schreef speciale motetten ten behoeve van de rooms-ka- tholieke eredienst. De ruimte waar de bijeenkomst plaats vindt, Westvest 90-92, staat volgens de organisatie be kend om de uitstekende akoes tiek. De avond begint om 20.00 Politie op zoek naar getuigen SCHIEDAM De politie is op zoek naar getuigen van een over val op een winkel aan de Oud- dorpsestraat, die donderdag middag rond 16.45 uur plaats vond. Een verkoopster, die op dat mo ment alleen in de zaak was, werd door een man bedreigd met een mes waarna zij geld uit de kassa afgaf. De man vluchtte weg via de Ouddorpsestraat in de rich ting van de Beierlandsestraat. Hij droeg een doorzichtige plas tic zak over zijn hoofd. Het signalement luidt: blank, donkerbruin sluik haar tot op de schouders, opvallend mager, lengte 1.90 meter, verzorgd ui terlijk. Hij droeg een donker blauw winterjack en een donker blauwe oude spijkerbroek. Men sen die iets gezien hebben, kun nen contact opnemen met tel. 449 44 02. Aanrijding Tevens is de politie op zoek naar getuigen van een aanrijding die op nieuwjaarsdag rond 19.00 uur plaatsvond. Hierbij werd een 52-jarige man op de Mgr. Nolenslaan op zijn fiets plotse ling aangereden door een perso nenauto zonder verlichting. De fietser liep hierbij inwendige kneuzingen, gekneusde ribben, schaafwonden en een blauw oog op. De auto reed door. Getuigen kunnen bellen met tel. 449 44 99. Film van Altman VLAARDINGEN De eerste film die dit jaar in de Filmzaal aan de Schiedamseweg wordt vertoond, is een satire op Holly wood. In 'The Player' van regis seur Robert Altman vermoordt een filmproducent een geflipte scriptschrijver. In de hoofdrol len spelen Tim Robbins en Gre ta Scacchi. De film is 14, 15 (aanvang 21.30 uur) en 16 januari te zien. De voorstelling begint om 20.30 uur, behalve op vrijdag. Toe gangsprijs is negen gulden. Wegener huL&asnTiutsbLacten HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegens Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. VLAARDINGEN Hij is een tevreden mens: na een zeer ge slaagdecarrière van ruim 28 jaar bij de gemeentelijke Reinigings- en ontsmettingsdienst en het Marktwezen neemt Joop Koster aanstaande vrijdag afscheid als Hoofd van 'zijn' dienst. Niet omdat hij geen zin meer heeft in werken, maar. zoals hij zelf zegt: „Nadat ik zelf in de gelegemheid ben gesteld om van onderen naar boven te klimmen, vind ik het een prettige gedachte dat mijn vertrek ook promotie voor anderen betekent!" Onvermijdelijke reorganisaties ten gevolge van gemeentelijke beleidsplannen stelden Koster in de gelegenheid om van de VUT- regeling gebruik te maken, nadat zijn zeer uitgebreide taken kon den worden verdeeld over de achterblijvende sectorhoofden die Koster destijds zelf heeft aangesteld en begeleid. Zijn af scheidsreceptie ziet hij wel met gemengde gevoelens tegemoet: „Ik heb menige afscheidsreceptie binnen de dienst in het verleden georganiseerd en nu sta ik daar vrijdag zélf... misschien valt het allemaal nog wel mee." Joop Koster kwam in 1964 bij de Gemeentelijke Reinigingsdienst in dienst als chauffeur nadat hij tien jaar op een RET-buslijn had gereden. „In die tijd kon de Rei nigingsdienst maar moeilijk aan mensen komen", zo weet hij nog. „Daarom waren we gewend om ook andere werkzaamheden 'aan te pakken." Toen de 'Dienst Havens en Markten' werd gewij zigd,, kreeg de Reinigingsdienst het Marktwezen erbij. Inmiddels had Koster zich opge werkt tot 'Werkmeester' en kreeg hij de opdracht om 'dat óók nog maar even te doen'; En daar was hij toevallig de juistè man voor. Plezier Zo werd Joop Koster ook 'Marktmeester', waar hij 'zeer veel plezier aan heeft beleefd'. Hij vertelt graag over de talloze standwerkerswedstrijden die hij heeft georganiseerd en hoe hij in 1973 tot 'Ere-standwerker' werd uitgeroepen. Zijn kwaliteiten als jurylid/organisator brachten hem zelfs tot over de grenzen; zo moest hij eens in Antwerpen een wedstrijd organiseren voor markt-standwerkers. „De Keizer van de Vogeltjesmarkt' werd. zo herinner ik het me nog vlijm scherp als de dag van gisteren, een scheermesjesverkoper!" lacht Koster. Voor het organiseren van het 100 jarig bestaan van de Dienst Reiningswezen heeft Koster een jaar aan voorbereidingen nodig gehad. „Ach. het was geloof ik. wel geslaagd", zegt hij achteraf wal bescheiden. Hoe het perso neel daar over dacht, bleek tij dens hei dagje-uit naar Baarle- Nassau, toen hij spontaan op de schouders ging. Als er iets te organiseren valt. weet men hem te vinden. De Stichtingen 'Haring en Bierfeest' en 'Nationale Gedenkdagen' doen nooit vergeefs een beroep op hem, en voor Koster zelf was zijn aandeel in het 700-jarig be staan van de stand in '73 een hoogtepunt. Ook het recente af scheidsfeestje van het burge meestersechtpaar Van Lier zal hem nog lang in gedachten blij ven; wie herinnert zich niet de Iggjfg Joop Koster hilarische rit van de Van Liers op de vuilniswagen bij hun af scheid van de Dienst Reinings- en ontsmettingswezen? Joop Koster heeft altijd met ple zier gewerkt. Zo viel ook de af deling 'Ongediertebest rijding' onder zijn Dienst. „Ja. dat vond ik altijd heel interessant", vertelt Koster. „Wanneer er een wes- penplaag was, of een faraomier werd geconstateerd in een wo ning, dan gingen we daar op af. Ook brachten de mensen soms een vreemd beestje of insect naar de Hoflaan. Dat gingen wij dan in boeken opzoeken, want je hebt er geen idee van hoeveel soorten insecten er bestaan! Als we er helemaal niet meer uit konden komen, belden we de vinder op om meer informatie, over de vindplaats in huis of zo. Zegt een meneer: „O. ik heb dat beestje in het bos gevonden, ik wou wel eens wéten wat het voor iets was" Koster, dfe de afgelopen zestien jaar gewoontegetrouw elke mor gen om zes uur opstaat en om half zeven een paar baantjes trekt in het Holybad alvorens aan de Hoflaan te arriveren, mag het sinds l januari wat rus tiger aan gaan doen. Of hij daar ook de man naar is. betwijfelt zelfs zijn echtgenote: „We zijn lid van een watersportvereniging en we hebben een boot waar hij graag aan klust. Voorlopig heeft hij echter de gemeente beloofd om het komende jaar nog als 'adviserend functionaris' in de buurt te blijven..." Onderzoek naar kinderopvang VLAARDINGEN De Stich ting Kinderopvang Vlaardingen doel een marktonderzoek naar I de behoefte aan opvang van kin deren in de vroege morgenuren. Bedrijven en instellingen worden hierover de komende weken be naderd. Aan de hand van de j resultaten van dit onderzoek zul- len de openingstijden van het kinderdagverblijf worden aange- j past. De verwachting is dat bij met name zorginstellingen behoefte is aan opvang vanaf half zeven 's ochtends. Maar ook richt het onderzoek zich op de wensen niet betrekking tot de verlengde dagopvang. Al eerder zijn inwoners van Vlaardingen met schoolgaande kinderen benaderd door de stichting. Doel van dit onder zoek, dat eind '92 werd gehou den. is de behoefte aan buiten schoolse opvang in te kunnen schatten. De opvang van kinde ren na schooltijd draait bij de Vlaardingse slichting al volop, maar de bedoeling is ook moge lijkheden te creëren voor de vroege ochtenduren. De resultaten van hel onderzoek worden eind februari verwacht. door NANS WOLTERS SCHIEDAM Twee dingen vallen op tijdens het gesprek met glazenier/beeldhouwer Frits Henderickx. Het illus tratief, met een stompje pot lood, onderstrepen van het geen hij vertelt over zijn car rière en de naam André die hij herhaaldelijk noemt. Frits en André Henderickx waren be kende glazeniers in de zeven tiger jaren. André was bijzonder begaafd, zegt Frits over zijn overleden oudere broer. „Met een paar soepele lijnen zette hij, al als klein jongetje een paard op pa pier. Zo uit zijn hoofd. Daar naast was hij zeer kundig en volgde slechts een paar lessen aan een avondacademie". Frits Henderickx begon voor de oor log een opleiding aan de kunsta cademie en zette die in '45 voort. Loopbaan Na de oorlog waren André en Frits Henderickx in dienst bij schilders glasbedrijf Naring in Schiedam, waar ook werd ge werkt met glas-in-lood. „In feite gaf dit bedrijf de eerste stoot in de richting van onze verdere loopbaan als glazenier", zegt Frits. „Of eigenlijk gaf onze zus ter de eerste aanzet. Op het kan toor waar zij werkte, werd in verband met een jubileum ge spaard voor een gebrandschil derd raam. Toen voor de uitvoe ring daarvan een kunstenaar werd gezocht, zei zij: „dat kun nen mijn broers ook. André die bij Naring al wat kleine ge brandschilderde raampjes had gemaakt, tekende toen het ont werp. En vanaf die tijd is het- gaan lopen." Frits en André Henderickx werkten in eerste instantie sa men als glazenier maar van lie verlee onafhankelijk van elkaar. In 1950 betrokken zij het atelier aan de Oude Sluis en hielden bij Naring voor gezien. Vooral die eerste jaren als zelfstandigen wa ren zorgelijke tijden. Want voor je een beetje bekend bent dan is er al wat tijd verstreken. Het was een lange, lange weg", conclu deert Henderickx. Geleidelijk aan kwamen er bij dé Schiedamse glazeniers meer en grotere opdrachten binnen voor gebrandschilderde ramen in ker ken. André en Frits maakten onder meer gebrandschilderende ra men voor de Sint Liduinakerk (De Frankeland). De kerk werd gesloopt en de ramen gingen ver loren. In de omgeving van Schipluiden is een gebied opge hoogd met puin van die kerken. „Toen ik daar liep en tussen de rommel een tegel herkende af komstig van het gebouw, deed me dat wel wat." Teloorgang „Terugkijkend op die periode was eigenlijk toen al de teloor gang van het glazeniersvak inge zet", stelt Frits Henderickx som ber vast. Nieuwe kerken die wer den gebouwd hadden een geheel andere architectuur, waarin een gebrandschilderd raam bij uit zondering paste. Bovendien liep het aantal kerkleden aanzien te rug waardoor er minder geld in de kerkkas terechtkwam. Henderickx tekent snel een pop petje dat opkijkt naar een kerk en één die vanaf een wolken krabber neerkijkt op een kerk. „Heel symbolisch, de verhoudin gen zijn veranderd." Volgens de glazenier kreeg men daarnaast te maken met vandalisme en met de slechte kwaliteit van de lucht die het gekleurde glas aantaste. „Voor kerken op de Antillen, waaronder Aruba en Sint Maar ten, maakte ik nog gebrandschil derde ramen maar ik kan wel stellen dat het in Nederland al min of meer was afgelopen. „Mijn laatste opdracht voor de Antillen kreeg ik in 1981. Al deze factoren maakten dat wij ons moesten richten op een an dere kunstuiting", zegt Hende rickx. Gedurende een periode hebben wij darna gewerkt met glas en metaal." Hij wijst naar een op de grond in het atelier liggend ont werp in reliëf samengesteld uit verschillende steensoorten. Het geeft samen met de foto erboven een idee hoe het grote object dat hij maakte voor de firma Bols in Nieuwegein, er in werkelijkheid moet uitzien. De wandsculptuur, gemaakt van steen en metaa.!, werd 15 meter lang en ruim vijf meter hoog „en het was een van mijn belangrijkste en inspan- nendste opdrachten", aldus de kunstenaar. Nu houdt hij zich nog inciden teel bezig met het restaureren van gebrandschilderde ramen en het zo nu en dan realiseren van een kleine opdracht. De bronzen brandersknecht, die staat in de directe omgeving van De Oude Sluis, is voor de meeste Schie dammers geen onbekende en is ontworpen en gemaakt door Frits Henderickx. „Voor mij was dat een postume hulde aan deze harde werkers", zegt hij. Toekomst „Als ik kijk naar mijn toekomst, dan ben ik van plan om altijd bezig te blijven met vorm en kleur. Maar eerlijk gezegd is de grote uitdaging er wel een beetje af. De enorme inspanning die ik in het verleden moest opbrengen bij de uitvoering van objecten zou ik niet meer kunnen opbren gen. Toen ik 65 jaar werd, heb ik gezegd dat ik vanaf dat tijdstip alleen dingen wilde maken die uit mijzelf naar boven kwamen en geen werk meer dat nodig was oen in mijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Maar door privé-omstandigheden komt daar weinig van terecht." Hendrickx pakt een map vol schetsen van ontwerpen en in- deeën. „Af en toe ben ik zo enthousiast over een nieuwe in val dat ik denk, verdorie man kom op, dat moet je gewoon gaan maken! Bijvoorbeeld dit ontwerp van twee nonnen dat wil ik absoluut nog eens, hoog en slank in koper uitvoeren." VLAARDINGEN - Het colle ge van burgemeester en wethou ders stelt de raad begin februari voor 225.000 gulden beschik baar te stellen voor de verbou wing van de stal van het Moer man-complex aan de Westland- seweg. De Archeologische Vere niging Helinium krijgt daar haar werkruimte en een tentoonstel lingsruimte voor de archeologi sche verzameling. Helinium moet haar archeoruimte in het Hollandia-gebouw afstaan van wege de uitbreiding van de stich ting Steunfunctie Kunstzinnige Vorming. Helinium is ook betrokken bij het maken van een meerjaren plan oudheidkundig bodemon derzoek waartoe burgemeester en wethouders hebben besloten. De gemeente hoopt zo te komen tot een goede planning en finan ciering van opgravingen. In het plan zullen archeologisch waar devolle locaties worden geïnven tariseerd en gekwalificeerd. Ook worden stedebouwkundige ont wikkelingen onder de loep geno men met de wenselijkheid van archeologisch onderzoek. Zo hoopt men oudheidkundig on derzoek doelmatig in te passen in toekomstige openbare wer ken. Het meerjarenplan moet eind maart gereed zijn. VLAARDINGEN 'De NVC en winkeliers van d'Oude Hooghstraet wensen u een fan tastisch nieuwjaar'. Dat was de juiste oplossing van de kerstpuz zel die 15 december jl. stond afgedrukt in de Nieuwe Vlaar dingse Courant. Er waren zes prijzen te verdelen bestaande uit cadeaubonnen. Afgelopen dins dag werden de prijzen uitgereikt door voorzitter Coen Janmaat van winkeliersvereniging d'Oude Hooghstraet in Brasserie en Ga lerie Romanov. VLAARDINGEN- De ge meente Vlaardingen heeft de of ficier van justitie in Rotterdam gevraagd te onderzoeken of er strafrechtelijke stappen kunnen worden ondernomen tegen Elf Atochem. Tegelijkertijd heeft men er bij de Milieudienst Rijn mond DCMR op aangedrongen 'krachtdadige maatregelen' te treffen tegen het petrochemische bedrijf. Tot deze stappen komt de ge meente omdat de bevolking van Vlaardingen vorig jaar veelvul dig is geconfronteerd met ernsti ge stankoverlast jjie door Elf Atochem werd veroorzaakt. Meerdere malen heeft het ge meentebestuur zijn ernstige zor gen hierover kenbaar gemaakt bij de directie van het bedrijf. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en de DCMR. „Ondanks toezeggingen dat al het mogelijke zal worden gedaan om de overlast tot het verleden te doen behoren, blijven de klachten aanhouden", zo schrij ven B W aan de officier van justitie. Zo werd Vlaardingen op 7 december van het vorig jaar nog getroffen door ernstige stan koverlast als gevolg van een de fect aan de installatie van Elf Atochem. SCHIEDAM Vrouwen die dit jaar aan hun conditie willen werken, kunnen daarvoor elke woensdag terecht in Kluphuis Oost. 's Morgens van 9.00 - 10.00 uur kan men gymnastiek lessen volgen en 's avonds is er van 20.00 tot 21.00 uur conditie training. nieuwe- en de bétere gebruikte auto's in Beethovensingel124 - dingen - telefoon 010 - 435 79 00 I VLAARDINGEN - De Show brassband Thalita en het Vlaar- dings mannenkoor Orpheus ge ven op 16 januari een gezamen lijk nieuwjaarsconcert in de Em- mauskerk, Van Linden van den Heuvellsingel 2. Thalita zal deze avond, zoals gebruikelijk, onder leiding staan van Wim Sebel. Gastsolist is Os car Boere. De mannen van Orp heus zingen onder leiding van Frans Gort en achter het orgel zit Guus Korpershoek. De samenwerking tussen band en koor betitelen zijzelf als een unicum. Wie het prachtige resul taat wil zien en horen is van harte welkom. Het concert be gint om 20.00 uur. Kaarten zijn voor vijf gulden te verkrijgen aan de zaal en bij de leden van Thalita en Orpheus. VLAARDINGEN -De Vos- werkgroep start binnenkort een tweetal cursussen voor vrouwen. Vanaf 18 januari beginnen de bijeenkomsten van de cursus waarin de relatie moeder-doch ter centraal staat. Tijdens deze cursus wordt met elkaar nage gaan hoe moeders hun vrouw zijn doorgeven en welke invloed dat kan hebben op ons dagelijks leven. De lessen duren telkens van 19.45 tot 22 uur. Vervolgens organiseert de Vos- werkgroep een cursus 'Hoe zeg je wat je denkt?', die op 4 februa ri van start gaat. Tijdens deze bijeenkomsten (van 09.15 tot 11.15 uur) leren vrouwen op een goede manier voor zichzelf op te komen en zich vrijer te bewegen in contacten met anderen. De cursussen worden gegeven in het Vrouwenontmoetingscen trum Coerke, P.K.Drossaart- straat 65. De kosten bedragen dertig gulden. Voor informatie of aanmelding kan men tussen 9 en 12 uur contact opnemen met Coerke via tel.435 12 80 vragen naar mevr.Torenvliet. a <0 i - Zakelijk bekeken SCHIEDAM - Kralen, kralen en nog eens kralen, ze zijn bij duizenden te vinden in de pas geopende Studio 8. „Wij zijn ge specialiseerd in kralen", vertelt mevrouw Kalfsbeek, de eigena res van Studio 8. „Niet alleen is de studio een ver kooppunt, maar het is ook een atelier, waar sieraden worden ontworpen. Bovendien geef ik les aan kleine groepen waarbij het ontwerpen van een sieraad een belangrijk onderdeel vormt. Daarbij hebben de cursisten de beschikking over de grote varia tie aan materialen die voorradig is." De collectie kralen van Studio 8 omvat ruim 4000 verschillende soorten en een scala aan kleuren. Het materiaal bestaat onder meer uit hout, kristal, halfedel stenen, glas, vele soorten parels en halfedelstenen. Ook behoren volgens mevrouw Kalfsbeek schitterende kunststofkralen tot de collectie. „Alles is mogelijk", zegt de eige nares. „Wij organiseren onder andere voor groepen (dat kun nen ook kinderen zijn) werk bijeenkomsten maar ook iemand die een oude ketting heeft die opnieuw geregen moet worden en daarbij advies nodig heeft kan dat hier doen." Studio 8 is gevestigd aan de Lan ge Haven 20, telefoon 273.05.07/473.19.53. De Nieuwe Snaar, drie muzikale Vlaamse dollemannen. VLAARDINGEN —In de Stadsgehoorzaal staan voor dit weekeinde uiteenlopende pro- dukties geprgrammeerd. Aller eerst is vrijdag 15 januari het theaterstuk 'Schoudervulling' met o.a. Peter Lusse te zien, ge volgd door de muzikale kunste naars van De Nieuwe Snaar op zaterdag 16 januari. Sinds oktober '92 is Peter Lusse met Paola Verbij, André Breed- land en Martin Waddington op toernee met een nieuwe theater- produktie. Met 'Schoudervul ling' laat Lusse zien dat hij na tien jaar zoeken de juiste vorm gevonden heeft. Tot nu toe was hij een underdog, die alleen kon opvallen dankzij de schouder vullingen. Nu is de tijd gekomen deze uiterlijke verbredingen af te doen en zijn ware gezicht te tonen. Het orkest De Nieuwe Snaar brengt in Vlaardingen het vierde geesteskind op het podium, dat als roepnaam 'William' heeft. Accordeonist Jan de Smet, ho boïst Kris de Smet en violist Geert Vermeulen voeren een mengeling van theater'en muziek op en worden wel omschreven als drie muzikale Vlaamse dolle mannen. Met twee voeten schui ven over een dienblad, gevuld met fietskettingen; ferme tikken tegen de wang; een regenmachi ne en een in elkaar donderend decor kunnen bezoekers van het theatercomplex zaterdag zo'n beetje verwachten. Beide voorstellingen beginnen om 20.15 uur. Toegangsprijs is ƒ25, (met kortingspas ƒ20, Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa of via tel.434 05 00.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3