Voor hen die file SLOR-dig Samenwerking? Dagblad A.I.-MANAGER PUINRUIMER M/V VCK meldt tegenwoordig ook snelheidscontroles Vonkey Business!!! DE UITSLAG VAN DE GROTE RR-LUISTERTEST VOLGENDE MAAND IN UW Radio Ruilbeurs... Pjanko 09.00 10.00 12.00 Maandag t/m vrijdag 07.00 N. Kuit. Met van 07.30-08.30 uur: Editie Half Acht. En verder: Ik Bel Wel, Culturele Agenda, het Gedicht van de Dag. Nederlandstalige muziek. H. Geeve. H. van Vliet en P. Leen. Met: de Ruilbeurs, Het Waar Gebeurde Verhaal, de Grintte- gel, de Weekartiest, de Vijf van Vroeger. C. Vemer. Met van 12.00-12.30 uur cultuur: op maandag: beeldende kunst met D. van de Vrie; op dinsdag: muziek met B. van Rosmalen; op woens dag: boeken met M. Heiden; op donder dag: film met M. van der Linden; op vrij dag: theater met F. van Dijl. Van 12.30-13.00 uur: Editie Half Eén. Van 13.00-13.30 uur: de Gast van de Week. Van 13.30-14.00 uur: Servicerubriek: op maandag: milieu; op dinsdag: sociale ru briek; op woensdag: consumentenru briek; op donderdag: goede zaken. RR-Expresse. Non-stop muziek met F. van Dun. De weg naar Kra lingen. Historisch program ma van S. Mulder en V. de Koning. E. Post. Met van 17.30-18.00 uur: Editie Half Zes. 18.00- Post aan de tele foon. 19.00 Telefonische reacties van luisteraars. Zaterdag: 10.00 Het weekoverzicht. I. Moerman. Vonkey business. Het leven in het dorp aan de Maas belicht door R. Vonk. Het Motorpaleis van W. de Jong. De Akai-Rijnmond 30. R.J. Potze. 14.00 16.00 17.00 10.30 11.00 12.00 14.00 19.00- 22.00 Zondag: 10.00 RR-sport. Presenta tie P. Ouwerkerk. Deelder draait..., en jullie luisteren. Jazz. W. Kerkhof. Met het Radio-Rijnmond- -kerkhof. RR-sport. Presenta tie P. Ouwerkerk. 11.00 12.00 Rijnmonds Diep. Achtergronden door L. van der Kruit. Rijnmonds Diep Cultuur. F. van Dijl. Oldtimers. Nonstop- -muziek door P. Leen. 13.00- RR-sport. Presenta- 18.00 tie V. Deconinck. Eigen nieuws op de hele uren. Actuele programma-infor matie op Teletekst-pagina 873. Het laatste Radio-Rijn- mond-nieuws op Teletekst pagina 874. Hoofdredacteur/direc teur: N. HAASBROEK Radio Rijnmond Repor ter verschijnt maande lijks als bijlage van De Havenloods en Het Zui den in een oplage van een half miljoen exemplaren in het zendgebied van Ra dio Rijnmond (93.4 FM) In opdracht van Radio Rijnmond Delftsestraat 21 3013 AD Rotterdam Tel. 010-4334433 gerealiseerd door Frank van Dijl Mediaprodukties BV Binnen Walevest 21 3311 AA Dordrecht Tel. 078-148847 en uitgegeven door Wegener Huis-aan-huisbladen BV Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam Tel. 010-4699911 Advertentie-exploitatie: Wegener Huis-aan-huisbladen BV Inlichtingen A. van Mete ren Tel. 010-4699324 Het volgende nummer van Radio Rijnmond Re porter verschijnt op dins dag 2 februari 1993. Elke automobilist kent dat riedeltje: tètètètè- tèè... Aansluitend: „Voor verkeersinfor matie gaan we naar John den Broeder op de VCK." „Ja Erik, we hebben nog een filetje op de A16, Rotterdam- -Breda: 4 kilometer tussen het Terbregse- plein en de Van Brie- nenoordbrug, er is langzaam rijdend en stilstaand verkeer op de A20, Hoek van Hol- land-Gouda, over een afstand van tien kilo meter tussen de afslag Schiedam en de afslag Capelle aan de IJssel, maar de file in de Tweede Pijnackerd- warsstraat is opge lost." Zó, ongeveer, gaat het. In de ochtendlijke spitsu ren en in die aan het be gin van de avond hoort u op geregelde tijdstippen in de programma's van Radio Rijn mond de stemmen van John den Broeder en zijn collega's van de VCK. Die afkorting be tekent, het zij hier voor eens en voor altijd vastgelegd: Ver- keers Commando Kamer. Over de Tweede Pijnackerd- warsstraat zul je ze nooit ho ren, trouwens. De verkeersin formatie beperkt zich hoofd zakelijk tot de doorgaande wegen. Natuurlijk zijn dat de rijkswegen in het zendgebied van Radio Rijnmond oftewel een groot deel van de Rand stad, maar ook de provinciale wegen en de belangrijkste verkeersaders in de stad. Bovenin De Verkeerspolitie Rotterdam waartoe de VCK behoort, is gevestigd in een acht verdie pingen groot politiebureau aan de Veilingweg. Helemaal bovenin bevindt zich de daad werkelijke commandokamer: beeldschermen, ontvangst- en zendinstallaties voor het mo bilofoonverkeer en een repor- tofoon, een microfdon en een F* <7, U k de luisteraars van Radio Rijn mond door. „We gaan niet al lerlei gekke verhalen de ether insturen," vertelt John den Broeder, „dus als wij een con trole melden, wordt die ook werkelijk gehouden." Anders om is het niet zo dat als er geen controles worden ge meld die er ook niet zijn. De verkeerspolitie behoudt zich het recht voor om ook verras singscontroles uit te voeren, dus oppassen blijft de bood schap. Of het effect is dat er inder daad minder hard wordt gere den is nog niet bekend. „Dit is pas van de grond getild. De cijfers moeten nog binnenko men." Er wordt wel eens gevraagd waarom je elke dag files zou melden die altijd op hetzelfde tijdstip op dezelfde plek staan. „Ja," zegt John den Broeder, „die vraag hoor ik ook vaak. Het antwoord kan natuurlijk alleen maar zijn: ja, die moe ten we elke dag melden. Want doe je dat een keer niet, dan denken de mensen dat er die dag géén file staat." Vonkey Business is een heilzaam programma op Radio Rijnmond over media en andere ziekten. In de Rijnmond Reporter onthult de behandelend geneesheer van Vonkey Business maandelijks wat zich zoal afspeelt achter de 3 schermen van het programma. NERV0SIA TELEVISITIS •:j oit, lang geleden - vader vertelt - was ik op een v feestje. Veel aandacht op dat feestje ging uit naar I I een akteur die recentelijk op tv was geweest. Hij was een beroemdheid in de dop en zelden was het S gezelschap zo dicht bij een beroemdheid geweest als nu. Zijn glans straalde af op iedereen die met hem sprak. Iedereen wilde dan ook met hem spreken. En als ik eerlijk ben: al liet ik niks merken, ik vond het ook wel interessant. Aan beroemd-zijn, aan bekend-zijn-van-de-tv - wat inmid- jij jij: dels hetzelfde is geworden - kleeft iets magisch. Alles aan jij jiji de beroemdheid lijkt bijzonder. Zijn nobele voorkomen, :jjj zijn onuitputtelijke talenten, zijn opgeruimde levensin- iji ijij stelling, zijn excentrieke liefhebberijen. jjj jjjj Niet zelden echter is het vooral de uitvergroting door het ijj •jjj medium die iemand tot een bovennatuurlijk verschijnsel jij jiji verheft. Dat merk je als je 'beroemdheden' in het wild jij jiji tegenkomt, en dat kom ik nogal eens voor Vonkey Busi- jjj :j:j ness. Dan blijkt dat achter de media-persoonlijkheid ook iji ijij maar een mens schuilgaat die voor het eerst leeft en het jjj ijjj ook niet allemaal weet. jij iji Bij de eerste 'beroemdheden' die ik ooit voor een krant jij jjjj mocht interviewen was ik misschien nog wat gespannen, jjj jjjj Jules Deelder, dat was eigenlijk al heel wat. Nu is dat ijj ijij over. De magie is weg. Alleen van Lee Towers wil ik nog iji ijij wel eens zenuwachtig worden. Maar dat heeft meer met iji j:j: andere dingen te maken. Leen is nogal groot en gaat altijd iji jiji heel dicht bij je staan. Dynamisch John den Broeder leest de verkeersinfo voor. hoofdtelefoon voor het recht streekse contact met Radio Rijnmond. Knopjes, lampjes en luidsprekertjes: het ziet er allemaal heel indrukwekkend uit. Het raam geeft uitzicht op de A20, het noordelijk deel van de ruit om Rotterdam. Mocht zich hier een file vormen, dan krijgt de luisteraar de infor matie dus uit dé eerste hand. De overige files worden waar genomen en doorgegeven door, bijvoorbeeld, surveille rende motoragenten, maar dat gebeurt tegenwoordig ook langs electronische weg. Brigadier Den Broeder is met een prachtig scrabble-woord verkeersinformatiecoördina tor. Op zijn visitekaartje staat 'beleidstechnisch verkeers- specialist bureau centrale ta ken' - ook niet mis. Spitsuren Hij legt uit hoe er op de VCK wordt gewerkt. De comman dokamer is in elk geval tijdens de spitsuren bemand. De com puter is aangesloten op het systeem van de Algemene Verkeersdienst in Driebergen. Daar wordt de informatie uit het hele land verzameld en meteen verwerkt in Teletekst. Door een eenvoudige druk op de knop rolt alle voor het Rijnmond-gebied relevante info uit de printer. Files worden pas gemeld als ze langer dan drie kilometer zijn. John den Broeder: „Als we ook kortere files gaan melden, komt Hans van Vliet helemaal niet meer aan het woord." Nieuw is dat de VCK ook snel heidscontroles aankondigt. Daarbij wordt natuurlijk niet gezegd bij welke kilometer- paal precies de controle wordt gehouden, want dan neemt iedereen even wat gas terug om daarna weer in volle vaart de reis voort te zetten. Nee, de aankondiging blijft beperkt tot de mededeling dat er op het traject Rotterdam-Breda (om maar wat te noemen) wordt gecontroleerd, dit met de bedoeling dat automobilis ten zich op dat gehele stuk weg aan de ter plaatse gelden de maximumsnelheid zullen houden, Landelijk De VCK geeft zowel de lande lijke als de regionale en plaat selijke snelheidscontroles aan „Niets is dynamischer dan het verkeer," weet Den Broeder. Er doen zich voortdurend ver anderende situaties voor waarop door bestuurders ade quaat moet worden gerea geerd, en dan speelt het weer natuurlijk ook een rol. „Het uiteindelijke doel van ver keersinformatie is: het bevor deren van de verkeersveilig heid, de doorstroming van het verkeer en het informeren dan wel adviseren van wegge bruikers over het verkeers beeld." Als je, zoals de mannen van de VCK, dagelijks op de radio bent, gebeurt het wel eens dat je wordt herkend. „Hé, ik heb jou vanochtend gehoord," hoor je dan van de automobi list die je om zijn papieren vraagt. Maar glamour kleeft er verder niet aan, aldus John den Broeder, die zich nog wel herinnert dat ze allemaal blauw lagen toqr^ ze in het begin (rond '85) moesten oefe- „Je kent dat wel: de stem op een bandje: je schrikt je rot Nu doen we het zonder drem pelvrees." RECEPT VOOR VRAAG- GESPREK w gewaardeerde verslaggever heeft nooit een I I School voor de Journalistiek van binnen gezien, B I maar gaandeweg is hij erachter gekomen dat de ^^B leukste interviews die zijn, waarbij je als intervie- ij: wer bijna niks hoeft te vragen, ijij Een aangeschoten man op een Elvis-meeting. De verslag- jjj ijij gever wil weten of Elvis nog leeft. De man loopt leeg. jij ijjj Busladingen luisteraars van Hans van Vliet. De reporter jjj jij: vraagt hoe Hans van Vliet in het echt overkomt. De dames jiji storten zich in een verhitte discussie. jij jiji Een dronken kapster op een kappersconcours. De journa- ij: list vraagt helemaal niks meer. Houdt er alleen maar een ij: microfoon bij. jj: Zalig, ik kan niet anders zeggen. Het is zoiets als de kraan jij opendraaien en merken dat er volvette chocolademelk jij uitkomt. Lekker, veel en zonder dat je er enige moeite jij voor hoeft te doen. jij Gerrit den Braber hielden we laatst op een receptie ook jij een microfoon onder het hoofd. Het verbaasde hem dat wij ij niks te vragen hadden, sterker nog: helemaal niets zeiden, jj Nou ja, dan nam hij de leiding maar. Gerrit heeft in de loop der jaren een belangrijke bijdrage ijij geleverd aan het Nederlandse lied, wat natuurlijk te ijij waarderen is, maar zelfingenomen is hij, en zijn zelfinge- jjjj nomenheid kwam er op deze receptie mooier uit dan in jij: welk serieus vraaggesprek ook. Onze stilte werd beloond. :jjj Het gaat echter ook wel eens fout. :j:: Bij Lee Towers bij voorbeeld. Die heeft de zaak altijd onder controle. Geeft antwoorden met een kop en een jjj staart, en kijkt je dan aan met een blik van: 'nou jij weer', jij: jjj: En daar sta je dan met je microfoon. •ji Dat heeft wel eens seconden lang geduurd. ;:ji Lange seconden, kan ik u verzekeren. ijij RIJNMOND Gehoord in de ruilbeurs: aangeboden een rundlede ren directiedivan, afkom stig van een lokaal televi siestation Gevraagd: oude i van de Wachttoren. I OP DE SNIJTAFEL Als je geld van de ge meente wilt hebben, moet je veel fouten ma ken. Dat lijkt de les te zijn die je kunt trek ken uit de recente peri kelen rond Stads TV. Eerst wordt door het personeel alarm gesla gen. Het geld is op, er moeten mensen weg. Uit mededelingen van de directie blijkt dat het niet denkbeeldig is dat het scherm op zwart gaat als de ge meente Rotterdam niet e ver de brug komt. Met twee miljoen gul den nogal liefst. Er werd een onderzoek gelast naar de com plexe (financiële) struc turen die de stichtin gen en BV's die Stads TV op het scherm bren gen met elkaar verbin den. De zendmachti ging wordt beheerd door de Stichting Loka le Omroep Rotterdam (SLOR). In opdracht van de SLOR wordt Stads TV gemaakt door het Omroepbedrijf Rot terdam, een BV waar van de aandelen in handen zijn van de Stichting Omroepbe drijf Rotterdam. In het rapport dat na het onderzoek werd uitgebracht wordt ge sproken van 'onvol doende helderheid in de complexe organisa tie'. Ook het feit dat de zeggenschap over de verschillende bedrij ven en stichtingen bij dezelfde mensen be rustte, stuitte op kri tiek. Met name de rol van directeur H. Tiesma in het geheel werd gehe keld. Terwijl zijn werknemers op straat dreigden terecht te ko men, werd bekend dat Tiesma voor zichzelf niet alleen een zeer be hoorlijk salaris had ge regeld, maar ook nog een percentage van de winst met garanties voor het geval de winst zou blijken tegen te vallen. Het was de be doeling dat Stads TV zich na een aanlooppe riode zou kunnen be druipen uit reclamein komsten, maar jaar na jaar heeft de omroep een beroep moeten doen op bijdragen van de gemeente. Lokale omroepen als Stads TV kunnen geen aan spraak maken op structurele subsidiere gelingen van de over heid. De onafhankelijke on derzoekers kwamen met de aanbeveling om bij Stads TV een inte rim-manager aan te stellen om puin te rui men. En jawel hoor, de ge meente Rotterdam tastte weer eens in de buidel. Het voortbe staan van-Stads TV is nu dus weer voor enige tijd verzekerd. Dat is kennelijk voor sommigen aanleiding te meer voor openlijke speculaties over een eventuele samenwer king tussen Stads TV en Radio Rijnmond. Radio Rijnmond is, in tegenstelling tot Stads TV, wél succesvol - en dat in alle opzichten: programmatisch, fi nancieel, commercieel, qua luisterbereik en populariteit. Radio Rijnmond wordt, net als alle andere regiona le omroepen, structu reel gefinancierd door de provinciale over heid, in dit geval door de provincie Zuid-Hol land. Voor het zuide lijk deel van deze pro vincie is Radio Rijn mond dé regionale om roep, en bovendien de rampenzender. Wat nu, als de provin cie Zuid-Holland zich terugtrekt uit het Rijn mond-gebied omdat het zelf de status van een miniprovincie of een regio met verregaande autonomie heeft gekre gen? Wat nu, als de gemeen te Rotterdam zichzelf heeft opgeheven, als de deelgemeenten zijn ge promoveerd tot zelf standige gemeenten? Wordt Stads TV dan de lokale omroep van, zeg, de gemeente Charlois? Of heeft Stads TV aspi- en de dat een kerstva- ïn een vuurbal uiteen was melijk veên<rgrö3^Fzwaarge- wonde patiënten per ambulance te vervoeren. pikcUhi Rond ST/lPS-Tv VooR oe ei*A*0 optefcVEN N\eT/lMoAf°st tve* UV£« Qe2e *ieeR h6(?^o w,(_ woROe* j: e vaderlandse treurbuis grossiert in hemeltergende programma's, maar althans het idee achter één I I daarvan intrigeert mij nogal. Mensen Kijken heet ^^B het programma. Daarin moet bij voorbeeld aan de hand van een filmpje geraden worden wat het beroep is van de hoofdpersoon in dat filmpje. Die zie je dan op een terras een pilsje drinken of zo. Mensen kijken, en fantaseren over die mensen: iedereen doet het. Ik ook. Laatst nog in een drukbezocht café. 's Avonds laat. Ik kom daar binnen, zie geen bekenden, zie ook geen tafeltje vrij, schuif aan bij wildvreemden, pak een achterstallige krant uit m'n rugzak en loer half over de krant om me heen. Dat stel aan mijn tafeltje lijkt me geen gewoon stel. Hij is vast getrouwd, maar niet met haar. Zij twijfelt of ze wel wat met hem wil. Een getrouwde vent. Wat hen bindt is onder meer een hang naar de natuur. Wandelingen hou- den ze allebei van. Nog nooit hebben ze een discotheek van binnen gezien. De laatste twee Nederlanders die slechts bij geruchte van ene Lee Towers hebben gehoord. Na een kwartiertje amateur-psychologie mijnerzijds richt :j de dame van het stel zich tot mij en zegt: „Meneer, mogen g wij u iets vragen? Mijn vriend en ik doen heel vaak een g soort spelletje, dan raden we wat voor beroep iemand g heeft. Wij zagen u zo zitten, en mijn vriend zei dat ik het u vast niet op de man of durfde vragen." Ik was aangenaam verrast. „Raad maar," antwoordde ik. De dame: „Journalist." Betrapt. Volgende patiënt! (Ingezonden mededeling) Uit het Rotterdams Dagblad. raties om de regionale omroep van de regio Rijnmond te worden? Maar wat gebeurt er dan met het succesvol le Radio Rijnmond? Deze vragen zijn het die hebben geleid tot speculaties over sa menwerking tussen de twee omroepen. Daar toe zal dan wel de om roepwet moeten wor den gewijzigd, die sa menwerking van loka le omroepen met ande re zendgemachtigden verbiedt. Het Rotterdams Dag blad vraagt zich af: „Waarom moet Stads TV de helft van de in komsten uit reclame afdragen aan het Rot terdams Dagblad, dat de reclame-acquisitie doet, en doet Radio Rijnmond zijn eigen advertentiewerving en draagt het slechts een kwart af aan de krant?" Je vraagt je überhaupt af waarom Radio Rijn mond zelfs maar een kwartje zou moeten af dragen aan het Rotter dams Dagblad. F.v.D. GEVRAAGD VOOR HALVE DAGEN VOOR LOKAAL TV-STATION Ter vervanging van de wegens omstandigheden vertrekkende manager zoeken wij een Verstand van televisiemaken niet vereist, wel een helder inzicht in ondoorzichtige financiële constructies met BV's en stichtingen. Goede contacten met subsidiegevers strek ken tot aanbeveling. Geboden wordt een flink deel van de winst, ook als er geen winst wordt gemaakt. Goede secun daire voorwaarden: elke twee maanden een nieuwe jonge secretaresse, zaktelefoon, Iimo van de zaak, all cards. Inlichtingen worden verstrekt door de Heer L. Borst, hoofd personeelszaken, telefoon4040200. Sollicitaties richten aan: Stadstelevisie Rotterdam, ter attentie van de Heer H. Ties ma, Leuvehaven 75, 3011 EA Rotterdam.

De Havenloods | 1993 | | pagina 9