Het minsterie van Economische Zaken Tijdens de Week van het Beroepsonderwijs houden honderden opleidingen open dagen stimuleert vernieuwingen in de horeca ONDERWIJS BANEN migrai Uitreiking eerste VBO-floppy voor groep acht De Spoorzoeker Mensen zonder zitvlees kiezen kiezen voor de 'groene' sector Telematica is echt een opleiding met toekomst! Onbekendheid en slecht imago vakopleidingen moeten de wereld uit ACT-training garandeert bijna altijd een baan DONDERDAG 14 JANUARI 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Is dit iets voor jou? Dierverzorging Huisdieren zijn heel belangrijk in het leven van mensen. Bijna iedereen heeft thuis wel een vo gel, een vis, een hond of een poes. Van het verzorgen van die dieren kun je je vak maken: in de dierverzorging. Het is natuurlijk wel een heel verschil of je thuis een dier verzorgt of bijvoorbeeld in een asiel vol met honden en katten. Als dierverzorger heb je niet veel tijd voor knuffelen en spelen! Je kunt werken bij een dieren arts, een manege, een dierenasiel of op een kinderboerderij. Of wat dacht je van een dierenspeci aalzaak, een dierentuin, een on derzoeksinstelling of een proef bedrijf? Een dierverzorger kan op tal van bedrijven de kost ver dienen. Op welk bedrijf een dierverzor ger ook werkt, het is flink aan poten. Hygiëne is heel belang rijk, want in een schoon verblijf voelen dieren zich het prettigst. Een goede dierverzorger heeft oog voor dieren. In één oogop slag ziet hij of zij of een dier gezond is. Verder kun je als dier verzorger allerlei gereedschap pen hanteren: van hooivork tot röntgenapparaat, afhankelijk van het bedrijf waar je werkt. Elk' dier is anders en heeft daar om een andere verzorging nodig. Als je verder wilt komen in het vak van dierverzorger, moet je meer weten over de organisatie van een bedrijf, zoals financiën, bedrijfsvoering, klantenwerving en ga zo maar door. Je kunt dan terecht komen in functies met meer verantwoordelijkheid, zo als beheerder, afdelingshoofd of zelfs zelfstandig ondernemer. Ben jij zo'n dierenliefhebber, houd je van aanpakken en wil je werken combineren met leren dan is de vakopleiding dierver zorging misschien iets voor jou! Je kunt informatie krijgen bij de Christelijke Land- en Tuin bouwschool in Maasland. Het telefoonnummer 01899-10499. Of bij bij VOLLT, de stichting die vakopleidingen verzorgt. Het telefoonnummer is: 030-517344. Uitgaan als beroep Ben je langdurig werkloos en zou je graag weer aan de slag willen? Heb je het ervoor over iets te willen leren? Wel met de zekerheid dat je uitzicht hebt op een leuke baan natuurlijk. Mis schien is werken in een hotel, restaurant, eetcafé iets voor jou? De horeca kent een collectieve arbeidsovereenkomst (cao) waarin een aantal zaken voor alle werknemers in de bedrijfs tak is geregeld. Bijvoorbeeld toe slagen op zondagen en 's avonds. Al werkend kan een op leiding gevolgd worden. Voor langdurig werklozen geldt daar bij nog dat werkgevers de moge lijkheid hebben je aan te nemen op een Werkervaringsplaats. Met subsidies van Arbeidsvoor ziening en met extra subsidie van de bedrijfstak horeca. Na afloop van de werkervaringsperiode krijg je in principe een arbeidso vereenkomst voor onbepaalde tijd en tenminste 20 uur per week. Werkzoekenden en werklozen die meer willen weten over de mogelijkheden die de horeca kan bieden, kan kontakt opnemen met de consulentenlijn van hel Onderwijscentrum Horeca, tele foon 079-711633, of met hel dichtsbijzijnde arbeidsbureau. Onvoldoende opleiding Mensen die om wat voor reden dan ook onvoldoende voorop leiding hebben gehad om toege laten te worden tot opleidingen in de verzorgende beroepen, kunnen bij het Centrum Beroe- penoriëntatie Beroepsoefening (CBB) terecht. Het CBB-Rotterdam leidt al vijftien jaar langdurig werklozen op in verschillende beroepsrich tingen. Naast administratieve scholing kunnen cursisten ver schillende cursussen volgen in de consumptieve-verzorgende rich ting. Sommige van deze cursus sen leiden op tot landelijk erken de diploma's. Het percentage ge slaagden bij het CBB ligt ruim boven het landelijk gemiddelde. Cursisten met een CBB-diploma komen zodoende doorgaans sneller aan een baan. Bijna hét gehele jaar door zijn er mogelijk heden om met diverse opleidin gen te starten. Je komt voor de verzorgingsop leidingen in aanmerking als je tussen 18 en 40 jaar bent, gemo tiveerd bent om in de verzorgen de sector te werken, enkele jaren voortgezet onderwijs achter de rug hebt, ingeschreven staat bij het arbeidsbureau en beschikt over een flinke portie doorzet tingsvermogen. Zijn deze punten op jou van toepassing, neem dan kontakt op met het CBB-Rotter dam. Vraag naar Irma Kennis, telefoonnummer 010-4134725. REGIO - Het VBO-platform in het Rijndelta-gebied heeft voor de 'Week' een VBO-floppy ontwikkeld. Het is een voorlichtingsmiddel bestemd voor leerlingen van groep 8 van de basisschool. In de 'Week' ontvangen alle basisscholen de VBO-floppv. Circus Custers 'speelt' op 20 januari om 10.30 uur op basisschool De Spoorzoeker in Capelle het computerprogramma op de floppie. Daar mee gaat officieel de VBO-floppv-actie van start. Vanaf 13.30 uur gaan de leerlingen van groep 8 op bezoek bij Scholengemeenschap Brandersstad in Schiedam. De VBO-scholen in het Rijndelta-gebied hebben elk 250 gulden geïn vesteerd in de ontwikkelingen van de floppy. GOUDA - Het is een bescheiden sector, die 'groene' sector. Van het totaal aangeboden opleidingen neemt de agrarische sector maar een kleine plaats in. Het is wel een belangrijke. Dat kun je zien aan de 'grote' plaats die agrarische producten innemen bij de export. Negen van de tien belangrijkste exportproducten komen uit deze hoek. Daar is een gigantisch apparaat voor nodig om te zorgen dal alles op tijd bij de consument komt. Denk maar eens aan het veilingwezen, de exporteurs, het vervoer, de verpakking en de koeling. Om 'bij' te kunnen blijven en om deze belangrijke plaats in de export te kunnen blijven innemen, zijn goed opgeleide mensen nodig. De Middelbare Agrarische School 'Het Groen College' (M.A.S.) in Gouda verzorgt in Midden-Holland een aantal middelbare agrari sche beroepsopleidingen. Naast de opleidingen Akkerbouw inclusief Vollegrondsgroenteteelt, Veehouderij inclusief Varkenshouderij is er sinds september 1992 de mogelijkheid voor de studierichting Glastuinbouw met bloemen-, potplanten- en/of groenteteelt te kiezen. Directeur Th. A. Vermeulen van de M.A.S. Gouda: „Het Westland zit vol. En wat zie je nu gebeuren? Er komt steeds meer glastuinbouw naar het oosten opzetten. Dat gebeurt al in Nieuwerkerk, in Zeven huizen en Moerkapelle. Daarop zijn wij ingesprongen door met deze nieuwe opleiding te starten." De studie duurt drie jaar en leidt onder andere op tol zelfstandig ondernemer glastuinbouw. Met het diploma kan ook een baan in hel buitenland gezocht worden. De leerlingen van de M.A.S. Gouda zijn mensen die geen zitvlees hebben. Harde werkers dus, die van aanpakken weten! Vermeulen is daar trots op en niet minder om het feit dat de doorstroom naar het hoger beroepsonderwijs en andere vervolgopleidingen aanzienlijk is. Vijfentwintig procent van zijn leerlingen kiest voor verder studeren. In de studies zelf kunnen ook nog keuzes worden gemaakt. Zo zijn er 'doorstroompakketten'. Je kunt kiezen voor een pakket gericht op het management van de (agrarische) onderneming, voor een studie gericht op de handel, de agrarische techniek en niet te vergeten de specialisatie op het gebied van het milieu. Meisjes (30 procent van de leerlingen van de M.A.S. Gouda is vrouwelijk) en jongens die belangstelling hebben voor de agrarische opleidingen zijn welkom op de Open Dag op donderdag 28 januari van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.30 uur. De school is gevestigd aan de Ronsseweg 55 in Gouda. Het telefoon nummer is: 01820-13737. De tijd staat op het Zadkine College niet stil. Naast veel interne, organisatorische veranderingen worden te vens steeds nieuwe technolo gieën ingevoerd en nieuwe afstudeerrichtingen mogelijk gemaakt. Op de vestiging Zuid, voorheen MTS-Zuid. is dat zeker het geval. Zo zal in de afdeling proces/milieutechniek een gidssysteem w orden geïnstalleerd: een computerprogramma waarhij alle mogelijke auto matische processen in beeld gebracht kunnen worden. Samenwerking Het bedrijfsleven schreeuwt om telematica-technici. Jaarlijks is er een behoefte aan 4.000 tot 6.000 mensen, terwijl slechts 500 telematica- technici elk jaar hun telematica-opleiding afsluiten. Naar aanleiding van deze enorme marktvraag naar telematica-techni ci is twee jaar hard gewerkt om Telematica als afstudeerrichting op de Middelbare Technisch 'chool te krijgen. Twintig MTS-en pilot- scholen) in heel Nederland hebben in nauwe samenwerking met PTT Telecom deze nieuwe studierichting binnen de afdeling Electrotech- niek ontwikkeld. Ook 1MB, Ericsson en Siemens hebben een belang rijke bijdrage aan het project geleverd. De financiering van dit landelijk project is mogelijk geworden door een gezamenlijke inspan ning van de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en Econo mische Zaken, de projectscholen en de deelnemende bedrijven. Alles weten van 'het hart' Wat is telematica? Het is het samengaan van TELEcommunicatie en inforMATICA. ledereen heeft er in zijn omgeving mee te maken; het werken met fax en modem, computernetwerken, satellietverbindingen in telefooncen trales, de Pappentap (giromaat), telewinkelen en dergetijken. Weet je alles af van het. 'hartvan deze apparatuur dan mag je jezelf een telematicatechnicus noemen. Hard wordt momenteel tevens gewerkt aan een samenwerkingsproject van PTT Telecom en vier Middelbare Beroeps Onderwijs Colleges in Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Het project is voor meisjes met een HA VO-diploma met in hun vakkenpakket minimaal wiskunde A en Engels. Zij kunnen een twee-jarige MBO-opleiding volgen die hen voorbereid op functies'in verkoop en netw erkbeheer. Open dag De Open Dag van de Vestiging Zuid van het Zadkine College aan de Jan Lighthartstraat 250 op vrijdag 22 januari van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 21.00 uur is dè gelegenheid om informatie te verkrijgen omtrent technische opleidingen. Het betreft de afdelingen Bouwkunde. Electrotechniek, Werktuigbouwkunde, Proces/Milieu- -techniek en Motorvoertuigentechniek. Tevens kan informatie worden verkregen wat betreft de korte opleidingen techniek in Hoogvliet. Het is mogelijk om de klassen één en twee Electrotechniek en Werktuigbouwkunde in Spijkenisse te volgen. Het Onderwijscentrum Hore ca (OCH) houdt op zaterdag 16 januari een 'Kijk in de Keuken'- dag. Ongeveer 500 horecabedrijven in het hele land stellen hun deuren open. Doel is jongeren in de eerste fase van het voortgezet onder wijs (12- tot 15-jarigen) en hun ouders te informeren over werken in de horeca. In 1993 worden ook andere doelgroe pen, zoals herintredende vrou wen en overige werkzoeken den uitgenodigd een kijkje in het horecabedrijf te nemen. De overheid speelt in de bedrijfs tak horeca een voorwaarde- scheppende rol, bijvoorbeeld door vernieuwing te stimuleren of generieke instrumenten be schikbaar te stellen. Onderwijs speelt een sleutelfunctie in het kwaliteitsbeleid van de horeca. Het OCH is hiervoor verant woordelijk. Eigen vaardigheden Zowel voor als achter de scher men van de horeca kan er in de potten en pannen gekeken wor den. Ondernemers en medewer kers zullen zorg dragen voor rondleidingen en zullen allerlei horecatechnieken demonstreren. Ook wordt een tipje van de slui er van het reilen en zeilen in een horecabedrijf opgelicht. In som mige bedrijven kan de moedige belangstellende zijn eigen 'hore ca-vaardigheden' uittesten. Hotels, restaurants, coffeeshops, fast-foodbedrijven en noem maar op hopen op druk bezoek. In een aantal bedrijven zullen vertegenwoordigers van ver schillende vormen van horecabe- roepsonderwijs informatie geven over opleidingen. VBO-scholen, scholen voor Beroepsbegelei dend Onderwijs, het SHV Leer lingenstelsel, scholen voor Kort Middelbaar Beroepsonderwijs, Middelbare Hotelscholen en Hoge Scholen, 64 in totaal, ver lenen die dag hun medewerking. Zo goed als zeker een baan Voorafgaand aan de Open Dag zal de 5 Uur Show op RTL4 elke dag aandacht besteden aan wer ken in de horeca. In de horeca kan je een goede loopbaan uitstippelen. Als je in ogenschouw neemt dat de hore ca zit te springen om werkne mers dan weet je als je voor een opleiding in deze sector kiest dat je zo goed als zeker van een baan verzekerd bent. Alle opleidingen sluiten aan op de arbeidsmarkt. Niet voor niets zetten het Bedrijfschap Horeca, het Onderwijscentrum Horeca en het ministerie van Economi sche Zaken zich in om onderwijs van hoge kwaliteit te ontwikke len. Informatie omtrent opleidingen kunnen worden verkregen bij het OCH in Zoetermeer, tele foonnummer: 079-711633. Ook het Carlton Oasis Hotel zet de deuren open Een greep uit horecabedrijven die hun deuren van 11.00 tot 15.00 uur openzetten: 't Raedthuys in Berkel Golden Tulip Barbizon in Capelle Elysée Park Hotel in Nieuwerkerk Restaurant De Theetuin in Ridderkerk Herberg 't Wapen van Rijsoord in Ridderkerk Badhotel Rockanje in Rockanje De Vier Windstreken in Ouddorp Antoine Petit St.Franciscusgasthuis in Rotterdam Restaurant Noordzee in Rotterdam Hap Snap in Rotterdam Parkhotel in Rotterdam Restaurant Lommerijk in Rotterdam Novotel Schiedam in Schiedam Carlton Oasis Hotel in Spijkeniss Snackbar 't Centrum Oostvoorne Gul Gene Cakkal volgt bij het Administratief Trai ningscentrum (ATC) de training die haar op een se cretariële stoel zal brengen. Ze koos voor een opleiding bij het ATC aan de Dier gaardesingel 68A omdat die maar een jaar duurt. Be langrijk bij die keuze was tevens dat de training prak tische gericht is en bestemd is voor migranten. In sep tember 1992 is ze begonnen. Dit jaar rond diezelfde tijd hoopt ze betaald werk te hebben. Het ATC biedt migranten in de leeftijd van 18 tot en met 35 jaar een totaalpakket aan waarbij het praktisch omgaan met de computer centraal staat. Gekozen kan worden uit een secretariële en uit een fi nanciële administratieve oplei ding. Bij de eerste ligt de na druk op het computergebruik en de automatische gegevens verwerking, datacommunica tie, telecommunicatie. Engels, steno, typen en secretariaats praktijk. Bij de tweede krijgen de cursisten een gedegen prak tijkgerichte boekhoudkundige training met behulp van de personal computer. Deelne mers aan beide cursussen krij gen bovendien les in de vakken Nederlands en sociale vaardig heden. Ook krijgen ze sollicita tietraining. De training duurt zes maanden waarna een stage van zes maanden in het bedrijfsleven volgt. Gul: „Twee cursisten krijgen dezelfde stageplaats aangeboden waarbij zij moeten solliciteren. Ook dat gebeurt praktijkgericht. Ik hoop op een plekje bij een verzekerings- of een advocatenkantoor." Na de mavo op D-niveau goed doorlopen te hebben, begon zij aan een meao-opleiding. Na een paar maanden trouwde zij en brak ze haar studie af. Op de Banenmarkt hoorde zij van ATC. Ze stapte naar het ar beidsbureau om informatie te I door L1ANNE VAN ECK De Week van het Beroepson derwijs staat voor de deur. Van 16 tot en met 23 januari houden honderden beroepsop leidingen open dagen en orga niseren activiteiten. Doel daarvan is jonge mensen te in formeren en motiveren voor een vakopleiding in het VBO of MBO. Op het ministerie Van Onderwijs en Weten schappen in Zoetermeer vindt op 15 januari een startmani festatie plaats. Op het programma staat onder andere een ronde-tafelgesprek tussen overheid en vertegen woordigers van werkgevers. Mi nister Ritzen en staatssecretaris Wallage brengen halverwege de 'Week', op 20 januari, werkbe zoeken aan scholen voor be roepsonderwijs. De Artiest van de Week, Circus Custers, reist van 19 tot en met 23 januari kriskras het land door met een muzikaal optreden. Toegespitst op het beroepsonderwijs natuur lijk. Van 21 tot en met 23 januari vindt in de Jaarbeurs van Utrecht 'Beroep 93' plaats. Mi nister Ritzen sluit op 23 januari zowel de 'Week' als 'Beroep 93' af. Niet met de natte vinger Er is in Nederland nog steeds een groot tekort aan vakmensen. Jonge mensen kiezen vaak voor algemeen vormend onderwijs in plaats van voor beroepsonder wijs. Oorzaken hiervan zijn de onbekendheid met vakopleidin gen en het slechte imago ervan. Een 'ambachtsvrouw/man' werkt in tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht met de mo dernste middelen en technieken. De Stichting Opleidingsfonds Leerlingwezen Land- en Tuinbouw heeft onder andere een vakopleiding in de hloemenhranche. Er zijn de primaire opleiding 'hloemhinden', de secundaire opleidingen 'hloemendetailhandel' en 'tuincentrum' en de tertiaire opleiding 'hloemhinden' En dat doen zij niet met de natte vinger! Daar worden zij wel de gelijk voor opgeleid. Ondanks alle promotie voor het beroepsonderwijs blijft de vak opleiding een ondergeschoven kindje. Ook al bieden die studies goede kansen op werk! Niet voor niets luiden de slagzinnen van de promotiecampagne voor het voorbereidend beroepson derwijs 'VBO leidt je in goede banen' en voor het mbo-leerling- wezen en mbo-dagonderwijs 'Je maakt 't met 'n MBOdiploma'. De 'Week' is het hoogtepunt in de landelijke promotiecampagne van de Stichting Promotie Be roepsonderwijs. Deze stichting werd in 1989 ingesteld door overheid en bedrijfsleven. Zij stelt zich tot doel de mogelijkhe den van het voorbereidend en middelbaar beroepsonderwijs te promoten. De campagne beleeft in 1993 haar vierde jaar en be staat uit radio- en televisiespots, advertenties in de schriftelijke media en posters. Neden Olmasin 'Een beroepsopleiding, waarom niet?' De vraag staat in het Turks en in het Arabisch op affiches en posters die in het kader van de promotiecampag ne her en der in Nederland aan de muren hangen. De uitdruk king 'Neden Olmasin' is karak teristiek onder de Marokkaanse en Turkse jongeren, maar niet nauwkeurig te vertalen. Dat is de reden waarom een speciale campagne, gericht op allochto nen, is ontwikkeld. Met dezelfde doelstelling natuurlijk: de verbe tering van het imago van het beroepsonderwijs. Met affiches, voorlichtingsmate riaal in Turks/Nederlands en Arabisch/Nederlands en adver tenties in tijdschriften wordt ge tracht de Turkse en Marokkaan se jeugd en hun ouders te berei ken. Met een antwoordcoupon kan meer informatie worden aangevraagd over de mogelijk heden van beroepsopleidingen. De campagne startte begin janu ari. De Turkse groep 'Terrano va' treedt als allochtone Artiest van de Week op. 'Beroep 93' 'Beroep 93' is een beroepenspek- takel met beroepenwedstrijden en demonstraties. In verschillen de beroepen strijden tientallen jonge vakmensen om de hoogste eer; de gouden medaille en de deelname aan de Internationale Beroepenolympiade. Nieuw is de uitverkiezing van de meest veelbelovende vakman of vakvrouw van het jaar. Behalve voor de wedstrijden vormt de Jaarbeurs tijdens dit beroepen- spektakel ook het toneel voor een groot aantal beroepende- monstraties en wordt een inter nationaal seminar gehouden over kwaliteit en beroepsonder wijs. De demonstralies en voorlich ting richten zich op de bevorde ring van een bewuste keuze voor het beroepsonderwijs. 'Beroep 93' laat een scala van beroepen zien die veelal achter gesloten deuren plaatsvindt. Landelijke organen en scholen voor het be roepsonderwijs presenteren tal van technische, economische- administratieve, dienstverle nende/verzorgende en agrari sche beroepen en beroepsoplei dingen. Ook zijn deskundige stu die- en beroepskeuze-adviseurs aanwezig om bezoekers te hel pen bij hun oriëntatie en keuze voor een beroep en beroepsop leiding. De manifestatie 'Beroep 93' vindt plaats in de Irenehal II in het Jaarbeurscomplex in Utrecht. Op donderdag 21 janu ari kan 'Beroep 93' van 13.30 tot 22.00 uur bezocht worden. Op vrijdag 22 januari van 9.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 23 ja nuari van 9.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. krijgen. „En nu zit ik dus hier. Het bevalt me uitstekend. In mijn cursus zitten 21 mensen. De leeftijd varieert van 18 tot 39 jaar De docenten zijn van buitenlandse afkomst. Alleen de lerares Nederlands niet. Het zijn fantastische mensen die ons motiveren en met raad en daad bijstaan. Ik vind de oplei ding niet moeilijk. Het is wel hard werken geblazen. Je moet je voor 100 procent inzetten. De sfeer onderling is zo goed dat als iemand het eens even niet zo ziet zitten we allemaal die persoon over de streep ha len." Ruim 74 procent van de cursis ten die hun ATC-opleiding af sloten, keeg aansluitend op de stageperiode een vaste werk kring aangeboden. De rest vond vrij snel erna een baan. Informatie over ATC-trainin- gen kan worden verkregen on der telefoonnummer: 010-4049599. Bij het ATC kunnen kortdurende, praktijkgerichte opleidingen worden gevolgd.

De Havenloods | 1993 | | pagina 19