SCHIEDAM Zorg voor het milieu onderdeel lespakket op Schiedamse scholen MBO-Informatiecentrum geopend Alternatieve vakantie Modeproject Jongerenwerkster zet de schouders er onder DE HAVENLOODS Maaltijden rondbrengen Cursus voor opvoeders Bekende kunstenaars in Stedelijk Museum Computerles Play-In voor muzikanten Lezing van vlinderaar ZONNECENTRUM ^DINSDAG 19 JANUARI 1993 Singelkerk is niet eeuwenoud SCHIEDAM —Een oplettende lezer wil wethouder Aad Wieg man op een onjuistheid attende ren. Het Schiedams Nieuwsblad tekende in de uitgave van dins dag 12 januari enkele uitspraken van de bestuurder op die hij deed bij de officiële opening van het gebouwencomplex aan het Frans Halsplein. Hij wees minis ter d'Ancona, die de opening bijwoonde, op de deplorabele staat waarin de Singelbasiliek verkeert. Volgens wethouder Wiegman een 'eeuwenoude kerk die ten dode is opgeschreven'. J.P. de Klerk uit Schiedam noemt de omschrijving 'eeuwen oud' enigszins overdreven. „De kerk - een schepping van archi tect E.J. Magry - werd in 1881 in gebruik genomen," en 'eeuwen oude' zou op een beduidend lan gere periode duiden. SCHIEDAM De Schiedamse stadsgids 1993 is vorige week huis-aan-huis in de brievenbus gestopt. De gids is een handig informatief boekje dat vrijwel alle namen en telefoonnummers van Schiedamse instellingen, verenigingen, organisaties en diensten vermeld. Stadsgenoten die geen boekje hebben ontvan gen kunnen contact opnemen met Bureau Voorlichting van de gemeente, telefoon 4275389. SCHIEDAM— De afdeling Schiedam van het NIVON meldt dat het Vakantie Advies Bureau op zaterdag 23 januari een grote alternatieve vakantie-recreatie- beurs in het Nivongebouw orga- men wellicht aanleiding een be zoek te brengen aan de beurs die om 11.00 uur van start gaat in het gebouw aan de Dirk Smits straat 76, Rotterdam. Ook niet- leden zijn welkom. SCHIEDAM- Als zich Vol doende deelnemers aanmelden, gaat nog deze maand een mode project voor jongeren in Wijk centrum De Erker van Start. Onder leiding van een mode ontwerpster maken de deelne mers kennis met het verschijnsel mode op een zo'n breed moge lijk vlak. Het ligt in het voornemen van de cursusleiding aan de hand van thema's kleding te ontwerpen en te maken. Deze inspanning re sulteert aan het eind van het project in een modeshow die in mei in De Erker plaatsvindt. De cursus is bestemd voor meisjes en jongens. De bijeenkomsten vinden plaats op dinsdagavond van 18.00 tot 19.30 uur. De kosten bedragen f 20,- per maand, exclusief mate- riaal. Inschrijving en meer infor matie bij Wijkcentrum De Er- kerk, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 4267767. Wegener huLs-aarvhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaarc"n 3130 Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010 - 4.709.38"' Foto's: Fotoburea zij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegei Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. SCHIEDAM —Twee jaar gele den werd het jongerencentrum De Dijk in Schiedam-Zuid noodgedwongen door het colle ge gesloten. Door deze maatre gel konden geruime tijd geen ac tiviteiten worden ondernomen voor de Gorzen-jongeren. Met de komst van jongerenwerkster Marieke Thiescheffer behoort deze periode tot het verleden. Het sociaal- en cultureel werk in Zuid krijgt hierdoor een nieuwe start. En hoewel hel voor de organisatie duidelijk is dat zij niet voldoende mogelijkheden heeft om de opvang van zoge naamde randgroepjongeren te realiseren, ligt het wel in het voornemen de jongeren te stimu leren actief aan de geplande pro gramma's deel te nemen. „Voorheen bestond het jonge renwerk in de Gorzen uit een kleinschalige opvang", zegt Ma rieke Thiescheffer. De jongelui kwamen bijeen in het clubhuis De Dijk en dat liep zo uit de hand dat werd besloten tot de sloop daarvan. Ons uitgangs punt bij de plannen voor de toe komst is dat er geen apart 'honk' komt voor de jeugd maar dat activiteiten worden georgani seerd in het bestaande Klubhuis Zuid. Dat betekent integratie. Wij verwachten dat hierdoor meer contact zal plaatsvinden met oudere bewoners uit de wijk en hopen dat daardoor meer be grip voor elkaar zal groeien. Bo vendien denken wij met deze aanpak preventief te kunnen werken en te voorkomen dat jongeren buiten de boot vallen", aldus de jongerenwerkster. In samenwerking met het Stede lijk Steunpunt wil zij een hulp verleningsnetwerk opzetten voor risico- en randgroepjongeren. „Als wij jongelui met problemen signaleren, verwijzen wij hen door naar deze hulpverlening." Vandaag, 19 januari, is de eerste activiteit, een proefles voor een Popworkshop in Klubhuis Zuid voor jongeren van start gegaan. In tien bijeenkomsten kunnen de jongelui zelf gekozen nummers oefenen. Ervaring is niet nodig. De leiding gaat ervan uit dat het luisteren naar anderen en hét veel oefenen belangrijker is. De deelnemers kunnen kiezen uit de volgende mogelijkheden: druma, gitaren, keyboard, saxofoon en zang. Verder bestaan er mogelijkhe den om in het clubhuis t-shirts te bedrukken, te werken in graffiti stijl, of aan een radio en video cursus deel te nemen. Verder kunnen meisjes uit de wijk ken nismaken met tennis en andere sporten en krijgen jongens de kans hun techniek op het gebied van voetbal en basketbal bij te schaven. Marieke Thiescheffer is vorige gestart met een enquête onder driehonderd schoolgaande jon geren om daarmee de wensen en behoeften van de jeugd nog dui delijker in kaart te brengen. Leerlingen inzicht verschaffen in natuur en milieu SCHIEDAM Natuur- en milieu-educatie wordt veran kerd in het Schiedams onder wijs. „Het draait om de edu catie, omdat de generatie die nu onderwijs volgt, in de toe komst de beslissingen neemt in ons land." Deze uitspraak, die onderschreven wordt door zes samenwerkende ministe ries, deed staatssecretaris Wallage van Onderwijs en Wetenschappen. In hel kader van het Meerjaren plan Natuur- en Milieu-educatie (NME) 1992-1995 vormt die er kenning een extra stimulans om er voor te zorgen dat NME een plaats krijgt in het basis-, spe ciaal- en voortgezet onderwijs. Ook de gemeente Schiedam heeft het voornemen daar actief aan meer te werken. De Dienst Educatie van de ge meente heeft een nota natuur en milieu-educatie samengesteld die zich beperkt tot de hoofdlijnen en die een aanzet geeft tot een concrete invulling van het NME-beleid op de Schiedamse scholen.. Rode draad Daarbij zal NME niet alleen ge richt zijn op verandering en ver- nieuweing van de vakken waarin traditioneel het milieu ter sprake komt. De bedoeling is dat er sprake is van een rode draad in vele vak- en vormingsgebieden. Dit betekent dat de natuur- en milieueducatie wordt verankerd in schoolwerkplannen en in kerndoelen van het basis- en voortgezetonderwijs. „Bij de invoering van NME in het onderwijs moet het voor leerlingen en ouders duidelijk worden dat de zorg voor het milieu geen vrijblijvende zaak is, waaromheen wat leuke activitei ten plaatsvinden." aldus L. Tig- ges, samensteller van het rap port. „Doordat Schiedam op het ge bied van natuur en milieu een actief beleidt voert, is al één en ander tot stand gekomen. Hier bij kan men onder meer denken aan de lesbrieven en aan excur sies die werden georganiseerd. Deze activiteiten worden de ko mende jaren door het NME-be leid geïntesiveerd." Zorgvuldige omgang zijn gericht op het voor de leer lingen op een zo'n breed moge lijk terrein inzicht verschaffen en zich kennis toeëigenen over na tuur en milieu en de invloed daarvan op aarde, mens en dier. Volgens Tigges verwerven de leerlingen met deze gegevens vaardigheden die hen in staat stellen een bijdrage te leveren aan een zorgvuldige omgang met natuur en milieu. OM tot een dergelijk inzicht te komen zullen de kinderen zelf bijvoor beeld bronnenmateriaal raad plegen en bewerken, de natuur zelf onderzoeken en hierover discussiëren en zich creatief ui ten. Bij de boerderij aan de Harre- weg komt in de loop van dit jaar het NME-centrum gereed. Het is de bedoeling dat deze plek uit groeit tot een multifunctionele ruimte, waarnaast het onderwijs ook andere groepen, instellingen en organisaties actief kunnen zijn. Een aantal van de geplande projecten vindt plaats in samen werking met andere instellingen, zoals met het Openbaar Nutsbe drijf over gft-afval en batterijen. Staatssecretaris Wallage zei het al eerder en de Dienst Educatie van de gemeente Schiedam is er intensief mee bezig: „Werkelijk zorg voor het milieu veronder stelt een mentaliteitsomslag." WATERWEG - Op het Lies veld 139 in Vlaardingen is afge lopen vrijdag een tijdelijk MBO- informatiecentrum met onder- wijs-aanbod voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ge opend door wethouder A.M.A. van Ardenne. Het centrum (voorheen damesmodezaak Heerding) is een gezamenlijk ini tiatief van de regionale MBO- instituten het Regionaal Tech nisch College Rijnmond en het Christelijk Economisch College Beneden Maas. Jonge mensen en het winkelend publiek kunnen hier alle gewenste informatie krijgen over het middelbaar be roepsonderwijs. De opening ging vooraf aan de week van het beroepsonderwijs (van 18 tot en met 22 januari). In het centrum is ook een expositie te bezichti gen van tekeningen van Len Munnik. Het thema luidt: on derwijs. „Regionale instituten die kwali tatief hoogwaardige opleidingen aanbieden tonen dat het onder wijs ondernemend kan zijn," zo sprak de wethouder haar waar dering uit voor het initiatief. Ze benadrukte de historische bete kenis van de plek op het Lies veld, omdat archeologisch on derzoek immers heeft aange toond dat hier in de oudheid economische activiteiten hebben plaatsgevonden. De vertegenwoordiging van di verse kanten - collegiaal on- derwjs, gemeente en bedrijfsle ven - bij de opening van het informatiecentrum typeert vol gens de heer A. Vader, directie lid van de centrale directie van het Economisch College Bene den Maas, de belangstelling voor deze vorm van onderwijs. „Een modern instituut dient nauwe en goede contacten te hebben met het bedrijfsleven en de overheid. Het onderwijs dient midden in de maatschappij te staan." Directeur Werner van de afde ling Handel bij Beneden Maas legde de nadruk op de inzet van docenten en leerlingen van beide instituten. „In vier dagen werd de kale winkel omgebouwd tot het modern ogende informatie centrum." Ook de diverse bedrij ven en gemeentelijke instanties kregen een pluim voor hun me dewerking. Het informatiecentrum is de ko mende maanden geopend op woensdagmiddag, vrijdagmid dag en -avond en op zaterdag. SCHIEDAM— Wie wil een maal in de veertien dagen warme maaltijden rondbrengen! Deze noodkreet is afkomstig van de Stichting Welzijn Ouderen Schiedam. De maaltijden wor den rond het middaguur be zorgd. Dit betekent voor de vrij willigers dat zij ongeveer van kwart voor twaalf tot kwart over één, op stap zijn. De maaltijdbe zorgers ontvangen een kleine ontkostenvergoeding. Mensen die zich één keer in de twee weken voor dit werk be- schikbaa willen stellen kunnen contact opnemen met Diensten centrum, De Woudhoek, tele foon 4709555, vragen naar Sies Meuwese. SCHIEDAM Ouders zijn soms ten einde raad als het gaat om de opvoeding van hun kin deren. Hoewel het omgaan met kinderen heel leuk kan zijn, le vert het soms ook problemen op. Om deze moeilijkheden de baas te worden start de Stichting Maatschappelijk werk een cur sus Vaardigheden voor ouders. De lessen 12 bijeenkomsten op woensdagavond) zijn bestemd voor ouders met kinderen tussen de twee en zeventien jaar. In de bijeenkomsten worden een aantal effectieve manieren aan gereikt om kleine en grotere pro blemen het hoofd te bieden. De cursusleiders Marja van den Broek en Tom Schoenmakers besteden onder meer aandacht aan de volgende punten: Het als ouder je minder uit evenwicht laten brengen door kinderlijk ge drag, hoe is het zelfbeeld van het kind en wat is onze invloed daar op en hoe laat ik mij minder uit mijn evenwicht brengen door re acties uit mijn omgeving. Voordat de cursus op 3 maart van start gaat is er een indivi dueel kennismakingsgesprek. De kosten bedragen f 35,-. Voor het cursusboek moet hetzelfde be drag worden neergeteld. Men dient zich voor 19 februari aan te melden bij de Stichting Maat schappelijk Werk, telefoon 473.10.33. De bijeenkomsten vinden plaats aan de Van Swin- desingel 40. SCHIEDAM De dubbel-ten- toonstellng in het Stedelijk Mu seum van twee belangrijke kuns tenaars, namelijk Corneille en Alechinsky is nog tot het eind van deze maand te bezichtigen. De gemeenschappelijke achter grond van graficus Alechinsky en schilder/graficus Corneille is de Cobra-beweging. Corneille toont in zijn werk de spanning tussen stad en land, mensenwerk en natuur tussen constructie en groei-espiritisme. Alechinsky verwerkt veel en vaak teksten in zijn werk, waarvan titels een be langrijk deel uitmaken. De laat ste grote tentoonstelling van Pierre Alechinsky in Nederland was in 1975. Van beide kunste naars zijn ruim honderd werken te zien in het museum aan de Hoogstraat. SCHIEDAM In Diensten centrum De Woudhoek wordt op maandag- en donderdagoch tend yogales gegeven. De lessen zijn afgestemd op 55-plussers en wordt begeleid door een gediplo meerde docente. De kosten be dragen f 5,- per les van een uur. De lessen op maandag beginnen om 9.00 uur en op donderdag om 8.45 uur. Marinanne Looyen, medewerk ster van het dienstencentrum. Heijermansplein 35, telefoon 4709555 geeft meer informatie. SCHIEDAM Deze maand start een nieuwe serie computer lessen in Wijkcentrum De Erker. De lessen die zowel overdag als in de avonduren zijn te volgen, starten met een cursus die be stemd is voor personen die nog geen of nauwelijks ervaring heb ben met een computer. De cur sisten leren onder meer hoe zij documenten moeten aanmaken, bewaren, opvragen en printen. Ook wordt aandacht besteed aan MS-dos 5.0. De kosten (inclusief het lesboek) bedragen honderdvijftien gulden voor tien lessen. De bijeenkom sten vinden plaats op dinsdag en woensdagnorgen en op de woensdag- en donderdagavond. Meer informatie en/of inschrij ving bij het wijkcentrum, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 426.77.67. SCHIEDAM Galerie Bothof Modern Alt exposeert met in gang van 24 januari werk van Dominique Chan. De kunste naar is van Chineese afkomst en hij maakte een aantal reizen naar China om de taal en de cultuur te bestuderen. Uit de sa menkomst van Europese en de Chinese uitdrukkingswijze ont wikkelde Dominique Chan een eigen doelgerichte beeldtaal. De officiële opening van de ten toonstelling vindt plaats om 15.00 uur. De galerie is te vinden aan Schie 94. SCHIEDAM Leden van har monie-orkesten en drumbands in Schiedam en omstreken, maar ook leerlingen van muziekscho len die een blaasinstrument of slagwerk bespelen, krijgen zater dag 30 januari de mogelijkheid om in orkestverband met elkaar een dag muziek te maken. Deze Play-In begint om 9.00 uur, bij de aanvang ontvangt iedere deelnemer enkel muziek partijen die zij nog niet eerder hebben gezien en gespeeld heb ben. Onder leiding van Frank van der Poel, wordt deze muziek de hele dag gerepeteerd. In de middagpauze staat er een brood maaltijd klaar voor de deelne mers. Naast een orkest voor blazers en slagwerkers wordt een apart or kest gevormd voor alle leden van mandoline-orkesten in Schie dam en omstreken. Dit orkest wordt geleid door dirigent Ver donk. Het publiek kan aan het eind van de middag (15.45 uur) genie ten van de muziekwerken die gratis ten gehore worden ge bracht. In Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590, vindt hel muzikale spektakel plaats. Deelname aan de Play-In kost zeven gulden vijftig. In schrijven is mogelijk tol 16 janu ari via de Schiedamse Muziek vereniging of bij Corine Sey van het Algemeen Muziek Overleg Schiedam, telefoon 4275468. SCHIEDAMDe Insecten werkgroep van de KNNV-afde- ling Waterweg Noord nodigt alle belangstellenden uit voor een lezing. De heer Elfferich zal op 21 januari de nieuwste resul taten van verschillende onder zoeken met insecten bespreken. De lezing vindt plaats in de Bos- hoek, Bachplein te Schiedam. De vlinderaar Elfferich zal ver tellen over de myrmecofiele (het samengaan met mieren) eigen schappen van blauwtjesrupsen. Het blijkt dat rupsen zeer kleine. speciale organen hebben ont wikkeld voor hun relatie met mieren. Ook blijken poppen van verschillende vlindersoorten ge luidsorganen te bezitten, die de pop voordelen biedt of voor myrmecofiele betrekkingen met mieren of als bescherming tegen parasieten. De lezing gaat vergezeld van een videofilm-vertoning, waarbij de aanwezigen de wonderbaarlijke geluiden van de verschillende poppen zullen horen. Aanvang is 20 uur. SPELER V.D. WEEK Reai Blinker In samenwerking met De Havenloods en Het Zuiden. Excelsior 6.68 l. Errol Refos Feyenoord6.58 3. Regi Blinker Feyenoord 6.54 Michel Valke Sparta 6.54 5. Ruud Heus Feyenoord 6.44 3. Ron van den Berg Sparta 6.43 7. Peter Bosz Feyenoord6.36 Sparta 6. Arnold Scholten Feyenoord 6.15 17. Gaston Taument Feyenoord6.13 B. Peter Barendse Dordrecht '90 19. Joszef Kiprich 3. Oscar Moens Excelsior Dordrecht '90 Jacob Bijsterstraat 2 (Groenoord) info lijn: 010-4715203 ZEE, STRAND en PALMBOMEN, dat hebben wij niet. WAT WIJ WEL HEBBEN IS EEN: om uzelf te verwennen met een uurtje per week te zonnen. Jonperenactiriteiten in Zuid. Aandacht milieu op scholen.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3