Arhieven Kethel, Spaland en Nieuwland in kaart gebracht PPSC leidt grote nederlaag na onthutsend zwakke 2e helft SCHIEDAM SVV en SMC delen de punten Rommelmarkt Feest rond uitbreiding Buiten de Veste DE HAVENLOODS SPORUNSTTTUUT SCHIEDAM ZONNECENTRUM Muziek uit de kunst Cursussen gericht op vrouwenemancipatie UVG geet te snel op RECTIFICATIE DINSDAG 26 JANUARI 1993 SCHIEDAM Kluphuis Oost organiseert op zondag 31 janua ri een rommelmarkt. Op vijftig tafels zal er van alles te vinden zijn. Dat kan variëren van kin derkleding tot gereedschap en van lampekappen tot fietsbellen. De toegang is gratis en het klup huis is gevestigd aan de Galileï- straat 86. De markt begint om 11.00 uur. Klussen in huis SCHIEDAM Handig in huis is de titel van een cursus die Klubhuis Zuid binnenkort orga niseert. De cursus bestaat uit twee delen. In zes achtereenvol gende avonden komen zaken als electra, klein onderhoud in huis en gas,water en fietsreparatie aan de orde. Bij elke les staan twee vragen centraal, namelijk hoe steekt een en ander in elkaar en tot hoever kan ik als leek gaan voordat ik er een vakman bij roep. Na af loop van de zes bijeenkomsten ontvangt iedere deelnemer een cursusboek dat als naslagwerk kan functioneren. Het is mogelijk voor beide on derdelen alswel voor een in te schrijven. De kosten bedragen in totaal f40,-. De bijeenkomsten vinden met ingang van 16 febru ari plaats op woensdagavond van 19.30-22.30 uur in het club huis. Dwarsstraat 42, telefoon 4267297, vragen naar Lida Tode. Studio8 Schiedam kent sinds kort een echte kralenwinkel, die rijk gesorteerd is in kralen, materialen en sieraden. 5 en 6 januari '93 start de cursus "elegante" sieraden maken (er zijn nog enkele plaatsen vrij) Lange Haven 20 Schiedam tel. 010-4731953 h^^elj|l<^730507j'- Weten wat je wilt SCHIEDAM Werkloze meisjes en jongere vrouwen die aan de slag willen, maar moeilijk werk kunnen vinden of kiezen voor een opleiding, kunnen door middel van de cursus 'Weet wat je wilt' actief aan dit probleem werken. In de cursus wordt veel informatie gegeven over beroe pen, onderwijs en de arbeids markt. Daarnaast wordt geke ken naar individuele wensen en mogelijkheden. De cursus wordt gehouden op 'dinsdag- en donderdagmiddag van 13.00-16.00 uur. Kinderop vang is aanwezig. Meer informatie en aanmelding bij Leer/werk-project No Pro blem, Broersveld 142, Schiedam, telefoon 473.07.70. Wegener huls-aan-hulsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. y.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. Van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten- Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen ii joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. 4-493 SCHIEDAM - Scholenge meenschap 'Buiten de Veste' aan de Van der Leeuwlaan had al geruime tijd te kampen met ruimtegebrek. Er ontbraken een aantal belangrijke ruimten in het gebouw. Zo was er onvoldoende lesruimte, was er geen keuken aanwezig en moest men het stel len zonder een aula. Bovendien was de gymnastiekzaal hard aan een opknapbeurt toe en schoot de bergruimte tekort. Maar de eigenlijke aanzet tot de uitbreiding die woensdag 27 ja nuari officieel wordt geopend, vormde plannen voor de bouw van een lift voor gehandicapten. Die installatie was voor de ge meentelijke Dienst Educatie re den om tegelijk opdracht te ge ven voor de uitbreiding van de scholengemeenschap. De Buiten de Veste is de enige openbare mavo/leao scholenge meenschap in de regio en telt ruim 400 leerlingen. De leao biedt bovendien als enige in Schiedam de studierichting ad ministratie en verkoop aan. De Ouderraad van de scholenge meenschap heeft zich bij de ver betering van de school niet on betuigd gelaten. Dat blijkt uit het initiatief om de financiering van een munttelefoon, kluisjes voor de leerlingen en een bevei- lingscircuit voor haar rekening te nemen. Vanuit de kamer van de conciërge is nu ook toezicht mogelijk op de fietsenstalling, de garderobe en de aula. Daarnaast zorgden de leerkrachten voor een nieuwe inventarisatie door de financiële hulp in te roepen van sponsors. Tijdens de opening om 14.00 uur, die door wethouder Wieg man wordt verricht, zal het door een bouwbedrijf geschonken free climbing wandrek (gebruikt bij trainingen voor de bergsport) op spectaculaire wijze worden inge- scholengemeenschap Builen de Veste Burgemeester: onthult: Kethel nooit officieel geannexeerd SCHIEDA1\I Vele jaren van ordenen, schiften en vast leggen gingen vooraf aan de officiële overhandiging van het boekwerk dat de inventa risatie bevat van de gemeente lijke en kerkelijke en vereni gingsarchieven van Kethel, Spaland en Nieuwland. Niet alleen vond de overhandi ging plaats in het voormalig rraadhuis in 1890 gebouwd maar ook was burgemeester Scheeres tot verrassing van de aanwezigen voor deze gelegen heid getooid met de ambtsketen van het geannexeerde dorp. Daarbij onthulde hij dat Kethel door de Duitse bezetter in 1942 geannexeerd, nooit officieel door de Nederlandse overheid bij Schiedam is gevoegd. Scheer es ging in zijn toespraak in vo gelvlucht door het verleden van Kethel en constateerde dat in de laatste decennia meer is veran derd dan in de eeuwen daarvoor. „Het is voor Schiedam en bewo ners een geluk dat veel van het oorspronkelijk landelijke karak ter van Kethel, ondanks de vele veranderingen, bewaard is ge bleven." De inventarisatie van Kethel en omstreken kwam voor rekening van J. Jansen en F. Verheijen, medewerkers van het Gemeente Archief. Het resultaat van dit monnikenwerk beslaat 365 blad zijden. Wanorde Het oudste archief van Kethel en Spaland, dateert uit het laatste kwartaal van de zestiende eeuw. Volgens onderzoeker Jansen wa ren deze archieven zeer omvang rijk en was de wanorde enorm. Deze chaos in kaart brengen vergde veel tijd. Veel informatie over het dage lijkse leven in de dorpen kwam boven water. Zo zijn er versla gen van een dijkdoorbraak, het leven van de veeboeren en het oorlogsgeweld waar de bewo ners mee te maken kregen. Maar ook een schuldbekentenis voor een priester in Kethel in het jaar 1523, een lijst van gehuwden voor het gerecht van Kethel in 1686 en een nota van een naai ster voor het leveren van vier kropkape en drie hemde voor de jonge van Neel Arije. Monnikenwerk verricht door Jansen Verheijen van het Gemeente „Aan de hand van deze vond sten kan men een inzicht krijgen in het maatschappelijk leven door de eeuwen heen", aldus Jansen. Mevrouw Verheijen ver telt dat toen na de Reformatie de Gereformeerden landelijk de overhand kregen, er in Kethel een overwegend grote meerder heid katholiek bleef. Dat is inte ressant want hoewel die groep in eerste instantie in de illegaliteit werd gedwongen, was dat vrij snel afgelopen en leefden zij in de loop van de tijd in harmonie samen met de andere groepe ring. En dat kon omdat zij in Kethel een grote aanhang had den. Tijdens mijn onderzoek bleek voorts dat er in deze ge meenschap veel initiatieven wer den ontplooid." Zo werden bijvoorbeeld in de negentiende eeuw allerlei ge zondheidsverenigingen opge richt. Ook werd een woning bouwvereniging in het leven ge roepen die negen arbeiderswo ningen bouwde. Daarbij werd gestreefd 'naar hygiënische, net te arbeiderswoningen met ver mijden van alle weelde'. Burgemeester Scheeres overhan digde het eerste exemplaar van het boek aan J. de Raat, publi cist van de Kethelse geschiede nisboeken. Waarbij Scheeres stelde dat: „de Raat belangrijk werk heeft verricht door de ge schiedenis van Kethel vast te leg gen in zijn schilderijen en in de vier boeken die hij daarover schreef." SCHIEDAM Het weer zien met Thurlede moet De Zwervertrainer Arnold Lob man bijzonder goed hebben gedaan. In de eerste plaats zag en sprak hij zo weer een hoop goede bekenden waar hij ooit furore mee heeft ge maakt. Ten tweede, en dat was de eigenlijke reden van zijn komst naar PPSC, pakte hij met zijn ploeg de volle winst en kan weer 'even' rus tiger ademhalen. Voor PP' daarentegen waren de druiven bijzonder zuur want door de onnodige nederlaag zagen de Schiedammers de kansen op een periodetitel verloren gaan en is de competitie waar schijnlijk over. In de door de wind geteisterde strijd begon de ploeg van John van Diggele zoals hij het zelf na afloop omschreef 'wat slapjes' maar kreeg gaandeweg wat meer greep op het spel. Het oogde op voetbaltechnisch gebied alle maal wat minder dan hetgeen Met 2-5 ging PPSC enigszins geflatteerd ten onder De Zwerver liet zien maar de een indirecte vrije trap beste kansjes waren toch voor PPSC. Allereerst was het Erik van Harmeien die een kopbal net naast zag gaan en vervolgens had de aanvoerder van PPSC alle pech dat zijn schot van zo'n meter of 25 net over de lat scheerde. het strafschopgebied aan de thuis ploeg toe te nemen. Jan 't Hoen was echter zo sportief om de bal direkt over het doel van Duiven- dijk te knallen. Maar daarna was het het droefe nis troef wat er op de, overigens perfect bijliggende, grasmat werd vertoond. 'Gelukkig' vond scheidsrechter Van Vliet dat ook en hij probeerde het vuurtje weer aan te wakkeren door plotseling Gelukkig Wie had verwacht dat PPSC in de tweede helft inspiratie zou putten uit het feit dat Van Dig gele afgelopen donderdag een jaar heeft bijgetekend, kwam be drogen uit. De inzet die voor rust her en der nog wel te vinden was, was waarschijnlijk achter gelaten in de kleedkamer. „Je mist in zulke wedstrijden ook (de geschorste) Ron de Bruin", aldus John van Diggele. „Hij mag dan lopen te 'mekkeren' maar kan wel een ploeg op sleep touw nemen." Daarmee sloeg hij de spijker op z'n kop want de beweging, de inzet en het tempo waren veel te laag van PPSC-zijde. Dat De Zwerver op voorsprong kwam, was ook niet onverdiend al was het wel erg gelukkig. Een vrije trap van Zuiderbaan werd door Ron van de Eijkel zo ongelukkig verlengd tot bij Chris van Driel die het vervolgens wél schitte rend zwevend afmaakte, 0-1. Het was de inleiding tot het kwartiertje Van Driel. Nog geen 5 minuten later was het diezelfde Van Driel die PP' in de counter versloeg, 0-2. Hij maakte vervol gens het karwei af door met be hulp van De Kok en Van Ooijen zijn hattrick te maken, 0-3. PPSC geloofde het daarna wel en zag lijdzaam toe hoe Robin Bieren 0-4 binnen gleed. Ook bij de 0-5 van Roosendaal stond iedereen iedereen aan te kijken. Het is dat Van Vliet opnieuw medelijden kreeg met PPSC want om nu een ingeschoten bal op een hak te beoordelen als een terugspeelbal... De vrije trap op twee meter van de doellijn werd ditmaal wel breed gelegd, 1-5 door Erik van Harmeien. De 2-5 van de verder onzichtbare Jan 't Hoen in de allerlaatste secon de was slechts een leuke afslui ting van de tweede helft. Arnold Lobman de toekomstige trainer van HBSS was natuurlijk te spreken over de wedstrijd: „Ondanks het gemis van 5 spe lers heeft het team het goed op gepakt. De patronen sluipen er langzaam in en het gaat steeds beter. We gaan nu zelfs veel goals maken en dat schortte er voor de winterstop aan." John van Diggele was uiteraard minder te spreken." Het wordt zo langzamerhand traditie om de eerste wedstrijd na de winter stop met grote cijfers te verlie zen. Ditmaal 2-5 enkele doordat er te gemakkelijk en zonder inzet werd gespeeld." Jacob Bijsterstraat 2 (Groenoord) info lijn: 010-4715203 ZEE, STRAND en PALMBOMEN, dat hebben wij niet. WAT WIJ WEL HEBBEN IS EEN: om uzelf te verwennen met een uurtje per week te zonnen. SCHIEDAM - De strijd in de 4e klasse G is na de derby tussen SMC en SVV nog niet beslist maar SMC heeft alles wel in eigen land weten te houden. In de eerste helft heerste SVV op alle fronten en zag het harde werken tegen de wind in ook beloond met een 1-0 voorsprong via Fusil Oliviera Lima na een misverstand in de SMC verdedi ging. De 1-1 na een kwartier van Jan Brökling was ook niet meer dan terecht. De nummer 4 van SMC nam de bal na een half weg gewerkte voorzet ineens om zijn slof en kiyilde onhoudbaar voor Tanis binnen. Ook op het schot van Brökling van kleine 25 me ter moest Tanis het antwoord schuldig blijven, 1-2. SVV zette daarna alles op alles maar kon zich geen enkele uitge speelde kans creëren. Tot de al lerlaatste minuut: een vrij on schuldig ogende vrije trap leek plots gevaarlijk te worden toen doelman Erik Tanis zich meldde in het strafschopgebied van SMC. Met 22 man inclusief de goed leidende scheidsrechter fie ri op de helft van SMC schoof Hans Loovens de bal op Her man Zoetmulder die de bal half raakte. Uit een onoverzichtelijke situatie belandde de bal op de lat en uiteindelijk via Goré in het doel, 2-2. Weer winst GSS SCHIEDAM De toekomst de vereniging. En met succes van GSS gaat er met de week beter uitzien. De ploeg uit sport park Harga leek een aantal we ken nadrukkelijk achterna geze ten te worden door het degrada tiespook maar sinds voorzitter en ad interem-trainer Leen War- naar het trainerwerk heeft over genomen van de tussentijds ver trokken Rene Oomen gaat het de Schiedammers beter af. In de uitwedstrijd tegen Herkin- gen kwam GSS zelfs op een rui me 4-1 voorsprong. Opvallend was de aanwezigheid van Andre Oosterwaal. Op verzoek van Leen Warnaar stelt de voorma lig topschutter uit het Rijn mondgebied zich in dienst van want zaterdag nam hij een de vier Schiedamse doelpunten voor zijn rekening. De score werd geopend door Ronald Warnaar die in eigen doel schoot. Door een doelpunt van Rob Horsting kwam GSS op gelijke hoogte waarna Frenk Wagemakers voor 2-1 zorgde. Andre Oosterwaal en Rob Hor sting maakten er 4-1 van maar toch slaagde de thuisploeg er in de tweede helft nog in om de gasten flink onder druk te zet ten. Herkingen krabbelde terug tot 3-4 maar slaagde er niet in om nog een puntje op eigen ter rein te houden. SCHIEDAM De expositie van schilderijen van Albert de Bruijn in Galerie Het Spectrum wordt zondag 31 januari afge sloten met een concert door de exposant. Gedurende dit optre den, dat ruim drie kwartier duurt, brengt Albert de Bruijn liederen ten gehore afkomstig uit de barok en romantische perio de. Hij wordt daarbij begeleid op de piano. „De expositie is ook geopend met een concert en deze combi natie werd door de belangstel lenden heel positief ontvangen", vertelt de schilder/zanger. Het programma Muziek is uit de kunst, start om 11.30 uur. In het entreegeld van vijfentwintig gul den is een brunch en het concert inbegrepen. Galerie Het Spectrum, Hoog straat 173, telefoon 4739182, re serveren noodzakelijk. SCHIEDAM Bij de Stichting Schiedamse Vrouwenemancipa tie gaan in de maand februarie drie kortlopende cursussen van start. Op maandag 1 februari wordt begonnen met 'Vrouwen en wereldgodsdiensten'. De cur sus beoogt de deelneemster in zicht te geven in de rol van vrou wen binnen verschillende gods diensten. Begeleidster is Mariet- te Doolaard, studente theologie. De kosten bedragen dertig gul den. Dinsdag 2 februari start in sa menwerking met de Stichting COS een programma van vier bijeenkomsten waarin het dage lijkse leven van vrouwen in de Derde Wereld centraal staat. Beide bijeenkomsten starten om 9.30 uur en duren twee uur. Kin deropvang is mogelijk. De kos ten voor de lessen bedragen res pectievelijk f30,- en f25,-, dit is inclusief het lesmateriaal. Aanmelden bij de Stichting SVO, dagelijks van 9.00-12.00 uur. Broersveld 142, telefoon 4734545. SCHIEDAM- In salon 't Paard kan het publiek tot en met 6 februari schilderijen bezichti gen van Rob Geenen. De schil derijen van de kunstenaar ont staan veelal uit ontelbare teke ningen die door het vorm- en kleuronderzoek een eigen leven gaan leiden. De daarbij ontworpen lijsten maken de schilderijen tot object. 't Paard is geopend van dinsdag tot en met zondag van 16.00 uur en is te vinden aan de Hoog straat 62. SCHIEDAM De heren van UVG zullen in de resterende wedstrijden van de competitie uit een ander vaatje moeten tap pen willen ze hun verblijf in de eerste divisie handhaven. Tegen het bezoekende Atomium keken de Schiedammers voortdurend tegen een achterstand aan en weigerden ze in de slotfase alles uit de kast te halen om misschien toch nog een puntje te kunnen redden. Kampioenskandidaat Atomium won daardoor in de Margriethal met 23-15. Aanvankelijk leken de Schie- dammmers Atomium aardig weerstand te kunnen bieden maar door een aantal ongelukki ge doelpunten werd met een 12-7 achterstand aan de tweede helft begonnen. In het tweede half uur werd de achterstand niet groter en vijf minuten voor het einde had UVG het verschil terugge bracht tot vier doelpunten. Vol gens trainer-coach Wim van de Kieboom zagen sommige spelers toen geen heil meer in een goede afloop en lieten het koppie han gen. „Daar was ik best pissig over", zei Van de Kieboom na afloop. „In vijf minuten kunnen nog heel wat doelpunten vallen maar ik had niet de indruk dat alle spelers daar net zo over dachten. Dat heb ik ze na afloop dan ook verteld." Rob van Schendelen en Ivo Din- genouts onderscheidden zich van de rest door beiden zes maal te scoren maar ook doelman Rene Broekman toonde in goede doen te zijn. De doelman is in uitstekende vorm en zorgde in de wedstrijd tegen Atomium dat de uitslag niet al te groot uitviel. Met acht punten uit elf wedstrij den staat UVG er niet al te flo rissant voor en er zullen dan ook rtog voldoende punten vergaard- worden om te overleven. „Dat klopt", aldus Van de Kie boom, „zondag krijgen we West- landia en tegen die ploeg hebben we waarschijnlijk weinig in te brengen. Maar we spelen ook nog tegen alle ploegen die onder ons staan en moeten dan wel kunnen toeslaan. Dat moeten de spelers beseffen. Ursus wil fuseren SCHIEDAM De voetbalver eniging Ursus uit sportpark Harga gaat bekijken of er clubs zijn die met de initiatiefnemer willen fuseren. Daartoe is een speciale commissie samengesteld waar Joop van Hees en Gerard Streunding deel van uitmaken. Het bestuur van Ursus denkt daarbij aan een fusie met meer dere clubs zodat er een grote vereniging gevormd kan worden die tal van activiteiten moet kun nen bieden. Ursus is niet de enige Harga- club die wil samengaan met an deren. Bij SVDPW heeft men eerder dit seizoen ook al eens te kennen gegeven wel voor een samensmelting te voelen. Ingezonden mededeling Radio Rijnmond Reporter van januari 1993 De uitgever van deze krant en de maandelijks verschij nende Radio Rijnmond Reporter betreurt het ten zeerste dat in de Radio Rijnmond Reporter een ingezonden mede deling is geplaatst voor een ad interim manager voor Stads TV Rotterdam. De ingezonden mededeling is bedacht door een redacteur van Radio Rijnmond en bedoeld als 'grap' met betrekking tot de recente ontwikkelingen bij Stads TV Rotterdam. Daarbij is ten onrechte gebruik gmaakt van de adverten tievorm, die uitsluitend is voorbehouden aan de uitgever. De uitgever vindt deze wijze van journalistiek bedrijven verwerpelijk en schadelijk voor daarbij genoemde instan ties en personen. De uitgever biedt hierbij excuses aan voor deze beschamende uitlatingen aan Stads TV en in het bijzonder aan de directeur, de heer H. Tiesma. WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3