liiMl UIT i li Wp Markante plattelandsvrouw Miep staat open voor alle dingen Tine van Kooten kimt haar dagen met verslapte sluitspieren en een grote smoel Bellefleur verleidt met haar uiterlijk om daarna des te harder toe te slaan I ALDI FLYING TEAM 'Het moet wèl leuk blijven; mensen kunnen héél vals worden DONDERDAG 28 JANUARI 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Grote zaal Artisjok richt zich op LBO- MAVO jongeren tussen de 15 en 20 jaar van verschillende etnische achtergrond die niet of nauwelijks met theater in aanraking zijn ge komen. Bij Artisjok maken ze kennis met alle facetten van een theaterproductie. 14.00 - 15.00 Poppe en Vermaercke. het we reldberoemde duo op weg naar bekendheid, was één van de grote verrassingen van het laatste Ca- merettenfestival. Twee nogal mis se. zelfingenomen Heren van Bel gische origine treden naar buiten met hun 'Culturele wandeling doorheen de eeuwenoude traditie van Waardevolle kunstbeleving'. 15.35-16.05 Bert Klunder en Mvlou Frenc- ken. Bert Klunder won in 1984 samen met Co van Diemen het Camerettenfestival. toen nog in Delft. Zeven jaar later won Mylou Frencken tijdens hetzelfde festi val. inmiddels in Rotterdam, de 2e prijs en de persoonlijkheidsprijs. Samen brengen ze het programma "Vissch En Fruit', wat omschreven kan worden als een poging de grenzen te verkennen tussen to neel en cabaret. 16.25 - 17.10 Karsenbarg Cabaretiers. Riet Karsenbarg. Marten Oosthoek en Coen Zeeman hebben het afgelo pen jaar met hun eerste program ma Sex En Ander Leed door het land getourd. Hun tweede pro gramma dat als werktitel 'De We reld Volgens Riet Karsenbarg' heeft meegekregen wordt een ca- baretest theaterprogramma met conferences, improvisatie, muzie- kale thema's, verhalende, absurde en lyrische liedjes. 17.30 - 18.00 Andre Vlanuel. Twente is een goede voedingsbodem voor ta lentvolle cabaretiers. Na Herman Finkers timmert ook Andre Ma nuel flink aan de weg. Het verschil zit hem echter in het engagement. In 'Indianenverhalen', zijn tweede programma, windt Manuel zich op over Bolkestein. neonazi's en F.urodisney.19.30 - 20.20 uur. Johan Cahuzak.'Aap Op Je Rug' van leraar, schrijver en ac teur Johan Cahuzak gaat over drugsgebruik met meningen, in formatie. herkenning, theater en humor. Er komen verschillende figuren in het stuk voor zoals een junk en een aan alcohol verslaafde vader. Verder muziek uit de jaren '60 en de jaren '90. 14.15 - 14.55 door MARIA NF.ELF. Ze kan overal opduiken, in winkelcentra, op feesten, op festivals. Overal waar veel mensen zijn. Miep heeft een hoofddoekje, een groene lange jas, een bruin handtasje met van alles er in en een bood schappentas met andijvie en prei. Ze praat met iedereen, en het maakt niet uit waarover. Als het maar onbelangrijk is. Op een niet mis te verstane en zeer luide toon. „Een schaaan- de!", over de prijs die de groen teboer haar durft te berekenen voor de prei. „Zèèèllef gebaak- ken!", roept ze over de cake die ze meegenomen heeft. Miep is een plattelandsvrouw en weet met haar schelle stem altijd veel mensen te mobilise ren. Maar Miep zonder jas, haarstukje en hoofddoekje is Fans Custers, een rustige Eind- hovenaar, afkomstig uit Noord-Limburg, die gek is op straattheater. „Ik doe niets bij zonders", vertelt hij. „Ik schil een appeltje, praat over groen tesoep, over de boerderij. Her kenbaar. Mensen reageren, en dat kan heel leuk zijn. Het pu bliek wil graag ergens intrap pen, en als ze meedoen wordt het vaak een feest." Miep zorgde voor een van de hoogtepunten op het Rotter damse Oranjeboom Straatfes tival van afgelopen zomer. Bij de openingsfestiviteiten ont stond enige opschudding, toen er vlakbij een bus met Tsjechi sche vrouwen leegstroomde. Miep schoof aan bij de dames en voerde de boventoon in een geanimeerde conversatie, waarbij niemand elkaar ver stond, maar iedereen elkaar begreep. En het was vooral erg grappig. „Een heel vreemde situatie herinnert Frans zich. „Ik had geen idéé dat* die vrouwen me niet verstonden. Eerst dacht ik dat ze een vreemd soort Duits accent hadden. Het duurde even voordat het muntje viel." Maar, zoals gezegd, wat er ge zegd wordt, is niet belangrijk, het gaat om de sfeer. Miep viel uiteindelijk in de prijzen met haar act, en dat kwam vooral door de directheid waarmee ze de omstanders benadert. Lachbui „Ze staat altijd open voor alle nieuwe dingen. Miep is be paald niet bekrompen. Ze gaat niks uit de weg, maar ze heeft altijd respect voor haar ge sprekspartners. Ze zal nooit grappen maken ten koste van iemand anders", verklaart Frans het succes van zijn crea tie. „Straattheater is heel span nend. Ik heb natuurlijk wel een basis, dingen waarmee ik be gin, maar het grootste deel is improvisatie. Zodra ik de het hoofddoekje op heb en de jas aan, ben ik Miep. Ik speel geen stukjes, dat zou ik niet leuk vinden. Het gaat gewoon altijd maar door. Mensen reageren steeds weer anders. Soms brengt dat je wel in een lastige situatie. Dat je minuten lang moet zoeken naar gen clou, of dat het helemaal uit de hand loopt. Laatst, op een feest, had ik met een paar vrouwen zo'n enorme lachbui. De slappe lach. Gieren! Het hield maar niet op. Dat zijn van die leuke momenten die spontaan ont staan." Foto's Miep zelf ontstond in de win kel. Er moest een act komen voor een grote opdracht. „Ik heb wat spulletjes gekocht, aangetrokken en daar was in eens Miep. Ze is voor negentig procent van mezelf, en voor negen procent mijn moeder. Ik lijk heel erg op mijn moeder. Als zij die spullen aan zou trek ken, en je zou twee foto's van ons naast elkaar leggen, dan zou je goed moeten kijken wie wie is. Verder is Miep natuur lijk heel karikaturaal." De markante plattelandsvrouw is zondag te vinden in Theater Zuidplein, op de Jongerenthea- terdag. Met prei en andijvie, vriendelijk, luidruchtig en on voorspelbaar. Jungle Jive.Muzikale afsluiter van de Theaterdag is de Amster dams/Purmerendse groep Jungle Jive. een waanzinning swingend totaalgebeuren.oftewel hete zom pige jaren '50 jive, stomp en rock Jungle Jive met zangeres Thula Grönloh (inderdaad het zusje van ...en een stem als een bromo) 21.15 - 22.00 Multi Salon I Oorsmeer Saxofoonkwartet. De koude rillingen lopen over je rug bij het Oorsmeer Saxofoonkwar tet. Naast bewerkingen van o.a. Coleman, Monk. Otis Redding. Kool the Gang. Ellington en Mingus speelt dit kwartet veel eigen werk en er wordt niet alleen geblazen maar ook gezongen. 14.45 - 15.15 Oscar P. Swamp.Terwijl zijn band East Meets West met grens overschrijdende muziek ook let terlijk een wereldband aan het worden is. doet de van huis uit- blues-gitarist het nu helemaal in zijn uppie. Empty House heet zijn eerste cd. Of de duivel hem op de hielen zit bewerkt en beplukt Os car de snaren, waartegen de gitaar af en toe krakend lijkt te proteste ren. Oscar laat horen dat je niet zwart en uit Amerika hoeft te zijn voor goede blues. 15.35 - 16.05 Einar Been.De Rotterdamse zanger/muzikant Einar Been tim mert al jaren aan de weg met het betere Nederlandse lied. Bekend in Rotterdam en omstreken en nu hopelijk ook in de rest van Neder land. 16.40 - 17.10 De Gebroeders van Tevlingen- Harry (zang) en Dick van Teylin- gen (gitaar) en ook vaste gitarist van de Ideale Schoonzonen spelen samen in de swing-schmalts en soulband Harry's Blind Date. Zo ontstond het idee van de Gebroe ders van Teylingen dat nummers speelt van o.a. The Supremes. Bil ly Holliday. Nat King Cole. Mar vin Gaye en Dionne Warwick. 17.30 - 18.00 onder de voeten werd op diverse plekken gemusiceerd, van feestjes tot theaterfestivals en van recep ties tot kroegen. 15.30-16.00 Marco Hupkes. Het Genadelo ze Geslacht is de naam van het programma van de jonge Amster damse cabaretier Marco Hupkes. Centraal in dit licht-absurdisti- sche, satirische maar ook kritische programma zijn de ontmoetingen met verschillende vrouwen, ont moetingen die echter steeds fout gaan. 16.20-16.50 uur Freeway Daffodils. De uit Eind hoven afkomstige Freeway Daffo dils bestaat uit 5 zeer ervaren mu zikanten die hun sporen hebben verdiend bij o.a. Mark Foggo. Betty Blue en Brendan Croker. Naast hun elektrische werk wilden ze weer eens de acoustische gitaar omhangen en ze zochten hun in spiratie in de beginjaren '70. 17.15-17.55 Duet Siglette. Sigurd van Lom mei en Nicolette ten Bosch vor men het Duet Siglette en hun mu zikaal programma heet Wij Staan Gelukkig Hier. Het is een gastro nomisch liedjesprogramma waar in draken verkracht worden maar ook diepzinnige vragen gesteld worden. 19.30-20.00 Faith Pillow. De Amerikaanse zangeres Faith Pillow heeft al een grote muzikale carrière achter dc rug. Ze is geboren in Louisville (Kentucky) waar ze opgroeide met gospel, blues en jazz. In ChL cago trad ze o.a. in het voorpro gramma van Muddy Waters op. Sinds enige jaren woont ze in Am sterdam. Met haar krachtige en jazzy stem doet ze enigszins den ken aan Phoebe Snow. 20.20- 20.50 Aldi is een van de grote supermarktformules in Nederland en bekend door een geheel eigen vorm van presentatie en sterk concurrerende prijzen voor hoogwaardige merken. Wij zoeken voor Rotterdam en omstreken medewerkers MA/ voor een Wij bieden: - Een vaste baan met zeer afwisselende werkzaamheden, van goederen in de schappen plaatsen tot kasseren. - Een baan met afwisselende werktijden die zoveel mogelijk worden afgestemd op uw wensen. - Een goed salaris met daarbij een extra premie van Fl. 300,- bruto per maand. - Een cursus op het hoofdkantoor voor de funktie van medewerk(st)er. - Doorgroeimogelijkheden bij gebleken geschiktheid tot vervangend filiaalleid(st)er. Wij vragen medewerk(st)ers die: - flexibel en op diverse plaatsen in Rotterdam e.o. inzetbaar zijn, - minimaal LEAO/MAVO opleiding hebben genoten, - in een vast team kunnen werken in verschillende filialen, waarbij het opzetten van een goede organisatie de hoofdmoot zal zijn, - die een groot verantwoordelijkheidsgevoel en inzet tonen, - en die het leuk vinden om nieuwe collega's in te werken en te scholen na zelf een gedegen opleiding te hebben genoten. ALBRECHT CULEMBORG B.V., Erasmusweg 3,4104 AK Culemborg door ELS NEIJTS Eigenlijk is het allemaal de schuld van de juffrouwen van De Felicatiedienst. Vier kin deren baren betekent evenzo veel keren zo'n plaatsvervan gend blije dame over de vloer. Tine van Kooten(35) ergerde zich ,bij iedere kind weer, groen en geel. Zo gauw de ca deautjes brengende en abon nementen aansmerende troela vertrokken was, ging ze voor de spiegel staan. Om het mens -uit nijd- eens lekker na te doen. Het bleek „heerlijk" om „even helemaal ongestraft zo'n ongelooflijke trut te kun nen zijn!". De felicitatiedienst-dame is in middels omgebouwd tot de zo sympathieke enquetrice Sylvia die -vaak- in de buurt van de aandoenlijke zwerfster Toos. het morsige viswijf Zeeuws Meisje en de belegen lellebel Chantal te vinden is. Steeds weer duiken deze schilderachtige types op bij bruiloften, partijen, grote con gressen of evenementen als de Theaterdag. „Om", zoals Tine van Kooten het uitdrukt, "men sen, óók letterlijk, één seconde te beroeren, de sfeer een draai te geven en dan weer weg te we zen". Van Kooten weet sinds vier jaar meerdere grote liefdes in haar leven te verenigen. Op haar 17e deed ze auditie op de toneel school in Maastricht. 'Kom vol gend jaar maar terug', was de wijze raad die ze kreeg. Maar dat kwam er niet van. Ze ont moette haar echtgenoot en wilde niets liever dan 'trouwen en kin dertjes krijgen.' Alzo geschiedde tot, tien jaar en vier stuks nage slacht later, de kriebel weer op kwam. Ze was al een fervent liefhebber van straattheater, - 'dat kleurt mijn dag'- maar op het festival van Vlissingen sloeg de bom in: ,Dat wil ik ook!' Inlegkruisjes Dat 'Dat' bleek in een behoefte té voorzien. Door op een dag gewoon verkleed de straat op te gaan, ontdekte Tine van Kooten hoe nodig ze zoiets had. „Ik ben er nu aan gewend maar toen ik het pas deed, luchtte het me enorm op. Eigenlijk is het heel platvloers. Nou nee, primair is een beter woord. Ja, dat ben ik zelf ook maar in het dagelijks leven mag dat toch allemaal niet? De personen-van mijn acts zijn typetjes die in mezelf zitten, iets sterkers dan verregaand inle- dienst. Als er ook niet zo'n trut in mij zat, zou ik me toch niet zo ergeren? Toch?" Ze buigt ver trouwelijk en met vragend open gesperde, blauwe ogen over ta fel. Als er iets vaags aan respons komt, dringt ze aan: „Je wordt toch altijd het meest kwaad om dingen van anderen die je zelf ook hebt? Toch?..." In enquetrice Sylvia baant zich iets pesterigs een uitweg: „Dat is een trien die zich druk maakt over zaken als inlegkruisjes. Leuk joh! Da's toch wel heel taboe en blijkt zeer tot de ver beelding te spreken". Het al wat oudere meisje van lichte zeden, Chantal, roept gêne op door steeds maar aan haar verslapte sluitspieren te refereren. Ze is altijd en eeuwig op zóek naar het toilet. „Die belegen lellebel", glimlacht van Kooten vertederd. „Ze ziet er niet uit maar is heel joviaal en viendelijk. Haar sluit spierprobleem roept veel her kenning op en zorgt bovendien voor plaatsvervangende schaamte. Het komt regelmatig voor dat mensen gaan blozen, vooral mannen". Ze grijnst ge nietend maar verzekert ter ge ruststelling: „Ik draaf zelden of nooit door, hoor! Het moet wel leuk blijven; mensen kunnen heel vals worden. Als ze zeggen 'rot op,joh!', dan rot ik ook op". In het wilde weg Nieuw-Nieuw-Nieuw van Tine van Kooten is 'de supernicht'. Onder het waarschuwend motto Pas op heren, hier komt een échte nichtpresenteert ze zich zondag voor het eerst als een gigantisch overdreven vrouwelijke man met een doorslaande voorkeur voor Tine van Kooten als de zwerfster Toos andere heren. Ze is zeer be nieuwd naar de respons: „Ik be nader altijd in het wilde weg. In dit geval dus de mannen maar dan wel via hun vrouw, denk ik. Wat ik heb met nichten? Met de meesten kan ik maatjes zijn, al zitten er vanzelf ook hele valse tussen, omdat er geen erotische geladenheid speelt. Ik hoef me niet druk te maken of ik versierd word. Daarbij, niemand is hele maal ho of he en als ik gesc hminkt ben, denken mensen vaak dat ik een vent ben. Dan lijk ik ook sprekend op mijn broer". Ze maakt een elleboog stoot-gebaar en mompelt achter haar hand: Da's een vent, da's een vent...' 'Ja, wat maakt een nicht een nicht? Vaak toch de vrouwelijke trekjes." Ter illustratie haalt ze haar benen onder de tafel van daan en legt ze overdreven ele gant in een ingewikkelde knoop. Daarmee haar woorden onder strepend dat overdreven aan dacht voor het uiterlijk toch wel een veelvoorkomend kenmerk is. „Dat spreekt me juist zo aan", bekent ze lachend. „Ik ben er ook zo één die zich 80.000 keer verkleedt om na een half uur te besluiten dat het óf wel gaat, óf toch nooit meer wat wordt. Allemaal onzekerheid. Als ik vond dat ik er zo goed uitzag, zou ik er nooit zo'n toe stand van maken". Tine van Kooten wil niets meer drinken. Ze moet weg. Maar eerst nog even plassen. Als ze de trap afloopt, kijkt ze ten af scheid -nogmaals grijnzend- naar boven: „Die sliMtspier, hè! Al die kindertjes ook!" door RICHARD VAN SANTEN ROTTERDAM Dolly Bellefleur, de Amsterdamse diva, wereldberoemd in haar eigen stad, zal tijdens de The aterdag voor Jongeren de pre sentatie van de programma's in de Grote Zaal en de Arlec- chino voor haar rekening ne men. Deze enigszins brutale dame, die desalniettemin het beste voor heeft met de mens heid, bestaat op dit moment drie jaar en gaat in het dage lijks leven schuil achter de dertigjarige Ruud Douma. Die leeftijd is op zich niet be langrijk, maar de ervaring heeft geleerd dat Dolly niet helemaal te vertrouwen is als het over haar leeftijd gaat. „Vrouwen 1 rommelen daar nu eenmaal al tijd mee en Doll wil er ook nog wel eens een paar jaartjes af snoepen," vertelt Ruud, die voor dit interview Dolly heeft thuisge- laten. Dolly begon haar carrière in het Antonietheater op de Amster- damse wallen. „Ik kende het meisje dat daar achter de bar werkte en kwam zo met de baas in gesprek. Ik wilde daar wel optreden, maar toen me ge vraagd werd wat ik wilde doen, kon ik daar niet meteen een ant woord op geven. Ze deden daar destijds veel travestieshows en voor ik het wist, had ik toege zegd dat ik zelf ook wel zo'n show in elkaar zou draaien." „Toen ik buiten stond dacht ik: Wat heb ik nou beloofd?" ver volgt Ruud, „Binnen drie maan den moest die show op de plan ken gezet worden en ik had ei genlijk nog nooit een echte tra vestie-act gezien. Ik heb dat jaar uiteindelijk vijf keer opgetreden als lady-speaker met een paar eigen liedjes en dat is uiteindelijk tot mijn huidige act uitgegroeid. Het is nu eigenlijk geen echte travestie meer, niet op de geëikte manier met playback en dergelij ke. Ik speel nu meer een type en dat type is toevallig een vrouw." Jurk en pruik Dat travestie meer inhoudt dan een man met een jurk aan en een pruik op, blijkt wel uil de serieu- misschien wel een beetje zwaar, maar ik zie het als een soort van missie om deze soort van theater in Nederland geaccepteerd te krijgen. In Engeland en Duits land is het al een soort van volksvermaak, terwijl het hier toch nog een beperkt publiek heeft, daar wil ik wat aan doen." „Het leuke van deze act is toch het spelen met rolpatronen. De verwarring die dat bij mensen teweeg brengt! Ik betrek mijn publiek altijd bij mijn voorstel lingen en dan vooral de mannen. Als een 'echte' vrouw heel be wust op mannen afstapt, is ze voor veel mannen toch nog altijd een slet, maar Doll doet dat soort dingen de hele tijd. Voor vrouwen is dat erg leuk om te zien. Ik kies die mannen daar ook echt op uit. Ze moeten niet teveel bravoure hebben, want die types versjteren je voorstel ling, maar ze moeten wel een beetje macho zijn. Je ziet ze ge woon kleiner worden. Als man die een rol speelt, kan ik daarin veel verder gaan dan vrouwen." Hoewel travestie nog altijd vaak met homoseksualiteit geasso cieerd wordt, heeft Ruud geen voorkeur om in homo-tenten op te treden. „Dat ik zelf homo ben. heeft ook helemaal niets met Doll te maken. Dat tiepje kijkt over die grenzen heen. Ze is ook helemaal niet bezig met homo of hetero, maar met man of vrouw. Als ik in een nichtenbar op treedt, merk ik zelfs dat juist binnen die 'minderheid' de rol patronen ook overhoop liggen." „Hoewel ik vroeger nog wel eens gezegd heb dat Dolly een lesbi sche travestiet was, hoort ze te genwoordig nergens meer bij. Waar je ook optreedt, je krijgt altijd met vooroordelen te ma ken, waar je dan lekker tegenaan kan schoppen. Daarbij komt dat het helemaal niet leuk is om voor één publiek op te treden, ik heb het iever gemêleerd. Of ze hetero of homo zijn, mag geen rol spelen. Wat Paul de Leeuw doet is ook nichtenhumor en dat maakt ook niet uit." Verleiden Als vrouw met een missie wil Dolly Bellefleur natuurlijk haar grenzen nog verleggen. „Ik wil dolgraag optreden voor de Ne derlandse militairen in Bosnië. Na dat sex-bombardement met die Playboys lijkt me dat wel wat. Ook wil ik de media meer gaan bespelen, als de Nederland se Cicciolina. Doll lijkt ook wel wal op haar, ze is een dom blondje, maar toch een beauty met brains. Vroeger redeneerden vrouwen zo, dat het om de in houd ging en niet om de buiten kant. Nu gaan ze beseffen dat je ook wat kunt doen door het mooi te verpakken en dal is pre cies wal Dolly doet: de mannen met haar uiterlijk verleiden en daarna des te harder toeslaan."

De Havenloods | 1993 | | pagina 15