Rotterdamsche Droogdok Maatschappij schoolt personeel tot goede vakmensen 'Je vormt de volwassenen van de toekomst' ONDERWIJS BANEN Open dagen over praktijk (DETEXtt Doortastende mensen kiezen het EuroCollege Martin Toledo: 'Het was juist dat ik voor de metaal koos' Cursussen kwaliteitszorg Schoevers is 'niet meer het instituut van type-miepen' Met I.T.T. vind je je weg èn een baan binnen de reisbranche Van leerling tot leermeester DONDERDAG 28 JANUARI 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN ROTTERDAM - Het Chris telijk College Rotterdam houdt vrijdag 29 en zaterdag 30 janua ri open dagen voor alle belang stellenden. Het instituut, dat een scala aan voornamelijk MBO-opleidingen biedt, stelt haar loccaties open om toekom stige leerlingen en geïnteres seerden te laten zien hoe de praktijk in de diverse sectoren wordt onderwezen. Het Christelijk College Rotter dam heeft voor openstelling van de scholen gekozen, om in beeld te kunnen brengen op welke ma nier de theorie in praktijk wordt gebracht. Op een groot aantal locaties wordt door leerlingen gewerkt aan eigen projecten. Leerlingen van de opleiding Mode en Klede ontwerpen en creëren kleding tijdens de open dagen. Door studenten Lucht vaarttechniek wordt aan een vliegtuigmotor gesleuteld, cur sisten van de Horeca-opleiding serveren eigengemaakte gerech ten en de leerlingen van de op leiding Kappen geven demon straties. Ook de andere oplei dingen zullen ze zo veel moge lijk in praktijk brengen. De sectoren Economie, Tech niek, Dienstverlening en Ge zondheidszorg en Oriëntatie en Schakelen van het Christelijk College Rotterdam bieden MBO- en CBO-opleidingen in diverse specialisaties. De fusie die het Christelijk College Rot terdam vorig jaar aanging met de Christelijke Dag-Avondscho lengemeenschap Rotterdam (CAR), maakt dat er nu tevens volwassenenonderwijs wrodt verzorgd. De open dagen van de CCR/CAR Combinatie wordt gehouden op vrijdag 29 januari van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op zater dag 30 januari zijn de locaties open van 10.00 tot 13.00 uur. Het centrale telefoonnummer voor inlichtingen is 010- 4790014. Aansluiting van HAVO op HBO voortaan een feit Met het ondertekenen van een samenwerkingscontract wordt de aansluiting HAVO-HBO verbe terd. Op 4 februari is het zover dat de Technische Hogeschool Rijswijk en de Agrarische Hoge school Delft samen met vier scho len voor voortgezet onderwijs een project starten dat voor studenten de overstap van HAVO naar HBO moet vergemakkelijken. Tot het project is besloten omdat studenten met een HAVO-diplo- ma in het HBO het moeilijker hebben dan studenten met een vooropleiding VWO, MTO (Middelbaar Technisch Onder wijs) of MAO (Middelbaar Agra risch Onderwijs). Terwijl aan de andere kant uit alles blijkt dat dit geen kwestie is van gebrek aan kaliteiten. Het struikelblok is het eerste jaar. Dat geeft vaak aan passingsproblemen. ■Om HAVO-leerlingen een grote re kans te geven moet het HBO werken aan een betere begelei ding bij het praktisch toepassen van kennis en meer training op het gebied van studievaardighe den. Daarvoor is de uitwisseling tussen HAVO en HBO nodig. De vier scholen voor voortgezet on derwijs hebben enthousiast gerea geerd op de samenwerkingsplan nen. Zij hebben al geruime tijd ervaring met de aansluitingspro blematiek HAVOHBO. Onder begeleiding van de Techni sche Universiteit Delft zal het project onderwijskundig en didac tisch worden uitgewerkt. De uit komsten van het project 'aanslui ting HAVO-HBO' is voor veel scholen in de regio van belang. Zij zullen regelmatig op de hoogte gehouden worden Korte trainingen voor tie Bestemd voor ondernemei hun verkoopteam. Start: februari PRAKTIJKTRAININGEN 03430-16540 Postbus 183 - 3940 AD Doorn Wil je voor jezelf een dyna mische, internationale toe komst? Heb je die het liefst in de wereld van reizen, toe risme, gastvrijheid en noem maar op? Een wereldbaan? Het EuroCollege aan de Pieter de Hoochweg kan je in één of twee jaar wegwijs maken! Het college heeft naast de éénjarige opleiding European Host(ess) ook een unieke tweejarige opleiding Hotelmanagement. Suzy Wetters volgt de oplei ding European Hostess. Een flitsende studie, vindt ze. De gymnasiaste denkt erover zich hierna te storten op een studie rechten. Ze heeft van een vier jarige Euro-opleiding op HB-niveau in Den Haag ge hoord. Daar wil ze toch ook eens haar licht gaan opsteken. Haar omgeving vraagt of ze dit jaar niet weggegooid vindt. Dat ontkent ze altijd resoluut. Ze vindt dat ze in dit jaar za-( ken opdoet waarvan ze haar levenlang plezier zal hebben. Welke studie ze na dit jaar ook gaat doen, van de vruchten van deze opleiding zal ze kunnen blijven plukken. Daarvan is ze overtuigd. Zij doelt onder meer op het organisatorische element, de PR, de telefoon training, de uiterlijke verzor ging en de etikette, belangrijke onderdelen van de studie. Haar moeder is Hongaarse en daardoor spreekt en schrijft ze die taal vloeiend. „Dat is naast de moderne talen die ik spreek mooi meegenomen. Daardoor ook kan ik mijn stage bij een hotel in Boedapest gaan lo pen", vertelt ze enthousiast. Doortastend Stages zijn belangrijk in deze opleiding. Vind je zelf adressen dan word je hoger beoordeeld. Want, vertelt Suzy: „Dat is nu de clou van de studie. Dat je doortastend wordt. Zelf overal op af stapt. Zelf je zaakjes re gelt. We zijn nu met de voorbe reiding bezig van een Europa Week. We ontwerpen affiches, brengen de pers op de hoogte, sturen uitnodigingen en bena deren bedrijven voor sponso ring. Ons budget is 0 gulden. Maak er wat van, is de op dracht." Met het Euro-diploma kan je terecht als bijvoorbeeld $tand- plaatshostess, bus-, trein- of luchtvaarthostess of als gast- Suzy Wetters rond op het EuroCollege de wegwijzer naar haar toekomst vrouw bij beurzen, congressen en promotie acties. Om toege laten te worden, heb je min- maal een mavo-diploma nodig. Voor de opleiding Hotel- en Cateringmanagement moet je minimaal havo op zak hebben. De opleiding valt onder de ca tegorie kort HBO. Heb je na twee jaar je diploma behaald dan heb je ook werkelijk iets in handen. Naast het diploma Hotel- en Cateringmanage ment beschik je ook over de erkende diploma's en certifica ten Cafébedrijf, Restaurantbe drijf, Handelskennis, Wijncer tificaat, Marketing-assistent, Public Relations, EHBO, Ho- telhygiëne en persoonlijke ver kooptechnieken en Typen- tekstverwerking/MS- -DOS/D-Base spreadsheet. Op de zaterdagen 30 januari en 20 maart van 10.30 tot 15.00 uur zijn er Open dagen. Op de vrijdagavonden 12 februari, 2 april, 7 mei en 11 juni zijn er voorlichtingsavonden. Aan vang 19.30 uur. Op diverse zondagen zijn er kennismakingsbrunches Ho telmanagement. Voor aanmel ding en informatie hierover: te lefoon 055-554555. Dik 60 jaar bestaat de be- drijfsschool van de Rotter damsche Droogdok Maat schappij. Werd de jongere in de beginperiode als hulpje bij een oude rot in het vak ge plaatst, nu krijgt hij of zij in een modern uitgerust scho lingscentrum het vakman schap bijgebracht. Gekozen kan worden uit vijf vakoplei dingen: machinaal verspanen, monteur montage onderhoud, bedrijfsmonteur pijp-plaat. lassen en plaatwerken. De tweejarige opleiding wordt af gesloten met een landelijk er kend diploma van de Stich ting Metaal (S.O.M.). Is werken in de metaal vies, zwaar, vuil, onaangenaam en slecht betaald? „Nee", is het kor te antwoord van Chef Scholings centrum en Sociale en Algemene Zaken P.Otting. „Dat was het ver in het verleden wel. Moderne machines en gereedschappen, goede arbeidsomstandigheden en uitsstekende salariëring heb ben de scherpe kantjes van de metaal eraf gehaald", verdedigt hij werken in de metaal. Evenals ook andere metaalbe drijven investeert de RDM in jongeren. Dat doen zij niet voor niets. Het succes van hun bedrij ven hangt immers voor een groot deel af van goed opgeleide vakmensen. Specialisten, die van wanten weten. Binnen het scholingscentrum van RDM volgen circa 150 jon gens en meisjes een vakoplei ding. Leren en werken tegelijk. De opleiding is gratis. Zelfs boe ken, werkkleding en reiskosten worden vergoed. De opleidingen worden in samenwerking met de Martin Toledo ziet het in de metaal helemaal zitten SMO-Rijn Delta (SMOR) ver zorgd. In het eerste jaar volgen zij twee dagen per week theorie lessen bij streekschool Rijn mond-Zuid. In het tweede jaar één dag. De overige weekdagen wordt de theorie in het oplei dingscentrum in praktijk ge bracht. Het eerste jaar krijg je 300 gulden zakgeld. Het tweede jaar is dat 550 gulden. De ouders van deze leerlingen blijven recht houden op enkelvoudige kinder bijslag! 'Doeners' Haal je het volledige diploma dan komt daar nog eens een bonus van 2200 gulden boven op. Maar echt allen bij een volle dig diploma, Slaag je alleen voor de praktijk dan gaat die 'opste ker' aan je neus voorbij. „De theorie wordt door de leer lingen zeer onderschat. Het zijn 'doeners'. Ze verkijken zich op de inhoud van de boeken. Ne gentig procent slaagt voor het praktische gedeelte. Ik zal het percentage geslaagden voor theorie én praktijk maar niet noemen,,, zegt Otting met een frons in het voorhoofd. Om tot de primaire vakopleiding te kunnen worden toegelaten moet je minimaal het diploma VBO (b of c niveau), MAVO (met wis- en natuurkunde) op zak hebben. Ben je een MTS drop-out dan kan je bij RDM de draad weer oppakken. R.D.M.-projecten Dertien meisjes en 24 allochto nen volgen bij RDM ook een vakopleiding. In drie jaar wor den zij onder speciale begelei ding opgeleid tot vakmensen. De meisjes worden wekelijks bege leid door een consulente van de Stichting Beroeps Educatie Nieuwe Waterweg. De allochto nen door een 'Wobber' (Werk Onderwijs Begeleider van de Stichting Opleiding en Ontwik keling grootmetaal). „Die meiden doen het goed. We hebben er al zeven werken. Na tuurlijk zijn er speciale voorzie ningen, zoals douches en klee druimten, voor hen getroffen. We hebben ze graag", aldus Ot ting. Om toegelaten te worden tot de projectopleidingen gelden andere voorwaarden, minder zware, dan die voor de primaire opleidingen. Daarom telt deze opleiding drie jaar. In het scha keljaar worden de leerlingen voorbereid op de eigenlijke op leiding. In het opleidingscentrum is toe komstige bankwerker Martin Toledo hard aan het werk. Hij zit in het tweede jaar van de opleiding. Op de banenmarkt van zijn LTS De Oude Maas kwam hij in contact met RDM. 'Juist gekozen' Hij vindt dat hij juist heeft geko zen. Want: „Het is hier hartstik ke leuk. Ik heb het gevoel echt aan het werk te zijn. We maken al onderdelen die gebruikt wor den. Prachtig toch als je mee kunt werken aan bijvoorbeeld de tanks en aan de Walrus van de Marine." In zijn handen houdt hij een onderzeeër van messing. „Ik ben nu een relatiegeschenk aan het maken", legt hij uit. Als RDM hem na het behalen van het diploma een arbeidsovereen komst aanbiedt, blijft hij. „Hier zie ik het zitten",zegt de acht tienjarige. Mensen met doorzettingsvermo gen en interesse kunnen bij RDM een loopbaan uitstippe len. Eenmaal aan het werk is er volop gelegenheid om je verder te specialiseren. Dat kan intern in het opleidingscentrum, maar ook kunnen studies extern wor den gevolgd. Ieder jaar wordt er in september met de vakopleidingen gestart. Wil je er meer over te weten komen, kom dan naar de Open Dag op zaterdag 13 februari. Van 10.00 tot 14.00 uur kun je praten met leerlingen, leermees ters, vertegenwoordigers van de SOM en de SMOR. Komt die dag niet gelegen dan kan je in formatie verkrijgen bij Mireille Niepce, telefoon 4872073. Wacht niet te lang, want ook voor hier geldt: vol is vol. PABO 'Thomas More', de Rotterdamse afdeling van de Leidse Hogeschool, leidt op voor leraar/lerares basison derwijs. Het vrij kleine insti tuut staat goed bekend. Ge volg van die kleinschaligheid is het nauwe contact tussen docent en student. Men kent elkaar! De groei zit er goed in, in deze hogeschool. Volgens de woord voerder van PABO 'Thomas More', docent rekenen en wis kunde E. Schouten, liggen de lokatie van de school, het tekort aan leerkrachten in het basison derwijs, de uitstekende studiebe geleiding en het eigen karakter van de PABO daar ten grond slag aan. Wordt het punt bereikt dat de toename van studenten ten koste gaat van de kwaliteit en het sfeer van de school, dan zal. volgens hem een studenten stop worden ingesteld. De regio waaruit 'Thomas More' haar studenten betrekt wordt steeds groter. De OV- -jaarkaart speelt daarbij een gro te rol, vertelt Schouten: „Die be wijst ons een dienst. De school ligt op nog geen vijf minuten afstand van het CS. Je ziet stu denten tijdens de opleiding van instituut veranderen. Deze 'overstappers' komen soms van heinde en verre omdat ze de voorkeur geven aan onze oplei ding. Niet alleen is ons instituut klein, er zit ook geen andere studierichting in ons gebouw. Vooral de 'overstappers' merken het verschil. De rust en het per soonlijke contact met de docen ten wordt gewaardeerd." Slechts tien procent mannen Slechts tien procent van de stu denten is mannelijk. Een gevolg van een niet zo positief verleden. Een aantal jaren geleden was de werkloosheid onder leraren ba sisonderwijs zorgwekkend. Ook de salariëring was en is niet 'je van dat'. „Prognoses wijzen op een tekort aan duizenden leer krachten in de negentiger jaren. Vooral in de grote steden dreigt dit gevaar. Het is zorgelijk dat mannen deze opleiding niet eens foto.LEUMS VERLINDE meer in overweging nemen. Met name dé bovenbouw van het ba sisonderwijs is de dupe van deze situatie. Ook krijg je geen even wichtige verhouding in school teams meer. Het beroep van le raar basisonderwijs kent zoveel facetten. Te veel om in één oplei ding aan de orde te laten komen. Er bestaat een scala van nascho lingscursussen die dieper ingaan op speciale facetten en nieuwe ontwikkelingen. Door aan die cursussen deel te nemen kan de leerkracht basisschool zijn of haar loopbaan sturen en het werkveld verbreden", wijst Schouten op de mogelijkheden. „Het beroep is toch zo mooi! Je legt de basis voor de volwasse nen van de toekomst." PABO 'Thomas More' heeft modulair onderwijs. Een studiejaar heeft zes perioden die elk uit zes we ken bestaan: vier weken onder wijs, één studieweek ter voorbe reiding op het tentamen en een stageweek. Er is een evenwicht tussen de lessen en zelfstudie. Er kunnen dagen zijn dat de stu denten niet op school komen. De lessen zijn kort en krachtig. De overige schoolweken worden besteed aan een introductieweek voor de eerstejaars, een thema- week voor alle studenten. Daar naast komt cultureel-maat- schappelijke vorming aan de orde. Het is een variërend stu dieprogramma dat gericht is op je eigen vorming: kennis van kunst- en cultuurgeschiedenis en van het maatschappelijk leven. Op donderdag 18 februari en op donderdag 15 april van 14.00 tot 17.00 uur zijn er informatieda gen. Thomas More is gevestigd aan de Stationssingel 80, aan de achterkant van het CS. Telefoni sche informatie kan worden ver kregen onder nummer: 010-4657066. Bij het oplossen van milieucalamiteiten komt nogal wat om de hoek kijken. Een bedrijf dat zich daarmee bezighoudt is Depot Milieube heer BV in Spijkenisse. Het bedrijf is van oorsprong actief op het gebied van milieuzorg en veiligheid en is gespecialiseerd in het oplossen van milieucalamiteiten. Begin van dit jaar is Depot Milieubeheer een samenwerkingsverband voor het verzorgen van cursussen over kwaliteitszorg aangegaan met Edcon Educatie Con sult BV in Gilze. Edcon Consult is actief op het gebied van technische documentatie en kwaliteitszorg en is gespecialiseerd in het begeleiden van bedrijven naar een ISO 9000 certificaat. De klanten bleken behoefte te hebben aan een organisatie die alle zorgsystemen beheerst. In beide organisaties is daarop ingespeeld zodat de deskundigheden naar elkaar toegroeiden. Kwaliteitszorg volgens ISO 9000 kan worden toegepast om alle onderdelen van het bedrijf te verbeteren waarbij integratie van arbo, milieu en kwaliteit mogelijk wordt. Maatregelen om onnodige milieubelasting te voorkomen kunnen zo worden ingebouwd in de voorgeschreven werkmethode en behoeven niet in een afzonderlijk 'milieuboek' opgezocht te wor den. De gebundelde deskundigheid van beide bedrijven heeft geleid tot het op de markt brengen van cursussen op het gebied van kwali teitszorg. Geinteresseerden kunnen telefonisch een informatiefolder aanvragen op nummer 01615-3075. Schoevers leidt op voor functies in de secretariële, commercieel- administratieve en management-ondersteunende sectoren. Deeltijd en voltijd-opleidingen met gemeenschappelijke noemer 'marktge richtheid'. Momenteel volgen 320 studenten een korte beroepsoplei ding en 1200 een deeltijdopleiding. Tien mannelijke studenten heb ben het 'aangedurfd' een Schoevers-opleiding aan te vangen. Marcel Kwakernaat doet 'Internationaal Management Assistent' en wil graag even een vuiltje wegwassen. „Het moderne Schoevers is niet meer het instituut van 'type-miepen' en 'parelkettingen'. Schoevers is een opleidingsinstituut voor studenten van beide geslachten", aldus Marcel. „Wat bedrijven te weinig aan vrouwen hebben, heeft Schoevers te weinig aan mannen. Of andersom. Die typische mannenwereld die het bedrijfsleven nog steeds is, irriteert mij. Er zitten op Schoevers veel vrouwen die carrière willen maken en daar ook toe in staat zijn maar nog steeds te weinig de kans krijgen. Ik zou niet weten waarom er niet meer mannen Schoevers zouden kunnen bevolken. E( zijn fantastische, korte beroepsopleidingen waarmee je het in je leven ver kunt schoppen", vertelt de vijfentwintig-jarige. Hij heeft al een aardig aantal afgebroken opleidingen achter de rug maar wordt nu dan toch opgeleid voor een leidinggevende functie in het 'midden-manage- ment'. Nieuw zijn de 'opleidingen buitenland'. De eenwording van Europa en de ommekeer in Oost-Europa zorgen ervoor dat bedrijven zich nog internationaler opstellen. Kennis van de talen, van internationale marketing en van exportmanagement wordt steeds belangrijker. De opleiding 'International business assistent'is een afgeronde, éénjarige beroepsopleiding die begint met een half jaar in Nederland. Daarna kan gekozen worden voor specialisatie in Engeland, Frankrijk, Italië, Spanje of Amerika. Er kan een keuze worden gemaakt uit 80 cursussen. Van NGPR-A tot dBase IV, van SEPR tot de cursus Middenstand. Informatie kan worden verkregen onder telefoonnummer: 4117855. >rrjf m J.L. van der Velden Kwakernaat en Barry de Groot zijn Schoevers-heren Marcel International Institute of Travel (I.T.T.) is sinds mei 1991 in Rotter dam aan de Goudsesingel 154 gevestigd. Het I.T.T. verzorgt oplei dingen voor de reisbranche. Het instituut gebruikt hierbij een inter nationaal lesconcept dat aansluit op de praktijk. De dagopleiding duurt een half jaar. De avondopleiding een jaar. Alleen reistechnische vakken komen aan de orde, zoals Commercial Sales, Airline Tariff Ticketing en Computer Reservation Training. Het is van belang dat de cursist in ieder geval het Nederlands en Engels goed onder de knie heeft. Heb je de opleiding doorlopen dan helpt het I.T.T. bij het bemiddelen van een baan. Wil je wat meer over I.T.T. te weten komen, neem dan telefonisch contact op. De telefoonnummers zijn: 4136590/4143191. De Vakschool voor Bakkerij- en Hotelpersoneel VBH) in Rot terdam (ingang Benthemstraat 25) houdt op vrijdag 29 januari 1993 van 14.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 30 januari 1993 van 10.00 tot 14.00 uur. Open Da gen onder het motto 'Van leer ling tot leermeester'. Uniek is dat dit jaar een samen werking is aangegaan met de Rotterdamse leden van de Ne derlandse Club van Chef Koks (NCCK). De chefkoks willen met hun op treden op de VBH hun potentië le opvolgers motiveren en stimu leren. Zij zullen met de hulp van de VBH leerlingen op vrijdag een driegangen diner en op za terdag een lunch van drie gan gen bereiden onder de ogen van het publiek. De volgens chef koks geven, sommigen verge zeld van hun souschef, acte de presence op beide dagen: P. Ha- geman (Hotel Atlanta). L. van Bokkem (Dudok), M. van Zo meren (In den Rustwat). J. Kind (Old Dutch). M. Over sier (Parkhotel). L. van Swieten (Carlton Oasis). G. Wiewei (World Trade Center). E. den Blijker (Domus Artis). M. de Rijke (Tropicana), R. Mathle- ner 't Oude Raedhuys), E. Herruer ('tOude Raedhuys). mevrouw G. Moonen Cafe Restaurant Boompjes), H. Hel- seman (Hotel Papendrecht Met behulp van de leerlingen geven de volgende gastheren de monstraties: G. van den Berg (gepensioneerd). C. Blankers 't Wapen vanr Rijsoord— en G. Stolk (Old Dutch). Uiter aard demonstreren ook leer meesters in de vakrichting brood-banket. De volgende brood- en/of ban ketbakkers tonen hun beste kunnen: F. Eenhuizen Van de Bosch. Schiedam). D. Rooden- burg (Smulders. Vlaardingen B. Verhoef {Boer. Vlaardin gen). P. Verwetj (Verweij. Gouda) en F. Specker (Spec- ker.- Rotterdam). Verdere informatie over een op leiding aan de Vakschool voor Bakkerij- en Hotelpersoneel en/of over de Open Dagen op 29 en 30 januari aanstaande, is verkrijgbaar via de adjunct-di recteuren J. Egbers. W. Ven- derbos en G. Dijkman, telefoon- 010-4660533.

De Havenloods | 1993 | | pagina 17