Meerderheid: 'RR dik in orde' mm 'E Nieuwe gezichten 1111 Luisteraars reageerden massaal op Luistertest Achter het behang Marathons nu al vol Luis Nieuwe sponsor ZIE HOE EENVOUDIG U TV-PROGRAMMA'S KUNT OPNEMEN. AKAI XsTRA DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 Hoe denken de lezers van de Radio Rijn mond Reporter over de programma's van Ra dio Rijnmond? Dat was kortweg de vraag die we stelden in onze Gro te Radio Rijnmond Luistertest, gepubli ceerd in het nummer van vorig jaar novem ber. Dat we pas nu de resultaten publiceren, komt doordat de res pons gigantisch was. Carien de Jonge is vele dagen bezig geweest om alle ingezonden for mulieren te sorteren en de antwoorden te ana lyseren. Het ging bij de Grote RR Luistertest om een nie- t-representatieve steekproef. Er kunnen daar om geen al te zwaarwegende conclusies worden getrokken uit de resultaten. Toch willen we u enkele veelzeggende cij fers niet onthouden. it fisf Chris Vemer presenteert het dagelijkse lunchmagazine. De muziek Verreweg de meeste inzen ders (79%) beoordelen de mu- ziekprogrammering bij Radio Rijnmond als goed. 19% vindt de kwaliteit van de muziek matig 19%, 2% ronduit slecht. De luisteraars die de muziek matig of slecht vinden zijn te verdelen in twee groepen: een grotere groep (waarschijnlijk oudere) luisteraars die een he kel hebben aan popmuziek en de muziek te schreeuwerig vinden, en daartegenover een kleinere groep die de muziek juist te risicoloos, te saai en te SkyRadio-achtig vindt. Muziek die men mist: licht klassiek, koren/opera/operet te, easy listening, country, Ne derlandstalige muziek, dans muziek/house. Muziek die men te veel hoort: Engelsta lig/pop, Nederlandstalige mu ziek, 'herrie-, dreun-, house-, rapmuziek', oldtimers, jazz. De verhouding gesproken woord-tekst is dik' in orde, vindt 79% van de responden ten. Enkele inzenders merk ten op dat de volumeverhou ding vaak niet klopt: de mu ziek is harder dan het gespro ken woord, vooral bij het eer ste nummer na het nieuws. Chef techniek Pieter Leen om commentaar gevraagd: „Dat is een oud probleem. Mensen zetten tijdens het nieuws de radio vaak wat harder. Daar door komt de eerste plaat ook harder door. Het nieuws har der uitzenden? Maar we kun nen niet meer uitsturen dan we al doen." 46% van de inzenders kent de Rijnmond 30. Opmerkingen: „De beste hitlijst die er be staat" tot „Dertien in een do zijn". De RR-Express is bekend bij 86% van de luisteraars. Het overgrote deel is heel erg en thousiast: „Goed gevarieerd", „Fijn dat er niet tussendoor gepraat wordt", „Jammer dat men in de zomer de Tour de France belangrijker vindt". Anderen vinden dat het alle maal wel iets gewaagder en gevarieerder zou kunnen. De kleine groep die het program ma niet goed vindt, heeft een zeer uitgesproken mening: „Een kille muziekband", „Laf fe, risicoloze pop", „Ronduit slecht". Over het Nederlandstalige uur, 's ochtends tussen 9 en 10 uur, lopen de meningen voor spelbaar uiteen. Voor- en te genstanders gaan aardig ge lijk op. De een hoort te veel Nederlandse muziek, de ander te weinig. Het nieuws De RR-luisteraars zijn in rui me meerderheid goed te spre ken over de manier waarop Radio Rijnmond informatie geeft. 89% is tevreden en spreekt van duidelijke, helde re en accurate informatie/Wel vindt men dat er te veel her halingen in het nieuws zijn. Een bloemlezing uit de com mentaren: „Objectiviteit ont breekt. Je kunt vaak horen wat de verslaggever denkt", „Pim Fortuyn zo weinig mo gelijk voor RR laten spreken. Ik heb mij geweldig geërgerd aan zijn hautaine en zelfinge nomen spreekwijze", „Kerk- laan houden!", „Bij de recla me doe ik proppen in mijn oren" en „Veel oppervlakkige reportages op schoolkrantni veau". 81% van de inzenders vindt de informatie volledig. 19% is het daar niet mee eens. De kritiek richt zich vooral op de ver keersinformatie, want die zou vaak niet up-to-date zijn. Eén luisteraar zou tijdens de spits graag alternatieve routes te horen krijgen. Enkele opmerkingen: „Bij het weerbericht worden niet altijd de windkracht en de wind richting vermeld", „Graag zo iets als Den Haag Vandaag maar dan over de regio", „Meer kunst en cultuur". Over de verhouding regio- naal/niet-regionaal is 83% te vreden. 12% zou wel meer re gionaal nieuws willen en 5% juist wat minder. Iemand merkte op dat regionale en landelijke berichten te veel door elkaar -worden gegooid. Een paar keer werden door inzenders opmerkingen ge maakt over de sportprogram ma's. Er zou te veel de nadruk liggen op voetbal, er is te wei nig aandacht voor amateur sport en de verslaggevers zou den te veel pro-Feyenoord zijn. Een Spartafan schreef: „Er zijn meer clubs in Rotter dam die betaald voetbal spe len dan Hans van Vliet denkt. Nooit, nooit, nooit meer Hans van Vliet als verslaggever bij een wedstrijd van SPAR-TA." Meer zendtijd «^IBI i rwar We hebben het geweten! In het vorige nummer vroeger wij u om de voorpagina terug te sturen waarop wij ons nieuwe behangetje hadden afgedrukt. Doordat de verbouwing van het Westerpavil joen en het Schoeverscomplex tot Mediacentrum-West duurder uitvalt dan was begroot, moest er worden bezuinigd op de wand- bekleding. En of u dan maar die behangvoorpagina's wilde op sturen. Nu, we kunnen u wel vertellen dat u de mensen van PTT Post overuren hebt bezorgd. Met zakken tegelijk kwam het behang daar waar het wezen moest: bij ons. In totaal telden we 148.316 pagina's. Daarmee komen we precies één pagina te kort om alle Radio-Rijnmond-burelen van behang te voorzien. Het redactielokaal van de Radio Rijnmond Reporter is intussen al door Rijnmonds hoofd huishoudelijke dienst Aart Snoeij onder handen genomen. Is uw eigen Reporter niet geweldig opgeknapt? De meerderheid van de geën quêteerde luisteraars (63%) is voor uitbreiding van de zend tijd van Radio Rijnmond tot 24 uur per dag. Nog eens 5% wil wel meer zendtijd maar niet per se tot 24 uur. Voor 27% hoeft er helemaal geen uit breiding van zendtijd te ko men en 5% heeft geen me ning. Suggesties voor invulling van de extra zendtijd: meer licht - klassieke muziek, een extra uur Post aan de Telefoon, een hoorspel, een kinderprogram ma, meer Hans van Vliet/Pie- ter Leen, een uitgebreid cultu- reel-informatief programma. De eenvoudigste oplossing voor het vullen van meer zendtijd is misschien wel deze: „Herhaal 's avonds de pro gramma's van overdag voor de mensen die werken." We hebben in november een prijs van 100 uitgeloofd voor de leukste inzending. Na am pel overleg zijn wij tot de con clusie gekomen dat deze prijs moet gaan naar de 15-jarige Sander Lelieveld uit Spijke- nisse. Hij blijkt een muzikale omnivoor te zijn, want hij houdt van alle muziek, van klassiek tot house. En van het nieuws vindt hij dat alles snel en duidelijk wordt uitgelegd. Of hij wel eens een CD koopt? „Jawel," liet hij ons weten, „als ik voldoende zakgeld heb." Sander, gefeliciteerd en je hoort van ons! 1 J m is me wel eens ge vraagd waarom ik niet bij de tv wilde. Nou, kijk nou eens goed. Met zo'n hoofd?" En dan serieus: „Radio is mooier, sneller, intie mer en laat de luisteraar soms nog z'n fantasie gebruiken. Radio vraagt creativiteit van maker én ontvanger. En na tuurlijk de snelheid van het medium. De kick het nieuws eerder te hebben dan de rest. Geert-Willem Overdijkink is een van de nieuwelingen bij Radio Rijnmond. Hij is sinds enige tijd op de zender te horen als nieuwslezer. Hij is daar mee terug in zijn geboortestad. In april '68 werd hij geboren in Rotterdam, in '70 verhuisde het gezin naar Zwijndrecht om acht jaar later te vertrekken naar Zutphen. Daar ontwikkelde hij zijn lief de voor de journalistiek die hem deed besluiten om, zoals hij zelf zegt, 'in de wereldstad Kampen'aan de aldaar geves tigde School voor de Journalis tiek te gaan studeren. Jn eerste instantie zou ik de schrijvende pers in, maar mijn stukjes voor de Academiek rant waren allerbelabberdst en radio bleek veel leuker. Zijn baan bij Radio Rijnmond is zijn eerste. „Mazzel. Er wa ren net drie nieuwslezers naar RTL gegaan." Zijn hobby's ko men nu wel een beetje in de knel: bergbeklimmen, theater en muziek maken. Muziek maken? „Ja, ik speel samen met een schoolvriend in een duo. Eigen nummers in een stijl ergens tussen Bram Vermeulen en Bruce Springsteen. Maar dat ligt de laatste tijd wat op z'n kont." Haar stem hoort u niet op de Stephanie Braun. radio, maar alleen als u met Radio Rijnmond belt. Stepha nie Braun, ook 24, komt uit Maastricht. „Mijn zuidelijk ac cent is nog steeds te horen, maar ik voel me prettig in deze arbeidersstad,zegt ze. Ze deed de pabo in Rotterdam en is bevoegd tot het geven van onderwijs. Dat doet ze een klein aantal uren. Ze werkt twintig uur in de week op de receptie van Radio Rijnmond en daarnaast ziet ze ook nog kans om kunst- en literatuur wetenschappen te studeren aan de Erasmus Universiteit. Leuk bij Rijnmond? Jk geniet er volop van. Heer lijk, dit wereldje." Geert-Willem Overdijkink. ■jr^ adio Rijnmond is in 1993 niet alleen aanwezig op de marathon van New York, maar ook op die van Pe- X v nang, Maleisië. Beide reizen, beide in het najaar, zijn al volgeboekt. De in totaal bijna vierhonderd deelnemers ontmoeten elkaar op een trainingsweekend in Gran Dora do Port Zélande in Ouddorp in het weekend van 19 tot en met 22 maart. „Ik ben er verschrikkelijk trots op," zegt Rijnmonds sport- chef Hans van Vliet die de reizen organiseert. „Sommige mensen gaan al voor de vierde keer mee." De RR-marathonreizen worden gesponsord door Rinck Op ticiens, US Car Center Pietersen, de platenmaatschappij EVA, het lithobedrijf Fokomon en Stad Rotterdam Verze keringen. Overal heb ik jeuk, sinds ik terug ben op de redactie. Het lijkt wel of iemand een bosje vlooien in mijn trui heeft gegooid. Zie ik nu bleek of is het verbeelding? Snel wat vitamine C. Van nature ben ik nogal hypo chondrisch, maar nu heb ik het gevoel dat ik oog in oog heb gestaan met het bacte riologische gevaar. Het begon in Dijkzigt waar ineens een hartnekkige zie kenhuisbacterie opdook op de afdeling Vaatchirurgie. Het is een variant van de Staphylococcus Aureus. Komt uit het Middellandse zeegebied. Gewone antibio tica schijnt bij deze beestjes niet te helpen, dus is het nogal duur en lastig om eraf te komen. Om besmetting van andere patiënten te voorkomen werd de hele afdeling inclu sief vijf vaatziektepatien- ten ondergebracht in een aparte geïsoleerde afdeling van het bejaardentehuis Borgstede in Barendrecht. Of ik daar dus even een re portage wilde gaan maken. Krijgt die Aureus mij dan niet te pakken, vraag ik nog bezorgd. „Nee joh," zegt de nieuw- s-chef: „Die patiënten zijn toch niet besmet!" Het is vrijdagmiddag kwart voor vijf en de uit zending is om half zes. Een haastklus. Opnemen en te rugrijden lukt niet meer. Dus gaat de zender mee. Net onder Rotterdam-Zuid kom ik in een file te staan. Dat betekent dat ik even politiet je ga spelen: gevarenlicht aan en vluchtstrook pak ken. Eeuwig zonde dat wij geen zwaailicht en sirene mogen voeren. Ja, daar is de afslag Barendrecht. Ik sla af en de rest van de reis maar even over. Vijf voor half zes. De ver pleger van de Dijkzigt-afde- ling vertelt dat er wat voor zorgsmaatregelen genomen moeten worden. „Voor wat?" vraag ik onge rust. ,JJat is om te voorko men dat je de bacterie straks mee naar huis neemt, het stelt niets voor, zegt ie glimlachend. Pas dan besef ik dat de vijf pa tiënten dus wél besmet zijn met de bacterie. Natuurlijk! Waarom liggen ze anders op een geïsoleerde af de ling? Heel fijn. Ik kan niet meer terug terwijl die nieuws-chef fijn achter zijn brandschone, bacterievrije buro zit. Ik ben er letterlijk ingeluisd. We staan in de sluis die leidt naar de be smette afdeling. Alleen het hoognodige mag van de verpleger mee naar binnen. „Laat je kladblok en je pen ook maar hier, want papier is een goeie geleider,zegt ie vriendelijk en hij geeft me zo'n witte doktersjas die van achteren sluit. Dat vind ik wel weer grappig. „Ik wilde altijd al een dok- tersrol in Medisch Centrum West" giebel ik. Twee hand schoenen, en een kapje voor mond en neus, en ik kan naar binnen. Dit heeft wel iets spannends. „Moet jij geen handschoe nen en kapje?" vraag ik de verpleger. ,Ach, ik ben waarschijnlijk toch al besmet." Dan, terwijl ik geschrokken en vol medelijden naar hem kijk: Jk heb verder nergens last van hoor, bij gezonde mensen kan die bacterie écht geen kwaad. We willen alleen voorkomen dat jij hem meeneemt naar bui ten." Het wordt een beetje mum melend verslag in editie half zes. Eerst vertel ik van het kapje en de handschoe nen en dat ik zo ongeveer sta te koken van de hitte in mijn trui en mijn dokters- jas. Het klinkt allemaal erg vrolijk terwijl het voor de patiënten toch op zijn minst zielig is. Na afloop veegt de verpleger al mijn apara- tuur schoon met een doekje en ontsmetvloeistof. (Zen der en snoer zijn in geen vijf jaar gepoetst, doekje wordt pikzwart: schaam). Terug op de redactie lopen de col lega's ineens met bogen om me heen. De schijterds! Zo komen ze nooit aan een rol in Medisch Centrum West. Slagwerk en (luitmuziek in Unie-live Kijnmonds Diep Cultuur 'Live uit De Unie' staat op zondag 21 februari grotendeels in het teken van het Gaudeamus Concours dat van 1 tot en met 7 maart in Rot terdam wordt gehouden. Tij dens de voorrondes strijden tachtig deelnemers (van wie zestig uit het buitenland af komstig) voor een plaats in de finale die op 7 maart in de Doe len plaatsvindt. Tijdens het concours worden alleen werken uit deze eeuw gespeeld. Extra aandacht is er voor de rol van het slagwerk in de hedendaagse muziek. Daar om is er in Zaal De Unie in de week van het Gaudeamus Concours een festival onder de titel 'Afslag De Unie' tijdens welk wordt opgetreden door concoursdeelnemers en hun docenten. In Rijnmonds Diep Cultuur - dat elke derde zondag van de maand live uit De Unie komt - wordt daarop vooruitgelopen De uitzending kan gratis worden bijgewoond door het publiek. inck Opticiens wordt sponsor van Radio Rijn- X v mond. Het bedrijf maakt deel uit van een onderneming die in tien jaar tijd vanuit het niets uitgroeide tot een organi satie met 150 optiekwinkels met een gezamenlijke omzet van 125 miljoen gulden. Het programmeren van TV-programma's gaat gewoon via teletekst. U roept via de afstandsbediening van de Akai videorecorder de teletekstpagina op met programma-informatie over een bepaalde zender op een bepaal de datum. Met de cursor van de afstandsbediening wijst u het programma aan dat u wilt opnemen. Met PDC (Program Delivery Control) mist u nooit meer het einde van een spannende film. Zelfs niet wanneer de film enkele dagen verschoven wordt. De opname-instructie blijft immers in het geheugen van de videorecorder zit ten. Met een nieuwe Akai videorecorder kunt u direkt alle teletekstfuncties gebruiken en PDC uiteraard vanaf het moment dat de zenders in Nederland deze codes gaan uitzenden. Haal de uitgebr

De Havenloods | 1993 | | pagina 11