'Hele gezinnen gaan kapot aan gokken met bingo en automaten' Vlaardingen wacht in spanning op opheffing woningbonwverbod SCHIEDAM DE HAVENLOODS Whizkids Brandersgast Makelaardij speelt bal terug naar gemeente Wet geluidhinder maakt nieuwbouw in centrum tot op heden onmogelijk ii Carnaval en klaverjassen Fotografie Lezing over anthroposofie DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 Visio adviseert slechtzienden SCHIEDAM —Door middel van een posteractie vraagt Visio vanaf 27 januari de aandacht van de inwoners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Deze regionale instelling voor blinden en slechtzienden streeft naar een grotere bekendheid in de Water wegsteden. Visio biedt slechtziende en blin de kinderen en volwassenen voorlichting, advies, consultatie, onderzoek en revalidatie. Tevens kan iedereen met vragen over een dergelijke handicap bij de instelling terecht. Inwoners van deze regio zijn aangewezen op het kantoor van Visio, Zuid- West Nederland, dat gevestigd is op de Wijnhaven 99 te Rotter dam. De instelling wordt door de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) gefinancierd. Aan de diensten van Visio zijn dan ook geen kosten verbonden. Het pand is de gehele dag ge opend en op donderdagmiddag kunnen bezoekers tussen 13 en 15.30 uur langskomen zonder af spraak. Telefoonnummer 41116 03. SCHIEDAM— Speciaal voor kinderen van'8 tot 12 jaar wordt er in gebouw De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 een kindercom- puterklas, Whiz Kids, georgani seerd. Deze leuke en leerzame cursus met veel aandacht voor MS-Dos en Windows start op woensdag 27 januari om 14.00 uur. De kosten bedragen 149 gulden 'all-in' en bij gelijktijdige opgave van verschillende kinderen kost de deelname van elk volgend kind 124.50. SCHIEDAM De Rietzeilers, de Schiedamse Carnavalsvereni ging organiseert op zaterdag 13 februari de jaarlijkse optocht. Particulieren, verenigingen en bedrijven kunnen aan de op tocht 'Brandersgat' deelnemen. Mensen die willen inhaken op het carnavalsmotto dat zegt dat deze ludieke uitlaatklep in ieders kraam past, kunnen -zich aan melden via telefoon 4159433 of 4701700. Studio8 KRALEN in grote verscheidenheid 1 Ook TRI-BEADS en kralen voor BONZAI-boompjes en beestjes SIERADENCURSUSSEN Aanmelding voor de februari-cursus "voor" woensdag nog mogelijk. STUDIO 8 Lange Haven 20 Schiedam Tel.: 010-4731953 N Privé: 010-2730507/" Wegener hulsaanriuLsbladen Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werk__=_ 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters (tel. 010-4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegen Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener ht schijnen in I een totale 0, joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. SCHIEDAM— Gemakzuchtig en kritiekloos napraten. Dit ver wijt maakte wethouder Reijn- hout vorige week bij de officiële start van een bouwproject aan de Merwedestraat in de richting van de Schiedamse makelaardij. In zijn speech zei Reijnhout on der meer dat de uiteindelijke start van het project grote make laardij over de verkoopmogelijk heden van de 60 woningen. „Deze sector heeft te veel de neiging zich gemakzuchtig op te stellen en bij de minste twijfel met een negatief advies te komen over de verkoopbaarheid", aldus de wethouder. Makelaar Anke Bodewes, ook sprekend voor de makelaars Wassenaar en Spuijbroek: „Het gemeentebestuur, projectont wikkelaars en makelaars weten uit ervaring dat er in Schiedam enkele geplande projecten voor de bouw van appartementen zijn geannuleerd omdat de verkoop resultaten onvoldoende waren. De verkoop van projecten die wel werden gerealiseerd, verliep zeer moeizaam. Om de apparte menten kwijt te raken gaf de bouwer kortingen die opliepen tot f 55.000,- per woning. Deze gang van zaken maakt een pro- jectontwikkelaarhuiverig. Het is dan ook begrijpelijk dat als plannen worden ontwikkeld voor een nieuw project, advies wordt gevraagd aan een make laar hoe het met de verkoopkan sen staat." Grondopbrengst Volgens mevrouw Bodewes han teert het college als grondeige naar het standpunt dat een zo hoog mogelijke grondopbrengst per uitgegeven m2 moet worden bereikt. Dit is te realiseren door gestapeldebouw. De gemeente houdt echter geen rekening met de enorme vraag naar eengezins woningen in de prijsklasse van f 150.000,- tot f250.000,-. „Dus als een projectontwikke laar ons vraagt waar behoefte aan is in Schiedam dan is ons antwoord: eengezinswoningen. Wij begrijpen dat het college dit niet graag hoort omdat het botst met gemeentelijke belangen, maar dit mag geen reden zijn ons gemakzucht te verwijten." Bodewes benadrukt dat de Schiedamse makelaars elkaar niet napraten maar wel met el kaar overleg plegen over zaken waarin hun belangen parallel lo pen. Overigens zou zij het een goede zaak vinden als de gemeente met makelaars om de tafel gaat zit ten om gezamenlijk te bekijken of een bouwproject haalbaar is. „Dat is naar onze mening con structiever dan het tot op heden gevoerde beleid." Makelaar Bodewes Exploitanten fruitautomaten zijn de lachende derde SCHIEDAM Het aantal Schiedammers dat ernstig verslaafd raakt aan gokauto maat en het bingo-spel neemt de laatste jaren aanzienlijk toe. Uit onderzoek is geble ken dat er verband bestaat tussen gokverslaving en crimi naliteit. Raadslid van Den Akker van D66 bracht deze kwestie, na gesprekken met de Stichting Maatschappelijk Werk (SMW) onder de aan dacht van het college. Dit zal per 1 januari 1994 leiden tot maatregelen die het aantal speelautomaten (167) in de Schiedamse horeca reduceren. Overigens betreft het geen ty pisch Schiedams probleem maar speelt het landelijk. Rotterdam en Vlaardingen zijn bezig het beleid met de speelautomaten aan te scherpen. Om het pro bleem adequaat aan te kunnen pakken is het noodzakelijk dat gemeenten een gelijkluidend standpunt innemen. Daarom is het jammer dat het Vlaardingse beleid afwijkt van hetgeen Rot terdam en Schiedam voor ogen staat. In tegenstelling tot de laat ste twee gemeenten heeft Vlaar dingen een overeenkomst geslo ten met de speelautomaten- branche. Huisvrouwen Mevrouw Van de Akker: „Ach ter de gokverslaving steekt meer dan men op het eerste gezicht zou denken. Horecabedrijven die zo'n apparaat niet willen plaatsen worden onder druk ge zet om dat toch te doen. Uit landelijke onderzoeken komt naar voren dat hoewel het hoofdzakelijk gaat om de jeugd tot een jaar of 25, ook huisvrou wen gokverslaafd zijn. Daar gaan hele gezinnen aan kapot. Dat is onder meer de reden dat er moet worden ingegrepen. De mogelijkheid om uren met een fruitautomaat in de slag te gaan moet kleiner worden." Is dat niet betuttelend: een alco holist bijvoorbeeld kan rustig doordrinken en zijn gezin tot wanhoop brengen. „Ja dat is ook zo en je kunt je afvragen waar de grens ligt. Maar als je ziet hoeveel mensen in Nederland in de problemen komen, dan moet er iets gebeu ren." Als gokverslaafden geen geld meer hebben, vervallen zij soms in kleine criminaliteit. Boven dien blijven zij in gebreke bij het voldoen van bijvoorbeeld maan delijkse lasten als huur en gas-en licht en belanden zij voor finan ciële bijstand bij de Sociale Dienst. Daarnaast heeft de Stichting Maatschappelijk Werk meer dan voorheen te maken met gokverslaafden. Deze ont wikkeling betekent een aanslag op gemeenschapsgelden, zo overweegt men zelfs bij SMW een deskundige voor dit pro bleem aan te stellen. Afkicken Nelly Heine, medewerkster van SMW begeleidt mensen met een gokprobleem. „De mogelijkhe den om te gokken worden steeds groter en daar wordt op grote schaal gebruik van gemaakt. Zo wel bij SMW als bij het Project Schuldhulpverlening melden zich steeds meer mensen, omdat de problemen hen boven het hoofd groeien. Voor ons staat echter wel vast dat dit slechts een fractie is van het werkelijke aan tal. De personen die hier komen zien de noodzaak in om van hun verslaving af te komen en willen daaraan werken." Afgaande op landelijke cijfers wordt het aantal Schiedamse gokverslaafden, waaronder ook bezoekers van casino's bingo hallen alsmede kaartspelers, ge schat op 80 a 120. Niet al deze personen komen in aanmerking voor behandeling door het Pro ject Schuldhulpverlening Schie dam. Overigens kan aan de fi nanciële situatie niets worden veranderd zolang het gokpro bleem nog bestaat. Volgens Nelly Heine moet gok verslaving worden gezien in een veel breder verband. „Want ge zellige bingo-bijeenkomsten zijn bijvoorbeeld niet zo onschuldig als het lijkt. Vooral vrouwen ste ken daar veel geld in. Stapels bingokaarten worden aange schaft, en als men dat twee, drie keer in de week doet, betekent dat een flinke aanslag op het huishoudgeld. Men heeft sterk de neiging om dat te vergoeilij- ken door te wijzen op de prijzen die men wint, maar het is net als bij de fruitautomaat, uiteindelijk is de deelnemer de verliezer." Wat zijn het voor mensen die verslaafd raken? „Ja dan kan iedereen zijn. Het begint bijvoor beeld als men op de bestelling staat te wachten bij een maaltijd- afhaalcentrum en wat geld gooit in een speelautomaat. In een be trekkelijk korte periode kan dat uit de hand lopen, want het brengt spanning en sensatie en dat is wat sommige mensen zoe ken. Iets dergelijks doet zich voor men vrouwep die zich ver velen en voortdurend bingo spe len. Dat gebeurt dan onder het mom van gezelligheid." Sommige mensen raken op den duur geheel vervreemd van hun directe omgeving en hebben al leen nog kennissen in de gokwe reld. En dat is een slechte zaak want daar draait het alleen om geld en meer interesse is er niet. Het is heel moeilijk voor die mensen om daar uit te komen. Anders ligt het voor verslaafden die steun krijgen bij het afkicken van gezin of familieleden. Het blijft bij het gokken niet alleen bij het gefixeerd zijn op het winnen. In de loop van de tijd treden er heftige lichamelijke reacties op, veroorzaakt door de enorme spanning. De raadscommissie voor Alge mene en Economische Zaken buigt zich eind van deze maand over het te voeren speelautoma- tenbeleid in de stad. In ieder geval blijft het voor de jeugd mogelijk tot het eind van dit jaar te blijven gokken in wijk- en buurthuizen. WATERWEG De ge meente Vlaardingen verwacht vandaag of morgen dat mi lieuminister Alders het wo- ningbouwverbod voor het cen trum, de Indische Buurt en de Oost- en Westwijk zal ophef fen. De bestaande Wet geluid hinder heeft tot op heden nieuwbouw in deze wijken ver boden omdat de geluidsover last van de industrie in Pernis en de Botlek te hoog was. Uit ambtelijk overleg tussen het rijk, provincie en gemeente dat afgelopen donderdag ge voerd is leidt Vlaardingen af dat het Rijk de norm deze week zal versoepelen waar door men weer mag gaan bou wen. Op stapel staat de bouw van 2800 woningen. De Raad van State bepaalde vo rig jaar dat woningbouw in het centrum onwettig was. Dit stadsdeel ligt binnen de zogehe ten geluidscontour van 55 deci bel. Binnen deze zone mocht vol gens de Wet geluidhinder niet nieuw gebouwd worden. Door de uitspraak van de Raad van State kwam de gemeente Vlaar dingen in de problemen omdat de bouw van woningen aan de Markgraaflaan en het Liesveld niet kon beginnen. Sindsdien heeft de gemeente bij het Rijk en de provincie aangedrongen op versoepeling van de milieuregels Shell gaat de komende jaren drie miljard gulden investeren omdat het productieproces milieuvrien delijker te laten verlopen, zegt de directie. Inwerkelijkheid gaat het om een uitbreiding met twee kraakinstallaties waardoor de geluidsoverlast eerder toe dan af zal nemen. Met alle gevolgen voor de woningbouw in Vlaar dingen vandien", aldus Poppe. Eind vorig jaar bepaalde de Raad onwettig was State dat de houw van woningen in het centrum van Vlaardingen door Vlaardingen onder de zee havennorm te laten vallen. Goede hoop Daardoor wordt woningbouw mogelijk op locaties waar maxi maal 60 decibel of bij vervangen de nieuwbouw zelfs 65 decibel aan geluid wordt gemeten. Gis teren nog hebben de wethouders Van der Steen (Volkshuisvesting en Stadsontwikkeling) en Van der Windt (Milieu) overleg ge voerd met milieuminister Alders. De recente ontwikkelingen zijn in Vlaardingen 'positief ontvan gen. Hoofd van de sector Ruim telijke Ordening mevrouw Lush- taku zegt 'hele goede hoop' te hebben dat er een dezer dagen groen licht komt van het minis terie. SP-fractievoorzitter in de Vlaar dingse gemeenteraad Remi Pop pe vindt het onzin dat de Wet geluidhinder zo werd gehanteerd dat Vlaardingen geen nieuwe woningen mocht bouwen in de genoemde wijken. „Laten ze de industrie aan de overkant aan pakken door de bedrijven te ver plichten geluidwerende voorzie ningen aan te brengen. Nu gaat het ten koste van nieuwe huizen die we hard nodig hebben. De SCHIEDAM Dienstencen trum De Woudhoek heeft voor de komende weken weer een aantal activiteiten voor 55-plus- sers op het programma staan. Vrijdag 5 februari start een tien weken durend klaverjastournooi dat op 9 april wordt afgesloten. De kosten van deelname aan deze wedstrijden bedragen twee gulden per persoon per wed strijddag. Vervolgens vindt op zaterdag 20 februari een gekostumeerde car navalsavond plaats. Aan dit feest is een prijs verbonden voor het origineelste kostuum. Carna- valvierders betalen twee gulden vijftig entree voor het feest dat om 19.30 uur begint. Inschrijven aan de balie van het dienstencentrum, Heijermans- plein 35, tel. 4709555. SCHIEDAM Een vraag als, hoe kan ik betere foto's maken, komt aan de orde in de cursus fotografie die wijkcentrum De Erker binnenkort organiseert. De lessen zijn bestemd voor be ginners. Mensen die willen weten waar opgelet moet worden bij het maken van een goede foto en zich afvragen of een dure camera echt noodzakelijk is, zijn in het wijkcentrum aan het goede adres. De cursus die op dinsdagavond, 16 februari aanvangt, duurt 5 avonden en kost f36,-. Het ligt in het voornemen de cursisten in de krokusvakantie een eenvou dige fotoreportage te laten ma ken. De negatieven zullen ver volgens in de doka worden ont wikkeld en afgedrukt. Het resul taat zal worden besproken. Meer informatie en aanmelden bij wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32, telefoqp 4267767. SCHIEDAM Bij de Stich ting Mikaal verzorgt Albert Smit, anthroposofisch arts uit Den Haag een lezing waarbij hij ingaat op typische ontwikke- lingsziekten van deze tijd. Volgens dokter Smit maakt een mens als hij zich bewust inspant om innerlijk te groeien een pro ces van verandering door. Die omslag voltrekt zich zowel in zijn ziel als op lichamelijk ni veau. Hartziekten, allergieën en kinderziekten kunnen hiervan een uitdrukking zijn. Aanvang van de lezing 20.00 uur, de kosten bedragen f 10,-. Reservering noodzakelijk via te lefoon 4734447. De Stichting Mikaal is te vinden aan Lange Haven 89. SCHIEDAM Het radiosta tion Holland FM is één van de nieuwe zenders die in deze ge meente kan worden ontvangen op de kabel: 98.1 Mhz. Dit bete kent dat de zender de grens van vier miljoen kabelaansluitingen heeft gepasseerd. Holland FM presenteert zich als familiezen der. De muziekzender draait gemid deld 65 procent Nederlandse muziek en op zondag is honderd procent muziek van Hollandse bodem. Dagelijks zijn op vaste tijden dezelfde presentatoren te horen, onder wie Chiel Montag- ne, Eddy Becker, Krijn Torrin- ga, Ria Valk, Eddy Ouwens, Ger Lammens en Pierre Kartner. De programma's worden live uitge zonden vanuit de studio's te Rotterdam of vanaf lokatie met ondermeer 'Hollands Glorie'. Spanningen de baas SCHIEDAM Personen die regelmatig te kampen hebben met nervositeit, stress en concen tratieproblemen kunnen deelne men aan een cursus. In acht we kelijkse bijeenkomsten zal wor den ingegaan hoe men kan leren deze spanning en spannings klachten de baas te worden en concentratieproblemen kan overwinnen. In de loop van februari start de cursus op maandag van 14.00 tot 15.30. Eenzelfde cursus wordt in april georganiseerd op dinsdaga vond van 19.00 tot 20.30 uur. De kosten bedragen f25.-. Dit is inclusief de cursusmap. De cur sus staat onder leiding van Anne-Marie de Lange en Abdel- moula Battaï. Aanmelden bij stichting Maat schappelijk Werk, Van Swinden- singel 40, tel. 4731033. SCHIEDAM In konditorei- zichtigen. /galerie Het Spectrum zijn tot en Het Spectrum is geopend van met eind maart weefsels en dinsdag tot en met zaterdag van vouwsels van Willy Reppel te 10.00 - 17.30 uur en zondag van zien. Behalve dit werk zijn schil- 13.00 - 17.00 uur. De galerie derijen van de Schiedamse te be- is te vinden aan Hoogstraat 171. samenwerking met De Havenloods en Het Zuiden. Feyenoord Michel Valke Sparta 4. Regi Blinker Feyenoord 5. Ron van den Berg Sparta 3. John Metgod Feyenoord Feyenoord B. Ed Ridderhof Excelsior Rob Witschge Feyenoord D. Peter Bosz Feyenoord 1. John de Wolf Feyenoord Tom van Mol Sparta 3. Henk FrSser Feyenoord Feyenoord Feyenoord 2. Edward Metgod Sparta Dordrecht '90 6.56 Circa 80 a 120 Schiedammers zijn verslaafd aan fruitautomaten of het bingo-spel

De Havenloods | 1993 | | pagina 5