Nefkens Eurodam bv Peugeot 306 NEFKENS AUTOGIDS NR. 3 WEEK 6 Schiedam: Fokkerstraat 576 Tel.: 010-4622022 Fax: 010-4156630 Rotterdam-Noord: Adrianalaan 378 Tel.: 010-4220022 Fax: 010-4613109 Rotterdam: Schiekade 34 Tel.: 010-4661700 Fax: 010-4672941 verstelbare buitenspiegels en 165/70 R13 banden. Op het tweede niveau staat de XR met gedeelte lijk meegespoten bumpers, getint glas, 175/70 R13 banden en in het interieur een toerenteller, digitaal klokje, in delen neerklapbare ach terbank en verlichting in de baga geruimte. Tot slot is ér dan de XT met 14 inch wielen, brede stoot- strips, meegespoten portiergrepen, elektrisch bediende voorportierrui- ten, centrale vergrendeling met af standsbediening, stuurbekrachti ging, in hoogte verstelbare bestuur dersstoel, velours bekleding en bergvakken in de achteiportieren. De aanwezigheid van verstevi- gingsbalken in de portieren en het tegen meerprijs leverbaar ABS- systeem dienen uiteraard de veilig heid. Prijzen f ele honderden kilometers asfalt lieten we onder de banden van de verschil lende 306-uitvoeringen doorglip pen. De auto blijkt zeer comforta bel en vooral ook erg stil. Alleen is er wat windgeruis rond de spiegels. Peugeot heeft voor wat betreft de wielophanging gebruik gemaakt van elementen van de Citroen ZX. Dit betekent dat de achterwielen sturend zijn opgehangen. Toch is het moment van insturen veel min der nadrukkelijk voelbaar dan bij de Citroen. Op alle fronten scoort de 306 een dikke voldoende. Vanaf 11 maart is de 306 al bij de Nederlandse dealers in de showroom te vinden. De Peugeot 306 1.4i XN vijfdeurs gaat f.28.500,= kosten. Het programma loopt door tot de 1.8i XT voor on geveer f.36.800,=. Wederom blijkt een Franse auto in dit segment aan zienlijk aantrekkelijker geprijsd dan de Duitse concurrentie. kastje is een extra afgesloten op- bergvak te vinden. Waarschijnlijk zal hierin op termijn de bijrijders airbag worden geplaatst. Maar ook in de portieren en console kunnen voldoende zaken worden opgebor gen. De 306 heeft een prettig in de hand liggend stuurwiel dat in alle gevallen in hoogte verstelbaar is. Stuurbekrachtiging wordt alleen bij de duurdere types aangeboden, en is ook niet echt noodzakelijk. De stoelen zijn niet overdreven groot, maar bieden een comfortabele zit. De ruimte op de achterbank is nor maal te noemen. Wat betreft zitpo- sitie doet de 306 nog het meeste aan de 405 denken. Motorisch gesproken valt Peugeot volledig op oude bekenden terug. De basis 1.4 liter is goed voor 75 pk, gevolgt door de 90 pk 1.6 en de 1.8 die met multipoint injectie 103 pk aan de krukas brengt. Alhoewel de 1.8 motor natuurlijk de meeste adem heeft en de beste prestaties neerzet, moet gezegd worden dat de kwieke 1.4 liter absoluut een aanrader is. De motor is voldoende snel en brengt de net 1000 kg we gende 306 naar een top van 165 km/u. De 1.4 motor is leverbaar in de XN en XR uitrustingsniveau's. De XR komt er ook als 1.6, terwijl de meest complete XT-ujtgave weer als 1.6 en 1.8 op de prijslijst komt. Veiligheid r - e basis XN beschikt al I over een verstelbaar stuur, verstevigingsbalken in de portieren, in hoogte verstelbare veiligheidsgordels, signaal voor vergeten verlichting, klokje, inter val op de ruitewisser, spiegeltjes op beide zonnekleppen en een vol ledig beklede bagageruimte. Aan de buitenkant heeft de XN stoot- strips op de flanken, ruitewisser achterop, wieldoppen, halogeen koplampen, twee van binnenuit ogende auto die een groter publiek zal aanspreken dan de 309. Uit praktisch oogpunt zijn er twee manko's te noemen. De achterklep heeft keurig een druk knop om te worden geopend. Echter om hem weer dicht te trek ken is alleen aan de binnenzijde een uitsparing aangebracht. Wie na het dichtslaan van de klep even wil proberen of ie werkelijk gesloten is, heeft absoluut geen houvast. Daarnaast is het erg jammer dat de Taba - De middenklasse behoort voor menig autofabri kant tot het belangrijkste segment van de markt. Peugeot introduceerde eind 1985 de 309, een auto bo ven de succesvolle 205, waarvan verschillende carros- seriedelen werden overgenomen. De 309 was zeer ken merkend, maar sprak lang niet iedereen aan. De nieuwe 306 moet dat echter wel gaan doen. We kregen uitge breid de gelegenheid de nieuweling vlak voor zijn we reldpremière op de Rai proef te rijden. ier meter is de 306 lang en valt in een segment met zware concurrentie van de VW Golf, Opel Astra, Renault 19, Nissan Sunny, Mazda 323, Ford Escort en Citroen ZX. Auto's in deze klasse moeten niet opvallen door een futuritische vormgeving, maar wej een hoge mate aan vei ligheid en comfort bieden, een lage kilometerkostprijs hebben en goed presteren. Familietrekjes jü* eugeot komt met de 306 be slagen ten ijs. Allereerst j|_ wordt de vijfdeurs gepre senteerd, waarna in maart de drie- deurs-variant in Genève tentoonge steld zal worden. Ook komt er een sportieve GTi, zomerse cabriolet en een zakelijke sedan. Uiterlijk is de 306 onmiskenbaar een Peugeot. Alle basiskenmerken van deze fabrikant zijn aanwezig, zoals de naar binnen aflopende koplampen, een smalle meegespo ten grille met embleem, een licht oplopende taillelijn en schuin aflo pende achterlichtunits. Door deze typische familietrekjes oogt de 306 van voren als een kleine 605 en doet de zijkant sterk denken aan de 106. Al met al is de 306 een makkelijk vijfde deur niet tot aan de bumper open gaat, vergelijkbaar aan de vernieuwde 405 waar ook een rand is blijven'zitten. De technici ver klaarden dat deze rand niet gemist kan worden vanwege de stijfheid van de carrosserie. Eenmaal in de auto gezeten kan er ook geen moment over de her komst worden getwijfeld. De mid denconsole en het instrumentarium zijn in een in elkaar overlopende behuizing te vinden. Het dashboard heeft twee grote klokken, geflan keerd door kleinere instrumenten en controlelampjes. Gelukkig is de 306 voorzien van vier uitstroom openingen op het dashboard, die allemaal afzonderlijk in te stellen en te sluiten zijn. Aanrader veugeot levert voor de 306 een reeks radio's die af-fa- JJ briek worden ingebouwd. Door hun specifieke vorm zijn ze niet bruikbaar in andere auto's en zodoende onaantrekkelijk voor diefstal. De verwarming en ventila tie worden met drie draaiknoppen bediend. Opberg-ruimtes zijn er le gio in de 306. Boven het normale dashboard-

De Havenloods | 1993 | | pagina 13