„Dat Wilton duidelijk meetelt is wapenfeit van hele bedrijf' WATERWEG gratSvRÊ? BEDEKKING DE HAVENLOODS Wegpiraat aangehouden 40% KORTING ALLE TAPIJTEN 1e KEUS CORRESPOIMDEIMT(E) 'Bomen omhakken nalaten' Tjerk Jonker over veertig jaar scheepsbouw Cheque voor witte neushoorn de Waterweg Tycoons aan DONDERDAG 18 FEBRUARI 1993 Voorlichting pleegouders SCHIEDAM - Het Boddaert- centrum en het Medisch Kleu terdagverblijf de Bolderkar in Vlaardingen houden een wer vingsactie voor dagpleegouders. Hierbij wordt samengewerkt met de Centrale voor Pleegzorg ZuidHolland/Zeeland en de Jeugd en Gezin Vlaardingen. Op maandag 22 februari wordt om 20.00 uur een voorlichtings avond georganiseerd in het Bod- daertcentrum aan de School straat 8. Dagpleegouders zijn nodig voor kinderen met opvoedingsproble men die overdag opgevangen moeten worden. De kinderen wonen en slapen wel gewoon thuis. Ze zijn tussen de 5 en 12 jaar oud. De opvang is van maandag tot en met vrijdag na schooltijd tot s'avonds ze uur. De dagpleegouders kunnen rekenen op een goede voorberei ding, begeleiding en ondersteu ning en een onkostenvergoeding. Het bijzondere aan het project is dat de kinderen overdag in be handeling zijn in het Boddaert- centrum of in het Medisch Dag verblijf de Bolderkar. Informatie of aanmelding op tel. 4120150 (alleen tijdens kantoor uren). Levensgrote voetballers SCHIEDAM- De voetbal wedstrijd Turkije - Nederland staat op woensdag 24 februari centraal tijdens een ontmoeting in het Stedelijk Museum. De Turkse werknemersvereni ging, de campagne 'Schiedam mers van overal en nergens' en het Stedelijk Museum organise ren dan een ontmoeting tussen Turkse en Nederlandse Schie dammers. In de aula van het museum zal een levensgroot vi deoscherm geplaatst worden waarop het duel Nederland - Turkije te volgen is. Ook is er gelegenheid om de tentoonstelling 'Turkije - Neder land, een dialoog' te bezichtigen. De bijeenkomst zal bijgewoond worden door sportwethouder De Leede en Sportraad-voorzit ter Van Krugten. De toegang is gratis en de hek ken gaan open om 19.30 uur. SCHIEDAM - Een ware weg piraat werd dinsdagavond door de politie aangehouden op de Hargalaan. De man, 31-jarige Vlaardinger, reed even daarvoor op de Burg. Van Haarenlaan in de richting van het Nieuwland- plein. Op de Hargalaan haalde hij een wagen rechts in en ver hoogde zijn snelheid tot 119 ki lometer per uur. De Vlaardinger kreeg proces-verbaal en zal ver sneld moeten voorkomen. Wegener huLsaarrhutsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3^31 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 - 17.00 u„ vrijdag 08.30 tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: H. v/d Ende (tel. privé 010 - 4.709.088) SCHIEDAM N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) MAASSLUIS A. v. Yperen (tel. privé 010 - 4.709.829) DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Sport Gerard S. Verver (tel. privé: 01899-17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.- Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 bezig bent, ga j déze afleverint in bet Schieda s'. Want ze -Fijenoord KAN NIEï! WEL GEVEN WIJ TOT op alle zoals BEKENDE MERKEN! BERG0SS TRETF0RD - BONAPARTE ENGELS AXMINSTER SILVESTER HEUGA LOUIS DE P00RTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek door met complete stalencollectie heel Alle tapijten GRATIS gelegd Nederland Tot 7 jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. VRAAG ALTIJD ONZE OFFERTE, SPECIALIST ENGELS AXMINSTER. WIJ ZIJN BESLIST GOEDKOPER DAN ANDEREN. GORDIJNEN EN VITRAGES 'üJEgener huLs-aan-hulsbLaderi^ Wie een leuke bijbaan zoekt en een neus voor nieuws heeft, kan direct aan de slag als voor De Havenloods/Schiedams Nieuwsblad. De redactie zoekt een enthousiaste medewer ker die op free lance-basis het nieuws wil ver zorgen uit de gemeente Schiedam. De betaling geschiedt op basis van een regeltarief. Voor nadere inlichtingen kan men bellen: Peter EEBraad, telefoon 010-4352911Schriftelijke solli- citaties kunnen tot dinsdag 2 maart worden ge- mm mk zonden aan: Redactie De Havenloods, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen onder vermelding van 'Correspondente)'. INGEZONDEN BRIEVEN Vandaag de dag is ook de strijd voor het behoud van de bomen aan de Londenweg in Vlaardingen losgebrand. Vlaardingen mag dan de groenste gemeente van Ne derland genoemd worden, maar wanneer mensen om de meeste simpele reden bomen willen kappen kunnen wij Vlaardingers deze titel snel vergeten. Zo kreeg iedere bewoner van de Londenweg een brief van het Gemeentelijk Woningbe drijf, gedateerd en bezorgd op 8 februari 1993. Je zou denken dat d.e bomen zo snel mogelijk weg moeten zijn. Maar het gaat hier om een brief waarin staat dat men bezwaar kan aantekenen te gen het plan van het GWB. De ellende is dit keer niet eens begonnen bij de gemeen te, doch bij een aantal bewo ners van de Londenweg dat de bomen ineens niet meer zo ziet zitten. In werkelijkheid zien deze mensen elkaar let- BEURS— De Nederlandse Vereni ging De Verzamelaar organiseert dit weekend een beurs. De beurs wordt op zondag 21 februari van 10.00 tot 17.00 uur gehouden in de Lijnbaan hal, Baanstraat 4 in Vlaardingen. terlijk niet zitten, in de keu ken dan wel te verstaan. De bomen nemen te veel zonlicht weg waardoor deze mensen gebruik moeten maken van kunstlicht. 'Dus...jongens hakken dan maar.' Een sim pelere oplossing kun je naar mijn mening niet verzinnen. Weten deze mensen dan niet dat je bomen ook kunt snoei en? Blijkbaar niet, want deze bewoners hebben hun ant woord reeds klaar en zijn daar niet van af te brengen. 'De gemeente heeft geen geld voor het snoeien'! Blijkbaar wel voor het kappen! Wat gebeurt er met ons wan neer deze bomen gekapt zijn? Raken de mensen dan nog meer gefrustreerd? Want vol gens de media leven we met 446 mensen op de vierkante kilometer en als de bomen weg zijn moeten we elkaar dan wel zien zitten? Of is deze, nu nog groenste ge meente wijzer en kijkt men verder dan een boom lang is... Véronique van Delden Vlaardingen Men kan er terecht voor alles wat te maken heeft met oud papier, zoals boeken, albums, prenten en ansicht kaarten. De toegangsprijs is 3 gul den. Meer informatie is te verkrijgen via nummer 010-4352595. Twee data. In december '92 heeft T.T. (Tjerk) Jonker zijn veertigjarig jubileum bij de Wilton-Fijenoord Holding bv gevierd en in juni a.s. zou hij vervroegd kunnen uittreden. „Maar dat doe ik niet. Ik ga nog altijd met veel genoegen naar mijn werk. Al krijg je in deze functie wel alles op je brood: ik ben een soort trou ble shooter, ik hoef geen schip te bouwen." Jonker is voorzitter van de Raad van Bestuur van WF Holding, waartoe drie scheepswerven behoren: Dok- en Werfmaat- schappij Wilton-Fijenoord te Schiedam, Verolme Botlek en Verolme Scheepswerf te Heusden. Ook is hij voorzit ter ('met een beslissende stem') van de directie van het Schiedamse bedrijf. Met Schiedam, waar de werf al meer dan 160 jaar zetelt, heeft Jonker weinig gemeen. Hij weet hoe hij naar het centrum moet rijden, maar daarmee houdt zijn kennis van de stad op. „Ik woon in Breda," alsof dat genoeg zegt. „Dit is een baan die veel uren kost, er schiet weinig yrije tijd over om in het plaatselijk vereni gingsleven actief te zijn. Toen ik jong was, in Heusden woonde, zat ik in elk denkbare vereni ging" Een speling van het lot lijkt het. Jonker zette als 19-jarige zijn eerste schreden in het vak bij de scheepswerf in Heusden, een be drijf waarvan hij thans directeur is. Overigens had hij aan leren een broertje dood. Werken wou 'ie. Op zijn receptie ter gelegen heid van zijn veertigjarig jubile um refereerde een bevriende no taris aan Jonkers lange staat van dienst. Jonker pareerde diens 'dat haal ik nooit' met de opmer king 'jij moest zo nodig leren'. Boekhouding „Mijn belangstelling voor de SCHIEDAM- De leerlin gen van de Prinses Beatrix school hebben op vrijdag 12 februari aan het Wereld Na tuur Fonds een cheque uitge deeld. De mentrix van het Natuur Fonds in de regio Rotterdam, mevrouw J. Hij- nen-Boot, kreeg een cheque ter waarde van 3.500 gulden aangeboden. Het idee om een handteke ningenactie te houden, voor het behoud van de witte neushoorn, werd in december van het vorige jaar geopperd. De neushoorn wordt be dreigd door stropers in Afri ka. Een klein aantal kinderen heeft na het succes van de handtekeningenactie een sponsorloop georganiseerd die uiteindelijk resulteerde in een groot bedrag. Op het Hofplein van Schie dam werd de loop gehouden. De leerlingen konden hier rondjes van 250 meter lopen. Ouders, bekenden en vrien den legden hun inzet vast op intekenlijsten. De mentrix van het Wereld Natuur Fonds was zeer blij met het bedrag. De kinderen mochten als dank, genieten van een videovoorstelling van de Gelderse Poort en kregen een oorkonde van het Wereld Natuur Fonds. Ten slotte kregen alle leerlingen de allernieuwste sticker van het dertig jarige fonds mee als aandenken. Drugsmokkelaars in verzekering SCHIEDAM De recherche heeft maandagmorgen twee Schiedammers aangehouden die worden verdacht van het smok kelen van verdovende middelen. De woningen van de 49-jarige en 56-jarige verdachten aan de Tjotter en de Sint Liduinastraat werden doorzocht. De mannen zouden betrokken zijn geweest bij een transport van hasj dat in oktober vorig jaar in de haven van Rotterdam werd verijdeld. Een schip waarin 45 ton hasj was aangetroffen werd vervol gens in beslag genomen. Beide mannen zijn in verzekering ge steld. 'Best Intentions' in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN De film 'Best^Intentions' draait de laat ste drie dagen van deze week in de filmzaal van de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen. Het is een film van Bille August met rollen voor Samuel Fröler en Pernilla August. De scenarioschrijver Ingmar Bergman beschrijft de eerste tien huwelijksjaren van zijn ouders. Het verhaal begin» in 1909 en vertelt over de relatie tussen twee mensen die totaal van elkaar verschillen door hun afkomst en persoonlijkheid. Maar telkens weer weten zij te vergeven en vergeten. De film is te zien op donderdag, vrijdag en zaterdag om 20.30 uur. De toe gangsprijs is 9.00 en met kor tingspassen 7.50. De opmars van Oosteuropese werven op de internationale markt ziet Jonker niet als con currentie. „Het verschil in kost prijs is zo groot, daar moet je als directie niet tegen op willen bie den, anders gaat je bedrijf eraan ten onder. Een voorbeeld: heb ben wij hier honderd gulden per uur nodig, doen de Polen het voor ƒ25, Hoe ze 't doen is een raadsel. Daar kun je niet tegen concurreren in Noord- West-Europa. Je kunt alleen maar hopen dat de situatie daar ook verandert." Holding voor scheepsreparatie (Schiedam), den) en offshore (Verolme Botlek). De aandel zijn ondergebracht bij een stichtini voorzitter is en Jonker penningmeester. „Ik heb dus zelf Gelukkig maar voor het bedrqiTwant als je zoals ik rbouw (Heus- vennootschap "burgemeester Scheeres aandelen, atste jaren Garagefunctie ■t de mooiste periode in mijn a technische kant van het vak is gecreëerd. Van huis uit ben ik financieel geschoold, ik had ook gesolliciteerd naar een baantje op de boekhouding van de werf in mijn woonplaats. De eerste dag kwam ik echter de eigenaar tegen en die vroeg me wat ik wist van het bouwen van schepen. Niet veel, antwoordde ik en ver volgens moest ik elke week an der werk op de werf buiten doen. Daarna wist ik wel hoe het werk te. Achteraf is dat van groot belang gebleken voor mijn car rière." Dat hij aan het hoofd staat van een befaamde werf, zich tot de havenbaronnen kan rekenen, lijkt hem koud te laten. „Een havenbaron? Flauwekul! De naam Wilton? Ach, ik heb daar geen moeite mee gehad. De men sen weten dat er nu geen direc teur meer is die de naam Wilton draagt. In de periode '83-'88 stonden we dagelijks in de krant." Jonker brengt het gesprek op de ongelijke stijd, zoals hij het noemt, het gevecht tegen de overheid om het voortbestaan van de Schiedamse werf. Welis waar heeft deze strijd een groot aantal mensen de baan gekost omdat de afdeling nieuwbouw onder dwang van de overheid moest sluiten, maar heden ten dage verdienen nog steeds twee duizend mensen (van wie 750 in Schiedam) hun brood op de drie Ondergang „Toen ik hier kwam, waren er drieduizend werknemers. Het is niet de leukste kant van je baan om vijf-, zeshonderd man te moeten ontslaan. Maar wij had den er niet meer mogen zijn." Jonker benadrukt elk woord. „Bas Sluis (die van '84 tot '89 deel uitmaakte van de directie - red.) en ik hebben gevochten om Wilton te redden van de onder gang. De werf moest dicht van de overheid die er belang bij had dat de RDM en de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen wel bleven bestaan. Maar drie werven in Nederland vond men te veel. Wij bleven echter aan onze verplichtingen voldoen, daarom kon de werf niet gesloten worden. Er is een spel gespeeld, een gemeen spel." Jonker kan ook nog steeds niet het boek inkijken dat journalist Pieter Graf over deze periode heeft geschreven: 'Een ongelijke strijd - Wilton-Fijenoord 1983- 1988'. Met leedvermaak in zijn stem vertelt Jonker dat Wilton thans de grootste werf in het land is. „Dat we nu duidelijk meetellen, maakt het extra leuk. Dat is een wapenfeit van het hele bedrijf." Inmiddels zijn de verhoudingen met de overheid een stuk verbe terd. Desondanks heeft Neder land in zijn ogen een fout begaan door in te stemmen met 5,2 mil jard mark subsidie van de Euro pese Commissie aan Oostduitse werven. „Daar had de overheid iets aan moeten doen. Die steun betekent oneigenlijke concurren tie voor werven in andere lan den. De enige gezonde weg is geen subsidie verstrekken. Als geen bedrijf subsidie ontvangt, is pas sprake van echte concurren- En hopen doet Jonker. De cijfers over 1992 zien er immers een stuk minder rooskleurig uit dan voorgaande jaren. De slechte dollarkoers, de lage vrachtprij zen en de 'concurrentie' uit Oost-Europa hebben de winst aanzienlijk doen verminderen. „Maar het gaat niet echt slecht. Onze bedrijven draaien sinds de verzelfstandiging in 1984 goed. En deze werf heeft eigenlijk een garage-functie: alles wat aan een schip kapot is, repareren we hier. Als we voor veertien dagen werk hebben, zijn we tevreden. Vroe ger werd ik nerveus als er niets in het verschiet lag, nu weet ik dat het werk vanzelf komt, net zoals bij garages. Er is nu gewoon een slechtè markt en die kun je niet beïnvloeden. Als je deze slechte tijd doorkomt, zonder dat men sen het slachtoffer ervan wor den, doe je 't goed." Of hij ook gelukkig is? De vraag lijkt hem in verlegenheid te bren gen. Zich tot zijn secretaresse wendend, herhaalt Jonker de vraag. En Gabriëlle antwoordt positief. Jonker: „Wel zijn som mige mensen geboren om span ningen het hoofd te bieden. Ik ben zo'n type, denk ik, al vind ik een spanningsveld zeer onpret tig." Diezelfde gevoelens ervaart de directeur van de grootste werfmaatschappij in Nederland als hij zich op een schip bevindt. „Voor mij geen plezierbootje. Ik moet er niet aan denken." Pure flamenco in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN Passie, alle bekende flamenco-vormen vakmanschap en pure flamenco, die aan bod zullen komen, zoals Opnieuw zal de vaste kern van Buleras, Alegrias, Sevillanas. Cuadro Flamenco (gitaristen 'La Gota' bestaat uit én groot Rocardo Mendeville en Eric werk voor de pauze en daarna de Vaarzon Morel en danseres meer traditionele vorm. Cora Weggeman) samen met de De voorstelling wordt gegeven Spaanse gasten een flamenco- in de Grote Zaal, aanvang 20.15 programma samenstellen: La uur. De toegang is 25,-, met Gota, (Spaans voor druppel). In kortingspas 20,-. Een theater- de Stadsgehoorzaal kunnen de diner van drie gangen inclusief bezoekers volop genieten van plaatsbewijs kost 60,-. Samenspel in De Erker SCHIEDAM- Wijkcentrum De Erker is dit seizoen gestart met een nieuw project dat sa menspel heet. Het is bedoeld voor ouders met kinderen van anderhalf tot drie jaar die niet op de peuterspeelzaal zitten. Acht ouders nemen al deel aan het project. In een lokaal in De Erker kun nen de kinderen elke woensdag morgen van 9.00 tot 11.00 uur spelen met eigen speelgoed en van de speel-o-theek. Ouders kunnen met een begeleidster zonder de kinderen praten over de problemen die men zoal te genkomt bij de opvoeding van peuters. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met tel. 4267767 of op woensdagochtend vrijblij vend langs te komen. Tycoons in het Waterweggebied? Zijn er ondernemende lieden die zich in het -regionale - bedrijfsleven ontpoppen als magnaten? Die zich ook op het maatschappelijke vlak manifesteren, mede omdat hun levens gang veelal vervlochten is met de stad waarin ze werken? En zijn ze ook rijk, gelukkig? De Havenloods gunt de lezer een blik in de zijn er nog. Tjerk Jonker (59) staat aan

De Havenloods | 1993 | | pagina 3