Schiedammers geven zich niet bloot in gelegenheidsdagboek SCHIEDAM DE HAVENLOODS Zonnige lenteshow Opsporing van borstkanker gaat eindelijk van start Martin Ros krijgt eerste exemplaar tijdens feest in Blauwe Brug Fout nummer Intelligente Schiedammers Verlichting op Hoogstraat DINSDAG 16 MAART 1993 Jonge oplichters SCHIEDAM —Enkele jongelui wilden zaterdag op een makke lijke manier aan zakgeld komen. Bij een supermarkt aan het Broersveld leverden zij een krat met lege flessen in, die zij via het hokje achterna kropen en terug haalden. Op deze wijze hebben de jongens twee of drie keer het statiegeld van de krat geïnd. De politie heeft de 'oplichters' aangehouden. De minderjarigen krijgen een alternatieve straf op gelegd. Misschien het inzamelen van lege flessen.. BOUMAN WOONNIEUWS 1993 Bouman viert z'n 75-ste verjaar dag met een zonnige jubileum lenteshow. De afgelopen maan den hebben onze inkopers duizenden kilometers afgelegd om u nu een prachtige jubileum-kollektie aan te kunnen bieden. Meubelen uit Nederland - Duitsland - Italië - Engeland - Skandinavië - Amerika en het Verre Oosten sieren nu onze showrooms en wachten op uw bewondering. Bouman wil dit jubileum met haar klanten vieren, een jaar lang. Daarom starten wij in maart met een zonnige vrolijke lenteshow. Bij een jubileum hoort een feestelijke sfeer, kado's en jubileumaanbiedingen, een bloemetje en wat lekkers. En voor de kinderen van 4 tot 12 jaar een Ballenbad en nog veel meer speelmogelijkheden. Ook Trendhopper, hoewel nog jeugdig, deelt in de feestvreugde en is nu al op z'n Paasbest Een enorme kollektie meubelen en accessoires die u zal aanspreken. U kunt ons makkelijk vinden vanuit het centrum van Rotterdam via de Maas boulevard in oostelijke richting rechtdoor. U kruist de autoweg (onderdoor) richting Capelle a/d IJssel en een 4-baansweg voert u rechtstreeks naar Bouman. Vanuit Utrecht of Den Haag richting Van Brienenoordbrug. Ca 1.000 meter voor de brug 2 x rechts aanhouden (Kralingen. Capelle a/d IJssel). Bij rotonde 3/4 linksaf en langs Rivium direkt naar Bouman. HEEFT 'T SOWIESO IJsselmondselaan 175 Rotterdam-Kralingseveer Telefoon: OIO 4508033 Wegener huLs-aan+mlsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolterè (tel. 010 - 4.709.380). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM Vrouwen in de leeftijd van 50 tot en met 69 jaar kunnen binnenkort een uitnodi ging ontvangen voor een bevol kingsonderzoek naar borstkan ker. Bij dit onderzoek worden röntgenfoto's gemaakt van de bprsten. Deze manier levert een bijdrage aan het in een vroeg stadium opsporen van borstkan ker. Borstkanker is in ons land de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen boven de 40 jaar. Jaarlijks overlijden ruim 3000 vrouwen aan deze ziekte en komen er 8000 nieuwe ziektege vallen bij. Deze cijfers waren aanleiding om in Nederland een groot bevolkingsonderzoek te starten. Het borstkankeronderzoek waarover in deze krant al uitge breid aandacht werd besteed, gaat een jaar later van start dan was gepland. In het genoemde artikel kwam de Schiedamse huisarts W.A.J. Bloot, verbon den aan de Huisartsenvereniging Waterweg Noord, aan het woord. Uit het gesprek kwam naar voren, dat hoewel hij het nut inziet van regelmatige con trole, er toch enige kanttekenin gen geplaatst dienen te worden bij de huidige ontwikkeling in de primaire preventie. Daarbij stelde hij 'dat het ver schil met vroeger zo is, dat toen een patiënt met een klacht bij de dokter aanklopte en dat men zich nu steeds meer richt op ge zonde mensen om die te onder zoeken op mogelijke mankemen ten'. Als voorbeeld noemde hij bloeddrukmeting, vaststelling van het cholesterolgehalte, baar moederhalskanker en onderzoek naar botontkalking bij vrouwen tussen de 35 en 50 jaar. „Waar ligt de grens", vroeg Bloot zich af, waarbij hij bovendien stelde dat men er voor moet waken om van gezonde mensen geen pa tiënten te maken. Daarnaast wees hij op de radio-actieve stra ling die bij elk borstonderzoek vrijkomt en op de negatieve ge volgen voor de onderzochte vrouwen. Uit de praktijk is na melijk gebleken dat in de periode tussen twee controles, zich vrou wen melden waarbij iets ernstigs wordt geconstateerd. En dat zijn er volgens huisarts Bloot nogal veel. Hoewel de woordvoerder van de Schiedamse huisartsen de ko mende borstonderzoeken niet afwijst is het volgens hem wel een begin van een ontwikkeling die wellicht niet meer is te stop pen. Vrouwen die voor het komende onderzoek worden uitgenodigd moeten zelf een afspraak maken via het afsprakenbureau van het Borstonderzoekcentrum. Indien er al eerder een onderzoek heeft plaatsgevonden, krijgt men via dit centrum, gevestigd in Rotter dam een oproep. Binnen veer tien dagen ontvangen de deelne mende vrouwen schriftelijk de uitslag v3n het onderzoek. Ook de huisarts wordt op de hoogte gebracht. Soms is een vervolgon derzoek noodzakelijk. Het on derzoek is gratis. De GGD Nieuwe Waterweg Noord heeft het voornemen voorlichtingsbijeenkomsten te organiseren waarbij de opgeroe pen vrouwen uitgebreid worden geinformeerd. Deze zullen plaatsvinden in Dienstencen trum De Woudhoek, Heijer- mansplein 35, Schiedam. WATERWEG De Boe kenweek 1993, die aan het eind van deze week in wijk centrum De Blauwe Brug feestelijk wordt afgesloten, voert dit jaar als thema 'Het leven geschreven'. Dat gege ven was voor de organisatoren van het Schiedams boeken- weekfeest aanleiding 45 stad genoten uit te nodigen een week in januari een dagboek bij te houden. Daarvan volde den 33 aan dat verzoek. Het uitgangspunt daarbij was om een zo breed mogelijk profiel van Schiedam in een bepaalde periode te verkrijgen. Dit is volgens de initiatiefnemers ge lukt. De eerste veertien ingeleverde dagboeken geven een aardig in zicht in het doen en laten van bekende en onbekende Schie dammers. In ieder geval blijkt dat bijna iedere dagboekschrij ver het ontzettend druk heeft en dat veel mensen, weer of geen weer, op de fiets stappen. Op merkelijk is echter dat weinig deelnemers een echt dagboek schreven maar een verhaal ver tellen dat gericht is op de lezer. Zo stelt een medewerker van de brandweer zich voor met 'Hallo, ik ben Joop en probeert een ar chiefmedewerker de lezer inzicht te verschaffen in wat een archief nu precies inhoudt. Bovendien probeert hij uit te leggen wat het lidmaatschap van de Vrijmetse larij voorstaat. Kunstschilder Aad Riepsaame is een van de weinigen die iets van zijn gevoelens prijsgeeft. Hij meldt dat het thuis met zijn vriendin even uit de hand liep. Bij de anderen is het kennelijk pais en vree. Privé-kwesties ko men nauwelijks ter sprake. Wel een optreden gepland van tenor Bertus de Bruin. Hij zingt liede ren van Schubert en Schumann. Ab Kok, kleinkunstenaar, ver telt een sprookje van Grimm en een Indisch verhaal en Frederik de verteller vertelt op geheel eigen wijze het Odyssee-verhaal. Muziekgroepen van de Streek- muziekschool verzorgen tussen al deze activiteiten door geva rieerde muzikale optredens. In de wandelgangen van De Blau we Brug is een foto-expositie te zien van alle deelnemers aan het dagboekenproject met hun ma nuscript. De organisatie van het feest in de Blauwe Brug is in handen van de Schiedamse boekhandel, Stichting Accu en de Openbare Bibliotheek. De decors en be lichtingsideeën zijn afkomstig van de Stichting Kunstwerkt. Bijstellen Ruud Aret, één van de organisa toren: „Vorig jaar bleek onze Boekenweek, die in het kader stond van Indonesië, (meer dan 1000 bezoekers) een doorslaand succes. Wij verwachten dat ons programma, net als vorig jaar, ook mensen van buiten Schie dam zal aantrekken. Koos van Zomeren, die een aantal jaren geleden was uitgenodigd voor een schrijversavond en teleurge steld was over de opkomst (zes!) van het publiek, zal zondag zijn opvatting over de literaire be langstelling van Schiedammers moeten bijstellen, dat staat voor mij als een paal boven water", aldus Aret. Het boekenweekfeest, op zon dag 21 maart in wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 556 in Schiedam-Noord, begint om 11.45 uur en wordt afgesloten rond de klok van vijf uur. De entree is gratis. Racistisch denken onder de aandacht SCHIEDAM Het Anti-Dis- kriminatie Buro Schiedam heeft in hét kader van de internationa le dag tegen racisme een ten toonstelling ingericht in de Gro te Kerk. De tentoonstelling is een beknopte versie van de origi nele expositie die momenteel door Europa reist. Op themati sche wijze worden de beelden van witte mensen over zwarte mensen van de laatste 200 jaar zichtbaar gemaakt. Zo wordt de kijker geconfronteerd met zaken betreffende de slavernij, rassen wetenschap, kolonisatie, evange lisatie, muziek, sport, sexualiteit en de kinderwereld. De tentoonstelling klaagt blan ken niet aan maar maakt duide lijk hoe witten door de eeuwen heen over zwarten dachten en hoe dit gedachtgoed werd ver taald in woorden en beelden. De tentoonstelling is te bezichti gen van 15 tot en met 27 maart van maandag tot en met zater dag tussen 10.00 en 26.00 uur in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. SCHIEDAM —Een mevrouw in Huize Frankeland krijgt tallo ze telefoontjes van mensen die zich willen aanmelden als bege leider voor de expositie 'Wit over Zwart'. Helaas is er op de tikafdeling van deze krant een foutje geslopen in het nummer. Belangstellenden kunnen voor meer informatie terecht bij het Anti-Discriminatie Buro Schie dam, Van Swindensingel 40 tel. 426 44 06. De expositie toont de beeldvor ming over 200 jaar van blanken over zwarten én is nog tot en met 27 maart te zien in de Grote Kerk. Het Anti-Discriminatie Buro zoekt nog enkele mensen die groepen willen rondleiden. SCHIEDAM- Het publiek van cabaretier Jeroen van Mer- wijk behoort tot het intelligenste deel van Nederland. Dit is vol gens de kleinkunstenaar de uit komst van een NIPO-enqüte, waaruit blijkt dat 70 procent van zijn toehoorders, zonder hulp van buiten af, een Ikeakast in elkaar kan zetten. Flauwekul na tuurlijk. In de aardige voorstelling 'Een Avrolid is ook maar een...' die zich vrijdag en zaterdag afspeel de in De Teerstoof is geen rode draad te bekennen. Jeroen van Merwijk die, veel korte liedjes in zijn programma stopt, kletst en zingt over onderwerpen die gaan over de piramide van Austerlitz, over een moeder die de beest uithangt en over een man die lid wordt van een hengelvereniging. Eigenlijk zingt de cabaretier, die hierin een sterke gelijkenis ver toont met Herman Finkers, over niets. Het verschil zit 'm in enke le liedjes met diepgang die zo af en toe over het podium komen. De meezinger aan het eind van het programma, bedoeld als een ode aan zijn publiek 'Hoera voor hun, ik ben zo blij dat ik hun kun' benadrukte het vrijblijvend karakter van de voorstelling. SPREEKUUR- Het Christe lijk Nationaal Vakverbond houdt op woensdag 17 maart het maandelijkse spreekuur. Men kan hier terecht met vragen over onder meer ontslag, uitkeringen, huisvesting en subsidies. Het vragenuur vindt plaats in De Stuurhut aan het Nijhoffplein (naast piramide-woningen). Excursie naar Kröller-Müller SCHIEDAM De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum Schiedam heeft voor zater dag een bezoek aan het Kröller- Müllermuseum op de Hoge Ve- luwe, op het programma staan. Doel van de reis is de overzichts tentoonstelling van de Span jaard Juan Gris. Deze kunst schilder behoorde net als Picasso en Léger tot het kubisme. De tentoonstelling was eerder te zien in Londen en Stuttgart. Een medewerker van Kröller-Müller zal vooraf de tentoonstelling be lichten waarna men een rond gang door het museum kan ma ken. De kosten bedragen voor niet- leden f52,50. De bus vertrekt om 9.00 uur van het Stations plein. Meer informatie via tele foon 426.44.38. SCHIEDAM —De politie kreeg zondag rond 17 uur melding van een autokraak op de Burgemees ter Knappertlaan. Ter plaatse troffen de agenten een 22-jarige man aan die probeerde een wa gen open te breken. De man werd een nacht voor verhoor op gesloten. Milieudefensie en het hardhout SCHIEDAM Milieudefensie Schiedam is van plan zaterdag, 20 maart met een karavaan fiet sers langs te gaan bij de drie grootste verkopers van tropisch hardhout in Schiedam. Aan deze bedrijven waarmee eerder ge sprekken plaatsvonden, zal een petitie worden overhandigd. De verkooporganisatie kan daarbij medewerking toezeggen om de verkoop van tropisch hardhout te verminderen. De be drijven ontvangen tevens een stappenplan waarin staat aange geven hoe men dit kan bereiken. Aanleiding voor de actie 'Hart voor Hout' vormt de vernieti ging van de tropische regenwou den. Dagelijks verdwijnen er nog steeds bossen ter grootte van duizenden voetbalvelden. Van avond, dinsdag 16 maart om 20.00 uur, geeft Milieudefensie Schiedam in Natuurcentrum De Boshoek uitleg over de actie. Voor meer informatie over de actie kan men contact opnemen met Loes Schrijver, telefoon 426 32 84. SCHIEDAM In overleg met de dienst gemeentewerken en de commissie criminaliteitsbestrij ding, start het Openbaar Nuts bedrijf binnen enkele weken met het vernieuuwen van de openba re verlichting op de Hoogstraat. Achttien lichtmasten moeten plaats maken voor 28 nieuwe vier meter hoge masten, die voorzien zijn van goe)de licht- technische eigenschappen. De werkzaamheden zullen onge veer zes weken in beslagnemen. Dergelijke lichtmasten komen op de Hoogstraat CDA verbolgen over tekening SCHIEDAM - De CDA-frac- tie in de Schiedamse gemeente raad heeft verontwaardigd gera- geerd op een folder die is uitge geven door het Anti-Discrimina tie Buro, wijkcentrum De Erker en de campagneraad van 'Schie dammers van overal en nergens'. In de folder, die bekendheid geeft aan de Dag van de Integra tie op 21 maart, zou een teke ning te zien zijn van een duide lijk herkenbare migrant die ken nelijk zit na te denken en vervol gens hartgrondig vloekt in de Nederlandse taal. De tekening is voor het CDA aanleiding geweest om schrifte lijk opheldering te vragen bij de organisatoren. „In deze folder spreekt u over integratie, maar met dit soort afbeeldingen levert u daar zelf bepaald geen positie ve bijdrage aan. De CDA-fractie is van mening dat een dergelijk taalgebruik onwaardig en vol strekt overbodig is. Bovendien zal het voor een deel van de Schiedamse samenleving als kwetsend worden ervaren. Dit effect staat haaks op het beoog de doel van deze dag", zo schrijft fractievoorzitter Baart. Baart besluit zijn brief met te zeggen dat CDA-raadslid Nan- da Gelderblom, lid van de cam pagneraad van 'Schiedammers van overal en nergens', zich dis tantieert van een dergelijke wijze van publiceren. Gelderblom zou ook niet op de hoogte zijn ge weest van het verschijnen van de folder. EEN NIEUWE STAP OP WEG NAAR 1000 GULDEN Dit is de derde puzzel in een serie van vijf in de maand maart. Elke puzzel levert u een stukje van een zin, die u op een originele wijze af moet maken. U stuurt uw oplossing dus pas na de vijfde puzzel op een biefkaart naar Wegener Promotie. Vorige week heb ben we als hulpmiddel een bon afgedrukt waarop u de oplossingen kunt bijhouden. kruiswoordraadsel ABC MAART 3 Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gege ven per horizontale en vertikale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raakpunt van regel A vertikaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: Lieer van grondregels 2.landbouwwerktuig - plaats in Drente - familielid 3.insekt - dwaas - brandstof 4.hoofdkerk - schrijfgerei ö.stuk grond 6.hervormd esperanto - vordering 7.bescheiden 8.lofdicht - biljartstok 9.rund - ik (Lat.) - voordeel 10.oude stad - gedroogde vrucht - rondhout 11.ponsen Omschrijving vertikaal: A.schaakterm - nachtvogel - liefkozing B.opperwezen - deel van het hoofd C.verkeersplein D.uitroep - persoonlijk voor naamwoord - water in ons land - karaat (afk.) E.nauw - wiel - tijdperk F.schande - kenmerkend G.elasticiteit - lof - gewicht H.voorzetsel - onmeetbaar getal - persoonlijk voornaamwoord - voorzetsel I.gunstig gezind J.persoon - tijdmaat K.kledingstuk - Noorse godheid (myth.) - buidel Er ontstaat een woord wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: B4.A10.A6A1 F- 10.F11.E7. Heeft u vragen of een puzzel gemist! U kunt altijd bellen met ons redactie secretariaat: 010-4699 360. II.W ilium. wordt in de dagboeken uitvoerig beschreven hoe het verloop van een d2g is. Burgemeester Schee- res, R. de Gier, directeur van een scholengemeenschap, en een maatschappelijk werker gaan bijvoorbeeld uitgebreid in op het dagelijkse werk dat men ver richt. Echte zieleroerselen zal de lezer in zijn dagboeken dan ook niet aantreffen. Frustraties Eén van de weinigen die zijn frustraties over de wereld en over zijn werk duidelijk onder woorden brengt is O.N.S.-mede- werker Jongbloed; hij neemt geen blad voor zijn mond. Over de toestand in onder meer So malië: „En wij maar zeuren over te dik, te vet, te oud en te veel rimpels", schampert hij. „Tsjon- ge, jonge, wat een problemen." Ook Jorg de Vette, een veertien jarige scholier van Scholenge meenschap Spieringshoek baalt regelmatig. Vooral als hij de fol ders die hij rondbrengt 100 keer moet opvouwen om ze in een brievenbus te krijgen. „En dan kom je thuis en dan staat daar weer die smerige bami pangang op je te wachten", klaagt hij. Zijn probleem is echter niet te vergelijken met het verdriet van dagboekschrijfster mevrouw Tromp. Zij noteert: „Een slechte dag, je neemt je verdriet mee naar huis." Martin Ros, schrijver, en ver bonden aan de Arbeiders Pers, heeft het voorwoord in de verza melde Schiedamse dagboeken geschreven. Darin zegt hij onder meer in de Nederlandse literaire geschiedenis geen voorloper te kennen van het Schiedamse dag boeken-initiatief. Wethouder Bart de Leede overhandigt Mar tin Ros zondag het eerste exem plaar van de bundel. Een andere auteur die acte de presence geeft, is Koos van Zomeren, onder meer bekend van zijn column in het NRC. Beide schrijvers lezen voor uit eigen werk. Verder staat op het boekenfeestprogramma De tentoonstelling maakt duidelijk hoe witten dachten over zwarten.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3