urr Blote borsten in de boksring onderstrepen illusie van vrijheid UIT in t kort 'Je moet een bepaalde gekte hebben' Kaguyahime: Japans sprookje bij Nederlands Dans theater De koning en de toneelspeler: banale grappen naast subtiele humor André van Duin nog één keer terug in Luxor Twee voorstellingen met een knaak korting DONDERDAG 18 MAART 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN De schrijfser Lisette Lewin is vanavond, donderdag 18 maart, te gast in het schrijvers- schoolcafé van de SKVR. Ze leest voor uit eigen werk en wórdt geïnterviewd door Peter Schuiten. Het Schrijvers- schoolcafé vindt plaats in het Bibliotheektheater aan de Hoogstraat in Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. De Cinematheek van Lan taren/Venster heeft voor don derdag 25 maart een bijzonde re vertoning op het program ma staan van de film De Moe der van Poedovkin, gebaseerd op de gelijknamige naturalisti sche roman van Maxim Gor ki. De film stamt uit 1926. De film wordt op piano live bege leid door Ivo Verschoor, stu dent aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag. Voorafgaand een lezing door filmhistoricus Jos van der Burg. Lezing om 19.30 uur, film om 21.00 uur. Kaartjes kosten 15 gulden voor de hele avond. Het Philharmonisch Koor Toonkunst geeft vrijdag 9 april een uitvoering van Bachs Matthaus Passion in de grote zaal van De Doelen. Niet zoals gebruikelijk met begeleiding van het Rotterdams Philhar monisch Orkest, maar deze keer met het Brabantsch Mu- zyk Collegie, een ensemble dat de muziek uitvoert op authen tieke instrumenten. De muzi kale leiding is in handen van Hans van den Hombergh. De kaarten zijn vanaf zaterdag 20 maart verkrijgbaar aan de kassa van de Doelen. Het Dissidentenfestival gaat weer met volle kracht verder: vrijdag 19 maart is de eigen wijze muziek van de 'dissiden te' muzikanten weer te horen in Tejatro Popular aan de Westkruiskade in Rotterdam. Deel 5 alweer, met improvisa tie van het duo I.uc Houtkamp Jacques Palinckx, Trespas sers W. met Cor Gout, het stemwonder Christian Wolz uit Berlijn en het puristische trio Treble Spankers uit Am sterdam. Aanvang 20.30 uur, kaartjes kosten een tientje. Shura Cherkassy (80), de oude meester op de piano, speelt vrijdag 19 maart in de Doelen. Als een van de laatste vertegenwoordigers van laat-romantische traditie 'meesterpianisten' laat hij zijn ongeëvenaarde stijl en virtuo ze techniek horen in werken van Beethoven, Schumann, Debussy, Rachmaninov en Liszt. Aanvang 20.15 uur. Jamaaladeen Tacuma, Cornell Rochester en het Trio Kuiper/Wierbos/Van Keme- nade (gitaar/trombone/alt- sax) spelen zaterdag 20 maart een programma met geïmpro viseerde muziek in Thelonious aan de Witte de Withstraat. Het trio bestaat al sinds 1986, en werd vorig jaar uitgebreid met bassist Jamaaladeen Ta cuma en drummer Cornell Rochester, volgens velen de meest funky ritmesectie I wereld. Aanvang 22.00 uui Muziekvereniging Soreo het Koor Rosamunde geven zaterdag 20 maart een gratis inloopconcert in de hal van de Doelen. Vanaf 15.00 uur speelt eerst het Senioren Or kest Rotterdam en Omstreken onder leiding van Joost van Beek, vervolgens zingt om 15.30 uur het koor Rosamun de (ook een koor van s ren) onder leiding van de heer C. van Arendonk vrolijk pertoire, herkenbaar voor dere mensen. Zoals gezegd: gratis! theater (foto: Mark Kohn) De Pijnbank is een diepzin nige komedie van Maarten Wansink en Justus van Oei. Justus van Oei (ex-Zak en As) en Maarten Wansink (acteur bij Toneelgroep Amsterdam, ex-rechter in het programma Zak en As Ontkent Alles) spe len het verhaal van de bank- manager die bij een fusie over boord dreigt te vallen en de jongeman met een schuld van 2 miljoen gulden bij een eredi visievoetbalclub. Een andere man heeft een plan dat alle drie de mannen rijk moet ma ken. Mits zij hun grenzen ver leggen. Te zien op 24 en 25 maart in het Zuidpleintheater. Tromgeroffel zwelt langzaam aan tot een oorverdovend rit misch .geheel. De Japanse en Westerse slagwerkers van Circle Percussion vormden de voorbo de en begeleiders van een uniek ballet van Jiri Kylian, dat zijn oorsprong vindt in een eeuwen oud Japans sprookjesachtig ver haal over een vrouw van boven aardse, lichtende schoonheid. Het Nederlands Dans Theater geeft op vrijdag 19 en zaterdag 20 mei in de Rotterdamse Schouwburg een uitvoering van het balletspektakel 'Kaguyahi- De legende vertelt over een he melse maanprinses die afdaalt naar de aarde. Op een dag wordt ze gevonden door een oude bam boeverzamelaar. Als hij op een dag bamboe snijdt, ziet hij één stengel oplichten. Hij vindt er een klein meisje, dat liefdevol wordt opgenomen door hem en zijn vrouw. Het meisje groeit op tot beeldschone jonge vrouw en vele rijke jongemannen dingen naar haar hand. Tijdens een feest ter ere van haar naamge ving (ze zal Kaguyahime heten) brandt een gevecht los tussen de vele rivalen. De muziek van de Japans/Duit se componist Maki Ishii is een fascinerend subtiele en tegelijk overweldigende slagwerkcompo sitie die live wordt uitgevoerd door Circle Percussion, de Ja panse slagwerker Katsuji Kondo en leden van het Gagaku-ensem- ble. Circle Percussion is twintig jaar geleden opgericht door de huidige zakelijk leider van het NDT, Michael de Roo. De ken nismaking met Japans slagwerk, geïnspireerd door ensembles als Ondekoza en Kodo, zorgt voor een belangrijke ontwikkeling in het bestaan van Circle Percus sion. Als eerste niet-Japanse groep gaf Circle Percussion tij dens het Holland Festival 1983 een uitvoering op Japanse trom mels. Een gezamenlijke tournee met Kodo in 1984 combineert de specifieke kwaliteiten van het Westers en het Japans slagwerk. Decorontwerper Michael Simon ontwierp een imponerend to neelbeeld dat symboliek en mo derne techniek combineert. Zo is er naast een gigantisch, door de wind opbollend goudgordijn ook plaats voor enkele auto's. Aanvang: 20.15 uur, reserveren: 010-411 81 10. Alexandra zoekt het ideale lied In het vorige programma 'Alexandra zingt' besloot Alexandra van Marken, na o.a. haar rollen in musicals zoals 'Ik, Jan Cremer', 'Zeldzaam' en 'Ca baret', terug te keren naar waar het ooit om begonnen was: haar stem. Ze kwam daarmee terecht aan het begin van de weerbarsti ge zoektocht naar het ultieme lied. In het nieuwe programma 'Stilte voor de storm' zoekt Alexandra verder, want iedereen zoekt iets of iemand en... Alexandra zoekt het lied dat past als een tweede huid. En ze laat horen wat ze vindt in de mensen en het leven. Een programma over vriendin nen van vroeger, een moeder met een verslaving, een zwerfster in de stad en een zangeres die geen ster wil zijn. Te zien op 19 en 20 maart in Theater Zuidplein. door MARIA NEELE Tussen de repetities door zit Louis Lemaire van Jeugdthe ater Hofplein geschminckt en gekleed voor zijn rol als de zeventiende-eeuwse toneel schrijver Corneille in zijn kantoor achter een portable computer te werken aan een televisiescript. Compleet met bepoederde pruik. In het kan toor ernaast drinkt een adel lijke dame (hoepelrok, witte pruik, wit gepoederd gezicht) een cola'tje. Door de gang rent een paleiswacht met hel lebaard: achter de schermen van Jeugdtheater Hofplein gonst het van de première- drukte. Zaterdag 20 maart beleeft de nieuwste produktie 'De koning en de toneelspeler' de eerste voorstelling. Het is het verhaal van Molière: een 'gewone' toneelspeler die van uit de provincie aan het hof van koning Lodewijk XIV te recht kwam, daar zijn vorst voor zich won ten koste van zijn collega's met een geves tigde naam en zo erkenning èn een eigen theater kreeg. Molière, de toneelschrijver, spe ler, regisseur en theatervernieu wer. Door het lezen van het boek van Theun de Vries over Molière werden Bruun Kuijt en Carla van Driel van het Jeugdtheater Hofplein 'helemaal verliefd' op hun zeventiende-eeuwse voor ganger. Bruun schreef dus een komedie voor het jeugdtheater over de ontmoeting van Jean- Baptiste en zijn koning, regis seerde het samen met Carla en nam zelf de rol van de slechterik op zich. Net als Molière vindt Bruun Kuijt alles even leuk aan theater maken. Schrijven, regisseren èn De koning en de adel: ademloos voor Molières theaterkunst. herken wel veel. Zijn verhaal is nog steeds actueel. Bovendien is zo'n kostuumstuk leuk voor kin deren. Het hof, de koning, het spektakel, de gigantische ver kleedpartijen, de absurde tegen stellingen." 'De koning en de toneelspeler' vertelt het verhaal van de triomf van Molière en de ondergang van de hoftoneelspeler Mont- fleury en de hofschrijver Cor neille. Hun pogingen om het ge zelschap van Molière bij de ko ning in diskrediet te brengen lo pen uit op een regerechte ramp: ze komen zelfs in de gevangenis. Alles aan het hof van koning Lodewijk is onecht: de hofhou ding, de adel, de koning zelf èn zijn wereldvreemde moeder. De koning is opppermachtig en alles wat hij doet is gróóts. Zelfs zijn stoelgang is aanleiding voor een voorstelling waarbij het hele hof zich vol bewondering om de gouden po schaart en de koning aanmoedigt bij het doen van zijn behoefte. „Die banale dingen als poepen en neuspeuteren vinden kinde ren leuk, maar volwassenen Ook", zegt Bruun Kuijt. „Het stuk hangt tussen 'van dik hout zaagt men planken' en kleine subtiele grapjes. Hoe mensen op elkaar reageren, als groep of als individu, daarin zit de humor." Energiek 'De koning en de toneelspeler' is een komisch spektakelstuk, vol spanning en energie. Komedie is een moeilijke speelstijl, vertelt Carla van Driel. „Je moet een bepaalde gekte in je hebben. Sommige van de spelers hebben dat van nature." Ze knikt in de richting van haar collega: „Bruun heeft dat ook. Je moet ongegeneerd loos kunnen gaan, met tomeloze energie." Bruun vult haar aan: „Het is energiek, grotesk theater." Carla weer: „Je gebruikt'er alles bij. Je hele we zen. Alle genen, alle cellen. Het is slagroomtaarten-werk. Ik houd van die energie, zoals ik ook van Laurel en Hardy-films houd." Het schijnbaar losse gooi- en smijtwerk staat lijnrecht tegenover de werkelijkheid, waarin alles doordacht en 'gezet' is. Carla: „Elk detail is getimed, alles is geregisseerd, tot in de finesses. Een goede komedie staat of valt daarmee." Het heeft even geduurd voordat de jongeren van Jeugdtheater Hofplein doorhadden waarom er zo precies, maar met tomeloze energie en tempo moest worden gespeeld. „Die timing aanbren gen, dat kostte tijd", vertelt Bruun. „Maar de laatste paar weken zijn de kwartjes geval len." Spannend Marlou Stolk (17) speelt een van de toneelspeelsters van Molières toneelgroep. Ze is al zeven jaar leerlinge van de Jeugdtheater- school Hofplein en is verslingerd aan het theater. Ze speelde eer der in produkties, maar dit stuk is weer iets héél anders, vindt ze. „Spannend om te spelen. Alles ligt er dik bovenop. De gangbare speelstijl in de tijd van Molière was héél overdreven en gezwol len. Molière bracht natuurlijker theater, gebaseerd op de comme dia dell'arte, ook weer nieuw voor ons." De prachtige kos tuums, met hoepelrokken, prui ken en diepe décolletés, en de spectaculaire requisieten (van Marian Hoefnagels) hielpen de jeugdige spelers ook een eind de goede richting op, vertelt Mar lou. „De kleding versterkt de rollen. Juist door het dragen van de kostuums hebben we ook weer veel geleerd." In 'De koning en de toneelspeler' spelen 31 leerlingen van de Jeugd- theaterschool, en de volwassen acteurs Bruun Kuijt en Louis Le maire. De première is op 20 maart om 19.00 uur en op 21 maart om 14.00 uur. Verdere voorstellingen: 27 maart 19.00 uur, 28 maart 14.00 uur, 4 april 14.00 uur, 9 april 14.00 uur, 10 april 19.00 uur, 11 en 12 april 14.00 uur, 18 april 19.00 uur, 25 april 14.00 uur 2 tot en met 6 mei 14.00 uur, 7 mei 14.00 en 19.00 uur, 8 mei 19.00 uur en 9 mei 14.00 uur. Een zwartbetouwde boksring, ingesloten in een van hekwer ken voorziene kooi, waarvan de enige uitgang wordt ver sperd door het publiek. Dat is het decor voor het ballet 'Nai led' van Kathy Gosschalk waarmee De Rotterdamse Dansgroep de komende maanden door het land trekt. Vrijheid is een illusie, meent Gosschalk, en dit idee loopt als een rode draad door 'Nai led'. Niet alleen titel en decor zijn duidelijke verwijzingen naar dit thema, maar ook dans, mime en teksten staan in het teken daarvan. Het stuk is een reprise van het succesvolle ballet waarmee Gos schalk in 1984 met het toenmali ge Werkcentrum Dans (voorlo per van De Rotterdamse Dans groep) volle zalen trok en loven de recensies oogstte. Een herop voering lag volgens Gosschalk, artistiek leider van De Rotter damse Dansgroep, voor de hand: „Ontzettend veel mensen verwijzen telkens maar weer te rug naar dit stuk. Het was des tijds dan ook een enorm succes." „De inspiratie voor het stuk was Uit 'Nailed' van de Rotterdamse Dansgroep. 'de illusie van de vrijheid'. In Nederland heb je bijvoorbeeld vrijheid van meningsuiting. In theorie betekent dat, dat je mag zeggen wat je wilt. Maar in de praktijk blijkt dat vaak heel an ders te zijn. Dat vond ik ook nu nog steeds een zeer actueel on derwerp", legt ze uit. ,,'Nailed' betekent 'vastgenageld zitten'. Dat moet dan niet met een letterlijk op worden gevat als met een spijker vast zitten, maar het drukt uit dat je niet van je plek af komt. Dat je niet los komt van de dingen die je vindt of dat je vast kan zitten in een bepaald hokje. Dan denk ik bij voorbeeld aan taboes en voor oordelen." Gevecht Een dergelijk idee in een ballet om te zetten is geen eenvoudige opgave, maar Gosschalk lijkt geen enkele middel te hebben geschuwd om dat toch te berei ken. De boksring waarin de dan sers (zes vrouwen en vijf man nen) zich bewegen, suggereert in ieder geval dat er sprake is van een gevecht. Gosschalk: „Een stuk moet natuurlijk voor zich spreken. Maar om nou precies uit te leggen dat dit stuk dit of dat is, dat kan niet. Het is ge woon een heleboel tegelijk. Er is inderdaad sprake van een strijd, tussen mannen en vrouwen en tussen groep en individu» maar je zou het stuk misschien ook een illustratie van taboes kunnen noemen. Maar dan wordt ik al weer te concreet, denk ik." In het ruim drie kwartier duren de stuk dansen mannen en vrou wen in wisselende combinaties, waarbij de mannen zich 'sexueel- agressief gedragen en de vrou wen ten prooi lijken te zijn geval len aan moedeloosheid en luste loosheid. Dat een spanning be staat tussen mannen en vrouwen wordt onder andere onder streept door het feit dat allen halverwege het stuk het bovenli chaam ontbloten. Controverse Tenslotte valt één vrouw in een reeks krampachtige bewegingen buiten de groep, waarmee weer wordt verwezen naar de contro verse tussen individu en groep: „De prijs om te overleven bete kent een verlies van persoonlijke eigenheid", luidt de conclusie. Voor het ballet 'Nailed' koos Gosschalk muziek van Ludwig van Beethoven. „Veel choreo- Voor alle enthousiaste fans die van André van Duin nooit genoeg krijgen, komt 'Tijd voor Theater' terug in het Luxor Theater. Tot en met zondag 28 maart 1993 is de André van Duin Revue voor het allerlaatst te zien. De komiek heeft aangekondigd voorlopig geen theater te willen doen. Hij Wil zich op de televisie kunnen concentreren. Met zijn theaterwerk kwam daar weinig van: avond aan avond uitverkochte zalen, die bij aanvang al op zijn kop stonden. Vooral in Rotterdam heeft Van Duin altijd kunnen rekenen op een enthousiast onthaal. Nog één keer dus de gelegenheid om André van Duin, zijn aangever Frans van Dusschoten, de solisten Suzanne Venneker en Dick Cohen, de illusionist Hans Klok met zijn assistente Sittah, The Brian Rogers Dancers en het Live Revue Orkest onder leiding van Jan Rietman in deze revue aan het werk te zien. Nog tot en met zondag 28 maart 1993 om 20.15 uur (maandag geen voorstelling). Toegangsprijs f 70,-/f 60,-/f 55,-/f35,-; met CJP/Pas65/Rotterdam Pas f5,- korting (niet geldig op vrijdag en zaterdag). Kaartverkoop van maandag t/m zaterdag aan de kassa tussen 12.00 en 18.00 uur. Telefonisch reserveren tussen 12.00 en 16.00 uur op nummer 010- 4138326 of 010-4141715. grafen hebben eerst een stuk mu ziek, waar ze graag een ballet bij willen maken. Bij mij gaat dat precies andersom. Ik heb eerst een idee en daar moet dan nog muziek bij. Ik vond, ik weet niet eens waarom, dat 'Nailed' moest beginnen met een koor. Dus ik zoeken naar een koor, een nie- t-religieus koor wel te verstaan. Dan kom je er achter hoe weinig niet-religieuze koren er eigenlijk zijn. Toen ik' eindelijk uitkwam bij Beethoven heb ik besloten voor het hele werk van Beetho ven te gebruiken." Grote verschillen tussen de hui dige versie en die van negen jaar geleden is er volgens Gosschalk niet. „Als je een stuk maakt ben je daar heel nauw bij betrokken. Achteraf, wanneer je wat af stand hebt kunnen nemen, kun je dan soms concluderen dat be paalde dingen anders zouden kunnen om nog duidelijker te maken waar het je om gaat. Dat soort verfijningen heb ik in het stuk wel aangebracht. Daar naast wordt het gedanst door nieuwe mensen". De reprise van 'Nailed' gaat in première op 31 maart. De voor stelling is van 30 maart tot en met 3 april te zien in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Het Zuidhollands Amateur theater Circuit brengt vrijdag 19 maart in het Bibliotheekthe ater aan de Hoogstraat in Rot terdam twee zeer verschillende theatervoorstellingen op één avond: 'Natte dagen' van de groep Schijn en IJdelheid uit Delft en 'Om Eleanor' van Per Express uit Alphen aan den Rijn- Lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen deze voor stelling zien tegen een geredu ceerde prijs. Na het Bibliotheektheater in Rotterdam is dit dubbelpro gramma verder nog te zien op 3 april in het Artotheater in Schoonhoven, op 9 april in De Uitstek in Zwijndrecht en op 23 april in De Stoep in Spijke- nisse. Voor de voorstelling op 19 maart in het Bibliotheekthea ter bedraagt de entree f 12,50 (Pas 65, CJP, Rotterdampas f 10,-). Op vertoon van dit arti kel kunnen lezers van De Ha venloods en Het Zuiden ook naar binnen voor een tientje. Geldig voor twee personen.

De Havenloods | 1993 | | pagina 15