jUi Nieuwe vereniging zet zich in voor particuliere kamerverhuurders Kinderen van Kinderhuis genieten van 'Tolerante' reuzebeschuit tonica big-mini Zondagochtend op de Balkan Novgorod in Laurenskerk Oudhollandse steden in één folder Een kleurig concert met Thérèse en Andrei. FOTO-VIDEO GOEDE CONSUMEN TENTEST NU SPECTACULAIR IN PRIJS VERLAAGD Kleine, lichte en volledig automati sche compactcamera in titanium- kleur. Belichting, scherpstellmg, flitsen, Itlminleg- transport-terug- wikkelen, alles doet de camera automatisch. DX-ftlmcode, close- ups tot 35 cm. belichtingscom- pensatie en zelfontspanner 299,00 29,50 etui riem kleurenfilm 12 opn. NU KOMPLEET DONDERDAG 18 MAART 1993 Het voorlaatste zondagochtendconcert van deze serie in de Doelen brengt de bezoekers op 28 maart naar de Balkan. Muzikale gidsen zijn de zangeres Thérèse Steinmetz en het zigeunerorkest van de meester-violist Andreï Serban. Voor de trouwe concertgangers op zondagochtend een hernieuwde kennismaking, want al eerder maakte de Balkanmuziek in deze bezetting deel uit van een serie zondagochtendconcerten. En dat mondde toen uit in een waar feest, waarnaar het niet alleen goed luisteren was, maar ook goed kijken. Dat kon dan vooral worden toegeschreven aan de wervelende en vloeiende bewegingen van een dansgroep. Die is er natuurlijk ook dit maal weer bij: de dansgroep Baluta, kleurrijk gekleed in folkloristische kostuums. Muziek vulde het leven van Thérèse Steinmetz al op jonge leeftijd. Dat kon ook bijna niet anders met een moeder die pianiste was en een operazanger als vader. Ze was nog maar 15 toen ze in haar geboortestad Amsterdam werd ingeschreven bij het Conservatorium. Vijf jaar later haalde ze daar haar einddiploma zang met een speciale onderscheiding voor solistische eigenschappen. Na eerst concerten en recitals te hebben gegeven speelde ze enige seizoenen toneel bij de Nederlandse Comedie. Het bleek een uitste kende leerschool voor een volgende stap: de musical. Op televisie speelde ze de hoofdrollen in bijvoorbeeld Oklahoma, Kiss me Kate en Lily. Eigen tv-shows volgden en voor Thérèse Steinmetz lag de wereld open. Zij staat ook bekend om haar veelzijdige internationale repertoire in oorspronkelijke talen. Een voorbeeld daarvan is de Balkan-theater- produktie, die werd opgezet na de tv-special 'De nacht van de Balkan'. Daartoe draagt natuurlijk ook het zigeunerorkest van Andreï Serban met de virtuoze panfluitist Nicolai Pirvu bij. Andreï speelde sinds zijn zestiende jaar regelmatig mee in het orkest van zijn vader Gregor. Enkele jaren later begon hij zijn vioolstudie aan het Conser vatorium van Maastricht, waar hij nu leraar is, met als hoofdvak natuurlijk de viool. Sinds hij in 1970 zijn eigen orkest formeerde is Andreï Serban de rol van uitvoerend musicus altijd trouw gebleven. Een toegangskaart voor 'De ochtend van de Balkan' kost f 14,- en is verkrijgbaar bij de kantoren van De Havenloods, Het Zuiden en Holland Silhouet, bij de kantoren van de Verenigde Spaarbank in Rotterdam en omgeving, bij het kantoor van Organisatiebureau Hanson aan de Kleiweg 100 en bij de kassa van de Doelen. De foyer gaat zondagochtend om kwart voor tien open voor de koffie. Bert Nicodem speelt van half elf af zijn inloopmuziek in de grote zaal en gastheer Gerard Cox heet zijn trouwe publiek om 11.00 uur welkom met 'Het lied van de week'. Het Novgorod Koor, een Rus sisch koor uit de gelijknamige stad, brengt zaterdag 27 maart een bezoek aan Rotterdam voor een concert in de Lau renskerk. Lezers van deze krant kunnen dit concert met korting bijwo nen. In plaats van 20 gulden betalen ze 15 gulden voor een toegangskaartje. Novgorod staat bekend als de bakermat van de Russische koorzang. Voordat Tsaar Pe ter in 1702 St. Petersburg stichtte, was Novgorod vier eeuwen lang de belangrijkste stad in dit deel van Rusland. Het Novgorod Koor bestaat nog niet zo lang. De leden zijn allemaal jong en hebben allen een gedegen conservatoriumo pleiding achter de rug. Het koor heeft regelmatig optre dens voor de Russische radio en televisie en staat bekend om de muzikaliteit, de vocale vaar digheid en de afwisselende pro gramma's. Het concert in de Laurenskerk begint om 20.15 uur. Kaartjes kosten 20 gulden, tegen inleve ring van dit artikel krijgen le zers een korting van 5 gulden per kaartje. Geldig voor twee personen. K0GBGDK1 FF-10 TWIN Volledig automatische compactcamera met 55 mm telelens en 35 mm groothoeklens. De automatische flitser kan ook als invulflits gebruikt worden en is uitschakelbaar voor tijdopnamen. Ingebouwde lensbeschermer en zelfontspanner. Van 299,- I AF-SLIM R Deze autofocus "mini" compactcamera re gelt alles automatisch. Reductie van het rode-ogen-effect. Invulflits-mogelijkheid. In gebouwde zelf ontspanner Inklusief etui en yTyTTlL OLYMPUS AF-10 SUPER Bijzonder gemakkelijk voor op reis. De camera doet alle denkwerk voor u: autofocus met geheugen, volautomatische belichtings regeling, automatische flitser, invulflits, film- inleg, transport. Zelfontspanner met LED- signaal. Inge bouwde lens beschermer. Van 299,- IÖLI IG Illlod, II IVUIIlllo, lillll- Zelfontspanner met LED- ^1 FUJI DL-190 ZOOM Altijd paraat voor actie. Met het 35-55 mm zoomobjectief, gekoppeld aan een scala van innovatieve automatische functies maakt u met het grootste gemak kwaliteits foto's. Gemakkelijke Drop-in filminleg. Auto matische flitser, invulflits en rode ogen-reductie. DE HAVENLOODS HET ZUIDEN OLYMPUS AF-1 TWIN Weerbestendige camera. Twee lenzen; 35 mm groothoek en 70 mm tele. Sluitermecha nisme en filmtransport d.m.v. dezelfde motor. Autofocus, automatische belichtings regeling en filmtransport. Automatische flit ser, flits uitschakelbaar of als invulflits. Van 549,- MIRAI ZOOM 3 Lichtgewicht compactcamera met exclusie ve vormgeving. Groot zoombereik 35-105 mm met macro. Passief autofocus-systeem. Automatische flitser en speciale invulflits tegen rode-ogen- effect. Automatische J belichting en film- transport. Van 649,- Konica aiborg Bijzonder vormgegeven volautomatische compactcamera met verstelbaar autofocus- kader en 35-105 mm powerzoom-objectief. Vele voorgeprogrammeerde instellingen voor speciale opnamen. Groot instructief LCD-paneel. Ingebouwde flitser met varia bele intensiteit. Digitale LCD-klok. Van 799,- Etui met riem 29,- FUJI FZ3000 ZOOM DATE Volautomaat met futuristische vormgeving en tal van handige functies voor fotografi sche topprestaties. Dynamische 38-115 mm zoomlens met 3-traps snelinstelling. "Zelf denkende" zoomflitser met invulflits, préflits en flitser-uit. Automatisch prewind filmtrans port. Tegenlichtkorrektie. Speciale land- schapsknop. Datum/tijd-functie. Zelfontspan ner met serie opnamen. Real image zoomzoeker., Van 749,- I IQLIöVyl I f-MCVVIIIU mil lil ai lö- rarrektie. Speciale land- jm/tijd-functie. Zelfontspan- Europa kinderhulp zoekt gezinnen De Stichting Europa Kinder hulp zoekt gezinnen om kinde ren uit het buitenland een gezel lige vakantie te bezorgen. De kinderen (uit Frankrijk, En geland, Duitsland, Joegoslavië) komen uit achterstandssituaties. De Stichting vraagt gastouders die de kinderen een kort verblijf in ons land kunnen bezorgen. Wie zich opgeeft, krijgt eerst be zoek van een medewerker, die alle voorwaarden uitlegt. Pas daarna kan men beslissen om al dan niet mee te doen. Opgeven bij A. van Seters, telefoon 078- 127528, of M. Hoobroeks, 010- 461221. Prijswinnaars ABN-tennispuzzel De puzzel die in februari in de Tennisbijlage van deze krant heeft gestaan heeft een enorm aantal inzendingen opgeleverd. De oplossing van de puzzel was het zinnetje: GAME SET MATCH IN AHOY. Uit de in zenders zijn de volgende prijs winnaars tevoorschijn gekomen: eerste prijs, een VVV-bon van 150 gulden: K.A. Veerman uit Ridderkerk; tweede prijs, een VVV-bon van 100 gulden: W.J. Dassen uit Hoogvliet; derde prijs, een WV-bon van 50 gul den: P.J.M. van Gennip uit Rot terdam. De vierde tot en met de 13e prijs is een WV-bon van 25 gulden. Die gaat naar: J.M. Krol de Brandt uit Oud-Beijerland; H.P.W. Boer uit Krimpen aan den IJssel; A.A.M. van Dorp uit 's-Gravendeel; J. de Wit uit Zwijndrecht; L. Verhagen uit Zuidland; A. Versluis uit Slie- drecht; W. Neleman uit Rotter dam; L. Alblas uit Gouda; G.H. Wegh uit Capelle aan den IJssel en C. van Putten uit Rotterdam. De VVV's van vijf Oudhollandse steden in Zuidholland hebben hun krachten gebundeld in één folder: Delft, Dordrecht, Gou da, Leiden en Schiedam voeren een gezamenlijke campagne om het stedelijk schoon onder toe ristische aandacht te brengen. De folder legt uit waar de mooie plekjes van de vijf steden te vin den zijn, wat er voor speciale toeristische activiteiten zijn en wat de toerist verder kan ver wachten van een bezoekje aan de vijf steden. Ook arrangementen en aanbie dingen worden genoemd, bij voorbeeld de stadswandeling in Schiedam en korting op souve nirs in Gouda. Wie zo'n mooi uitgevoerde folder wil ontvan gen, kan zich richten tot de Pro vinciale VVV Zuid-Holland, Markt 85, 2611 GS in Delft. Grijs gebied „Verhuurders weten nu vaak niet waar ze aan toe zijn, wat hun rechten en plichten zijn. Er zijn allerlei brochures over ka- merverhuur, maar die zijn alle maal gericht op de huurder. Er zijn geen richtlijnen. Er is wel een regelement voor pensions, maar als kamerverhuurder ben je geen hotel. Het is een grijs gebied, waar niemand goed weet waar hij aan toe is." Wat de verenging precies gaat doen, is nog niet zeker. Eerst moet maar eens duidelijk wor den of er voldoende belangstel ling is, vindt Huijskes. „Ik denk dat er heel veel mensen zijn die misschien wel een kamer willen verhuren, maar het nu niet aandurven omdat ze bang zijn hun rechtspositie en voor problemen met huurders. Zo'n vereniging zou daar bij kunnen helpen." Zodra de reacties komen, wil Frans Huijskes een eerste bijeen komst beleggen waarop de be langstellenden ook met ideeën kunnen komen. Het telefoon nummer waarop kamerverhuur ders en kamerverhuurders-in- spe kunnen reageren is 010- 2131365 (Frans Huijskes) of 010-4504163 (Tjeerd de Lange). Het was heerlijk weer, dus de kinderen van het Kinderhuis aan de Rotterdamse Van Speyk- straat konden vorige week woensdag buiten genieten van hun beschuit met fruit (en voor de feestelijke gelegenheid ook met slagroom). De traktatie was afkomstig van de Schiedamse mevrouw C.H. den Hollander, die met haar recept in de be schuitwedstrijd van deze krant een reuzebeschuit met een door snede van wel een meter had gewonnen. Omdat mevrouw Den Hollander zelf een zeer streng dieet moet houden, vond zij een leuke be stemming voor de prijs, die be halve de reuzebeschuit mét het winnende beleg ook bestond uit 104 rollen beschuit (ook voor het kinderhuis!) en twee kaartjes voor Madame Tussauds Scene- rama. De wedstrijd was een initiatief van de gezamenlijke Nederland se beschuitbakkers, die op deze manier de aandacht op apart be legde beschuitjes willen vestigen. Er kwamen heel wat inzendin gen binnen, waaruit de jury het recept van mevrouw Den Hol lander uitkoos als het meest ori ginele. Ze bedacht een speciale traktatie voor diabetici en aller giepatiënten, een groep die vol gens haar gemakkelijk vergeten wordt, vooral in de horeca. 'To- lerantje' noemde ze haar creatie. Het recept is eigenlijk heel een voudig: gewoon een beschuitje met allerlei kleurige verse vruch ten. „Onderweg kan je zelden iets lekkers bij de koffie of de thee vinden dat geschikt is voor mensen met een dieet. Terwijl er zoveel mensen zijn die bepaalde dingen niet mogen of niet kun nen verdragen! Dit beschuitje met verse vruchten is misschien ook een goed idee voor de hore ca", hoopt mevrouw Den Hol lander. Behalve mevrouw Den Hoilan- De kinderen van het kinderhuis en van het kinderdagverblijf verdringen zich om de reuzebeschuit. Links op de foto (met bril) de winn bedenkster: mevrouw C.H. den Hollander. der wonnen nog negen anderen een prijs in de wedstrijd. Het zijn C. Muste uit Rotterdam met een origineel toetje met ijs, ei en vruchten, Lydia Meeder uit Rot terdam, met een lunchgerecht waarin drie soorten Italiaanse kaas en beschuit samen een soort lasagne vormen, een kas tanjebeschuit van mevrouw C. de Hoop uit Rotterdam, een combinatie van custard, kers, aardbei en beschuit van Marian ne van der Wulp uit Strijensas, een hartig gerecht met gebakken beschuit en ragout of paté van mevrouw B. ter Braak uit Rot terdam, een Lentegroet met ra- barbermoes van Lennie van Tri rum uit Hoogvliet, een beschuit met pruimencompote en boeren jongens van A. de Zeeuw uit Rotterdam, een snack met smeerleverworst en zure bom van mevrouw M. van der Tuuk uit Alblasserdam en en zoet ge bakken beschuitje met custard en aardbeien van mevrouw C. Bleeker uit Rotterdam. Deze ne gen prijswinnaars kregen allen twee kaartjes voor Madame Tussauds Scenerama. Alle deel nemers kregen bovendien een boekje met beschuitrecepten. Kamerverhuurder Frans Huijskes is op zoek naar col lega's die samen met hem een belangenorganistie willen op richten. „Er is op dit gebied nog niets", legt hij uit. Ka merverhuurders kunnen ner gens op terugvallen als het gaat om de behartiging van hun belangen of de verdedi ging van hun rechten. Huur ders hebben allerlei rechten en kunnen zich aansluiten bij verenigingen, bijvoorbeeld de Woonbond, maar degenen die voor de woonruimte zorgen hebben een veel zwakkere po sitie, vindt hij. Onlangs is er in Utrecht de eerste kamerverhuurdersvereniging van Nederland opgericht. Er is contact met Vereniging Eigen Huis en de reacties waren talrijk en positief. De Rotterdammer Frans Huijskes was ook bij de Utrechtse oprichtingsvergade ring en is nu bezig te inventarise ren of er ook in de wijde regio Rotterdam belangstelling be staat voor zo'n organisatie. Er zijn twee soorten kamerver huurders, legt hij uit. „Mensen die het professioneel doen, als belegger of als ondernemer, en mensen die als particulier een kamer uit hun eigen huis verhu ren." Kamerverhuurder Frans Huijskes: „Belangen verhuurders behartigen. Huijskes zelf hoort tot de eerste groep. Hij heeft enige tijd gele den als belegging een huis ge kocht, dat opgeknapt en vervol gens in stukjes verhuurd. Er zijn meer verhuurders als hij. „Onge veer 35 professionals in de re gio", zo concludeerde hij na speurwerk bij de Kamer van Koophandel, in kranten en in de Gouden Gids. „Die kan Ik ge makkelijk bereiken door ze ge woon aan te schrijven. Maar er zijn nog vele honderden particu lieren die een kamer verhuren die ik niet één, twee, drie kan vinden. Naar hen ben ik nu op zoek." De Vereniging van Kamerver huurders moet voor de leden de conctacten leggen met instanties als bouw- en woningtoezicht, met de rijks- en gemeentelijke overheid en met de brandweer. Ook moet de vereniging de de juridische positie van de ver huurder versterken en bewaken.

De Havenloods | 1993 | | pagina 5