'Met oorwurmen, wespen en mieren moeten we leren leven' SCHIEDAM Hardhout in de belangstelling DE HAVENLOODS Survivaltocht Paddenloop Intermezzo ckZwIclfifStcrilJlJ^ ft] Wijk- en bewonersverenigingen ageren tegen huurverhoging Kleikunst in het Stedelijk DINSDAG 23 MAART 1993 Rommelmarkt bij Albertus Magnus SCHIEDAM- In de basis school Albertus Magnus vindt zaterdag 27 maart een rommel markt plaats. De opbrengst hier van is ook dit jaar bestemd voor een weeshuis in Bangladesh. Met het geld dat zaterdag bin nenkomt willen leerlingen, on derwijskrachten en ouders een stuk landbouwgrond kopen, waarop de jongens van het wees huis kunnen leren hoe zij rijst moeten verbouwen en oogsten. De geoogste rijst komt ten goede aan de kinderen van het,huis. De rommelmarkt vindt plaats van 11.00 tot 13.00 uur. Daar naast worden er in het schoolge bouw aan Parkweg 193 diverse activiteiten georganiseerd waar onder bingo voor kinderen en een sponsorloop. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker organiseerde enige ja ren achtereen overlevingstoch ten voor jongelui in de Belgische Ardennen. Dit jaar is gekozen voor een andere locatie namelijk het Groothertogdom Luxem burg. Hoofdgedachte bij deelname is niet de prestatie jnaar wel het met elkaar in harmonie optrek ken. De survival is bestemd voor jongelui in de leeftijd tussen de vijftien en eenentwintig jaar. Het programma bestaat uit onder meer een kanotocht, rotsklim- men en abseilen, mountainbike en een nachtdropping. Er wordt overnacht in twee per soonstenten en de maaltijden worden gezamenlijk bereid. De survival vindt plaats van vrij dag 9 tot en met maandag 12 april. De kosten bedragen f 95,- inclusief. Dit bedrag kan even tueel in twee keer worden be taald. Meer informatie bij Wijk centrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 426.77.67, vragen naar Piet Pen ning. SCHIEDAM— De Padden- werkgroep Schiedam van de KNNV, is op zoek naar mensen die willen assisteren bij het over steken van de padden tijdens de op komst zijnde paddentrek. Het werk bestaat uit het overzet ten van deze beschermde dier soort en het bepalen van de oversteekplaatsen. Aanmeldingen en meer informa tie via telefoon 471.25.82 en 419.56.64. SCHIEDAM Toneelvereni ging Intermezzo verzorgt op za terdag 27 maart de voorstelling 'Zeg kan ik je man even lenen' in de aula van Scholengemeen schap Spieringshoek, Van den Brugghenlaan 2-6. De toegang bedraagt f7,50. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en te bestellen via telefoon 426.71.99 en 473.70.78. Aan vang 20.00 uur. Wegener huL&aarvhutsbladen Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010-4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 -2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong zij anders vernield. Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag hi (zie HOOFDKANTOOR). joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. SCHIEDAM - Het speelt al een aantal jaren, maar kennelijk is nu pas de tijd rijp om definitie ve stappen te nemen om het ge bruik van tropisch hardhout in Schiedam aan banden te leggen. Zaterdag vertrok een karavaan fietsers, op initiatief van Milieu defensie Schiedam, naar de drie grootste houtverkopers in Schie dam om aldaar een petitie te overhandigen. Daarbij kon het bedrijf toezeg gen in de toekomst zijn mede- werking te verlenen om de ver koop van hardhout te reduceren Vooraf waren er reeds gesprek ken met de houthandelaars ge voerd. Van Milieudefensie ont vingen zij een stappenplan waar in staat aangegeven hoe de ver koop kan worden verminderd. Dat is één activiteit met betrek king tot het hardhout. Een ande plan is afkomstig van de CDA fractie en staat alleen nog op papier. In een brief aan het colle ge van burgemeester en wethou ders zegt het CDA (naar aanlei ding van een kort geleden inge diend raadsvoorstel), dat het niet alleen gaat om het vinden van alternatieven voor het hard hout. Er moet ook aandacht ko men voor een andere inkomsten bron voor de bevolking van de regenwouden. Stoppen met het gebruik van tropisch hardhout heeft voor de gemeente Schie dam consequenties, vindt de partij. Daarom stelt zij voor om bij de aanleg van het geplande Robini- abos in Schiedam-Noord de Schiedamse burgerij te betrek ken. „Biedt elke boom in het nieuwe bos te koop aan voor f 25,-", suggereren de leden van het CDA. „De opbrengst van de bomenverkoop dient ten goede te komen aan de uitvoering van een project, bestemd voor de be woners van het regenwoud voor de aankoop en beplanting van' alternatieve boomsoorten, om zodoende een nieuwe bron van inkomsten te verwerven." Bij dit plan kan men zich afvra gen of dit niet het bekende dwei len met de kraan open is. Want het gaat er, in onder meer het Amazonegebied, toch om kaal slag en erosie te voorkomen en zo mogelijk het woud uit te brei den. Bij het idee van het CDA blijven de houthakkers actief. In ieder geval loopt de doelstelling niet synchroon met de slagzin 'Kappen met kappen' van de NOVIB. fietsers deed zaterdag de ronde langs houtverkopers. Ongediertebestrijders kunnen geen kwaad doen bij publiek SCHIEDAM Leven en la ten leven, maar wie niet horen wil moet maar voelen. Zo on geveer ziet het motto eruit van de ongediertebestrijders van het Openbaar Nutsbe drijf. Niet alleen steken op dit moment krokussen en narcis sen massaal hun kop boven de grond, ook het ongedierte laat zich niet onbetuigd. De eerste mierenkolonies die vooral tuinbezitters tot wanhoop kunnen brengen, zijn alweer gesignaleerd en hommels vlie gen af en aan. Naarmate het mooie weer de overhand krijgt worden de ontsmettingsdes kundigen van het nutsbedrijf vaker te hulp geroepen. „Het klinkt mensen wellicht wat paradoxaal in de oren", zegt Theo van der Meer, de hoofd verantwoordelijke voor deze dienst, „maar wij gaan bij de bestrijding ervan uit dat onge dierte niet perse verdelgd dient te worden. Alleen als alternatieve middelen niet helpen grijpen wij naar agressieve middelen. In veel gevallen kunnen mensen die onze hulp inroepen zelf wat aan de overlast doen." Stofzuigen Daarbij denkt hij bijvoorbeeld aan een vlooienplaag die zich kan voordoen bij terugkeer van een vakantie. Verdelgingsmidde len kunnen bij de bestrijding hiervan in de kast blijven als men dagelijks zeer zorgvuldig stofzuigt. Met een dag of wat is het probleem dan verholpen. Hetzelfde geldt eigenlijk ook voor de overlast van mieren", vult ongediertebestrijder Bas Theo van der Meer rechts) en Kas van Son aan. „Het consequent twee a drie maal in de week bewerken van het mierennest met ketels kokend water is in de regel afdoende." Ondervindt men overlast van insecten als hommels en wespen dan kan dit gemeld worden aan de O.N.S. waarna actie wordt ondernimen. Van Son: „Er is geruime tijd sprake geweest van een kakker- lakkenplaag in drie flatgebou wen in de stad. Door deze verve lende overlast actief te bestrijden hebben wij dat nu vrijwel onder de knie. Ons werk blijft boeiend en inte ressant omdat zich steeds iets nieuws voordoet. Nu zijn wij de kakkerlakken de baas, een paar jaar geleden bonden wij de strijd aan met faraomieren en nu ma nifesteert zich, een op een zilver visje gelijkend, beestje. Wij zijn bezig met een vrij groot project over deze ovenvisjes. Het onder zoek daarover is echter nog niet Ratten en muizen De ongediertebestrijders krijgen vooral als de temperatuur daalt een groot aantal 'meldingen per jaar binnen over muizen en rat ten. „Aan de muizenpopulatie kunnen wij niet veel doen, maar wel zijn wij wettelijk verplicht een rattenplaag te bestrijden. Overigens kunnen bewoners zelf voorkomen dat de muizen- en rattenpopulatie zich uitbreidt Als die beesten geen eten vinden dan is het gedaan met de voort planting", aldus Van Son. „Je hoeft echter maar je ogen de kost te geven om te zien dat mensen voor de vogels, of het nou zomer of winter is, eten neergooien en dat is iets waar ik mij behoorlijk ove kan opwin den." De ongediertebestrijding vinden dat met het bestrijden van insek- ten die van nature in Nederland aanwezig, zijn zo lang mogelijk moet worden gewacht. Oorwur men, wespen, mieren, pissebed den en zilvervisjes horen hier thuis en daar moeten we mee leren leven. Ratten, faraomieren en kakkerlakken zijn van niet- inheemse afkomst en die worden wel aangepakt. Beide medewerkers van de ont- smettingsdienst zijn al ruim zes tien jaar met hun vak bezig en komen toch nog steeds voor ver rassingen te staan. „Wij krijgen te maken met gigantisch veel beestjes. Daarbij kan je denken aan tapijtkevers, broodkevers, klander, mijt en stofluizen. Zo komen wij bijvoorbeeld regelma tig wel tien soorten motten te gen. Maar ook insecten die wij niet thuis kunnen brengen. Dsa- rom is het zo prettig dat wij met vragen altijd terecht kunnen in Wageningen. Daar zit namelijk een afdeling van het ministerie van VROM die voor ons het beestje determineert." Het is Theo van der Meer en Bas van Son opgevallen dat het Schiedamse publiek steeds meer van de natuur af komt te staan. „Voor alles grijpt men naar de spuitbus. Dat is een ontwikeling die ons zorgen baart. Je kan niet alles wat in de woonomgeving leeft, vernietigen omdat men daarmee moeilijk kan omgaan. Daarnaast komt het steeds vaker voor dat onze hulp wordt inge roepen door mensen die zeggen hinder (waarbij hevige jeuk op treedt) te ondervinden van onge dierte. Als wij dan werkelijk alles hebben onderzocht en niets kun nen vinden dan vraag je je wel af of er niet een ander probleem speelt!! „Wij merken goed dat het pu bliek ons werk waardeert", stel len ongediertebestrijding Van Son en Van der Meer vast. „Het komt voor dat je in de stad loopt en op de schouder wordt getikt door iemand die je jaren geleden van een plaag hebt afgeholpen en de je daarvoor nog een keer wil bedanken." De Wissel zoekt vrijwilligers SCHIEDAM De Wissel, oe cumenisch aandachtscentrum, dat zich richt op de medemens zoekt op korte termijn nieuwe medewerkers. Van de vrijwilli gers verwacht men een open oog en begrip en respect voor ver schillende manieren van geloven. De vrijwilligers krijgen een korte basistraining eri dienen twee uur per veertien dagen beschikbaar te zijn. Voor meer informatie telefoon 426.85.07. ZONDAG 23 MEI 1993 ORGANISEERT DE ZUIDERSTER MEUBELEN EN TAPUTEN IN SAMENWERKING MET ATLETIEK VERENIGING PAC ROTTERDAM KNAU WEDSTRIJD EN 4 PRESTATIELOPEN Afstanden 10, 5,2.5 Engelse mijl. Kinderloop 1.25 mijl (2 km) Inschrijfformulieren o.m. verkrijgbaar op de kantoren van deze krant, of per post thuisgestuurd bij Wegener promotie (tel. 010 - Het volledig ingevulde inschrijfformulier voor 17 mei '93 sturen naar: Esther Schilt, Zuidplein 269,3083 CR Rotterdam, of inleveren bij de receptie Showrooms De Zuidefster. Hoofdweg 18. Capeltea.d. IJssel of Hillelaan 39, Rotterdam-Zuid. Inlichtingen: W. Witvliet 010 - 4.2257439 H. Hamers 010 - 4.517.609 SCHIEDAM De jaarlijkse huurverhoging die per l juni weer van kracht wordt en menig huisgezin met verontrusting ver vult, heeft er voor gezorgd dat de Schiedamse wijk- en bewo nersverenigingen gezamenlijk protesteren tegen de hoogte van deze heffing. Wonen en Leven Nieuwland en de bewonersverenigingen uit oost, centrum, zuid en Woud- hoek en Spaland hebben gecon stateerd dat over de huurverho ging op gemeentelijk (raads)ni- veau en met het bestuur van de Woningbouwvereniging Schie dam (WBS) geen besluitvorming over dit hete hangijzer heeft plaats gevonden. En dat is vol gens de protesterende verenigin gen' hoogst opmerkelijk omdat met ingang van dit jaar gemeen ten zelf mogen bepalen welk per centage, tussen 4,75 en 6 pro cent. in rekening mag worden gebracht. Hoewel er geen over leg is geweest houden het GWB en WBS vast aan de gebruikelij ke algemene huurverhoging van 5,5 procent. H. van Ravensbergen, lid van de werkgroep huur en verhuur van de bewonersvereniging Woud- hoek stelde al eerder vast, „dat mensen die wonen in een 'jonge' woning met een huur van bij voorbeeld f800,- in verhouding meer huurverhoging betalen dan huurders die per maand f 500,- betalen." Daarom is hij er onder meer voorstander van, om zeker voor deze groep het lage tarief van 4,74 procent te hanteren. Aan de verontrusting die Ravensbergen uitsprak heeft het GWB en de WBS echter geen boodschap. Het lijkt er op dat de kaarten al zijn geschud. Vooralsnog gaan de twee grote verhuurders uit van een verhoging van 5,5 pro cent voor iedereen. De wijk- en bewonersverenigin gen schrijven in een brief aan de gemeenteraad dat zij een duide lijke uitleg missen over dit voor nemen. Tevens vinden zij dat het huurbeleid voor de komende ja ren vaag blijft. Op grond van deze bevindingen wijzen de be langenbehartigers van de huur ders van het GWB en de WBS de voorgenomen huurverhoging af. De actievoerders vragen de raad dringend te willen bevorderen dat de komende huurverhoging de 4,75 procent niet te boven gaat. Swingen in Unie SCHIEDAM De driemans formatie The Rock of Ages treedt aanstaande vrijdag op in café de Unie. Door verschillende invloeden heeft het trio een eigen geluid weten te ontwikkelen. Het 2Vi durende repertoire varieert van pure Rock and Roll tot swingende Jazz-blues. De posi tieve teksten zijn ontleend aan levensbeschouwelijke opvattin gen. Gitarist/zanger Rob Boer trad al op 14-jarige leeftijd op en heeft de band Goat's Palace op gericht. Ferry Buytendijk heeft als drummer zijn sporen verdient bij verschillende bands waaron der 'Don John and The Blues Jive. Fred van Unen die de bas speelt, bleek dit duo prima aan te vullen. Het optreden van The Rock of Ages begint om 22.30 uur. De dag erna, zondag 28 maart, is er vanaf 16.30 een concert van de Dunn /Packer bamd. Open dagen bij NIVON SCHIEDAM— Het NIVON, Nederlands Instituut voor volks ontwikkeling en Natuurvrien- denwerk, houdt op 27 en 28 maart open dag in de NIVON- boerderij De Hoogkamer. Het instituut is met 40.000 leden een flinke organisatie, maar er kan nog meer bij, vindt het bestuur. Daarom is in februari een leden werfactie van start gegaan die tot dusver 2239 leden opleverde. Het NIVON houdt zich bezig met het organiseren van uiteen lopende recreatieve activiteiten. Dat zijn onder meer natuur- en omgevingsverkenningen, reizen en fiets- en wandeltochten. Men sen die zich met anderen willen verdiepen in actuele maatschap pelijke onderwerpen zijn, vol gens C. van der Hoek, secretaris van de afdeling Schiedam, bij het NIVON aan het goede adres. Regelmatig vinden er thema bij eenkomsten plaats die handelen over muziek, natuur, taal en lite ratuur. Bovendien worden voor lichtingsmiddagen avonden ge houden waarbij men informatie krijgt over gemeentelijke kwes ties. Daarnaast richt men zich op speciale doelgroepen als jeugd- en jongeren, 50-plussers en één oudergezinnen. Het NIVON bezit vijftien Na tuurvriendenhuizen en zestien kampeerterreinen. Bovendien hebben leden toegang tot 800 van dergelijke vriendenhuizen in heel Europa. Vaak liggen deze onderkomens aan Lange-Af- stand-Wandelpaden. Gedurende de open dagen kan het publiek kennismaken met tal van activiteiten van het NIVON. Er is een videopresentatie en eventueel kan men een wande ling maken in het aangrenzende natuurgebied. Voor de kleintjes is er een speciale speelhoek. De deuren van boerderij De Hoog kamer aan de Van Baerlestraat 252, Vlaardingen (Westwijk) staan open van 11.00 tot 16.00 SCHIEDAM Niet minder dan vijftig kunstenaars nemen deel aan de tentoonstelling Klei kunst in de Benelux, die met ingang van zaterdag 27 maart te zien is in het Stedelijk Museum. Deze tentoonstelling draagt de omschrijving 'nieuwe aspecten in de keramiek'. Geprobeerd wordt het verband, dat in de regel wordt gelegd tus sen keramiek en toegepaste kunst, te doorbreken. Na een periode van herbezinning in de zestiger jaren ontwikkelde de ke ramiek zich naar de autonome kunst, dus niet langer met een dienende functie. Deze ontwik keling werd doorgezet en nu is men tot de overtuiging gekomen dat klei, net als glas, alleen maar een technische aanwending is om tot de gewenste expressie te komen. Werk van de Schiedammer Diet Wiegman kan men in het mu seum aantreffen naast werk met een monumentaal karakter zoals dat van Dora Dolz, Jan Snoeck en David van de Kop. Ook het nu al bijna legendarische werk van de Belgische kunstenaar Sleppe is in het Stedelijk te zien. Andere bekende namen van deelnemers zijn Maggi Giles, Mieke de Groot en Tjok Dessau- vage. Belangstellende bezoekers kun nen kennismaken met alle aspec ten en interpretaies op het thema 'vernieuwend'. Een video-pre sentatie van iedere deelnmende kunstenaar begeleidt de tentoon stelling. De officiële opening vindt plaats om 15.00 uur in het Stedelijk Museum. Bomen de grond in SCHIEDAM- Kinderen van de Prins Clausschool en de Woudhoekschool zullen in het kader van de Nationale Boom feestdag, 24 bomen en 1900 struiken planten. De leerlingen uit groep zeven van de Woudhoekschool gaan aan de slag bij twee pas aange legde bruggetjes in Noord en in de begroeiingen van de groen stroken langs de Kerkweg. De groep zes van de Prins Claus straat gaat planten aan de Roell- straat. De plantlocaties is gele gen tussen kort geleden gereno veerde flats. Voorafgaande aan deze inspan nende werkzaamheden wordt op beide scholen onder het thema Lekker groeien het nut van de aanleg van zoveel bomen en struiken duidelijk gemaakt. Ook gaan de kinderen door middel van een maquette hun ideale re- creatiebos ontwerpen. De boomfeestdag vindt plaats op 24 maart. De zes jeugdige medewerkers van de plantsoe nendienst krijgen na afloop van het spitten een versnapering en een aandenken aan het Boom- feest. DOE MEE EN MAAK KANS OP 1000 GULDEN! Deze vierde ESTAFETTE- puzzel brengt u al heel dicht bij de eind-oplossing. U kunt vast gaan nadenken over het afmaken van de zin met maximaal ongeveer 25 woorden. Daarbij gaat het niet om hoe u het schrijft, maar wat u schrijft. Wacht u echter met het insturen van uw oplossing tot volgende week als de laatste puzzel maart geplaatst is. anagram MAART 4 De woorden van de tweede kolom worden gevormd door de letters van het woord in de eerste kolom plus één. Na juiste oplossing leest u in de aangegeven vertikale kolom twee woorden. Omschrijving: 1.voldoende gekookt - begerig 2.hoofdtelwoord - ooievaar (dial.) 3.aangenaam fris - soort betaalplaats 4.hap - schuldig (bkh.) ö.kaartspelterm - geweldig 6.hemellichaam - kleine visotter 7.bijenkoningin - jaargetijde 8.gehoorzaam - plan 9.pienter - alleen bestaand Volgende week de laatste van de serie EST AFETTE-puzzels in maart. Daarna kunt u uw oplossing insturen. Heeft u vragen dan kunt altijd ons redactie secretariaat bellen: 010-4699 360.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3