Nieuwe landelijke regeling gemeentegarantie verruimt mogelijkheden financiering eigen huis MET WONINGAANBOD UIT UW OMGEVING Tweede inkomen wordt per 1 april voortaan volledig meegerekend; nieuwe regels gelden niet in alle gemeenten Het aanvragen van gemeentegarantie voor het kopen van een huis wordt per 1 april voor tweeverdieners een stuk aantrekke lijker. Vanaf die datum is het namelijk mogelijk om het tweede inkomen volledig en voor de volle dertig jaar te laten meetellen. Alhoewel de nieuwe regeling landelijk is, kunnen afzonderlijke gemeenten besluiten om er al dan niet aan mee te doen. En op dit moment, vlak voor het ingaan van de nieuwe bepaling, zijn de meeste gemeenten rond Rotterdam nog druk bezig om hun standpunt te bepalen. Nog even afwachten dus wie er gebruik van kan maken. De gemeente Maassluis gaat in ieder geval de nieuwe richtlijnen geheel volgen. Schiedam beslist binnen twee weken. Ook Krim pen en Capelle zijn nog niet zo ver. Beleidsmedewerker Hoeve- naars van Capelle zegt wel dat die gemeente altijd volledig de landelijke normen volgt. „Het is nu voor tachtig tot negentig pro cent zeker dat wij meedoen. Ik heb dat aan het college geadvi seerd, met het argument dat je eigenlijk niet meer buiten die re geling kunt." Niet waarschijnlijk In Rotterdam is men minder en thousiast over de nieuwe nor men. „Rotterdam heeft altijd al strengere normen gehanteerd dan wat landelijk gold", aldus G. Zwiers van de Dienst Stede- bouw en Volkshuisvesting (dS V). „Het is dus niet voor de hand liggend dat de gemeente nu de nog soepelere regelingen zal volgen." De dS V heeft op dracht gekregen van het gemeen tebestuur om de huidige regels te evalueren. „Rotterdam wil de gemeentega rantie gerichter inzetten. Tegen sommige mensen zullen we in de toekomst misschien zeggen: 'U hebt ons niet nodig, red u zich zelf maar', in andere wijken, waar de gemeente het eigen wo- ningbezit wil stimuleren, zullen we misschien soepeler zijn. Vóór de zomer moet dat nieuwe be leidsstuk, waarin ook de ge meentegarantie wordt geëva lueerd, klaar zijn. Dan gaat het naar het gemeentebestuur. Na de zomer zullen we waarschijn lijk werken volgens het nieuwe beleid." Een soepeler gemeente- garatiebeleid betekent ook meer kosten, zo redeneert de dS V, en het is niet waarschijnlijk dat Rotterdam dat risico wil dragen. Wie in Vlaardingen gemeentega rantie wil aanvragen, kan ervan uitgaan dat de gemeente waar schijnlijk voor het grootste deel de nieuwe regels zal volgen. He lemaal zeker is dat echter nog niet; men verwacht half april de regeling rond te hebben. Discriminerend Bij een hypotheekaanvraag werd tot nu toe uitgegaan van het hoogste inkomen. Het tweede salaris telde voor maximaal acht jaar mee. Dit was gebaseerd op de gedachte dat de vrouw (meestal verantwoordelijk voor het tweede salaris) na ten hoog ste acht jaar zou stoppen met werken, bijvoorbeeld om kinde ren te krijgen. Wilde zij wel blij ven werken, jammer dan! Geen wonder dat deze regel in de praktijk als discriminerend werd ervaren. Deze situatie verandert dus per 1 april. Vanaf dan kun nen tweeverdieners zelf bepalen hoe zwaar zij het tweede inko men laten meetellen bij het bepa len van het te lenen bedrag. Gemeentegarantie is in eerste in stantie bedoeld voor de lagere en midden-inkomens. Er is dan ook een maximum hypotheekbedrag aan verbonden. Dit bedrag is 250.000,- en verandert niet met de nieuwe regeling. Door middel van gemeentegarantie wil de overheid het eigen woningbezit stimuleren. De gemeente stelt zich hierbij garant voor de aflos sing van de hypotheekschuld: als de koper van het huis niet meer in staat is om de schuld af te lossen, neemt de gemeente de restschuld over en vergoedt deze aan de bank. De gemeente zal uiteraard wel altijd proberen het geleden verlies te verhalen op de voormalige eigenaar van het huis. Veranderingen Door deze constructie kunnen meer mensen een huis kopen, ook zij die niet over veel eigen geld beschikken. De gemeente garantie omvat namelijk ook de bijkomende kosten. Tenminste, zo zijn de landelijke regels. Iedere gemeente is vrij om eigen voorwaarden te stellen. De Vereniging Eigen Huis pleit al lang voor een volledige erken ning van het tweede inkomen, maar stond daarin tussen finan- cierders en makelaars vrijwel al leen. Uit het feit dat de maatre gel nu toch wordt ingevoerd blijkt dat de Staatssecretaris van Volkshuisvesting meer oog heeft gekregen voor veranderingen in de maatschappij. Uit onderzoek is namelijk geble ken dat al in meer dan de helft van de Nederlandse huishou dens sprake is van een tweede inkomen. En dat tweede salaris brengt steeds vaker blijvend geld in het laatje. Bovendien zijn er tegenwoordig veel mogelijkhe den voor kinderopvang, zodat vrouwen niet meer voor hun kin deren thuis hoeven te blijven. Vooral vrouwen in de leeftijd van 35 tot 39 jaar verschijnen meer en meer weer op de werk vloer. Overdenken 'Mooi!', zullen veel tweeverdie ners denken, 'nu kunnen we veel geld gaan lenen!' Maar dat is juist een punt waar de Vereni ging Eigen Huis voor waar schuwt: wie nu een huis wil gaan kopen zal de persoonlijke om standigheden goed moeten over denken en de financiële wensen daaraan moeten aanpassen. Met andere woorden: tweeverdieners krijgen met de nieuwe regeling een nog grotere eigen verant woordelijkheid. Want veel lenen betekent hoge lasten, en die moeten wel betaald kunnen wor den, nu maar ook over tien of vijftien jaar. Momentopname Wie een huis wil kopen heeft uiteraard een toekomstbeeld voor zich. Maar zo'n beeld is altijd een 'momentopname': er kan in dertig jaar van alles ver anderen. Wie bijvoorbeeld in eerste in stantie graag wil blijven werken, kan daar een paar jaar later heel anders over denken. Of iemand kan werkloos of arbeidsonge schikt worden. Of, een veel voor komende oorzaak van hypo theekproblemen, de relatie kan stuk lopen. Wie geld gaat lenen zal met dit soort risico's reke ning moeten houden. En twee verdieners die beide salarissen volledig laten meetellen kunnen bij een eventuele terugval van het inkomen in de problemen komen. Wie daarentegen het tweede salaris gedeeltelijk heeft meegerekend, heeft later nog speling om eventuele tegenval lers op te vangen. Extra bepaling De Vereniging Eigen Huis advi seert tweeverdieners die een huis kopen een extra bepaling in het koopcontract op te nemen. Hier in kunnen zij vastleggen in hoe verre en voor hoelang het tweede inkomen moet meetellen bij de financiering. Dit om te voorko men dat dit salaris ten onrechte in zijn geheel wordt meegeteld. De meeste koopcontracten die in omloop zijn, zijn namelijk nog niet aangepast aan de verruimde mogelijkheden van gemeentega rantie-regeling. In de nieuwe hypothekengids van de vereniging staan veel re kenvoorbeelden en adviezen die van nut kunnen zijn om tot een goede beslissing te komen. In en rond het huis is een speciale uitgave van De Havenloods 25 maart 1993 VERRUIMDE REGELS GEMEENTEGARANTIE BRENGEN WONINGBEZIT BINNEN HET BEREIK VAN MEER MENSEN Kinderen: in veel gevallen tweede inkomen zijn geheel mee te laten tellen voor de gemeentegarantie.

De Havenloods | 1993 | | pagina 17