Regio Waterweg-Noord populair bij aspirant huizenbezitters dolle feestwéken bij Hans Verkerk W O N E Valutacrisis zorgt voor forse verlaging rente Veel belangstelling voor appartementen van rond de 100 duizend gulden WAAR VINDEN DQE-HETZEUfERS jL HANDIGE TIPS Jjfesg IS MEER DAN ALLEEN EEN DAK DOVEN JE HOOFD COMFORT - RUST - RUIMTE In villapark "DOLFIJN" te Ridderkerk is het gelukt deze "basis"-elementen te verenigen! TYPE POTVIS Koopsommen vanaf 383.000.- v.o.n. Realisatie en Info - Verkoop: BOUWBEDRIJF FRAANJE B.V. Keukens voor kostprijs donderdag^ en vrijdag koopavond 16.995.- nolte DE HAVENLOODS - DONDERDAG 25 MAART 1993 12-378 Belastingtips voor huiseigenaren Bent u dit jaar in het bezit van een huis of mogelijk van plan een huis te kopen, dan is het van belang te weten welke kosten wél en niet aftrekbaar zijn van de belasting. Het is handig alle kos ten nauwkeurig bij te houden, dat maakt het straks een stuk gemakkelijker alle financiële fei ten snel op een rij te krijgen. Om te beginnen is de hypotheek rente van uw huis aftrekbaar. Bij een lineaire en een annuïteiten hypotheek daalt het rentebedrag meestal en bij een levensverzeke ring- of spaarhypotheek blijft het gelijk. De hypotheekrente is op twee manieren als aftrekpost op te voeren. Uiteraard kunt u achter af bij het invullen van het belas tingformulier Inkomstenbelas ting de hypotheekrente opgeven. Het is echter ook mogelijk ver mindering van loonbelasting aan te vragen. Via de werkgever wordt dan al direct minder loon belasting ingehouden en dat kan zeker bij een hogere hypotheek een aanzienlijke lastenverminde ring per maand opleveren. Daarnaast kunnen huiseigena ren bijvoorbeeld ook periodieke lasten zoals erfpacht en opstal aftrekken. Ook rente en kosten van geldleningen voor een verbe tering en het onderhoud van de woning zijn aftrekbaar, bijvoor beeld een overbruggingskrediet. De boeterente bij vervroegde af lossing is trouwens eveneens af trekbaar. Aan de andere kant staat een bepaald bedrag dat u als huisei genaar bij het inkomen op moet tellen, het zogeheten huurwaar deforfait. De hoogte van het for fait is afhankelijk van de waarde van de woning. Bent u van plan in dit jaar een eigen woning te kopen dan is een aantal kosten voor de aankoop eveneens aftrekbaar van de be lasting. De belangrijkste aftrekposten zijn: - de notariële kosten van de hy potheekakte en kadastrale rech ten voor het registreren van de hypotheekakte; - de taxatiekosten; - de bemiddelingskosten en de kosten van de aanvraag van de gemeentegarantie; - de afsluitprovisie (beperkt); - de hypotheekrente. Het internationale geldverkeer is geen makkelijk te begrijpen ma terie. Toch hebben de verschil lede valuta invloed op ons bud get. De laatste tijd is dat goed merkbaar. Al enkel maanden daalt bijvoorbeeld de rente. Dat is voordelig voor huizenkopers, omdat bij eenzelfde inkomen nu een aanzienlijk hogere hypo theeklening kan worden verkre gen. Als we naar de geldmarkt kijken dan zijn de Nederlandse gulden en de sterkste Europese mun teenheid, de Duitse Mark, al ja ren lang vrij stabiel. De verhou ding tussen beide munteenheden is één van de factoren, die heb ben geleid tot veel onderlinge handelsverkeer en lage rente standen in beide landen. Wisselkoersen schommelen voortdurend. Dagelijks gaan er tienden van centen af of wint de koers een tiende procent. De ver schillen zijn de laatste tijd echter wel erg groot. Het afgelopen jaar kwam het voor, dat munteenhe den in een dag eerder een stuiver dan een cent in waarde veran derden. De waardevermindering heeft de afgelopen jaren vooral de Angelsaksische munten ge troffen. Het Engelse pond kos ten een aantal jaren geleden nog ruim zes gulden en nu is dat meer dan de helft minder. Het zelfde geldt ook voor de Ameri kaanse dollar, die nu minder dan twee gulden waard is. De opgetreden koersdaling is een direct gevolg van het (gebrek aan) vertrouwen in het econo misch beleid in deze landen en de feitelijke conjuncturele ontwik keling voor de korte en middel lange termijn. Daarnaast speelt ook het toekomstperspectief met betrekking tot de geldontwaar ding een rol. Met name in Groot-Brittannië en de VS is men er niet van overtuigd, dat de regering de strijd tegen de infla tie de hoogste prioriteit geeft. Dat leidt op de internationale geldmarkt tot wantrouwen als blijkt dat de politiek in vele lan den zoals Japan, Duitsland en Nederland betere resultaten op levert. Het vertrouwen in de Neder landse gulden is het resultaat van het Nederlandse beleid, waarmee wordt ingespeeld op de nationale en internationale eco nomische ontwikkelingen. Dat het succesvol genoemd mag wor den, blijkt wel uit het geit dat de gulden tijdens de hevige schom melingen op de internationale valutamarkt zeer stabiel bleef. De munt werd zelfs sterker ten opzichte van de Duitse mark. De Nederlandse gulden mag daar om gerust gezien worden als een goede belegging. Om beleggers te interesseren wordt meestal een aantrekkelij ke rentevergoeding geboden. Landen met een zwakke munt moeten gezien hun hoge rente stand heel veel moeite doen om beleggers aan te trekken. De Nederlandse Bank (DNB) die de waarde van de gulden bewaakt, heeft de afgelopen maanden de rentetarieven diver se malen verlaagd. Het gevolg daarvan waren verschillende rentedalingen op de hypotheek markt. De Nederlandse consument pro fiteert volop van de huidige situ atie. Geld lenen is goedkoper geworden, waardoor er meer krediet kan worden opgenomen om bijvoorbeeld een eigen wo ning te financieren. De maxima le hypotheek voor iemand met een bruto jaarinkomen van circa f 60.000.- was een aantal maan den geleden bijvoorbeeld f 169.300.-. Nu zou het bedrag aanzienlijk hoger uitkomen. Voor dezelfde hypotheeklasten (men betaalt minder rente) kan op die manier dankzij de sterke gulden een duurdere woning worden gekocht. Natuurlijk kan de rente naar verloop van een aantal jaren toch weer aanzien lijk stijgen. Het is daarom aan te bevelen het renteverloop goed te volgen. Gaat het er naar uitzien dat bij de afloop van de rente vaste periode de rente flink ho ger zal uitvallen, dan is het raad zaam bijvoorbeeld een extra af lossing te doen. De maandlasten zullen dan niet al te zeer stijgen, omdat het hypotheekbedrag is gedaald. Zo kunt u onaangena me verrassingen in de toekomst ondervangen. Een periode met lage rente is trouwens ook hét moment om voor een bepaald doel de hypo theek te verhogen. VLAARDINGEN „Steeds meer mensen zien het hebben van een eigen huis als een waar devolle belegging; het biedt een zekere onafhankelijkheid en het lijkt nog altijd een prima voor ziening voor de oude dag. Toch ligt het aantal huiseigenaren in ons land nog altijd veel lager dan in Engeland of België", zegt George H.B. Anderson, make laar in onroerend goed te Vlaar- dingen. „Wij constateren dan ook een positieve ontwikkeling in de onroerend goed markt. Vooral appartementen tot f 100.000.- doen het erg goed". „De mensen van nu zijn steeds beter opgeleid. Ze kopen liever in plaats van huren, omdat het hebben van een eigen huis erva ren wordt als een stukje vermo gensvorming, al staan hier weer onderhoudslasten tegenover. De regering wil het percentage van de huizenbezitters van 46 naar 52 procent brengen. Dat lijkt niet zo veel, maar het gaat toch al gauw om 1 miljoen huizen!". Volgens Anderson hoeft de overheid aan een 'eigen huis' minder bij te dragen dan aan een huurwoning, waar vaak subsidie bij moet. „Het ministerie van VROM wil dit bereiken door de huren systematisch te verhogen met 5,5% per jaar, immers, hoe hoger de huur, hoe minder kans op subsidie. Het kopen van een huis daarentegen wordt sterk ge stimuleerd door hypotheken te garanderen. De lage rente van dit moment speelt de rest in de kaart." Afwijkend Op deze wijze hoopt de overheid ook van haar premiewoningen af te komen. De mogelijkheden om in de regio Rijnmond een geschikte koopwoning te vinden zijn volgens Anderson ruim aan wezig. „Wanneer je in dit gebied Makelaar Anderson: „Kopen van een huis is een tricky zaak. niet kan slagen binnen drie maanden, dan zoek je iets wat er niet is. Een landhuis met veel grond of een boerderij vind je hier bijvoorbeeld niet. Iemand die uit het oosten van het land komt en veel ruimte gewend is, zal hier wel opkijken; qua grond- oppervlakte moet hier worden ingedikt, er is minder ruimte, de bouwdichtheid is groter en de grondprijs ligt hoger. Landelijk is de trend nogal afwijkend. Zo liggen de prijzen in Groningen en Friesland een stuk lager dan bijvoorbeeld in het Gooi. In de provincie Rijnmond liggen de prijzen echter aanzienlijk hoger dan het landelijke gemiddelde, wat verhoudingsgewijs toch weer wat gedrukt kan worden door het grote aanbod van ap partementen in de lagere prijs klassen. De prijzen op zich lig gen in Vlaardingen toch al gauw 20 a 30.000 gulden hoger dan bijvoorbeeld in Spijkenisse". Vaart „Het prijsverschil ligt in de 'ge wilde' lokatie die Vlaardingen toch is. Er is hier van alles, een ziekenhuis, prettige winkelcen tra, goed openbaar vervoer, het ligt op nog geen kwartier afstand rijden van Rotterdam en Den Haag. En sinds kort beschikt Vlaardingen over een unieke lo katie van 500 nieuwe woningen langs de Vaart. Dat bleek echt noodzakelijk, want Vlaardingen beschikte relatief gezien over weinig middenklaswoningen. Voor de nodige doorstroming wilde Vlaardingen met dit projekt een halt toe roepen aan de trek naar plaatsen als Maas land, omdat hier voordien geen geschikte woningen meer voor handen waren. Ik spreek nu over de wat duurdere woningen in de prijsklasse van 200.000 tot 600.000 gulden. De in deze sec tor 'goedkopere' woningen, maar nu spreek ik toch nog van 300.000 gulden, zijn allemaal al verkocht, de verkoop van de wat duurdere woningen rond de 429.000.- stagneert nog een wat. Het 'leegloop-effect' is dankzij dit prestieuze projekt duidelijk opgevangen en het heeft ook in de omgeving een verhuiseffect. Datzelfde geldt ook voor Schie- dam-Nieuwland, waar onlangs een grootschalig huizenprojekt werd afgerond". Systeem Makelaar Anderson zit nu al twintig jaar in het vak en werkt met een uniek geautomatiseerd uitwisselingssysteem, waarvoor zelfs belangstellende collega's uit Japan en Australië naar Neder land kwamen. Dit systeem, ont wikkeld door de Nederlandse Vereniging voor Makelaars, geeft razendsnel antwoord op specifieke vraag- en aanbodwo ningen. „Met de gegevens en wensen van de adspirantkoper en die van de beschikbare huizen kan op maat worden geselecteerd. Soms is be middeling bij zo'n zoekopdracht voldoende, en wil de koper het verder zelf regelen. Maar het ko pen van een huis is een 'tricky'- zaak, je krijgt met zoveel dingen te maken. Vooral nu in het ka der van het nieuw Burgerlijk Wetboek nieuwe verplichtingen zijn vastgelegd. De meeste men sen kopen niét zo vaak een huis, ten hoogste eens in de tien jaar. Echt veel ervaring en routine krijg je daar niet door. De hulp van een makelaar kan dus heel hard nodig zijn, ook al hangt daar een prijskaartje aan. Een goede afwikkeling van de aan- of verkoop van een eigen huis is dat dubbel en dwars waard. Ieder zijn vak. In ben geen bakker, dus ik bak ook niet zelf mijn brood!" I Uw krant. Een onmisbaar medium. Vakwerk voor 'n scherpe prijs garages - schuren - paardestallen loodsen - schuttingen Bet vrijblijvend voor uitgebreide documentatie of bezoek eens onze show-tuin. BBS I Blommers Beton- en Systeembouw Oe Run 2182, Veldhoven, 040-547612 Gapelseweg 34, Capelle a/d IJssel, 010-4420339 Nabij het centrum, op het voormalig zwembadterrein, wordt een uniek bouwprojekt gerealiseerd, villapark "DOLFIJN". Het projekt omvat 46 vrijstaande of geschakelde villa's met gara ge, in twee types, op eigen grond. Met G.I.W.-garantie. Vrije vestiging. Oplevering ca. februari/1993. Kortom in Ridderkerk en in het bijzonder in Villapark "DOLFIJN" wordt wonen genieten in optima forma. Kroon-coller Dit jaar introduceert Hans Verkerk de 3 dol le feestweken. Dat betekent 3 weken lang actie met elke week 2 koopavonden. Al bent u op zoek naar een keuken van 2495.- of naar één van 40.000.-, Hans Verkerk is in elk merk de goedkoopste met het beste ad vies en met de beste garantie. Kom langs en profiteer van onze té dolle dagen! Type 1001, leverbaar in de kleur naar keuze. Compleet met oven, kookplaat, afzuigkap, koelkast en spoelbak, in onze actieopstelling van 320x200 C zie tekening) Info-line 01722-5564 Type Sierra, in onze actie-opstelling van 280x160cm*, incl. ELECTROLUXoven, kookplaat, afzuigkap, koelkast, spoelbak Type softline, compleet met oven, kookplaat, en kraan van 24.260.- koelkast, afzuigkap en spoelbak zoals afgebeeld Type Denver, in onze actie-opstelling van 280x160 cm* incl. oven, kookplaat, afzuigkap, koelkast en spoelbak

De Havenloods | 1993 | | pagina 19