Politiechef: 'Legaliseer die handel' !IS2E§5 Onderwereld profiteert van gedoogbeleid soft drugs 'In Nederland gebruiken 600.000 mensen softdrugs. Dat is geaccepteerd. Düs loopt de wetgeving achter' 'Als de sirene gaat'.. Radio Rijnmond vraagt: OPEL# ZIE HOE EENVOUDIG U TV-PROGRAMMA'S KUNT OPNEMEN. AKAI DINSDAG 30 MAART 1993 Terwijl er vanuit poli tiek Den Haag ferme taal te horen is over de aanpak van de drug sproblematiek - CDA- -kamerlid Koffeman wil zelfs het verplicht afkicken invoeren - vindt korpschef Hes- sing van de Rotterdam se politie dat soft drugs moeten worden gelega liseerd. In het pro gramma Rijnmonds Diep van zondag 19 maart legde hij uit waarom. Liesbeth van der Kruit sprak met de corpschef over de drug- spolitiek in Nederland en in de Verenigde Sta ten. Het Nederlandse drugs beleid doet in het bui tenland velen water tanden. Dat bleek weer eens tijdens de werelddrugsconferentie die van 15 tot en met 18 maart plaatsvond in De Doelen in Rotterdam. Het nogal liberale Nederlandse drugsbeleid werd door heel veel (buiten landse) conferentiegangers de hemel in geprezen. Dat is opvallend, omdat er juist de laatste tijd veel wordt geklaagd over de overlast die druggebruikers veroorzaken. Die overlast is in het buiten land, waar veel harder wordt opgetreden tegen druggebrui kers, over het algemeen veel erger. Dat geldt zeker voor de Vere nigde Staten: in het Ameri kaanse Baltimore, een stad die ongeveer net zo groot is als Rotterdam, zijn bijvoorbeeld 10 keer zoveel hard-drugs ver slaafden als in haar zuster stad. Maar ook dichter bij huis, in Duitsland en Frank rijk, is de drugsproblematiek veel ernstiger dan bij ons. Risico's Wat is er dan zo goed aan het Nederlandse beleid? Om te be ginnen is de drugsbestrijding gericht op de handel en wordt de gebruiker - als deze geen overlast bezorgt- over het al gemeen met rust gelaten door de politie. Harddruggebrui kers kunnen hun vuile spuit op elk politiebureau inruilen tegen een schone en ze krijgen voorlichting over de risico's die verbonden zijn aan het spuiten van drugs. We hebben in ons land relatief weinig hard-drugs gebruikers, maar bovendien worden de drugs door de meeste gebrui kers gerookt in plaats van ge spoten. HIV-besmetting onder verslaafden komt daarom in Nederland veel minder voor dan in andere landen. Daar naast kunnen druggebruikers relatief makkelijk terecht in een methadon-programma (methadon vervangt heroïne), waardoor de gebruiker niet permanent op jacht hoeft naar 'dope'. En dan is er natuurlijk het beleid ten aanzien van soft drugs: het gebruik van die drugs wordt gedoogd en op beperkte schaal mag er ook in gehandeld worden: je kan on gestoord marihuana kopen in een koffieshop. Gedoogbeleid Wat voor ons tamelijk gewoon is, is in het buitenland abso luut ondenkbaar, en dat ter wijl op de conferentie duide lijk werd dat iedereen die met deze problematiek beroeps halve te maken heeft - dus zowel mensen uit de hoek van de hulpverlening als uit die van politie en justitie - weet dat het volstrekt zinloos is om jacht te maken op druggebrui kers. Het wordt er alleen maar erger van. Toch is er geen enkele reden om lui achterover te zakken en in zelfgenoegzaamheid te vervallen over het Nederland- succes, aldus corpschef Rob Hessing van de Rotterdamse politie. Volgens hem is het Neder landse drugsbeleid in zekere zin slachtoffer van z'n eigen succes en is het hoognodig aan herziening toe. Het gedoogbe leid ten aanzien van softdrugs is eigenlijk mislukt, zegt Hes sing. Dat was bedoeld om een schei ding aan te brengen tussen de soft- en harddruggebruikers, zodat een marihuana-roker niet zou overgaan op steeds zwaarder spul. Hessing: „De ervaring heeft geleerd dat het koffieshopbe- leid niet ideaal is. We gedogen de koffieshops, waar gebrui kers en kleinhandel elkaar vinden. Maar daar is altijd een grens, een spanning, want kleinhandel komt voort uit de groothandel en er wordt heel veel geld mee verdiend. Dat betekent dat er een aantrek kingskracht vanuit gaat, juist voor diegenen die gemakke lijk geld willen verdienen. Daarom gebeuren er in en om koffieshops andere criminele activiteiten, zoals bijvoor beeld heling en komt men - juist omdat er zoveel geld mee te verdienen is - toch te ge makkelijk binnen in de we reld yan de hard drugs. Dat is niet in alle gevallen zo, maar de beoogde scheiding is niet altijd succesvol". Om de overlast van koffies hops te beperken, moet er paal en perk gesteld worden aan de verspreiding van dit soort gelegenheden, zegt Hes- De Rotterdamse korpschef Rob Hessing. panen moeten vinden in Euro- sing. Het gedogen heeft dus grenzen, maar eigenlijk zou het heel anders aangepakt moeten worden, aldus de corpschef. Het zou beter zijn softdrugs, dus gebruik én handel, hele maal te legaliseren: „Ik vind dat we eens goed moeten na denken over het probleem dat we oproepen door wel het ge bruik te tolereren en de han del niet. Het is wel toegestaan om tabak te roken en om alco hol te drinken. Als je suiker ziekte hebt, mag je het zelf weten of je een doos bonbons leeg eet. Dat is allemaal niet goed voor de gezondheid. En als je afgaat op de deskundi gen kan het gebruik van soft drugs zoveel kwaad niet. Daarom moeten we volgens mij als eerste stap in Europa, of liever nog op wereldschaal, de discussie starten om soft drugs uit de sfeer van het strafrecht te halen. De realiteit is dat het gebruik heel groot is - in Nederland zijn zo'n 600.000 softdrugge bruikers - düs is het geaccep teerd, dus loopt het beleid achter, düs loopt de wet ach ter. Je moet daar wat aan doen, maar je kunt het niet als Nederland alleen, je zult com- De legalisering van soft-drugs is volgens de politiebaas voor al ook van belang om de geor ganiseerde misdaad aan te pakken, want de (groot-)han- del in cannabisprodukten is in handen van de onderwereld die daar heel veel geld mee verdient. Dat geld wordt ge bruikt voor de financiering van andere misdadige activi teiten, maar ook wel van lega le zaken. „Op die manier is het effect van het gedoogbeleid dat we de georganiseerde misdaad in staat stellen machtiger te wor den, waardoor de onderwe reld steeds meer greep krijgt op de bovenwereld. Boven dien kan de overheid in het geval van'legalisering van softdrugs nog een graantje meepikken van de handel, in de vorm van accijnzen. Waar om zouden we die verdiensten aan criminelen gunnen?" Bush en Clinton Wat Hessing betreft kunnen in principe ook harddrugs wor den gelegaliseerd, ook al vindt hij dat dat nu nog niet op de agenda hoeft te worden gezet. Bovendien heeft Nederland ei genlijk helemaal niets in de melk te brokkelen, tot zijn grote ergernis. *nr -"I Sm 1 Eigenlijk zou Nederland in staat moeten zijn om op inter nationaal niveau, bijvoorbeeld in de Verenigde Naties, de dis cussie aan te zwengelen. Zo ver zijn we nog lang niet, vooral omdat de rol van de Verenigde Staten in het inter nationale drugsbeleid zo be langrijk is. Dat land heeft de afgelopen vier jaar, onder de regering-Bush, ongeveer 45 miljard besteed aan The War On Drugs. „Als resultaat van dat beleid zie je nog meer gevangenis sen, nog meer rechtbanken, nog meer politie, maar het achterliggend probleem wordt volstrekt onvoldoende aange pakt. Ik maak me daar grote zorgen over". Hessing heeft een beetje hoop gevestigd op het beleid van Clinton, maar die heeft nog geen officiële mededelingen gedaan over het drugsbeleid. De onafhankelijke Ameri kaanse onderzoeker Mac- Coun, die ook in Rotterdam op de drugsconferentie was, toonde zich hierover gematigd optimistisch. Clinton, die zelf een aan harddrugs verslaafde broer heeft, was vroeger zeer fel tegen druggebruik. Er zijn inmiddels aanwijzingen dat Clinton er wat anders over is gaan denken. Tijdens zijn ver kiezingscampagne heeft hij er maar weinig over gezegd, zo zei MacCoun, omdat de drugs oorlog een zeer aan Bush ge bonden onderwerp was en presidentskandidaten schij nen er niet van te houden uit spraken te doen over de stok paardjes van tegenstanders. Wat Hessing betreft is het de hoogste tijd dat er wat veran dert in Amerika: „Ze zijn niet succesvol, ze lossen hun pro bleem niet op. Overvolle ge vangenissen, een toenemend aantal moorden, steeds meer ernstige criminaliteit. De geluiden die ik nu hoor, waren een aantal jaren gele den nog ondenkbaar. Ook on der politiemensen in Amerika is men steeds meer aan het praten over hoe het anders moet, maar het is lastig, want het zit in hun cultuur ingebak ken. Neem nou de New York City Police, een groot corps van 25.000 mensen. Dat corps heeft 190 mensen ingezet in de strijd tegen de georganiseerde criminaliteit en maar liefst 1700 man tegen drugs. Bij ons is dat precies andersom, wij zetten in Rotterdam zo'n 250 mensen in tegen de georgani seerde criminaliteit en we hebben een klein deel dat zich specifiek met narcotica bezig houdt". De drugsproblematiek los je niet op door hard op te treden, aldus Hessing, maar door het bestrijden van de oorzaak. Baltimore In Amerika zie je heel goed wat de relatie is tussen de uit zichtloze situatie waarin grote delen van de bevolking zich bevinden en de vlucht in (al cohol en) hard drugs. Het laatste bezoek van corp schef Hessing aan Baltimore, de Amerikaanse zusterstad van Rotterdam, maakte dat weer eens goed duidelijk: „Ik schrok verschrikkelijk toen ik er achter kwam dat deze stad van 700.000 mensen 200.000 analfabeten heeft. De slogan van de stad is 'The City That Reads'. Als je 200.000 analfabeten hebt, heb je dus 200.000 men sen die geen opleiding kunnen volgen, die niet aan een baan komen en steeds verder aan de onderkant van de samenle ving komen te verkeren..., dus dan terecht komen in de we reld van drank en drugs. Het zijn mensen die geen enkel perspectief hebben. Daar komt dan nog eens het zeer repressieve optreden van de politie bij. Er zijn in die stad ruim 35.000 ernstige hard drugs verslaafden, er waren vorig jaar 290 moorden... Dat is het effect van een dergelijk beleid". Zijn afkeur van het Ameri kaanse beleid laat overigens onverlet dat er volgens de Rotterdamse corpschef in Ne derland hard en duidelijk moet worden opgetreden te gen criminele, overlastgeven de druggebruikers. Ongeveer 20% van onze harddrugge bruikers behoort tot die cate gorie. Hessing: „Wij slagen er nu niet in te voorkomen dat die mensen steeds weer op nieuw toeslaan. Dat komt doordat we te weinig cellen hebben. De crimineel wordt telkens weggestuurd en dat is een dramatische situatie, waar echt heel snel een eind aan moet komen. Mensen moeten kunnen zien dat cri minele druggebruikers inder daad hun verdiende straf krij gen, of een ontwenningskuur gaan volgen". Er moet opnieuw een norm worden gesteld, zegt Hessing. Maar wat gebeurt er met de afgekickte verslaafde als hij na de kliniek weer terug moet in een samenleving waarin hij niet goed heeft kunnen func tioneren? Hessing: „Je moet ze daar natuurlijk wel op voorbe reiden, verplicht. Je laat ze onderwijs volgen, je verplicht ze binnen een bepaalde tijd de taal te leren enzovoorts. Daar zul je werkprojecten aan moe ten verbinden. Wij beginnen steeds meer geloof te hechten aan een aanpak, waarbij je ze er stuk voor stuk uitpikt. Grootschalige aanpak werkt niet, dat soort plannen zijn pa pieren tijgers. Daar bereik je niets mee". Rijnmonds Diep is een pro gramma van Liesbeth van der Kruit. Elke zondag te be luisteren van 10.00-11.00 uur, op 93.4 FM. De direktiekamer van Nico Haasbroek in het hoofdkwartier van Radio Rijnmond was maandag 8 maart bijna te klein om alle VIP's te kunnen herbergen. Burgemeester Noorland van Dordrecht en burgemeester Broekhuis van Cromstrijen tekenden als bestuursleden van de regionale brandweer Zuidelijk Zuid-Holland een overeenkomst met de regio nale zender over voorlich ting bij rampen. Ook commissaris van de Ko ningin, Patijn, en de voorzit ter van Radio Rijnmond, La- mers, zetten hun handteke ning. Daarmee werd bekrachtigd dat de bekende regel 'Als de sirene gaat: ga naar binnen, sluit ramen en deuren en luister naar Radio Rijnmond (FM 93.4)' nu ook geldt voor het zuidelijk deel van de pro vincie. Bij een ramp in hun gemeen te krijgen inwoners van de Drechtsteden, Gorinchem, de Hoekse- en de Alblasser- waard en de Vijfheerenlan- den de officiële mededelin gen van de overheid te horen via de regionale omroep, Ra dio Rijnmond. De commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid- -Holland kan bij een ramp de bevolking via Radio Rijn mond toespreken als hij dit nodig acht. Voor onze boekhoudafdeling zoeken wij: - een freelance assistent(e) voor de periode april/mei tot en met oktober/november 1993 - voor minimaal 5 uur per dag - mavo/havo-vooropleiding - meao administratieve richting of praktijkdiplo ma boekhouden (of eventueel studerend hier voor) - kennis van WordPerfect - ervaring met computerboekhouding - betaling volgens omroep-CAO Sollicitaties/inlichtingen: Radio Rijnmond T.a.v. Peter Vermeer Postbus 1515 3000 BM Rotterdam Telefoon 0104334433. How 'cU^uUqebroidoin^ornfdt^ol'okkT b^^^AKAI-tl^dlt'r'oNK'l 0KM2 4ii 555. I i

De Havenloods | 1993 | | pagina 11