Project voor een gezond Schiedam Oost van start SCHIEDAM Reizende expositie even in Stedelijk DE HAVENLOODS DrieMaasStede zoekt hulp MEDEDELING Kinderopvang en motorverhuur bij Motorrijschool René ANBO jubileert Een glaasje Weeskind Basisschool De Gorzen: niet praten maar doen! 'Bewoners in deze wijk zijn geen klagers' DINSDAG 6 APRIL 1993 1 f Mil I lil I Identiteit nog onbekend SCHIEDAM— De politie is nog altijd niet achter de identi teit van de man die in de nacht van donderdag op vrijdag leven loos werd aangetroffen aan de Gustoweg in Schiedam. Naar aanleiding van een oproep in de media kwamen bij de re cherche ruim veertig tips binnen. Dezen leidden echter niet tot klaarheid over de identiteit van de man. Ook de sectie die afgelo pen zaterdag op het lichaam werd verricht kon geen helder heid geven. De doodsoorzaak is nog onbekend, waardoor de po litie niet weet of er sprake is geweest van een misdrijf. Het onderzoek loopt nog. Spieringshoekers gaan er tegen aan SCHIEDAM Op Scholenge meenschap Spieringshoek vindt op 7 en 8 april een 24-uur mara thon plaats. De opbrengst komt ten goede aan projecten in Afri ka en tevens aan een school in Gospic (Kroatië). Alle activitei ten zijn gericht op het Afrikaan se continent. Het is de bedoeling dat leerlin gen die deelnemen worden ge sponsord door familie en kennis sen. Stadgenoten kunnen tegen een vergoeding hun auto op 7 april tussen 16.30 en 18.30 uur op het schoolplein aan de Van der Brugghenlaan laten wassen, 's Avonds kan men vanaf zeven uur gebruikte gereedschap af staan voor het goede doel. Bovendien zoekt men nog be drijven die bereid zijn groepjes leerlingen tegen het minimum loon een paar uurtjes werk te verschaffen. Matthaus Passion SCHIEDAM - Het Toon kunstkoor Schiedam verzorgt opp woensdag 7 april een optre den in de Grote Kerk met koren, koralen en aria's uit de Matt haus Passion van Bach. Medewerking aan dit jaarlijks terugkomende evenement verle nen Marion Horde (sopraan), Ada de Ruiter (alt), Magda van der Geer (fluit), Herman Lam- mers (orgel). Voor de verbinden de teksten zorgen Janny Verhoe ven en Cees Koogje. De algehele muzikale leiding is in handen van Wouter Blacquère. De muziekuitvoering begint om 20.00 uur. De toegang tot de Grote Kerk, Nieuwstraat 34 is gratis. Wel wordt er gecollec teerd. Concert in Aula SCHIEDAM Het duo Con temporain verzorgt morgen, woensdag 7 april, in de aula van het Stedelijk Museum een lunch concert. Musici Miguel Bernat (vibrafoon) en henri Box (saxo foon) presenteren een gevarieerd programma, specifiek afgestemd op beide instrumenten. Bernat en Box treden sinds 1980 geza menlijk op. Het concert begint om 12.30 uur. Toegang en koffie gratis. Wegener huL&aarvhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010-4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 328 REDACTIE: Peter Braad (eindre teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Jelle Gunneweg (tel. 010 - 4.270.879) en Nans Wolters Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM Keramiek, fra giel of monumentaal, uitbundig of ingetogen, het is allemaal tot en met 8 mei te zien in het Stede lijk Museum Schiedam. Hoewel het een cliché is, vond de ope ning van de tentoonstelling 'Kleikunst in de Benelux' vorige week inderdaad plaats onder grote belangstelling. De aula was te klein om alle bezoekers'te huisvesten en velen namen al voordat de gebruikelijke spee ches werden afgestoken, een kijkje in de verschillende zalen van het museum. Onder de sprekers, die elk drie minuten kregen toegewezen, wa ren onder anderen de ambassa deurs van België en Luxemburg en de voorzitter van de Stichting Andries de Potter. Deze stich ting is de initiatiefneemster van de expositie. Aanleiding voor het organiseren van de (reizen de) tentoonstelling was het gege ven dat de Benelux als eenheid deel uit zal gaan maken van de Unie van Europa. De door vijftig kunstenaars uit België, Luxemburg en Neder land geëxposeerde kunstwerken hebben één ding gemeen: ze zijn namelijk allemaal vervaardigd van klei en daarmee houdt de vergelijking dan wel op. De ten toonstelling geeft een overzicht van de stand van zaken met be trekking tot de laatste ontwikke lingen en toepasbaarheden van het materiaal. Het woord kleikunst wordt in de regel geassocieerd met keramiek. Hoewel op de tentoonstelling keramiek centraal staat, is ge probeerd om door het gebruik van de term kleikunst het ver band dat er nog vaak wordt ge legd tussen keramiek en toege paste kunst te doorbreken. De vormgeving is niet langer het be langrijkste. En dit is duidelijk te zien in het Stedelijk. De originele schalen met hun schaduw van Joke Burks, de schitterende gestilleerde objecten van de Belg Tjok Dessauvage en de gevolgen van een explosie (party of broken dreams) van Diet Wiegman geven slechts een bescheiden beeld van wat met het natuurprodukt klei te berei ken is. Meer dan vijftien jaar geleden maakte Pablo Rueda Lara 'net echte' (klei)handdoe- ken. Nu is het zelfs voor het meer geoefende oog van een mu seumbezoeker moeilijk om vast te stellen dat Rueda Lara's zwa re torso die bijna uit zijn vel barst, is gemaakt van chamotte klei en niet van hout. Nogal wat van de deelnemende kunstenaars maakten bij de tot standkoming van hun kunstwer ken gebruik van andere materia len. Zo zoekt Bernice Schutte naar een contrastwerking door in haar schalen rubber te verwer ken en doorbreekt Mieke Pon tier haar strakke vlakken met gekleurd en/of transparant glas. In het werk van Jos Devriendt zij gloeilampen verwerkt. Een videopresentatie en een mooi uitgevoerde catalogus van iedere deelnemende kunstenaar begeleidt de tentoonstelling. De expositie is na 8 mei achtereen volgens te zien in Oostende, Ech- ternach, Groningen en Brussel. De tentoonstelling Kleikunst in de Benelux geeft een goed beeld van de schijnbaar onuitputtelij ke mogelijkheden die het werken met klei oplevert en is een be zoek zeker waard. SCHIEDAM Stadgenoten die zich eenmaal per week willen inzetten voor de patiënten die verblijven in Verpleeg- en reacti veringscentrum DrieMaasStede zijn van harte welkom in de in stelling. De vrijwilligersprojecten omvat ten uiteenlopende zaken. Daar bij gaat het onder meer om het met patiënten buiten gaan wan delen, het maken en presenteren van radio- en videoprogramma's of de uitleen verzorgen van boe ken, muziek en spelmateriaal. Anneke de Jong, coördinator vrijwilligerswerk weet er alles van en informeert belangstellen den over de projecten, contact bijeenkomsten, cursussen en ver goedingen. Het telefoonnummer is 427.81.99 of 427.81.23. VRIJWILLIGERS Speel-o-theek De Speelball zoekt met spoed mede werkers die willen assisteren bij de uitleen van speelgoed. Vooral op dinsdagmiddag, maar ook op woensdagmiddag en donderdagmor gen kan de Speelbal mensen gebrui ken. Klubhuis-Zuid, Dwarsstraat 42. telefoon 426.72.97. vragen naar Ada Elshof. In verband met de paasdagen zijn de inlevertijden voor advertenties vervroegd: De Havenloods en Het Zuiden van dinsdag 13 april 1993 Te zetten advertentiesplus reserveren: vrijdag 9 april tot 10.00 uur. Rubrieksadvertenties (Duo's) vrijdag 9 april tot 14.00 uur. Cameraklare advertenties (mits gereserveerd) tot vrijdag 9 april 14.00 uur. Telefoonnummer Advertentie-Orderafdeling: 0104699230 De Directie. Zakelijk bekeken SCHIEDAM De verkoop van motoren vertoont nog steeds een stijgende lijn en dat kan René van der Pluym van Motor- school René goed merken. Een jaar geleden werd de rijschool geopend. Sinds kort kan men daar niet alleen rijlessen volgen maar heeft het echtpaar Van der Pluym een unieke situatie ge creëerd door kinderen van de cursisten tijdens het lesuur op te vangen. „Overigens zijn het niet alleen vrouwen die hun kind brengen maar ook mannen", vertelt Van der Pluym. Dat motorrijden niet meer een mannenaangelegen- heid is wordt duidelijk als hij aangeeft dat ruim dertig procent van zijn klanten van het vrouwe lijk geslacht is. „De gemiddelde leeftijd die no dig is voordat men in het bezit is van een motorrijbewijs, is te ver gelijken met de periode die men gebruikt voor het halen van het autorijbewijs", alduis de rij-in- structeur. Mensen die eerst wil len ondervinden hoe het is om op een motor te zitten en daar mee te rijden krijgen gratis een vrijblijvende proefles. De lessen kosten f 42.50 per uur. Motorrijschool René is geves tigd aan de St. Liduinastraat 37a, tel. 4267381 SCHIEDAM De gymnas- tiek-afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen Schiedam bestond za terdag 12Vi jaar. Aan die mijl paal ging men niet zonder enig feestgedruis voorbij. Zo werd gymnastiekleraar Dick Gonlag in de bloemetjes gezet en was wethouder Wiegman bij de vie ring aanwezig. Dick Gonlag was er vanaf de oprichting bij. Hij is inmiddels 84 jaar en geeft nog steeds met veel plezier les. De sportieve Gonlag werd kortgele den eveneens gehuldigd door het bestuur van de Gymnastiekvere niging Alliance waarvan hij al 70 jaar lid is. Voorzitter Arie van Loenen van de ANBO: „Wij zijn de gymclub gestart met 15 deelnemers en nu staan er 60 ingeschreven. Wij van de ANBO vinden dat ouderen te veel worden vereen zelvigd met zwak en ziek en tot niets in staat. De schatting is dat 80 procent van de ouderen geen of nauwelijks ondersteuning be hoeft bij het zelfstandig wonen. De activiteiten in onze sociëteit bewijzen dat. Zelfs op zeer hoge leeftijd nemen mensen nog deel aan onder meer biljarten, klaver jassen en volksdansen. SCHIEDAM- Na Ketel 1, Proosje van Schiedam en Nota ris is er een nieuw Schiedams drankje op de markt. Vanaf 1 april produceert uitbater Henk Post op ambachtelijke wijze het 'Weeskind citroen elixer'. Het Weeskind is geen jenever of likeur, maar een elixer van bran dewijn en moutwijnjenever. Post die het drankje ontwikkelde om de belangstelling voor gedistil leerd een nieuwe impuls te ge ven, ontwierp zelf de recepturen en tekent hoogstpersoonlijk voor het afvullen, bottelen en etiketteren van de flessen en de distributie van het nieuwe Schie dams drankje. Het Weeskind is uiteraard te verkrijgen in Bier tapperij het Weeshuis aan de Lange Achterweg. DUIZEND GULDEN WINNEN BEGINT MET HET OPLOSSEN VAN DEZE PUZZEL! VANDAAG START EEN NIEUWE KANS OP DE HOOFDPRIJS VAN 1000 GULDEN. SCHIEDAM Tegenwoordig houden de meeste mensen voor wat betreft de grote voorjaars schoonmaak het voor gezien. Dat was iets voor vorige genera ties. Voor leerkrachten, ouders en leerlingen van Basisschool De Gorzen gaat dat echter niet op. Ze hebben ouderwetse schoon- maakkriebels. Vandaag, dinsdag 6 april is in het kader van een milieu-project een grote schoon maakactie in de omgeving van de school aan Dwarsstraat 2, onder toeziend oog van wethou der Wiegman, van start gegaan. Daarbij verlenen onder meer de bewonersvereniging, buurtbe woners, de O.N.S., de Binnen stad Schoon ploeg en de Dienst Educatie hun medewerking. De maand april staat De Gorzen in het teken van een milieupro ject. Aan de hand van lesbrieven zullen alle klassen aan verschil lende thema's werken. Daaron der zijn de vervuiling van de zee. het milieu thuis, op school en de omgeving. Verder staan er ex cursies op het programma, komt er in het documentatiecentrum van de school een tentoonstel ling en vinden er allerlei activi teiten plaats, zoals spelletjes, mi lieu-show, een toneelvoorstellin gen en een sponsorloop. De Ou derraad van de school heeft in middels plastic bekers in de ban gedaan en duurzaam advies aan geschaft. Ook is besloten om het schoolplein de komende jaren te adopteren. Dit betekent dat ge zamenlijk wordt gewerkt aan het schoonhouden van het terrein. De schoolleiding van basis school De Gorzen hoopt dat het project een goed uitgangspunt zal blijken te zijn om in de loop van de jaren verder te werken aan preventieve milieuzorg op de school. En tevens dat dit wijkbewoners aanzet het leefmi lieu in de Gorzen zo goed moge lijk te houden. Kruiswoordraadsel ABC APRIL 1 Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gege ven per horizontale en vertikale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer: bijvoorbeeld A1 is het raakpunt van regel A vertikaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1.tweetal - verlangen 2.vruchtennat - weldoorvoed 3.slee - scheepsankertouw - persoonlijk voornaamwoord 4.bedwel ming - bloedvat ö.voegwoord - rivier in ons land - hoenderpro- dukt 6.helpen (fig.) 7.muzieknoot - beroep - persoonlijk voor naamwoord 8.opgeworpen hoogte - vlek 9.oude maat - smalle strook (mv.) - bolgewas 10.doorgang - kledingstuk 11.gezicht - voordeel Omschrijving vertikaal: A.strak - kampeergerei B.strafwerktuig - opschudding C.boom - jong zoogdier - persoonlijk voornaamwoord D.traag - plezier E.familielid - bergplaats - landbouwwerktuig F.diergaarde G.lidwoord - uiterste punt - bijwoord H.kleur - opschepper I.klein kind - soort stof - bijdehand meisje J.scheepstouw - biljartstok K.zacht - kleurschakering Er ontstaan twee woorden wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: K9.K10-F3.H3.F5.G2.B11.G10.D8. Vul hier uw oplossing in: APRIL l APRIL 2 Stuur uw oplossing na de vierde puzzel (in week 17) in naar: Wegener Promotie Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam Uit het onderzoek kwam naar voren dat bij moeders met jonge kinderen tot ongeveer zes jaar een grote behoefte bestaat om met elkaar in contact te komen. Daarom wordt gestart met kof- fie-ochtenden. Iets vergelijk baars vindt met groot succes plaats ih Lelystad. Deze bijeen komsten bieden op mogelijkheid in de loop van de tijd activiteiten en thema-ochtenden te organise ren. Het is de bedoeling dat op gezette tijden een wijkverpleeg kundige van de Thuiszorg langs komt en dat de aanwezige vrou wen met vragen bij haar terecht kunnen. Voorts ligt het in het voornemen ouderenavonden te organiseren voor ouders van kinderen van vier tot zes jaar, waar onderwer pen als kind en veiligheid, CARA, agressie en t.v. kijken worden behandeld. Daarnaast denkt men aan de oprichting van een speeltuinvereniging waar kinderen tot twaalf jaar met hun ouders terecht kunnen, aan een kinderkookcafé, hulploket en een wijkkrant. „Ja", bevestigt Mireille Lijnen „Er is inderdaad belangstelling vanuit de wijk voor het project. Ik ben op huis bezoek geweest en gevraagd waaraan men behoefte heeft. Wat de bewoners willen dat telt en dat is ook verwerkt in het project. En nu begin ik aan de reacties te merken dat een en ander voor de bewoners van Oost gaat leven en dat is een goed teken." SCHIEDAM De oprichting van twee werkgroepen respectie velijk gericht op de jeugd van nul tot twaalf jaar en op de informa tievoorziening in de wijk Oost, betekent deze maand de start van de invulling van het project Schiedam Oost Gezond. Het project komt voort uit de onder zoekresultaten die de afdeling Collectieve Preventie Volksge zondheid van de G.G.D. Nieuwe Waterweg Noord ruimtwee jaar geleden presenteerde aan het Schiedamse college. In het rap port kwam naar voren dat be staande problemen in de wijk Oost moeten worden gezien in een breed verband en dat het ene probleem vaak verband houdt met andere moeilijkheden. In de destijds gevoerde enquête wer den bewoners van Oost onder meer vragen gesteld over leef- en eetgewoonten, discriminatie en racisme en eigen normen en De Stationsstraa1 waarden. Geen klagers Mireille Lijnen is de projectcoör dinator voor het project Schie- dam-Oost Gezond, dat tot stand kwam in het kader van de socia le vernieuwing. Zij is aangesteld voor drie jaar. Mireille Lijnen: „Ondanks de problemen die er in deze wijk spelen wil ik voor opstellen dat de wijk ook positie ve kanten heeft. De bewoners uit Oost staan er namelijk om be kend dat zij eerlijk zijn en recht voor zijn raap zeggen wat ze er van vinden. In de regel knappen zij hun eigen zaakjes op en het zijn zeker geen klagers." Aan de hand van werkplan 1993 zal er buurtgericht worden ge werkt. Dit houdt in dat er aan sluiting wordt gezocht bij de leefwereld van de wijkbewoners. „Zo willen wij hen betrekken bij activiteiten op het gebied van gezondheid. Beroepskrachten en bewoners gaan gezamenlijk pro jecten ontwikkelen en daaraan werken. Men wordt daarbij on dersteund door de coördinator. Volgens Lijnen zal deze aanpak een nadrukkelijk beroep doen op bewoners en organisaties. Vanuit het eigen belang gaat men nu werken aan een gemeen schappelijk doel. Dit vraagt een andere houding en benadering dan de meesten gewend zijn. „Ik verwacht dan ook dat dit een moeizaam proces zal zijn waar van de effecten pas op den lange duur zichtbaar worden", aldus de project coördinator. Zij geeft verder aan dat de doelstelling van het project is gericht op het verbeteren en/of instandhouden van de gezondheidssituatie van de bewoners van Oost. „De voorbereidende gespreks ronden, met beroepskrachten en bewoners zijn inmiddels achter de rug en nu kunnen wij defini tief beginnen." In de Werkgroep jeugd tot twaalf jaar zullen een groot aan tal organisaties en instellingen participeren. Daaronder zijn de GGD, allerlei vormen van on derwijs en het Riagg. De oplossingen van de ESTAFETTE-puzzel in maart, die vorige week werd afgesloten, stromen binnen. U kunt nog steeds insturen, maar uw oplossing moet wel deze week bij ons binnen zijn'. Weet u het nog? U verzamelde met de vijf puzzels in maart het begin van een zin. U maakt deze zin met maximaal 25 woorden af en stuurt die op een briefkaart naar Wegener Promotie, Postbus 25, 3000 BZ Rotterdam. De winnaar van de hoofdprijs en de vier aanmoedigingsprijzen worden volgende week bekend gemaakt Dit is de eerste puzzel in een serie van vier in de maand APRIL. Elke puzzel levert weer enkele woorden op die gezamenlijk het be gin van een nieuwe zin vor men. Maakt u deze zin op een originele wijze met maxi maal ongeveer 25 woorden af en stuur die na de vierde puzzel naar Wegener pro motie. Let op! Het gaat er daarbij niet om hoe het schrijft. m.aar wat u schrijft, ledereen kan dus meedoen. U kunt de onderstaande bon gebruiken om de wekelijkse oplossingen te noteren.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3