Brandersstad groeit uit tot toeristische trekpleister WATERWEG Laatbloeier actrice Magda Meijer zit in de lift DE HAVENLOODS Bijdrage voor klimaatverbond Wisseltrofee milieuprijs Bodemsanering Zuid-Holland Huizer voorbeeld van winkelklimaat Gorzen ■T BETERE MERK IN PEUGBOT'S EN GEBRUIlf! AUTO'S! Internationale kattenexpositie DINSDAG 13 APRIL 1993 VLAARDINGEN/SCHIE- DAM —De Vereniging Kli maatverbond Nederland heeft een financiële bijdrage gekregen van Schiedam en Vlaardingen. De gemeenten hebben ieder een bedrag van tweeduizend gulden overgemaakt. Ook de gemeente Maassluis heeft een duit in het zakje gedaan en duizend gulden overgemaakt. Met dit bedrag dragen de ge meenten bij aan de reis- en ver blijfskosten van vertegenwoordi gers van de COICA, de Coördi natie van Indianenorganisaties van het Amazone-bekken. Deze vertegenwoordigers bezoeken na afloop van de internationale conferentie van het Klimaatver bond op 11 oktober 1993 een aantal steden in Europa. Doel van deze bezoeken is om de be volking van deze steden op de hoogte te brengen van de situatie in de regenwouden. Met het toekennen van een fi nanciële bijdrage hopen de drie Waterwegsteden dat de verte genwoordigers dit najaar een be zoek brengen aan één van de drie gemeenten. SCHIEDAM De Schiedamse gemeenteraad heeft dit jaar een geldbedrag van f 5000,- beschik baar gesteld voor het instellen van een milieuprijs. Er kan een milieuprijs voor twee catego rieën gegadigden worden uitge reikt, namelijk één voor bedrij ven en één voor particulieren en verenigingen. De milieuprijs voor Schiedamse bedrijven dient een tweejaarlijk se aansporing te worden voor bedrijven om de milieuzorg bin nen de organisatie verder te ont wikkelen. Als prijs wordt aan een wisseltrofee, ontworpen door een kunstenaar, gedacht. Voor bedrijven is een prijs in de vorm van een trofee leuker dan een klein geldbedrag, omdat aangenomen mag worden dat van het bezit van de trofee een bepaalde status zal uitgaan en dat is juist de bedoeling van de stimuleringsprijs. Voor particulieren en verenigin gen is de tweejaarlijkse prijs vooral een milieu-ideeprijs: wie heeft het beste idee voor eer, verbetering van het plaatselijk milieu? De raad stelt voor om deze categorie een geldbedrag van f 1000,- en een aandenken te geven. SCHIEDAM - De Computer club van Buurthuis Nieuwland is op zoek naar vrijwilligers met een redelijke kennis van compu ters. Het is de bedoeling dat aan meisjes en jongens vanaf negen jaar wordt uitgelegd hoe het ap paraat werkt en wat de mogelijk heden zijn. Belangstellenden kunnen -contact opnemen met het buurthuis, Albardastraat 65, telefoon 473.86.71. Wegener huL&aan-huLsbLaden 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.20b. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Hans v/d Ende (tel. privé 010 - 4.7094)88). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong Nieuwe Vlaardingse Courant verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Vlaardingen en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010-4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM— Toneelspelen zat er al vroeg in bij stadgenote Magda Meier, en toch komt zij eigenlijk de laatste drie jaar pas goed op gang. De actrice en me dewerkster bij de jeugdbiblio theek is ondertussen in Schie dam en Vlaardingen wereldbe roemd. Voor wat Magda betreft mag die roem zich uitbreiden naar de rest van Nederland en daarbuiten. De toneelspeelster van Theater Potdoosie beklaagt zich echter niet, want bijvoor beeld met de jeugdvoorstelling Ajasses met juffrouw Lotje en juffrouw Dotje verzorgde zij in middels samen met Ati Basti- aanse tachtig voorstellingen. Ook verzorgden deze twee da mes enkele optredens in de Schiedamse partnerstad Esslin- gen (Duitsland). Magda Meijer: „Als driejarige kon ik mezelf al helemaal uitle ven in verkleedpartijen. Elke ge legenheid die zich nadien voor deed greep ik aan om maar te acteren." De medewerkster van de bibliotheek volgde vele cur sussen en workshops dramati sche vorming, waaronder grime ren, dans en mime waardoor zij georiënteerd is op een zo breed mogelijk vlak. „Ik treed op voor volwassenen en kinderen. De optredens van Theater Potdoos ie zijn gericht op de jeugd tot en met een jaar of twaalf. Daarbij maken wij onderscheid in peu ters, kleuters en basisschoolleer lingen." In samenwerking met Sandor Gora, die werkzaam is in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen zijn de karakters van de Dames Dotje en Lotje verder uitge werkt. Deze juffrouwen zijn oor spronkelijk bedacht door San- dor voor een project voor peu ters en kleuters dat zij speelden op het podium van de Stadsge hoorzaal. Daarbij wordt steeds een ander thema gekozen. Op voeding was zovn thema en nu spelen zij tot eind april een voor stelling waarin nieuwe buren centraal staan. Daar tussendoor loopt de voorstelling Ajasses die gaat over het milieu en dan spe ciaal over afvalproblematiek. Die act spelen de actrices hoofd zakelijk buiten de stad. Zo traden zij onlangs op in Leek bij Groningen, in Limburg en in Noord-Holland een aantal ke ren. Daarnaast worden ze ge vraagd op gelegenheidsfeesten, zoals openingen van gebouwen en personeelsbijeenkomsten. In april start op de Basisschool De Gorzen een groot milieupro ject. Juffrouw Dotje en Juffrouw Lotje zijn daarbij op 29 april met Ajasses ook van de partij, daar bij laten zij horen wat zij van al die afval vinden. „Magda Meij er: „Tevens sta ik ingeschreven bij verschillende theaterbureaus. Daardoor heb ik een tijdje gele den een kleine rol gespeeld bij het Rotterdamse RO-theater en ben ik al een paar maal gevraagd om bij verschillende producties van de VPRO te figureren. En dan hoop ik maar dat ze zich mij herinneren als zij iemand no- Magda Meijer: „En dan hoop ik dig hebben, want dat is toch wel de manier om in de theaterwe reld aan de bak te komen. Ik werk op de bibliotheek overi gens erg naar mijn zin voor mijn inkomsten. Ik sta op het toneelpodium voor het applaus en dat laatste doe ik eigenlijk het allerliefste", stelt Magda Meijer vast. SCHIEDAM— Op initiatief van de Samenwerkende Kamers van Koophandel in Zuid-Hol land en ondernemersorganisa ties als VNO en NCOV is sinds l januari de Stichting Bodemsane ring Bedrijfsterreinen (BSB) Zuid-Holland actief. Doel van de stichting is het in kaart bren gen van de bodemverontreini gingen op in gebruik zijnde be drijfsterreinen in de provincie. Ook wil men bedrijven, indien de situatie dit vereist, stimuleren over te gaan tot het saneren van de grond. Uitgangspunt bij de benadering van BSB blijft echter dat het betreffende bedrijf zelf het initiatief houdt. Belangrijk bij de BSB-aanpak is dat deelname van de bedrijven wel vrijwillig is maar niet vrijblij vend. Pluspunt bij samenwer king met de BSB is volgens de stichting dat in overleg afspra ken kunnen worden gemaakt over de fasering van het onder zoek en/of de saneringsactivitei ten. Het totale bestand van BSB Zuid-Holland bestaat uit ruim. 44.000 bedrijfsterreinen die bin nen vijftien jaar dienen te wor den onderzocht. Advies aan be drijven van BSB is in principe kosteloos. De onderzoeken en eventuele saneringskosten zijn voor rekening van het bedrijf. De eerste 300 bedrijven zijn in middels door BSB Zuid-Holland benaderd. Belangstellenden kunnen via te lefoon 413.96.00 (vragen naar Netty Hurkmans), een brochure aanvragen waarin de voordelen van de BSB-aanpak staan be schreven. Een nieuw uiterlijk voor de ijzerenwarenwinkel van Huizer. SCHIEDAM - Van de bewo ners in Schiedam-Zuid doet 95 procent boodschappen in de Groenelaan. Dit gegeven werd deze week bekend gemaakt bij de presentatie van het omnibus- onderzoek 1992 dat door de af deling onderzoek en statistiek van de Dienst Gemeentewerken werd uitgevoerd. Tijdens de officiële opening van Huizer, een winkel voor ijzerwa ren, gereedschappen en machi nes in de winkelstraat van Zuid, vestigde wethouder Aad Wieg man nog eens de aandacht op deze opmerkelijke uitkomst van het zogenaamde bevolkingson derzoek. Vijfennegentig procent van de bewoners in Zuid is qua koopgedrag georiënteerd op deze wijk, maar ook 25 procent van de bewoners uit Schiedam- West komt naar de Groenelaan om er boodschappen te doen. Deze winkel is een goed voor beeld van de winkels zoals ze in de Groenelaan te vinden zijn. Een gerenommeerd bedrjf dat bij veel Schiedammers bekend is.' Roos en Gerard Huizer die de winkel al vanaf 1977 runnen, werkten de afgelopen tien weken met man en macht om de winkel een nieuw uiterlijk te geven. Hui zer is nog steeds een zelfstandig familiebedrijf maar voert nu met gelijkwaardige winkels gezamen lijk reclame onder de naam Enorm. Alle schroefjes, knopjes, verf, machines enzovoort die op de 200 m2 vloeroppervlakte te vinden zijn kregen een andere plek in overzichtelijke schappen. Tijdens de opening bezochten veel Schiedammers uit de wijk Zuid de zaak en ook vader Hui zer die de winkel in 1945 weer van opa overnam die al in 1922 zijn ijzerenwaren - en gereed- schappënhandel in de Groene laan opende, kwam een kijkje nemen. AUTOSERVICE EIGENEAAM EH van Beethovensingel 124, Vlaardingen. Telefoon (010) 4357900. KAS H STORM AUTOSCHADE AUTOSCHADESPECIALIST Schiedamsedijk 86, 3134 KK Vlaardingen Telefoon 010 - 435 73 51/434 66 11fax 010 - 434 70 55 tapijt - gordijnen - Hooqstraat 197 vinyl - zonwering en vlaardingen behang - tafelmode Tei. 4603329 VLAARDINGEN-Meer dan vierhonderd prijspoezen uit Duitsland. Frankrijk, België en Nederland bevolken zondag 18 april de Lijnbaanhal. Tussen 10.30 en 17 uur wordt de negen de Internationale Kattenten toonstelling gehouden. De organisatie van dit evene ment is in handen van de vereni ging NKKV uit Rotterdam, die bekende keurmeesters uit Euro pa voor deze expositie heeft uit genodigd. De katten wórden dus door internationale jury op hun schoonheid beoordeeld. Op de tentoonstelling zijn onder meer de volgende rassen aanwe zig: behalve de Perzen in alle variëteiten zijn er ook Britse kortharen, Maine Coons. Noor se Boskatten, Rexen. Siamezen, Abessijnen. Somali's en de zeld zame Sokoko-kat uit Kenya. De Lijnbaanhal is gevestigd aan de Baanstraat te Vlaardingen. Bouwhuis Rijnmond in gebruik genomen SCHIEDAM - Aan het Nieuwsticht 2 in Schiedam is af gelopen week het Bouwhuis Rijnmond door twee wethou ders. afkomstig uit Rotterdam en Schiedam, officieel in gebruik gesteld. In het Bouwhuis zijn on der meer ondergebracht het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf- Waterweggebied en Rijnmond- Bouw. Bij de eerste organisatie zijn 140 bouwbedrijven uit alle sectoren van de bouw aangeslo ten. In de Stichting Rijnmond Bouw participiëren 125 bouwbe drijven die samenwerken op het gebied van de vakopleiding in ds sector burgerlijke en utiliteits bouw. Voorheen was Bouwhuis Rijn mond gehuisvest op drie ver schillende locaties. Om te vol doen aan de huidige opleidings eisen werd besloten tot de bouw van een gezamenlijk onderko men. Ter gelegenheid van de in gebruikneming bood de organi satie een bedrag aan bestemd voor de restauratie van panden met cultuur-historische waarden in de stad. 'Voor de Vrienden van de Grote kerk was er eveneens een schen king ten behoeve van de restau ratie van het ruim 200 jaar oude verguld lederen behang in de konsistoriekamer van de Grote Kerk. 'Tweederde van Rotterdammers voor regiobestuur' ROTTERDAM— Tweederde van de Rotterdammers is voor stander van de toekomstige be stuursvorm voor de Rotterdam se regio, het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR). Eenderde heeft er geen of een andere mening over, zeven pro cent is tegen. Dit is de uitkomst van een telefonische enquête on der vijfhonderd Rotterdammers van 16 tot 75 jaar. Voorafgaand aan de vraag of de geënquêteer den voor of tegen de nieuwe bestuursvorm zijn, werd hen een korte introductie over die be stuursvorm gegeven. Het ge meentelijk Centrum voor On derzoek en Statistiek (COS) or ganiseerde de enquête. Bijna de helft van de geënquê teerden is voor een gekozen bur gemeester. 36 procent is daarte gen. Het COS meldt een zekere 'scheefheid' omdat alleen men sen met telefoon vragen werd gesteld. Turken en Marokkanen zijn mogelijk ondervertegen woordigd. Mensen met alleen la ger onderwijs waren onderverte genwoordigd. Van de respondenten was 26 procent man terwijl de verhou ding mannen-vrouwen in Rot terdam fifty-fifty ligt. Verder waren kleine huishoudens on dervertegenwoordigd. Voor de laatste twee situaties is herwe ging toegepast. 1000 gulden is snel verdiend Deze ESTAFETTE-puzzel is de tweede van een serie van vier in de maand APRIL. De oplossing van elk van de vier puzzels levert enkele woorden op die gezamenlijk het begin van een zin vor men. Deze zin maakt u met maximaal ongeveer 25 woorden af. U moet met inzenden dus wachten tot u de ook de oplossing van puzzel APRIL 4 heeft. Bij de ESTAFETTE- puzzel van vorige week stond een bon waarop u de oplossingen kunt noteren in afwachting van het moment van inzending. Anagram APRIL 2 De woorden van de tweede kolom worden gevormd door de letters van het woord in de eerste kolom plus een door uzelf toe te voegen letter. Na juiste oplossing leest u in de aangege ven vertikale kolom drie woorden. Omschrijving: 1. overblijfsel - rund 2. kleur - strafwerktuig 3. draaikolk. - oorzaak 4. tocht - schreeuw 5. grondsoort - onbepaald telwoord 6. openbaar ver voermiddel - deelteken 7. niet een - stoffelijke dragers van erfelijke eigenschappen 8. pont - nestel 9. broed plaats - niet smeedbare delfstof SCHIEDAM Niemand had tien jaar geleden kunnen voorspellen dat Schiedam langzaam aan zou uitgroeien tot een toeristische trekpleis ter. Volgens directeur Ruud Pillard van de VVV stond het gemeentebestuur zelfs jaren op het standpunt dat het on gewenst was om Schiedam als Brandersstad te promoten. „Over het jeneververleden kon men maar beter zwijgen". De omslag in die denkwijze kwam in 1985 tot uitdrukking tijdens de onthulling van het beeld de Brandersknecht. Het college besefte toen dat het verle den op een positieve wijze kon worden aangewend om het toe risme in de stad te bevorderen. Doordat het gemeentebestuur en de Stichting VW Schiedam te genwoordig een gezamenlijk be leid voeren, is het mogelijk plan nen voor de toeristische groei financieel te realiseren. Ruud Pillard: „De verwezenlij king van de binnenstadsplannen waardoor bezoekers recreatief kunnen winkelen (zogenaamde fun-shopping), de opening in mei van museummolen De Nieu we Palmboom en de bouw van het Nationaal Gedistilleerd Mu seum De Gekroonde Branders ketel dragen er toe bij dat Schie dam zich kan ontwikkelen als een toeristisch aantrekkelijke stad". Op het stappenplan-lijstje van de VVV staat echter nog meer. Zo is de gemeentelijke werkgroep Toerisme bezig met het ontwik- gewoon in toeristisch-recreatief opzicht aantrekkelijker wordenaldus kelen van ideeën om Schiedam te promoten als passantenhaven voor watersporters. Hierbij zal de Havendienst van de O.N.S. nauw worden betrokken. „Het moet voor pleziervaarders bij voorbeeld op weg naar Leiden, aantrekkelijk zijn om door Schiedam te varen en even aan te leggen om wat te gebruiken in een horecabedrijf en wat bood schappen te doen. Naar mijn mening heeft Schiedam als wa- tersportstad steeds onvoldoende vorm en inhoud gehad. Nu is een plan in voorbereiding dat hierin verandering brengt", aldus de VW-directeur. Niet alleen voor bezoekers van buiten de stad wordt de Bran dersstad aantrekkelijker ge maakt, maar ook voor Schie dammers worden meer activitei ten ontwikkeld. Vorige maand stelde het gemeentebestuur f 15.000.- beschikbaar voor de aanleg van verschillende paalt jeswandelingen (vijf en tien kilo meter) in het Beatrixpark. Voorts is men bezig tien nieuwe fietstochten vanuit Schiedam op te zetten. Binnenkort verschij nen de eerste drie beschreven routes. Daarbij moet men den ken aan tochten van 30 a 40 kilometer, naar onder meer de Rottemeren en Rhoonse Grien den. „Dus goed voor een dagje uit", zegt Ruud Pillard. Ook aan een grotere toegankelijkheid van de andere kant van Schiedam, het havengebied, werkt de VW. Het is de bedoeling dat het pu bliek vanaf Hoofd tot Wilhelmi- nahaven een uitleg krijgt van wat men op dit traject tegen komt. „De Maasboulevard moet ge woon toeristsich recreatief aan trekkelijker worden", meent Pil lard. „Voor de jeugd bijvoor beeld is het aardig als duidelijk wordt wat er op het water ge beurt. De hele bedrijvigheid dus, van loodsen die aan boord gaan, tot slepers die het schip verder helpen. Deze uitleg zal op pane len, of leestafels langs de Maas boulevard te volgen zijn", Volgens Pillard nemen de aan vragen voor stadswandelingen onder leiding van een gids toe. De verwachting is dan ook dat met het groeien van de toeristi sche attracties in Schiedam dit een belangrijke activiteit zal worden. Mensen die zich aan melden individueel of per groep, worden door de terzake kundige gids door de binnenstad geleid. Verder is er een promotieproject, in samenwerking met vier ande re gemeenten in Zuid-Holland waaronder Leiden, Gouda en Delft, van start gegaan. Door middel van een brochure wordt voor deze vijf oud-Hollandse steden aandacht gevraagd in binnen- en buitenland. Opmerkelijk is een plan van de VVV dat zijn oorsprong vindt in het jaar 1380. Door de mythe rond Liduina die op 15-jarige leeftijd op het ijs viel en volgens overlevingen een weldoenster werd voor de armen, een nieuw leven in te blazen, hoopt men belangstellenden voor een groepsdagtocht naar Schiedam te halen. Kort geleden vond er naar aanleiding van deze sugges tie een gesprek plaats met pas toor Vismans van de basiliek van de Heilige Liduina en Onze Lieve Vrouw Rozenkrans alsme de met afgevaardigden van het parochiebestuur. Men gaat nu onderzoeken hoe Liduina een geïntegreerde plek kan krijgen in de cultuur-historische geschiede nis van Schiedam. De toeristische ontwikkeling van de Brandersstad zit in de lift, dat is duidelijk. En het kan bijna niet anders dat dezelfde titel voor de komende zomertentoonstelling die gewijd is aan een eeuw Ne derlands gedistilleerd, ook prima van toepassing kan zijn op Schiedam, namelijk 'Wereldwijd verbreid!'.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3