Vast tempo is voorwaarde voor een goede tijd in de marathon w Aantal vrouwelijke deelnemers aan de marathon stijgt gestaag Keep Fit-groep traint al 25 jaar voor de lol MARATHON Geïnviteerde atleten DE HAVENLOODS B! 'Iedere seconde winst in het begin is verlies in minuten op het eind' Nike Marathon Rotterdam hoopt op een snelle debutant Secretariaat en beurs in Ahoy' Maximaal 5.000 lopers lopen 12 kilometer van het parcours DONDERDAG 15 APRIL 1993 Organisator Joop Franken heeft voor de dertiende Nike Mara thon Rotterdam weer een groot aantal atleten uitgenodigd. De Zuidafrikaan Willie Mtolo is op papier de snelste loper van het stel, maar zijn tijd van 2.08.15 realiseerde hij al in 1986. Wat dat betreft kan men beter gok ken op de prestaties van de Mexicaan Dionicio Ceron, die vorig jaar nog een tijd van 2.08.36 op de klokken bracht. Op het moment is het echter nog spannend welke lopers wel of niet aan de start verschijnen. Andere gerenomeerde namen op de invitatielijst zijn de Fransman Luis Soares, de Spanjaard Diego Garcia, de Japanner Toshiyuki Hayata, de Tanzanianen Simon Robert Naalien Nada Saktay, de Zuidafrikaan Jan Tau en de Ethiopiër Gleslsise Tekeye. Voor de loop op zondag 18 april hoopt men ook op een aardige Nederlandse bijdrage. De top pers Marti ten Kate, Bert van Vlaanderen en John Vermeule hoopt men aan de start te mogen begroeten. Van de debutanten Mimoum Lemhajjar uit Marok ko en Dietmar Millonig uit Oos tenrijk wordt verwacht dat zij hoge ogen kunnen gooien. De bijdrage van de vrouwelijke deelnemers wordt steeds belang rijker. Hierover is elders op deze pagina veel meer te lezen. Een bonte stoet trekt voorbij... Goed getrainde lopers, onvol doende getrainde recreanten die na een weddenschap de loop be gonnen zijn, maar de finish nooit zullen halen, bont uitgedoste fi guren. Voor de oplettende toe schouwer is er langs de complete lengte van het parcours van ruim 42 kilometer de hele middag van alles te zien. Ieder jaar doet er weer een flink aantal bekende Nederlanders aan de loop mee. Ex-speler en tegenwoordig pr-man van Feye- noord Sjaak Troost is één van hen. Onder de recreanten moet hij degene zijn met het laagste nummer, want aan hem viel de eer te beurt om zich als eerste voor de marathon te mogen in schrijven. WINKELS OPEN— Voor de binnenstad van Rotterdam is een speciale regeling getroffen voor zondag 18 april, de dag van de marathon. Alle winkels in de binnenstad mogen die dag van 11.00 tot 18.00 uur geopend zijn. De winkels bepalen zelf of ze van de mogelijkheid gebruik maken. Speciale marathondagkaart Om de grote drukte rond de marathon in goede banen te lei den wordt bezoekers aangeraden gebruik te maken van het open baar vervoer. Wel moet men er rekening mee houden dat bijna alle bus - en tramlijnen een groot deel van de dag een gewijzigde route rijden. De capacitiet van de metro wordt echter flink op geschroefd. Van 8.00 tot 18.30 uur zal om de vijf minuten met verlengde treinstellen gereden worden. In tegenstelling tot wat gebruikelijk is op zondag is het deze dag verboden om de fiets in de metro mee te nemen. Voor mensen die zich binnen het Rotterdamse zonegebied willen bewegen om de marathon goed te kunnen volgen heeft de RET ook dit jaar weer een speciale marathondagkaart. De kaart die ook geldig is in het streekvervoer in het Rotterdamse vervoersge bied en op de NS-trajecten Vlaardingen-West Capelle Schollevaar en Rotterdam-Wil genpias/Rotterdam-Lombardij- en kost f 6,- (f 3,- voor een kaart je tegen gereduceerd tarief). De dagkaart is te koop bij alle voorverkooppunten van de RET en de NS binnen het Rotterdam se gebied. Op de dag van de marathon is de kaart te koop in RET-bussen, trams, metrosta tions en in de Westnederland- bussen die in het gebied rijden. Westnederland sluit op de mara thondagkaart aan met een regio- kaart. Deze kost f 9,- (f 4,50 ge reduceerd tarief) en is bij West nederland te koop. Zevenhonderd vrouwen lopen dit keer de Rotterdam Mara thon. Gerard Tuithof, de man van de statistieken bij de Stichting Rotterdam Mara thon, is verheugd over dit aan tal en over de kwaliteit ervan. „Er doet tien procent meer vrouwen mee dan vorig jaar. Het gaat dus goed. Gelukkig maar, want dat er niet veel vrouwelijke atleten in Rotter dam meededen was mij altijd een beetje een doorn in het oog." Ook de sterkte van het deelnemersveld stemt Tuithof tevreden. „Ik denk dat we een redelijke bezetting hebben; goede loopsters en atletes van niveau uit het buitenland." Precies 84 jaar nadat Spiridon Louis in 1896 de eerste Olympi sche marathon won, werden de vrouwen in 1970 officieel toege laten tot deze tak van sport. In het programma van de Olympi sche Spelen is het onderdeel pas sinds 1984 terug te vinden. De beelden van de in Los Angeles naar de finish zwalkende Ga- briële Andersen zijn talloze ke ren uitgezonden. Beduidend va ker dan het fragment van de fitte winnares Joan Benoit. De manier waarop de uitgeputte Zwitserse atlete over de streep kwam bracht de vraag of het wel verantwoord is om vrouwen de marathon te laten lopen op nieuw naar boven. Pierre de Coubertin -inderdaad de man van de Olympische Spelen- was er op tegen. Sport was een man nenzaak, meende hij. De Cou bertin noemde sportende vrou wen ooit 'onpraktisch, oninte ressant, onesthethisch en incor rect'. Hij zag ze vooral graag juichen als de mannen prestaties leverden. Sportsters werden pas in 1928 voor het eerst tot de Olympische Spelen toegelaten (estafette, 100 en 800 meter). Vervolgens werd hun deelname tot 1959 niet meer op prijs ge steld, nadat twee Canadese loop sters zich na de finale 800 meter op het gras hadden laten vallen en zo leden van het IOC schok ten omdat die dit gedrag zeer onvrouwelijk vonden. Boven dien vroegen velen zich af of het 'zwakke geslacht' lichamelijk wel in staat is afstanden als de marathon af te leggen. De tijden zijn veranderd en afge zien van 'esthetische' argumen ten als de IOC-leden in 1928 aanvoerden, worden er ook geen medische argumenten meer naar voren gebracht waarom vrou wen per defenitie geen lange af standen zouden kunnen lopen. Er zijn zelfs artsen die zeggen dat vrouwen eigenlijk beter lange af standen kunnen lopen dan man nen. Dit omdat een vrouwenli chaam minder spiermassa, maar juist meer onderhuids vet heeft. Het onderhuids vet is een voor deel wanneer in de laatste fase van de race de reserves in het lichaam worden aangesproken: wanneer de koolhydraten op zijn, schakelt het lichaam over op vetverbranding. In de loop der jaren zijn steeds meer vrouwen steeds langere af standen gaan lopen. Violet Pier- cy deed er in 1926 3 uur en 40 minuten over en in 1963 liep Mary Lepper ruim drie minuten sneller. Voor zover bekend was de Griekse Stamasia Potrisi de eerste vrouw die de 42.195 meter aflegde. Ze deed er in 1896 (een dag na de eerste marathon) ruim vijf uur over; achteraf bleek het sneller gekund te hebben want onderweg was ze herhaaldelijk gestopt om te kijken hoe mensen in de kleine plaatsjes leefden. Tot in 1970 vrouwen in Boston officieel mochten meedoen aan de marathon, bleef het behelpen. Vrouwen hulden zich in man nenkleren, gaven wanneer ze zich inschreven niet aan dat ze vrouw waren of verstopten zich Elk jaar schrijven in de buurt van de start achter bosjes om vervolgens illegaal mee te lopen. Rosa Mota is de boeken ingegaan als eerste Euro pees Kampioene Marathon door in 1982 in Griekenland als snel ste het 'klassieke' traject Mara thon en Athene af te leggen. In Rotterdam hebben van meet af aan vrouwen meegedaan. En niet de minsten, want gevestigde namen als Carla Beurskens ('84 en '90), Rosa Mota ('83) en Joke Kleijwegt ('91) zegevierden op de Coolsingel. Verleden jaar pakte de Portugese Aurora Cun- ha het van 1990 daterende par- coursrecord van Carla Beurs kens af door in 2.29.14 te fini shen. Opmerkelijk is dit jaar de aan wezigheid van Marja Wokke. In 1981 was ze ook van de partij tijdens de eerste Rotterdam Ma rathon. Ze won in een tijd van 2.43.22. Andere geïnviteerde Ne derlandse atletes zijn: Anne van Schuppen, Wilma van Onna, Mieke Hombergen, Petra van Liempt, Barbara Kamp, Manna Lukkien, Jeanne Jansen en Di- neke Pronk. De volgende bui tenlandse loopsters zijn uitgeno digd: Christel Rogiers, Martine van de Gehuchte, Gadisiye Edo- sa, Ciska lVfaton en Brenda Wal ker. door DICK SNIJDERS 'Niet jagen, rustig aan'. Dat kan gerust de lijfspreuk van Sjef Dikhooff genoemd wor den. Als echte tempoloper voert hij jaarlijks groepen lo pers aan in hun voorbereiding voor de marathon. Het vast houden van het tempo waarin je de marathon begonnen bent is van groot belang voor de staat waarin je de klassieke loopafstand beëindigt. „Twee jaar geleden liep ik de mara thon in 3.14 uur", zegt Dik hooff ter illustratie. „Vijfhon derd meter voor de finish liep ik toen iemand voorbij die he lemaal uitgewoond langs de kant hing. Dan zeg ik: dan heb je toch iets verkeerd ge daan in de eerste kilometers." Sjef Dikhooff was al op leeftijd toen hij in 1983 in Etten-Leur zijn eerste marathon liep. Voor dat hij met lopen begon had hij eigenlijk nooit zoveel aan sport gedaan. „Ja, drinken", zegt hij gekscherend, „en een beetje bok- straining in m'n marinetijd. Maar nooit wedstrijden of zo." Maar omdat hij, voordat hij aan het karwei begon, al een jaar of vijf in training was wist hij wel meteen een tijd van 2.58 uur te realiseren. Zodra hij met lopen begon sloot groep tempolopers Sjef Dikhooff voert in Barendrecht hij zich aan bij een vereniging. Volgens hem is dat een belangrij ke sleutel tot succes. „Als ik in m'n eentje loop ga ik na afloop ook geen oefeningen doen, dat zeg ik eerlijk. Maar met een groep doe je dat wel", omschrijft hij het nut van de groepstrai ning. „En dat is zo verschrikke- „Ga nou met met die voetballers mee", zegt Sjef Dikhooffgoudberg ondanks dat waren we maar an- En", zegt hij glunderend „vanaf cohol!" lijk belangrijk, want zonder die oefeningen loop je dagen lang met stijve poten." Het op een goede manier doen van oefeningen is belangrijk om blessures te voorkomen, maar voor Sjef is er nóg een belangrij ke reden om je bij een vereniging aan te sluiten. „Als ik vanuit huis vertrek loop ik zo de grien den in", zegt hij om aan te geven hoe mooi hij eigenlijk woont. „Als je ziet wat daar dan loopt, denk je 'mensen, ga toch naar een vereniging'. Daar kunnen ze ontzettend veel aan je houding doen." Sjef Dikhooff is bekend van de tempo-trainingslopen die hij jaarlijks in de aanloop naar de marathon aanvoert. Daarbij probeert hij zowel de wat snelle re als de wat langzamere lopers tot hun recht te laten komen. „In Barendrecht hebben we nu bij de drinkposten steeds ingehouden om ook de achtersten de kans te geven om te drinken. En ik moet zeggen", zegt Dikhooff, „we hebben het keurig gedaan, want ondanks dat waren we maar an derhalve minuut buiten de tijd." Voetballers Sjef heeft liever dat zijn lopers wat langzamer zijn dan dat ze in een trainingsloop onder hun schema uitkomen. „Dat is ook echt mijn taak bij zo'n trainings loop. Er voor zorgen dat ze niet te hard van start gaan. Voor de marathon zeg ik altijd: 'ga nou niet met die voetballers mee, want die gaan veel te snel van start. Loop nou rustig, want iedere seconde winst in het begin is verlies in minuten aan het eind van de marathon." De lopers van Sjef moeten de eerste kilometers echt de klok in de gaten houden. „Als ze bij de eerste klok onder het schema zitten, moeten ze echt iets inhou den", zegt hij streng. „Tot 25 kilometer moet de klok goed in de gaten gehouden worden. Daarna kun je die tijd wel losla ten. Dan heb je je tempo wel te pakken. Waarschijnlijk ga je dan iets sneller dan je schema, maar dat is dan geen probleem meer. En", zegt hij glunderend „vanaf dat moment ga je mensen inha len die hun wedstrijd verkeerd ingedeeld hebben. Dat is grandi oos lopen." Temperatuur Voor de uiteindelijke eindtijd zijn de omstandigheden op de dag zelf van groot belang. Als de temperatuur plotseling hoger blijkt te zijn zullen velen hun J schema bij moeten stellen. Dik- hooff zelf noemt zich meer een warm weerloper. „Vorig jaar heb ik lopen sterven van de kou", herinnert hij zich. „Bij de marathon van Bangkok, daar had ik het echt naar m'n zin." Eigenlijk had Dikhooff aange kondigd na Bangkok te zullen stoppen. „Maar ja, omdat ik toch ook die trainingen geef heb ben de jongens me over kunnen halen om ook in Rotterdam weer te lopen. In verband met een lichte blessure doe ik het wel rustig aan", zegt de tempoloper uit Hoogvliet die verwacht rond kwart over vier onder het finish- doek door te gaan. En ook nu zal het waarschijnlijk zijn laatste marathon nog niet zijn. „Mijn vrouw weet het nog niet, maar volgend jaar in Singapore loop ik weer", voorspelt hij. Laatste dagen Om je nu nog op de marathon voor te gaan bereiden is het na tuurlijk veel te laat. Toch heeft Sjef Dikhooff nog wel wat laat ste tips. „Veel mensen lopen toch nog wel een beetje voor hun buurman", zegt hij met afkeu ring in zijn stem. „Je moet je voor jezelf bewijzen, niet voor je omgeving." Ook met eten en drinken hou je de laatste dagen rekening met de te verrichten prestatie. „Maar", stelt hij duidelijk, „zoals wij be zig zijn doe je geen gekke dingen. Eet normaal, met bijvoorbeeld wat extra pannekoeken en maca roni. Wat wel belangrijk is, is dat je veel drinkt. Ik drink de hele dag door water, maar bijvoor beeld geen koffie, geen appelsap en geen koolzuurhoudende dranken. En natuurlijk geen al cohol!" doorCOR HULSBUS Elke zondag komen ze bij el kaar, de trimgroep Keep Fit. Al 25 jaar lang trainen ze op zon dagochtend in het Zuiderpark en trappen ze vervolgens een balle tje op het complex van De Mus- schen, waar zij al die jaren dank baar gebruik maken van de gast vrijheid van deze voetbalvereni ging. Maar ook op de woensdag middag trainen de heren, waarvan de leeftijd varieert van 36 tot 72 jaar, op de Linker Maasoever. In eerste instantie komen ze bij een voor de gezelligheid. Maar nu met de Nike Rotterdam Ma rathon voor de deur wordt de trainingsarbeid met de week op gevoerd. Trainer Kees Laurijs- sens, die wekelijks uit Zierikzee naar Rotterdam komt, neemt zijn pupillen stevig onder han den. Henk Brusser (59), zoon Aad (36), Guus Linthuis (44), Emille Villee (58), Piet Vliex en Kees Donker (72) komen van heinde en verre om zich voor te bereiden op 42 kilometer en 195 meter. De nestor van het stel, Kees Donker, heeft al vijf maal de klassieke afstand in Rotterdam volbracht. „Maar het blijft een uniek feest," vertelt een enthou siaste inwoner van Westmaas. „Al die mensen die je langs het parcours de mensen staan aan te moedigen, daar krijg je constant een kick van. Als je het groene stuk Kralingse Bos achter de rug hebt, kom je in Crooswijk te recht. Wat je daar allemaal mee maakt, is werkelijk uniek. Dan lopen de rillingen over je rug. De mensen hangen niet alleen uit de ramen, maar staan rijen dik langs de straat. Muziek makend, de kelen schor schreeuwend om het leger van ruim 10 duizend lopers verder op weg te helpen. De marathon van Rotterdam lo pen is iets bijzonders, dat is ei genlijk niet te beschrijven, dat moet je beleven. „Leeftijd speelt bij deze sport geen rol. Want toen ik 60 werd ben ik me pas gaan richten op de langere afstanden. Als een soort uitdaging en gebaar naar de an dere mensen uit de trimgroep toe. Want niet iedereen van Keep Fit traint voor de mara thon. Er zijn ook lopers die zich louter en alleen bezig houden met trimlopen. Ook dat is bij ons heel goed mogelijk. Wie interes- Ook op woensdagmiddag komt de groep vaak hijeen se heeft kan zich altijd aanmel- Radio Rijnmond naar de New den, want ook na 25 jaar blijven York-marathon. Ook dat moet we gewoon doorgaan met trai- weer een groot feest worden nen. In november gaan we met voor ons gezellige trimclubje." C ERDAIïï <r 1 4 opnieuw door een groot deel Voor de dertiende keer wordt zondag 18 april het startschot gelost voor de Rotterdam Marathon. De voor het tweede achter eenvolgende jaar door de sportkledinggigant Nike gesponsorde loop, hoopt de naam van snelste marathon ter wereld weer eens waar te kunnen maken. Niet door voor veel geld de beste lopers ter wereld naar Rotterdam te halen, maar met de hoop op een uitschieter van één van de talentvolle lopers. Men hoopt daarbij dat het snelle parcours gecombineerd kan worden met ideale omstandigheden. Opnieuw vormt de Coolsingel het begin - en het eindpunt van de Nike Marathon Rotterdam. Het geheel geasfalteerde parcours voert langs de vele karakteristieke punten van Rotterdam zoals de Willemsbrug, de Oude Haven met onder andere Piet Bloms kubuswoningen, de Maasboulevard, het Kralingse Bos, het Feye- noord Stadion, het Zuiderpark, landhuis 'De Oliphant'. Daar naast heeft men voor een deel zicht op de Rotterdamse haven. Voor de lopers is het vooral het veelkoppige publiek dat de Rotterdam Marathon tot een feest maakt. Niet alleen de wed strijdlopers, maar ook de lopers die net voor het verstijken van de limiet het finishdoek passeren. Voor mensen die de wedstrijdlopers op een markant punt willen zien passeren: de eerste lopers zullen ongeveer om 13.55 uur voor de eerste maal de Willemsbrug passeren. Even na 15.00 uur zijn ze daar weer terug. Het 30 kilometer-punt vlak voor het Zuiderpark - een mooie plaats voor een ontsnapping? - wordt door de eerste lopers rond half drie gepasseerd. Natuurlijk hoopt men de winnaar eerder te mogen begroeten, maar het schema gaat uit van een aankomsttijd op de Coolsingel van 15.08 uur. Wie de laatste lopers naar de eindstreep wil schreeuwen zoekt natuurlijk een plaatsje langs de laatste kilometers van het par cours. Even na 16.30 uur bereiken de laatsten het 30 kilometer- punt voor hét Zuiderpark, het 35 kilometer-punt moet even na vijf uur gepasseerd zijn en bij Willemsbrug moet men om 17.45 uur wel zijn om voor het verstrijken van de limiet om 18.00 uur de finishlijn te halen. Anders dan andere jaren, toen de lopers hun startnummer in de Weenhal moesten ophalen, is dit jaar het wedstrijdsecretariaat in Ahoy' te vinden. Tegelijkertijd vindt daar dan de Marathon Sportexpo '93 plaats. Atleten die hun startnummer op komen ha len hebben gratis toegang tot deze beurs. Op de beurs zijn meer dan veer tig bedrijven en instellingen ver tegenwoordigd, die zich bijna al lemaal met productie of import van sportartikelen bezighouden. Veel aandacht is er daarbij voor sportschoenen, maar ook andere sportartikelen worden onder de aandacht van de bezoeker ge bracht. Wat is bijvoorbeeld het nut van strech-veters? Het zijn niet alleen bedrijven die hun produkten onder de aan dacht proberen te brengen. De ANWB en de Nederlandse Hart stichting hebben samen een een 'fittest-wagen' op de beurs staan, waar de lichamelijke conditie ge meten kan worden. De toegangsprijs tot de beurs voor niet lopers bedraagt f 5,-. De Stichting Rotterdam Marathon organiseert dit jaar voor het eerst ook zelf de, door de VSB gesponsorde, 12 kilometerloop. Deze loop, die over een gedeelte van het marathonparcours voert gaat zondag om 13.20 uur van start. Lopers moeten uiterlijk 15.00 uur de finish passeren. Dit jaar wordt er voor het eerst ook een bedrijvenklasse- ment bijgehouden voor 12 kilometerlopers. De teams voor dit klassement bestaan uit drie tot vijf personen. Voor de loop kunnen zich maximaal 5.000 lopers inschrijven. Zolang dit maximum nog niet bereikt is kan nog ingeschreven worden op vrijdag 17 en zaterdag 17 april bij het wedstrijdsecretariaat in Ahoy'. Op 18 april is er op het Doelwater (tegenover het hoofbureau van politie) mogelijkheid tot inschrijving. Inschrijving kost dan f 12,50.

De Havenloods | 1993 | | pagina 13