Derde Banenmarkt Rijnmond is dè plek om de arbeids- en opleidingsmarkt af te tasten ONDERWIJS BANEN Sollicitatieclub blijft stimuleren tot je een baan gevonden hebt Standindeling Banenmarkt 1993 Enige deelnemers van de markt voor het voetlicht S3 DONDERDAG 15 APRIL 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN De derde Banenmarkt Rijn mond in Ahoy staat voor de deur. Op dinsdag 20 april van 12.00 tot 21.00 uur en op woensdag 21 april van 10.00 tot 21.00 uur krijgen school verlaters en werkzoekenden de gelegenheid zich 'gratis' te oriënteren op wat de arbeids markt en scholingsinstituten te bieden hebben. De Banen markt Rijnmond is voor ieder een die wil werken of leren. Ook voor diegenen die de voorkeur geven aan een com binatie ervan. De Banen markt heeft tevens een infor matief karakter. Al winkelend en geheel vrijblijvend brengt de bezoeker zichzelf op de hoogte van wat Rotterdam en regio aan werk en opleidingen in het vat heeft zitten. De Ba nenmarkt Rijnmond is een ini tiatief van de Regionale Ar beidsvoorziening Rotterdam. De Banenmarkt Rijnmond telde vorig jaar ruim 20 duizend be zoekers. „Een niet misselijk aan tal, dat dit jaar gezien de wat minder rooskleurige economi sche situatie waarschijnlijk gro ter. zal zijn", vertelt directeur Aanbod, J. Hutjes. De Directie Aanbod richt zich op het oplossen van structurele knelpunten aan de aanbodzijde van de arbeidsmarkt, waardoor kansen op een baan voor (lang durig) werkzoekenden groter moeten worden. Dit gebeurt door bijvoorbeeld speciale, re gionale scholingsprojecten op te zetten. Of door het verlenen van beroepskeuze-adviezen. Instrumenten Hutjes: „Het valt onder mijn verantwoordelijkheid dat de (werkloze) werkzoekenden goed worden geïnformeerd. Daar worden instrumenten voor ont wikkeld, waar de Banenmarkt er één van is. De Banenkrant, de vacatures op de kabeltelevisie, de informatiecentra op de vesti gingen van het arbeidsbureau en de publieksinformatiesystemen zijn ook van die instrumenten. De terugval van de economie doet zich in alle tijden voor. De arbeidsmarkt is er één van groei en en krimpen. Het is daarom noodzakelijk te informeren wat er zich op de arbeidsmarkt voor doet. Er moeten opleidingen worden opgezet en gelegenheid tot bijscholing worden gescha pen. Bezoekers aan de Bane- markt weten zich verzekerd van het feit dat de bedrijven en de opleidingsinstituten die zich daar presenteren een zo breed mogelijke markt vertegenwoor digen. Ze zijn daar niet voor niets. Ze willen wat kwijt!" Schoolverlaters Ga ik werken? Of zal ik verder leren? Kies ik voor een dagoplei ding of is misschien de combina tie werken en leren iets voor mij? Wil ik de horeca in of biedt de detailhandel meer perspectie ven? Dit zijn vragen die school- Directeur aanbod, J. Hutjes, op bezoek bij arbeidsbureau scheepvaart. verlaters bezighouden. Het is ook niet gemakkelijk. Vooral als je je bewust bent van het feit dat je een keuze moet maken die met je toekomst te maken heeft. Een toekomst die meer kansen biedt als voorheen. Dit jaar vervallen de binnengrenzen van de Euro pese Gemeenschap. Jongeren kunnen dan, evenals hun leef tijdgenoten elders in de Gemeen schap, met een goede opleiding in bijna heel Europa terecht. Hoe weet je dat je die opleiding kiest die na beëindiging ervan werk oplevert? „Dat is moeilijk", zegt Hutjes, „wantje kunt niet in het koffiedik kijken. Gedetail leerd kan je niet aangeven of er wel of geen werk zal zijn." Hu tjes raadt schoolverlaters aan bij hun keuze naar trends te kijken. Die kunnen volgens hem aange ven of er toekomstmuziek in zit. Onderwijs „Je ziet een ander soort restau rants verschijnen. Zoals de po pulaire eetcafés. Het ziet er naar uit dat dat aantal voorlopig blijft groeien. De Nederlander gaat steeds meer buiten de deur eten. Wat dat betreft loopt ons landje achter bij bijvoorbeeld België en Frankrijk." Hij vertelt dat het opmerkelijk is dat wanneer een beroep onder druk komt te staan de mannen erin verdwijnen. Dat is bijvoorbeeld in het onderwijs gebeurd. De pedagogische aca demies kampen met een gebrek aan mannelijke studenten. „Dat komt het onderwijs niet ten goe de. Je krijgt in onderwijsteams op scholen een ongelijk even wicht", aldus Hutjes. Banenmarkt De Banenmarkt is net zo infor matief en nuttig voor werkzoe kenden en herintreders als voor schoolverlaters. Voor die eerste twee doelgroepen zijn er overi gens ook volop opleidingen. Die kunnen veelal korte, beroepsge richte opleidingen volgen met behoud van uitkering! Op de Ba nenmarkt kan hieromtrent alle informatie worden verkregen. Het leuke van de Banenmarkt is dat je in een paar uurtjes op de hoogte kan komen van allerlei mogelijkheden. Dat bespaart veel tijd maar ook gelik aan postzegels. Laagdrempelig De directeur aanbod noemt de Banenmarkt laagdrempelig: „Het is niet zo officieel. Als in een winkelcentrum loop je op de Banenmarkt van stand tot stand. Bevalt het je niet dan loop je door. Wekt een bedrijf of in stelling je belangstelling dan krijg je de gelegenheid geheel vrijblijvend een praatje met de vertegenwoordiger te maken. Zie je het wel zitten dan is het eerste contact gelegd en kan er een afspraak worden gemaakt of een sollicitaieformulier worden ingevuld. Bij de ingang tot de Banenmarkt Rijnmond staan PC's geïnstalleerd. De bezoekers krijgen de gelegenheid daarin hun CV op te stellen middels een heel gebruiksvriendelijk pro gramma. Vorig jaar hebben we daarmee proef meegedraaid. Het is zo uitstekend bevallen dat we er nu vijf hebben geplaatst." Banenkrant Elke bezoeker ontvangt bij bin nenkomst de Banenkrant. Hier in staan de actuele vacatures ver meld. Is die werkgever vertegen woordigd op de Banenmarkt dan kan deze gelijk benaderd worden. De Banenmarkt in Ahoy is vanaf metrostation Zuidplein in een paar minuutjes te voet te bereiken. ROTTERDAM Op de Banenmarkt staat een groot aantal bedrijven en instellingen klaar bij hun stands om de bezoekers te informeren. Hieronder worden er alvast een paar uitgepikt en voor het voetlicht gehaald. ADIA KESER Rechtstreeks vanuit de Banenmarkt Rijnmond uitgezonden worden naar werk. Dat kan jou overkomen als je een bezoek brengt aan de stand nummer 68, van Adia Keser. De uitzendorganisatie geeft tijdens de Banenmarkt niet alleen voor lichting. Ze wil ook spijkers met koppen slaan. Een intensieve, speciaal voor de banenbeurs gehouden campagne onder werkge vers heeft een flink aantal vacatures opgeleverd. Deze worden in de stand duidelijk geëtaleerd. Is de belangstelling voor een bepaalde functie serieus dan neemt Adia Keser vanuit de Banenmarkt per fax of telefoon direct contact op met de betreffende werkgever. Eventueel kan een kennismakingsgesprek tussen de kandidaat en de werkgever nog tijdens de Banenmarkt plaatsvinden. ONDERWIJSCENTRUM HORECA In samenwerking met de streekscholen in Rotterdam verzorgt het Onderwijscentrum Horeca presentaties tijdens beide dagen van de Banenmarkt Rijnmond. Het Onderwijscentrum neemt deel met als doel jongeren, werk zoekenden en allochtonen te informeren over een opleiding in de horeca. Er wordt ondermeer informatie verstrekt over personeels voorzieningsprojecten en alle opleidingen van de Stichting Vak opleiding Horeca (SVH) Leerlingstelsel. Het SVH Leerlingstelsel is een onderdeel van het Onderwijscentrum Horeca en is een opleidingsvorm die leren en werken combineert. De sollicitatieclub heeft een positieve benadering. Solliciteer jij ook op alles wat je leuk lijkt? En is er steeds de teleurstelling dat je wordt af gewezen? Heb je er weieens aan gedacht dat dat aan je manier van solliciteren kan liggen? Misschien zitten je brieven niet goed in elkaar. Of vergeet je je kwaliteiten goed te presenteren. Laat de moed niet zakken. De Sollici tatieclub van het Arbeidsbu reau kan je de helpende hand bieden door je te adviseren en te trainen in Solliciteren. Het Arbeidsbureau heeft des tijds de Sollicitatieclub opgericht als middel om mensen die langer dan een half jaar als werkzoe kende staan ingeschreven te acti veren en grondig voor te berei den op alles wat bij solliciteren komt kijken. Inmiddels is geble ken dat de Sollicitatieclub in een behoefte voorziet. Doorzettingsvermogen en een sterke motivatie zijn voor de deelnemers wel van groot be lang. Daarbij krijgen de cursis ten steun van zowel begeleiders als de medecursisten. Juist daar in ligt de kracht van de Sollicita tieclub: blijven stimuleren totdat de felbegeerde baan werkelijk heid is geworden. Denk nu niet dat de Sollicitatie club er alleen is voor jonge men sen. Ook veel oudere werkzoe kenden vinden via de Sollicita tieclub een werkkring. Je kunt gerust stellen dat de Sollicitatie club er is voor mensen van aller lei pluimage: jong of oud, hoog of laag opgeleid, allochtoon en herintredende vrouw, in de meeste gevallen vindt men uit eindelijk een passende baan. Op de Banenmarkt zijn de Solli citatieclubs Spijkenisse en Rot terdam samen met Parasol Inte- sol onder de noemer 'Sollicitatie centrum' aanwezig. Pieter Zan- dee, Cécile Lankveld en Nancy Banning zijn de begeleiders/trai ners die de Sollicitatieclub Spij kenisse runnen. Pieter vertelt dat de mensen zich bij hen radeloos en reddeloos aanmelden, omdat ze een 'zelf vertrouwen van nul-komma-nul' hebben. „Dat komt door de knauw die ze oplopen, doordat ze elke keer bot vangen. Samen pikken we de draad weer op: we pakken de zaak positief aan. We analyseren wat ze te bieden heb ben en dat is vaak ongelooflijk veel. Mensen realiseren zich dik wijls niet hoeveel kwaliteiten ze in huis hebben. Vrijwilligerswerk zien ze niet als werk. Als je dan met ze gaat praten komen er vaak veel vaardigheden op tafel waarmee we aan de slag kunnen gaan", aldus Pieter. Drie weken lang, vier dagdelen per week, worden de cursisten getraind en ontdekken ze hun sterke en zwakke kanten. Ver volgens komen ze in de sollicita tiefase terecht. Minstens twaalf uur per week gaan de cursisten in actie. Er worden telefoonge sprekken gevoerd, schriftelijk gesolliciteerd en er worden net werken opgezet. Volgens Pieter hebben de meeste cursisten nog nooit van open solliciteren ge hoord. Van de 150 cursisten van Sollici tatieclub Spijkenisse slaagde in 1992 zeventig procent erin om via de informele kanalen een baan te vinden. Als dat de bur ger geen moed geeft! Informeer eens bij het Sollicitatiecentrum op de Banenmarkt. Misschien behoor jij dan sneller dan je denkt tot de betaald werkende mensen: Standnummer/bedrijfsnaam voor Gebouwen 34 Opleidingsinstituut voor ziening in de Tuinbouw 29 AOB Rijnmond 91 HOG Industrieservice BV de Banketbakkersbranche sector 106 Arbaco BV 5 Horeca Uitgifte 9 Opleidings- en Ontwikke 53 Stichting Promotie Fonds- 68 Adia Keser Uitzendburo 82 Het Westerhonk lingsfonds voor de Elek Procesindustrie 64 Administratief Trainings 108 Het Zonnehuis-Vlaardin- trotechnische Bedrijfstak 115 Stichting VSO-Arbeidstra- Centrum gen 70 Pameijer Stichting jekt 10 Algemeen Maritieme 62 Hoek Engineering BV 22 Pedagogisch Technische .31 Stichting Vakopleiding Voorlichting 18 Hogeschool Rotterdam Hogeschool Hout- en Meubileringsbe- 48 Apothekers Assistenten Omstreken 104 Penitentiaire Inrichting drijf Opleiding 40 Hogeschool voor Econo Noordsingel 32 Stichting Vakopleiding 8 Arbeidsbureau mische Studies 3 Podium Radio Rijnmond Schilders- en Stukadoors- 73 Bas van der Heijden Su 95 Holec Regionaal Oplei 75 Polec Rotterdam bedrijf permarkten BV dingscentrum 33 Projekt Vrouwenvakscho- 12 Stichting voor Vakoplei 83 Bedrijfsschool Wilton Fij- 67 Hollandia BV ling Rijnmond ding en Examens in het enoord 50 Homed Schiedam 2 Radio Rijnmond Bakkersbedrijf 36 Beroepen- en Studievoor 1 Informatie/Receptie 76 RBA Rijnmond Werkcen 117 Stichting Werk in Charlois lichting 28 Informatiebalie tra en Noord 109 Bureau Migrant en Werk 58 Informatiebalie 111 RDM Scholingscentrum 27 Stichting Welzijnsbevor 79 Bureau Taymaz 87 Informatiebalie 55 Regionaal Technisch Col dering Antillianen/Aruba- 99 Centerpoint Engineering 80 IJsselland Ziekenhuis lege Rijnmond BV 46 Ichthus Hogeschool 16 Rijnmond-bouw 116 Stork Wescon Vakoplei 94 Centraal Arbeidsbureau 42 Ikazia Ziekenhuis 85 Rotterdams Informatie dingen Scheepvaart 44 Innovam Centrum 26 Streekschool Rijnmond- 30 Centrum Vakopleiding 92 Instituut voor Industriële 42 Ruwaard van Putten Zie Noord 15 Christelijk College Rotter Informatica/ kenhuis 25 Streekschool Rijnmond- dam Cadmission 47 SMO-Rijndelta Zuid 97 Computerij Onderwijs 103 Isoper BV 98 Scholing/werk Rotterdam 6 Terras Rijnmond 7 Kindercrèche Werkt 90 Technisch Bureau S. Vis 72 Croon Elektrotechniek 52 Koninklijke Landmacht 19 School voor de Gezond ser BV 21 Opleiding voor de Distri 74 Koninklijke Marechaussee heidszorg Rotterdam Zuid 101 Verolme Botlek BV butie 84 Koninklijke Marine 54 Shell Nederlandd Raffina 114 Verpleeghuis Anthonius 96 Delta Psychiatrisch Zie 45 Landelijke Stichting Be derij/Chemie BV IJsselmonde kenhuis roepsopleiding 42 Sint Clara Ziekenhuis 89 Verpleeghuis Breede Vliet 4 De Werktruck Levensmiddelenindustrie 118 Sollicitatiecentrum 61 Verpleeghuis De Twee Bruggen 93 Dosign Engineering BV 63 Legato Consultancy 77 Spindler Installatietech 81 Draft Engineering 102 Luba Uitzendburo niek BV 65 Vrouw en Werkwinkel 13 ECABO 56 Maasstad College 49 Uitzendbureau Start Rijnmond 59 Electriciteitsbedrijf Zuid- 78 Manotherm BV 17 Stichting Beroepsoplei 37 Video Presentaties Holland 51 Meerweide Combihuis- ding Weg- en Waterbouw 112 Adviesbureau Perspectief 60 Enquêtes /Schiehoven 71 Stichting De Keerkring 113 Werknet Uitzendorganisa 11 EuroCollege 69 Ministerie van Binnen 110 Stichting Kleinschalige tie 57 GTI Installatietechniek landse Zaken Wervingser Hulpverlening Jongeren 14 Wijkkontaktpunt 107 Gemeenschappelijk Admi vice Voorkeursgroepen 41 Stichting Leerlingwezen 23 World Travel School nistratie Kantoor Overheid Haven en Vervoer 24 Zadkine College 38 Gezamenlijke Opleidings 86 Multec 20 Stichting Opleidingen In 42 Zuiderziekenhuis fondsen voor de Metaal en 105 Multibedrijven Rotterdam stallatietechniek Electrolndustrie en het 100 Nelcon BV 39 Stichting Opleidings- en Metaalverwer 35 Onderwijscentrum Horeca Ontwikkelingsfonds Isola kingsbedrijf 43 Open Universiteit, Studie tiebedrijf 88 GOM Bedrijfsdiensten centrum Rotterdam 66 Stichting Personeelsvoor AHOY DINSDAG 20 APRIL WOENSDAG 21 APRIL 1113111411151 lis] fl!7 [ÏM 44 43 1041103 82 1 81 1 80 79 1 78 1

De Havenloods | 1993 | | pagina 17