Museumweekend legt gekonkel rond stadhuis bloot GRATIS SATEH SERVIES VAN FLIP Twee basisscholen leggen landelijke verkeersproef in verkeerstuin af Wethouder pleit voor 'Duitse' aanpak openbaar vervoer Pleegouders Reünie Jeugdhaven Nederlands Architectuurinstituut biedt vast een kijkje achter de schermen REGIO De groepen zeven van de basisscholen Het Ba ken in Capelle en De Zonne- korf in Overschie leggen op donderdagmorgen 22 april de landelijke verkeersproef voor basisscholen af in de Verkeer stuin Plaswijck Park. De dag ervoor wordt het door Shell gesponsorde nieuwe leslokaal in de verkeerstuin geopend. Dick van de Wetering, voor zitter Veilig Verkeer Neder land Rotterdam, nodigde de scholen uit omdat zij zich bij zonder hebben ingezet bij de geldinzameling voor de reali-, satie van de verkeerstuin. Het is de eerste maal dat de lande lijke verkeersproeven op deze wijze worden afgelegd. De leerlingen krijgen een uur theorie- en een uur praktijkexa men. De theorie is dezelfde als die duizenden kinderen die dag moeten afleggen. De praktijk is extra. Onder het toeziend oog van waarnemers, onder wie mensen van de politie en Veilig Verkeer Nederland, gaan de kin deren op de door De Haven loods en Het Zuiden geschonken fietsen en in de bus en politie-au- to, respectievelijk gesponsord door de RET en de politie van Rotterdam, de straten op van de verkeerstuin. Voorzien van rug nummers, zodat na afloop van de test beoordelingen kunnen worden gegeven. Aan het eind van de morgen ontvangen de leerlingen het certificaat. Dat moet wel echt verdiend zijn, want anders gaat het belangrijke document hun neus voorbij. Subsidie De afdeling Rotterdam van Vei lig Verkeer Nederland bloeit als nooit tevoren. Het werkplan voor 1993 ziet er veelbelovend uit. Jarenlang draaide de afde ling op één man. Capellenaar Dick van de Wetering stak de helpende hand toe en voor hij het wist zat hij er 'diep' in. Begeleiding van kinderen in het verkeer, bevordering veilig en milieubewust gedrag in het ver keer en verbetering inrichting verkeerssystemen in schoolom- geving en de organisatie van woonschoolverkeer zijn de doel stellingen van de WN. Van de Wetering en de vrijwilli gers hebben uitstekende contac ten met de politie, politieke par tijen en deelgemeenten. In iedere deelgemeente fungeert een vrij williger als contactpersoon. Van de Wetering: „De vorig jaar overleden wethouder Verkeer en Vervoer, Ankie Verbeek, droeg ons een warm hart toe. Zorgde dat er een flinke subsidie kwam. De huidige wethouder denkt er anders over, waardoor de subsi die stagneert. Verkeersveiligheid past uitstekend in de sociale ver nieuwing van Rotterdam. Veilig Verkeer Nederland kan hierin als maatschappelijk netwerk-or ganisatie een bijdrage leveren. We willen mede invulling geven aan het verkeersveiligheidsbe- leid. Rotterdam doet immers mee aan de gemeentelijke 'Actie -/ - 25%', waarmee het gemeente lijke verkeersveiligheidsbeleid fi nancieel wordt gestimuleerd." Rotterdam kreeg een resultaat premie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat omdat in 1991 het aantal verkeersslachtof fers daalde. Van de Wetering weet dat er nog een flink bedrag in dat potje zit. Op een deel van die pot is zijn hoop gevestigd. Van 11 tot en met 14 mei neemt VVN Rotterdam deel aan de Freight Show in de Ahoy. Het doel is de zakelijke weggebruiker te wijzen op het gevaar van alco hol in het verkeer. De verkeers politie is aanwezig met onder andere een ademanalyseappa raat. De WN zet de alcoholsi mulator in. Op zaterdag 8 en 15 mei is VVN aanwezig bij de caravancontrole in Hoogvliet. Op vrijwillige basis en na afspraak kunnen caravan- bezitters hun 'vakantiehuizen op wielen' laten testen. De vrijwilli gers van VVN zijn er om voor lichting te geven. Vanaf 23 augustus start weer de jaarlijkse actie 'Wij gaan weer naar school'. VVN is met de voorbereiding van de campagne gestart. Van de Wetering: „WN heeft het lesmateriaal van de verkeer stuin ontwikkeld. Rotterdamse scholen zijn enthousiast. De tuin heeft een recreatieve en een edu catieve functie. Van beide aspec ten wordt veel gebruik gemaakt. Die verkeerstuin is een schot in de roos. Een aanwinst voor Rot terdam." Hij wil benadrukken dat VVN niet de illusie heeft de perfecte verkeersveiligheid te creëren. Wel is hij ervan over tuigd dat van jongsaf aan het juiste verkeersgedrag moet wor den bijgebracht. „Wie de jeugd heeft, heeft de veilige verkeer- stoekomst", is de mening van de voorzitter VVN Rotterdam. Dick van de Wetering heeft VVN Rotterdam tot bloei gebracht. De Centrale voor Pleegzorg zoekt pleegouders voor een paar weken per jaar, tijdens de vakan tieperiode. Juist in de zomervakantie zijn er meer mensen nodig die kinderen voor een beperkte tijd willen ver zorgen. Kinderen die in een te huis wonen, logeren in de vakan tie vaak bij familie, waar ze kun nen meemaken hoe het er in een of andere oorzaak, zijn ze aange wezen op pleegouders. De Centrale voor Pleegzorg zoekt niets bijzonders: gewone mensen met een beetje tijd en aandacht, die de kinderen mee laten draaien in het gezin. Het maakt niets uit of de pleegou ders samenwonen, getrouwd zijn of alleenstaand zijn. Informatie bij de Centr^ voor Pleegzorg, telefoon 010- 4120 150. OUDE NOORDEN— Club huis Jeugdhaven/De Vink in Rotterdam houdt donderdag 22 april een reünie voor alle ex- clubleden, ex-medewerkers en andere betrokkenen. De reünie wordt gehouden in buurthuis De Vink, het gebouw waar vele jaren het werk onder de oudere jeugd van de Jeugdha ven, was gehuisvest. De reünie is ook voor degenen die de club huizen aan de Tochtstraat en de Hooglandstraat bezochten. Van 19.00 tot 23.00 uur is er tijd om de kleine Punters, de Kruisers, de Loodsen en de Jollen weer eens terug te zien. Het adres is Vinkenstraat 70 in Rotterdam. Telefonische infor matie bij Hans van Dorp, 010- 4220485. door ELS NEIJTS Wie zich het tumult rond de bouw van het Rotterdamse stadhuis aan de Coolsingel nog herinnert, moet minstens de uiterst respectabele leeftijd van 85 jaar hebben bereikt. Daarom, voor de jongeren on der ons: het in 1913 uitverko ren ontwerp voor 'het Raad- huis'zorgde indertijd voor een landelijk schandaal dat breed in de pers werd uitgemeten. Trefwoorden in de vele publi caties waren de toen gangbare varianten óp kreten-van-nu als: doorgestoken kaart, handjeklapdeal en vriendjes politiek. De toenmalige bur gervader van de Maasstad, Mr. A.R. Zimmerman, zou er door middel van 'lagen en lis ten' voor gezorgd hebben dat zijn vriend, Prof. Henri Evers uit Delft, al bij voorbaat win naar werd van de besloten ontwerp-prijsvraag. Politiek gekonkel uit het begin van deze eeuw is de invalshoek die het nog in aanbouw zijnde Nederlands Architectuurinsti tuut (NAi) heeft gekozen voor een eerste presentatie tijdens het Nationaal Museumweekend op 17 en 18 april. Het gebouwen complex aan het Museumpark opent op die dagen van 11.00 tot 17.00 uur de vleugel waar collec ties en archieven worden opge borgen. Met deze eenmalige openstelling van de depots sluit het NAi aan bij het Musem- weekend-thema van dit jaar: ver zamelen. De depotvleugel is het enige deel van het NAi dat al klaar is. De rest van het gebouw staat nog in de steigers en opent pas eind oktober '93 officieel zijn deuren. Uitgekleed Om de depots te bereiken moet een brandtrap aan de Rochus- senstraat worden beklommen. Eenmaal binnen valt onmiddel lijk de gelijkenis met de inrich ting van de Rotterdamse Schouwburg-ingewanden op: strak! Met veel kaal beton. „De aankleding is door geldge brek aardig uitgekleed", ver klaart Jean Paul Baeten, archi tectuur-historicus, de£e niet be wust gekozen (interieur)overeen- komst. Eén voor één opent hij de vele deuren die naar de 'cata comben' leiden waar zo'n 500 complete archieven en collecties, driekwart miljoen documenten, 500 maquettes, 300 meubelstuk ken, 2000 affiches op ware grootte en een slordige 35.000 boeken en tijdschriften worden bewaard. Dit ganse bezit -„een van de grootste en mooiste collecties ter wereld"- staat of ligt opgeslagen in ultramoderne, elektrisch te openen en sluiten kasten. Mét ingebouwd veiligheidsmechanis me. Per ongeluk of expres ver pletterd worden is niet mogelijk. Wie langs de meterslange opber gruimtes loopt, waant zich in eerste instantie tussen opberg- kastjes van een zwembad. Maar dat verandert als Baeten enthousiast 'opening van deu ren' geeft. Op een totale plan klengte van 30 kilometer bevin den zich mappen, dozen, kisten en kartonnen rollen waar je ka merbreed tapijt in verwacht maar waar muurschildering- en glas-in-lood-ontwerpen tot 10 Van Baeten bij de maquette van het Kromhoutontwerp. meter groot in blijken te zitten. Poppenhuizen Op een leek zullen de maquettes waarschijnlijk de meeste aan trekkingskracht uitoefenen. Ze doen nog het meest denken aan gigantische verzameling poppen huizen waarvan je een deel wel kent omdat de gebouwen ook in het echt nog in Rotterdam te vinden zijn. Zoals de Heineken Brouwerij in Noord waarvan tegenwoordig alleen de toren nog -als kantoor- gebouw- in gebruik is. Of het gebouw van Scheepvaartvereni ging Zuid -in de vorm van een schip- dat sinds 1922 aan de Pie- ter de Hooghweg staat. Andere meer of minder bekende beken de bouwwerken die de verzame ling biedt zijn grandcafé Dudok van de gelijknamige architect, de SVH-Spaarbank van Oud aan de Botersloot, de nog onlangs zeer besproken Kiefhoek en het HBU-gehouw bij het Schieland- huis. Helaas ten prooi gevallen aan bombardementen of stadsver nieuwing maar op schaal nog in volle glorie te bewonderen zijn de oude Bijenkorf, café-restau rant Pschorr, Het Witte Dorp en karakteristieke gedeelten van de wijk Spangen. Baeten's enthousiasme kent geen grenzen. Op zijn buik schuift hij over de planken om nog meer fraais te voorschijn te toveren. Om uiteindelijk bij die stukken te komen die tijdens het Mu seumweekend reeds opgesteld zullen worden gepresenteerd: de maquettes van stadhuisontwer- pen die het indertijd niet haal den. Ouderwets Baeten's geestdrift geldt niet al leen de gebouwen zelf. Alle be waard gebleven documenten die kunnen bewijzen dat het huidige stadhuis het resultaat van poli tieke voorkeur was, worden aan gesleept. „Al voor de bouw vonden de Rotterdammers van toen mét alle deskundigen het winnend ontwerp van Evers ouderwets", vertelt hij gniffelend. „Zimmer man blijkt zich als een ware re gent te hebben gedragen. Hij schreef een besloten prijsvraag uit waarvoor hij zelf kandidaten uitnodigde. Tot ieders verbijste ring zat daar Berlage, dé bouw meester van Nederland, niet bij. Tja, Berlage was een socialist, Zimmerman liberaal. Ook pro beerde hij de gemeenteraad bui ten de besluitvorming te houden. Achteraf bleek nog dat Evers - die als vriend menig buitenlands reisje met de burgemeester mocht meemaken- al vér voor de prijsvraag een voorontwerp had ingediend. Bovendien mochten de ontwerpen vóór het raadsbe sluit niet gepubliceerd worden waardoor de publieke opinie al helemaal buiten beschouwing bleef. „Die viel dan ook uitgesproken negatief uit. 'Ouderwets' was wel de meest geuitte kritiek. De toenmalige moderne aanpak van Kromhout en De Bazel lag ook bij het grote publiek aanzienlijk beter. Beiden brachten, in navol ging van Berlage, het gebruik van baksteen in hun ideeën te rug. De Bazel meer in de geome- trische-abstracte sfeer, Krom hout in fantastisch-expressieve richting. Beide stijlen werden in die dagen als modern be schouwd. Evers negeerde de her introductie van het baksteen vol komen en stoorde zich ook ver der niet aan wat als modern werd gezien. Hetgeen hem de overwinning echter niet deed ontgaan". Dat het Rotterdamse schandaal de gemoederen tot op nationaal niveau in beweging bracht, kan Baeten tot zijn grote genoegen ook aantonen. De 'gansche' va derlandse pers zorgde voor het nodige tumult en Koos Speen- hoff schreef er speciaal een lied over: t Stadhuis. Perskritieken De bundel De voorgeschiedenis van den Rotterdamschen Stad huisbouw beoordeeld -waarmee gepoogd werd de Rotterdamse Raad op haar besluit te doen terugkomen- biedt een fraaie bloemlezing uit de stroom van openbare correspondentie en krante-artikelen die over het ge krakeel op gang kwam. Dat de pers zich in die dagen fikse kri tiek op gezagsdragers kon ver oorloven blijkt uit een stuk uit de Nieuwe Amsterdammer van 12 februari 1916: En zo schijnt het ons dat de nu te bouwen arm zalig bijeengeknutselde Renais- sancetent van den Hooggeleerden ootmoedigen dienaar dezer vroed schap, in haar leugenachtige schijnarticiteit volmaakt zuiver weerspiegelt de psyche harer last gevers. Dergelijk taalgebruik zou een journalist van vandaag de dag wel eens een proces aan zijn broek kunnen opleveren. Wie het allemaal niet zelf heeft meegemaakt, kan zich op 17 en 18 april tegoed doen in de depots van het NAi. Ook de deuren van alle andere musea in Nederland gaan op 17 en 18 april gratis en voor niets open. Inde meeste mu sea is wel iets bijzonders te zien of te doen. Voor nadere informatie over afzonderlijke activiteiten kan contact met plaatselijke VVV's worden opgenomen. REGIO - De rijksoverheid moet op korte termijn een be leid ontwikkelen om in de Randstad een openbaar ver voersysteem naar Duits voor beeld aan te leggen. Dat houdt in dat de verschillende tram- en metrosystemen van Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam aan elkaar gekoppeld moeten worden en het onderscheid tussen tram en metro moet verdwijnen. Dat stelt de Schiedamse wethouder C. Zij develd. Zijdeveld, al achttien jaar wet houder in Schiedam, is de laatste jaren een steeds militanter mi lieuactivist geworden. Behalve als promotor van zonne-energie (alle woningen die nu gebouwd worden in de Schiedamse nieuw bouwwijken zijn voorzien van een zonneboiler) heeft de Schie damse bestuurder ook naam ge maakt als fervent tegenstander van de autolobby. Hij was één van de dissidente leden van de ANWB die vergeefs tweemaal toe probeerde verkozen te wor den in de Ledenraad van de or ganisatie. Al geruime tijd bestookt Zijde veld ook andere overheden met zijn ideeën over de verbetering van het openbaar vervoer. Zo lanceerde hij samen met de mi lieubeweging het plan om in plaats van de geplande rijksweg 19 tussen Schiedam en Delft een railverbinding aan te leggen. Een voorziening die volgens de wet houder vele malen goedkoper is dan de aanleg van een weg. Hoewel ook in Den Haag de steun voor het Schiedamse plan toeneemt, is de strijd nog niet gestreden. Wel heeft Schiedam, bereikt dat er nieuw onderzoek komt naar de gevolgen voor het milieu van de aanleg van de om streden weg. In dit onderzoek is ook het alternatieve Schiedamse plan opgenomen. Een ander succes voor de open baar vervoer-lobby is het besluit van het kabinet vorige maand om tegelijk met de uitbreiding van de Beneluxtunnel een metro buis aan te leggen waardoor het doortrekken van de metrover binding tussen Rotterdam Mar- coniplein via Schiedam en Hoogvliet naar Spijkenisse een stap dichterbij is. Versnipperd Toch is Zijdeveld nog lang niet tevreden. „Er is in Nederland geen beleid om het openbaar vervoer te verbeteren. Het ont breekt in ons land aan een aan trekkelijke vorm van openbaar vervoer. Het openbaar vervoer is typisch Nederlands: sterk ver snipperd. Het is logisch dat de mensen de auto nemen", aldus Zijdeveld. De Oplossing voor het mobili teitsprobleem in de Randstad is volgens 'hem niet het aanleggen van meer wegen, maar het verbe teren van het openbaar vervoer net. Nederland moet daarbij een voorbeeld nemen aan Duitsland, vindt de Schiedamse wethouder. „Het probleem in Nederland is dat de systemen door verschil lende maatschappijen worden beheerd en niet goed op elkaar zijn afgesteld." Volgens Zijdeveld moet afge stapt worden van het 'klein steedse denken'. „Kijk eens naar Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht. In feite zijn het werelddorpen maar je kan deze concentratie van vier steden ook beschouwen als één wereldstad met hoogstens wat grote parken er tussen. Als je dan de Rand stad vergelijkt met soortgelijke gebieden in Duitsland dan besef je dat we hier sterk achter lo pen." Zijdeveld weet waar hij het over heeft. Regelmatig reist hij naar Duitsland om ideeën op te doen. „In enkele steden als Mannheim, Duisburg en Bonn hebben ze de mobiliteitsproblemen opgelost met een voertuig dat zich in de stad gedraagt als een tram en daarbuiten als een metro. Ook zijn er in Duitsland interlokale tramsystemen die de verschillen de steden met elkaar verbinden. Dat is een geweldig succes geble ken. In Duitsland heeft men op tijd beseft dat de afbouw van oude tramlijnen gestopt moest worden. Nederland had enkele decennia geleden ook een aantal interlokale tramlijnen, zoals de verbinding tussen Rotterdam en Voorne, maar die zijn bijna alle maal verdwenen". Verbinding Volgens de Schiedamse wethou der moet de overheid de Duitse succesformule ook in de Rand stad gaan toepassen. Dat zou mogelijk zijn door de verschil lende tram- en metrosystemen met elkaar te verbinden. Ook de scherpe scheiding van tram en metro moet worden opgeheven waardoor er een voertuig komt dat, net als in Duitsland, boven gronds rijdt als een tram en on dergronds als een metro. De eerste stap is volgens Zijde veld het verbinden van de tram netten van Den Haag/Delft en Schiedam/Rotterdam. „Dat zou betekenen dat men vanuit Schie dam in drie kwartier in het cen trum van Den Haag kan zijn. Bovendien hoeft men dan niet over te stappen wat deze vorm van vervoer alleen maar aan trekkelijker maakt. Mensen heb ben de pest aan overstappen. De aanleg van de verbinding kost naar schatting 30 a 40 miljoen, een fractie van het bedrag dat moet worden uitgetrokken voor de aanleg van een weg", stelt Zijdeveld. De Tweede Kamer zal in de loop van het jaar een besluit nemen over de aanleg van omstreden weg tussen Schiedam en Delft. De Schiedamse wethouder zegt niet in te kunnen schatten hoe groot de kans is dat de Tweede Kamer met het Schiedamse al ternatief instemt. „Als de huidi ge trend zich voortzet, is die kans groot. Toen we met het plan kwamen werden we uitgela chen. Uit de contacten die we de laatste tijd met Rijkswaterstaat hebben, blijkt dat daar een sfeer verandering aan de gang is. Het zijn al lang niet meer de 'asfalt- leggers' van weleer. Er is onmis kenbaar een verschuiving aan de gang. De tijd werkt in ons voor deel", aldus Zijdeveld. Enig loch, zb'n ori gineel handgebak ken aardewerk Saieh bakje' En de échte Sateh liefheb ber heeft n heel streepjescodes v het Flip Sateh- TRIO-PAK krijg j werk Sateh bakje SPAAR MEE MET FUP SATEHU Bij je supermarkt ligt hel aklieformulier Daarin vind je nog 'ns haarfijn hoe je die leuke bakjes kunt krijgen Of stuur de 10 streepjescodes in 'n gefrankeerde erivelop mét je naam en adres naar Flip. De aktie loopl lot 31-12-'94 RPTRICM'AKSMULGatóKWHETMEFVraKVAK. Postbus 5137, 5004 EC TÜbttrg, Tel.:013-03X525.

De Havenloods | 1993 | | pagina 5