[ING-FEESt 29 Vrouwenorganisaties pleiten voor onderzoek naar zorgverlof Nacht van Oranje luidt Koninginnedag op grootse wijze in 'SJ*» SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS Biesbosch 25 jaar Geschiedenis Zuidhollandse landschappen Open dagen Mensendieck therapeuten Eensgezindsheid in discussie 'Zorg versus economische zelfstandigheid' Ontmoetingsdag ouders van overleden kind Met korting naar bijzonder Mahlerconcert Oude motoren, fietsen en onderdelen op beurs Honderdduizendste cd bij Centrale Discotheek DONDERDAG 22 APRIL 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Het Natuur- en Recreatieschap De Hollandse Biesbosch bestaat dit jaar 25 jaar. Tegelijk bestaat het bezoekerscentrum 10 jaar. Het schap viert het dubbele jubi leum voor bezoekers, vrijwilli gers, medewerkers en bestuursle den met verschilende activitei ten. Voor kinderen van 4 tot 8 jaar die in de omgeving van de Hol landse Biesbosch wonen is er za terdag 24 april een feestje bij de opening van het geheel gereno veerde speeleiland in de Hel- en Zuilespolder. Voor ieder kind dat om 15.00 uur bij de ope- ninbg aanwezig is, is er een leuke verrassing. De kinederen mogen zelf een cadeautje grabbelen en ze kunnen spelen zolang ze maar willen. Op dezelfde dag is er ook de officiële ingebruikname van de kano-overzetplaats. Deze over- zetplaats is een noodzakelijke voorziening, gezien de groeiende populariteit van het kanovaren in de Biesbosch. Voortaan kun nen kanovaarders op een veilige manier van 't Wantij naar de nieuwe Merwede of andersom. Het Natuiur- en Recreatieschap heeft ter gelegenheid van het ju bileum een fotowedstrijd uitge schreven. Tot en met 29 oktober kan iedereen de mooiste foto's van de Hollandse Biesbosch in sturen. Er zijn drie verschillende categorieën. Per categorie zijn verschillende prijzen te winnen. De hoofdprijs is 200 gulden waard. Bij het bezoekerscentrum zijn de wedstrijdvoorwaarden te vinden. Er is een boekje verschenen met de titel 'Landschappen in Zuid- Holland'. Hans Oerlemans is de auteur. Hij beschrijft de geschie denis van het Zuidhollandse landschap, dat als inspiratiebron kan dienen voor een wandeling of fietstocht. Het boek is rijk geïllustreerd en neemt de lezer mee naar buiten plaatsen, veenplassen en grien den, door polders, waarden en andere typisch Zuidhollandse streken. Het ontstaansproces van. deze landschappen heeft eeuwen ge duurd en gaat nog steeds door. De mens heeft aan die ontwike- ling en belangrijke bijdrage gele verd. Het boek onthult waarom het landschap eruit ziet zoals hét nü is. In veertien hoofdstukken doorkruist de lezer het karakte ristieke landschap van de pro vincie, met af en toe een uitstapje naar de stad. De prijs bedraagt f29,90. Het boekje is tot stand gekomen in samenwerking met de provincie Zuid-Holland. De Vereniging van Oefenthera peuten Mensendieck houdt ter gelegenheid van het 65-jarig be staan overal in het land open huis bij praktijken voor Mensen- diecktherapie. In Rotterdam kunnen geïnteres seerden een kijkje gaan nemen bij de praktijk van therapeut van Breemenaan de Diogenesstraat 85, van 10.00 tot 13.00 uur. Mensendieck is een speciale vorm van fysiotherapie, waarbij de patiënt opgesteld wordt tus sen spiegels. Het is belangrijk, vinden Mensendiecktherapeu- ten, dat mensen zien hoe ze zich bewegen en hoe hij of zij de houding kan verbeteren. Want dat is de kern van de oefenthera pie: niet de therapeut vertelt hoe het moet, maar de mensen wor den zelf bewust van fouten in de beweging en de houding, waar door de klachten zijn ontstaan. De oefeningen zijn geen kracht- patserij. Oefenen, kijken en erva ren vormen de kern van de the rapie. Oefentherapie Mensendieck richt zich op het voorkomen van klachten. De therapie is ge noemd naar de grondlegger: Bess Mensendieck. Haar thera pie werd wereldwijd bekend. De oefentherapie is in het zieken fondspakket opgenomen en wordt door ziekteverzekeraars vergoed. Er is een verwijzing van de huisarts nodig. Wie een praktijk in de buurt wil bezoeken kan bellen met de Ver eniging van Oefentherapeuten Mensendieck, telefoon 030- 310042, van 9.00 tot 12.00 uur. „Met het Feijenoordlied gaat het dak van de Ahoy' er al af. Vanaf het eerste moment van de 'Nacht van Oranje' barst het los. Drie uur vóór Konin ginnedag begint Rotterdam met het volksfeest. Dat kan alleen in mijn stad," Zanger Cock van der Palm bijt de spits af van een happening vol Nederlandstalige muziek. Op donderdagavond 29 april om 21.00 uur vindt de eerste Nacht van Oranje plaats. Een ruim vijf uur durend evene ment, waarvan organisator Le Bateau Promotions nu al weet dat het feest jaarlijks een ver volg gaat krijgen. Niet zonder 'Hare Majesteit' na tuurlijk! Een als twee druppels water op Koningin Beatrix lij kende gast betreedt om even voor middernacht het podium om samen met de feestgangers om klokke twaalf het Wilhelmus te zingen. 'Samen zingen' of zo als de Engelsen zeggen 'commu nity singing' zal kenmerkend zijn voor de Nacht van Oranje. Cock van der Palm: „Dat is. zo karakteristiek bij het Nederland se lied. Of je de tekst nu kent of niet, je zingt gewoon mee. In de Nacht van Oranje weet ik zeker dat iedereen meedoet. Er komen allemaal liefhebbers. Houd je niet van Nederlandstalige mu ziek dan heb je die avond niets in de Ahoy' te zoeken." Hij vertegenwoordigt het type 'ruwe bolster, blanke pit'. Praat emotioneel over zyn medewer king aan de Nacht van de Witte Bedjes in De Doelen. Want: „Het kippevel liep over mijn rug toen ik die avond voor zeven honderd gehandicapte kindertjes mijn Feijenoordlied zong. Ze kenden het allemaal. Zongen uit volle borst mee. Fantastisch. De meest ongevoelige mens krijgt op zo'n avond een spiegel voor gehouden." Nacht van Oranje Ruim dertig jaar zit hij in het 'vak'. Had van tijd tot tijd hits. Wie kent het lied 'Mira' niet? En 'Natascha', 'Aloha, mijn bruine Madonna' en 'Cafeetje aan de haven'? Hij had het lef om naast 'Hand in hand kameraden' met |ers b Neijman \arina 'anny Cock van der Palm laat met zijn Feijenoordlied het dak van Ahoy' harsten. ED ERNST/COR VOS een nieuw Feijenoordlied te ko- schrijft hij teksten en compo- uit. men. Voor zijn'broeders en zus- neert hij muziek. Daarnaast Terug naar de Nacht van Oran- ters' van het Nederlandse lied geeft hij als producent muziek je. Hij vertelt dat ruim 20 arties ten hun medewerking verlenen. Dat zij elk een kwartiertje krij gen om de boel op stelten te zetten. In zijn eigen vijftien mi nuten maakt hij plaats voor Lou Prince. Waarom? Dat laat hij nog even in het midden. Het moet een verrassing blijven. „Imca Marina, Hanrfy, Corry Konings, Gordon, Ria Valk, Pe ter Koelewijn, Renée de Haan, Benny Neijman, Vader Abra ham, Jacques Herb, Gert en Hermien en dochters. Bonny St. Claire, Arie Ribbens, De Haven zangers, Marianne Weber, Har ry Slinger en last but not least, Lee Towers", somt Van der Palm de artiesten van de Nacht van het Hart op. Hij vertelt dat Nederlandstalige muziek 'in' is. „Of het nu het levenslied of het romantische is. Mensen vinden het mooi. Zing je een romanti sche song met overtuiging dan zien huisvrouwen zichzelf in dat lied terug. Vereenzelvigen ze zich ermee. Wat zou je van mijn lied jes met vrouwennamen als titel denken?", zegt de al jaren geluk kig getrouwde Cock grinnikend. En: „Nederlandstalige liedjes, hoe oud ook, blijven bij de lief hebbers hangen. Wie heeft er niet een lied dat verbonden is aan een bepaalde fase in zijn of haar leven?" Aanhangers van het Nederland se lied kunnen in de Nacht van Oranje verzekerd zijn van een overvloed van hun favoriete gen re. „Ik sta daar garant voor", vertelt Cock van der Palm vol zelfvertrouwen. Kaarten zijn te verkrijgen bij alle landelijke VVV Kantoren. Tele fonisch kan worden gereserveerd bij Ahoy' onder telefoonnum mer: 0104104304. Dagelijks, tus sen 10.00 en 17.00 uur, kunnen de kaartjes aan de kassa worden afgehaald. De toegang bedraagt f37,50, f42,50 of f47,50. Voor groepen en personeelsvere nigingen geldt een speciaal ta rief. Bovendien is het mogelijk een VIP-arrangement, inclusief overnachting in het Parkhotel, diner en ontbijt en toegangs- 1 kaart, te verkrijgen voor f165 per persoon. Hiervoor en voor speciaal tarief kan contact wor den opgenomen met Le Bateau Promotions, telefoonnummer: 010-4580188.. Stel, iemand wordt langdurig ziek. Na een ziekenhuisopna me kan de patiënt weer snel naar huis. Aangenomen dat er iemand thuis is voor hand- en spandiensten. Boodschappen, de was, koken, koffie zetten, beschuitjes smeren. 'Mantel zorg' heet zoiets in hulpverle ners- en beleidmakersjargon. Vaak zijn het (oudere) vrou wen op wiens schouders deze 'mantelzorg' terecht komt. Maar: steeds meer vrouwen nemen deel aan het arbeids proces, en hebben daardoor niet meer zo vanzelfsprekend tijd en gelegenheid om bij te springen in noodsituaties. Het wordt tijd om eens na te den ken over betere regelingen, zoals betaald zorgverlof, vin den de vrouwenorganisaties in Zuid-Holland. De Stichting Provinciale Vrou wenraad Zuid-Holland, waarin dertig vrouwenorganisaties zijn vertegenwoordigd, variërend van de Rooie Vrouwen tot aan de Gereformeerde Vrouwen bond, houdt maandag 26 april een manifestatie in De Doelen, onder de titel 'Zorg versus eco nomische zelfstandigheid'. Tij dens de manifestatie wordt een rapport gepresenteerd waarin een aantal aanbevelingen is ver werkt. Professor dr. J. Pool, lid van gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, en mevrouw mr A. Steen, een hoge ambtenaar van het ministerie van Sociale Zaken die zich bezighoudt met het emancipatiebeleid, nemen het rapport iri ontvangst. Aan het denken zetten Martha Beuckens is consulente voor de Provinciale Vrouwen raad. „We merkten dat enige tijd geleden allerlei vrouwengroepe ringen zich bezighielden met de zelfde problematiek. Enerzijds spraken vrouwen over economi sche zelfstandigheid, andere vrouwengroepen hielden zich verzorgen wordt gerekend Gewone dingen zoals thee zetten, boodschappen bezig met de problemen rond de informele zorgverlening, het soort zorg dat familieleden op zich nemen als iemand ziek wordt." De vrouwen willen de overhe den, de politici en de werkge vers- en werknemersorganisaties aan het denken zetten over de problematiek. „We moeten niet denken: vandaag presenteren we het rapport en morgen liggen de maatregelen klaar", stelt Martha Beuckens. „Maar het is duidelijk dat er iets moet gebeuren." Vergrijzing Verschillende trends werken te gen elkaar in. Aan de ene kant worden patiënten steeds vroeger naar huis gestuurd: er wordt vaak van uit gegaan dat er wel iemand is om thuis voor de pa tiënt te zorgen. Dat is traditio neel in de meeste gevallen een vrouw: een moeder, een echtge note, een dochter of schoon dochter. Aan de andere kant is een toenmend aantal vrouwen betrokken in het arbeidsproces, zodat er niet meer zo vanzelf sprekend een beroep gedaan kan worden op die informele (fami- lie-)hulp. De toenemende 'ver grijzing' en 'pntgroening' brengt bovendien met zich mee dat steeds meer ouderen een beroep zullen doen op steeds minder jongeren voor informele hulp. Driedubbel In november van het vorig jaar zijn alle vrouwenorganisaties bij elkaar gekomen om te disussië- ren over stellingen die te maken hebben met deze problematiek. De uitkomsten van deze discus sie zijn gebundeld in het rapport en voorzien van aanbevelingen. Het rapport spreekt van eèn driedubbele belasting voor vrou w/en: in het werk, in het gezin en als zorgverlener. „Als je begint met informele zorgverlening, weet je vaak niet waar je aan begint. Het is niet te overzien hoe lang de hulp gegeven moet worden en hoe zwaar de belas ting wordt voor degene die de zorg verleent. En omdat het dus vaak de vrouwen zijn op wie deze zorgverlening neerkomt, bestaat er het gevaar van de drie dubbele belasting", aldus Beuc- Mannen Mannen moeten meer betrokken worden in de informele zorgver lening, maar de vrouwenorgani saties zijn zich er zeer van be wust dat daarvoor nog veel moet veranderen. Er is gekeken naar de situatie in Engeland en Zweden, waar men sen die thuis blijven om voor een zieke 'naaste' te zorgen, worden betaald. Het bezwaar voor zo'n oplossing is dat het een lage ver goeding is, zodat ook in dat ge val de zorg weer meer op vrou wenschouders dan op mannen- schouders terechtkomt. „Man nen zijn niet zo snel geneigd om een baan op te zeggen in ruil voor een karige vergoeding in de zorgverlening", legt Beuckens uit. „Daarom zijn de vrouwen organisaties ook niet erg happig op een vergoeding voor mantel zorg. Men voelt meer voor bete re professionele hulp en een re geling voor zorgverlof." Betaald zorgverlof is duur, maar geeft aan de andere kant man nen wél meer de gelegenheid om zich bezig te houden met zorg verlening. De vakorganisaties en de werkgeversbonden zullen overtuigd moeten worden van het nut van zo'n regeling. Zorgverlof Zorgverlof betekent dat werkne mers betaald verlof kunnen op nemen als een zieke 'naaste' hulp nodig heeft. Het rapport beveelt aan een onderzoek te doen naar mogelijkheden om zorgverlof op te nemen in een werknemers- of volksverzekering of als onder deel van een ziektekostenverze kering. „Het is per saldo goed koper om iemand thuis te ver zorgen door iemand met een be taald zorgverlof dan een patiënt te lang in een zieken- of ver pleeghuis te laten blijven", meent Martha Beuckens. „Het geld moet alleen uit een andere hoek komen. De werkgevers moeten bereid zijn om hun werk nemers zorgverlof te laten opne men." Daarom zijn bij de forumdiscus sie tijdens de manifestatie in de Doelen ook vertegenwoordigers van vakbonden en werkgevers organisaties uitgenodigd. Basisvorming Een andere houding ten opzichte van zorgverlening moet er van jongs af aan in gebracht worden, vinden de vrouwenorganisaties. Het vak zorgverlening, een nieuw vak in de basisvorming na de basisschool, moet zowel jon gens als meisjes ermee vertrouwd maken dat verzorging van naas ten een logisch en gewaardeerd onderdeel van de maatschappij is. Met de manifestatie in de Doe len (die overigens om 13.30 uur begint en gratis toegankelijk is voor iedereen) wil de Stichting Provinciale Vrouwenraad Zuid- Holland laten zien dat er een breed maatschapplijk draagvlak is die door vrouwenorganisaties van links tot rechts wordt gedra gen. „Doe er wat aan!", is de boodschap in de richting van de politiek en de beleidsmakers, vat Martha Beuckens samen. Ouders van een overleden kind houden zaterdag 24 april een landelijke ontmoetingsdag in het Blaucapel College aan de Win- klerweg 373 in Utrecht. Vanaf 12.30 is er gelegenheid om met elkaar te praten over het verlies van een kind. De Vereniging is een zelfhulp groep, waarbij mensen die het zelfde hebben meegemaakt, el kaar kunnen steunen. In de vere niging is ook een aparte werk groep voor broers en zussen van een overleden kind. de werk groep bestaat uit een aantal jon geren in de leeftijd van 15 tot 30 jaar van wie een broer of zus is overleden. Dirigent Heinz Friesen leidt 28 Schepenstraat in Rotterdam, april het harmonieorkest van het Op vertoon van bijgaande bon Rotterdams Conservatorium in kunnen lezers van deze krant de derde symfonie van Gustav voor een zeer lage prijs dit bij- Mahler, in de Prinsekerk aan de zondere concert bezoeken. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen op vertoon van deze bon op woendag 28 april voor f 2,50 naar het concert van het Harmonieorkest van het j Rotterdams Conservatorium. Programma: Symfonie nr.3 (delen 1 en 6) van Gustav Mahler in een bewerking van Jos van de Braak. Het concert staat onder leiding van Heinz Friesen. Aanvang: 20.15 in de Prinsekerk aan de Schepenstraat j 71 in Rotterdam. Geldig voor maximaal 2 personen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de ingang van de kerk. Informatie bij het Rotterdams Conservatorium, tele- foon 010-4767399. IS -■ JÉk, Deze BSA uit 1929 werd vlak voor de Tweede Wereldoorlog uit elkaar gehaald en in onderdelen verspreid in een huis verborgen gehouden. Ma 1945 werd de motorfiets weer in elkaar gezet. Hij is nog steeds in familiebezit. SCHIEDAM Liefhebbers van oude motoren kunnen zaterdag 1 en zondag 2 mei een bezoek brengen aan de achtste Motorbeurs Schiedam in de Margriethal, vlakbij de afslag Schiedam-Noord aan de A20. Onderdelen, complete motorfietsen van voor 1960, kleding, ge reedschap, olie, miniaturen, documentatie en informatie. Verscheidene motorclubs en particulieren met een interessante collectie zijn aanwezig met hun verzamelingen. De Antieke Fiets club, Oldtimerclub Oud maar Sterk, MC Oldtimer en de Rijwiel Hulpmotorenclub staat er om informatie te geven over hun activiteiten en demonstraties te geven op hun motorfietsen of andere rijwielen. Legendarische merken als BSA, Norton, Triumph, Ducati, La- verda, BMW, Harley-Davidson en vele andere motoren staan er glimmend opgepoetst tentoon. Net als de voorgaande jaren is er een spectaculaire motorshow met onder meer een aantal 'hoge bi's' (de vooloper van de huidige fiets), de eerste opvouwbare fiets uit 1899 en als een van de klappers een NSÜ Racefox 125 cc uit 1955, die met zijn 11 duizend toeren een topsnelheid van 155 kilometer per uur bereik te en zo een aantal keren de Weltmeisterschaft won. De eigenaar is Dick Teunissen uit Hoogvliet. Er is een zelfgebouwde replica van de Reitwagen uit 1885 van Daimler en Maybach. De 43-jarige Dordtse superknutselaar Max Eibers van Meubelmakerij Jamin en Eibers construeerde op wonderbaarlijke wijze van een afgedankt eikenhouten bankstel een motorfiets die hij uitrusste met een Italiaans scheepsdieseltje. Zaterdagmiddag is er de aankomst van een motorrit van Motor club Oldtimer. Bezitters van een oude motorfiets die mee willen rijden kunnen voor deelname contact opnemen met de organisa tie. Zondagmiddag is er een Concours d'Elegance, waarbij het publiek de mooiste motor van de motorshow kan kiezen. De mooiste motor wordt met een prijs beloond. De beurs in Schiedam is geopend van 10.00 tot 17.00 uur op beide dagen. De toegangskaartjes kosten 10 gulden. De Stichting Centrale Disco theek Rotterdam, waar sinds 1961 grammofoonplaten en sinds 1983 cd's geleend kunnen worden, heeft sinds kort meer dan 100.000 cd's ter beschikking van de abonnees. Daarmee bezit de discotheek verreweg de'groot ste collectie cd's van Nederland. Dat het er zoveel konden wor den is te danken aan het feit dat de Centrale Discotheek vanaf het moment dat de eerste cd's gemaakt werden, alles heeft ge kocht wat in Nederland is uitge komen. De Centrale Discotheek is geen gesloten geluidsarchief; alles staat ter beschikking van het pu bliek. Niet alleen voor de Rot terdammers, maar ook voor de muziekliefhebbers elders in Ne derland via een netwerk, waarbij al meer dan 200 openbare biblio theken zijn aangesloten. Om in het enorme woud van die 100.000 cd's juist die muziek te vinden die men zoekt zijn er ver schillende mogelijkheden. Er zijn 2 gedrukte catalogi die jaar lijks worden uitgegeven; een po pulaire catalogus die aan ieder een gratis beschikbaar wordt ge steld en een klassieke die tegen een vergoeding te verkrijgen is. Voor het publiek staan 8 compu terterminals opgesteld waarin op een woord of zelfs gedeelte van een woord van artiest of titel gezocht kan worden. Er is ook een computerdiskette verkrijg baar met daarop het volledige Hollandstalige repertoire, com pleet met 20.000 liedjes: de 'Holflop'. Veelgevraagd cd's worden aan geschaft in het aantal exempla ren dat nodig is om aan de pu blieksvraag te voldoen. Weke lijks wordt de collectie met een zelf ontwikkeld computerpro gramma 'doorgelicht' om te kij ken welke cd's moeten worden bijgekocht. Wil een lener zeker weten of de gewenste cd ook echt beschikbaar is, dan kan hij buiten openingstijden, via een gewone druktoetstelefoon, (des noods midden in de nacht) het nummer van een gezochte cd in toetsen. De beller hoort dan ge lijk of de cd beschikbaar is en door het intoetsen van het num mer van de lenerspas wordt de cd automatisch gereserveerd.

De Havenloods | 1993 | | pagina 5