H 'Technologie dus!' doet in Rijnmond onderzoek technologische kracht GRATIS SATEH SERVIES VAN FLIP Spectaculaire stokers en draaiers op Rotterdamse Keramiekmarkt Moeders met korting naar Weense walsen SPECMtLim IHEL1ZE1S Atlas richt aandacht op recreatieschappen Catamarans op video - De haven, de petro-chemie en de metalectro zijn de spilfuncties Strauss voor moeder Haven op discovery DONDERDAG 29 APRIL 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Toch festival: Parade +plus Er komt toch een zomerfestival in Rotterdam: Parade- plus, van 25 juni tot en met 4 juli. Na het wegvallen van Teatro Fantastico en vervolgens de beoogde opvolger Cita Inter- dita hebben de Rotterdamse Kunststichting en de vereniging Waterstad toch het reizende ten tenfestival De Parade naar het Leuvehoofd kunnen halen. Het festival gaat Parade- plus heten, want behalve de reguliere voorstellingen van De Parade komen er in Rotter dam extra tenten bij, waar stads- gezelschappen als De Zwarte Hand, het Ro Theater en het Scapino Ballet hun voorstellin gen laten zien.Bovendien zorgt de Rotterdamse Kunststichting voor verschillende randactivitei- ten. „We zijn in onderhandeling met de Dog Troep, en we probe ren nog verschillende dingen te organiseren, bijvoorbeeld op de Maas of in dat kleine openlucht theatertje op het Leuvehoofd", aldus Johan Moerman van de Rotterdamse Kunststichting. „Er komen dit keer geen hekken omheen, zoals vorig jaar", ver volgt hij. Er komt voldoende pu bliciteit, zodat het publiek dit jaar wèl de weg zal vinden naar de Parade plus, belooft hij. En mooi weer ook. Zorg op de hak Het medisch bedrijf speelt de hoofdrol in de voorstelling 'Corpus Inc.' van het Me disch Theater Team. Er wordt een afschrikwekkend beeld geschetst van de medi sche wereld van de toekomst, waarin commercie, 'bio-me- disch denken' en nieuwe technologische ontwikkelin gen de revue passeren. In de voorstelling wordt ge speeld met het idee dat de gezondheidszorg steeds com merciëler wordt. Welke ge volgen dit kan hebben, wordt aangetoond door de verrich tingen van het Medisch Theater Team. Op 5 en 6 mei staat de voorstelling in de Rotterdamse Schouwburg. Aanvang 20:30,Etui* èrf kaart jes kosten ƒ15,-. Catamarans staan deze periode centraal in het Maritiem Mu seum Prins Hendrik aan de Leu- vehaven in Rotterdam. Dit weekeinde zijn er allerlei films te zien over deze snelle zeilschepen, met als thema 'Grote wedstrij den'. Op 1 en op 2 mei worden dezelf de films vertoons. Het program ma begint om 12.00 uur met een film over de Hobie Cats 16 Worlds 1993 in Guadeloupe. Het programma gaat over de wereldkampioenschappen van de meest populaire catamaran klasse en duurt een half uur. Om 13.00 uur is er een video van een half uur over het Rondje Texel van 100 kilometer, zoals gevaren in 1981 door 383 equipes uit zeven landen. Verder van huis speelde zich de Tahiti Mondialcat Challege 1991 af. Daarover gaat een film die om 14.00 uur begint Vijfen twintig teams deden eraan mee. Het videoprogramma wordt be sloten door een film over de Silk Cut Multihull Challenge 1986, waarin de deelnemers (catama rans èn trimarans) in 24 uur van Brighton naar Londen varen. Gratis toegang tot de films op vertoon van een geldig toegangs bewijs voor het museum. Op de fiets langs Hollandse molens Nationale fietsdag valt ook dit jaar weer samen met de Natio nale Molendag. Op vele plaatsen in de regio zijn er opstappunten voor uitgezette fietstochten, die in veel gevallen langs een of meer molens leiden. Ook andere cul tuurhistorische objecten zoals boierderijen, kastelen en monu menten zijn te bezichten. Bij de plaatselijke VW of ANWB- kantoor is informatie te krijgen over opstappunten. De Nationale Fietsdag staat in het teken van de Nederlandse Hartstichting. Een deel van de opbrengst (inschrijfgeld be draagt 3 gulden) is bestemd voor vakanties voor jeugdige hartpa- tiëntjes. Molenaars hangen een blauwe wimpel buiten ten teken van openstelling voor het publiek. Er zijn op veel molens extra activi teiten. Kleikunstenaars, keramisten, pottenbakkers, hoe je ze noemt doet er niet toe. Een bont gezel schap is te vinden op Plein 1940 op zondag 2 mei, bij de vierde Rotterdamse Keramiekmarkt. De eerste zondag van mei verza melen zich traditiegetrouw pot tenbakkers met hun unieke koopwaar op het plein naast het Maritiem Museum. Rotterdam heeft in heel korte tijd een gewel dige reputatie verworven onder de keramisten in binnen- en bui tenland. Het aantal inschrijvin gen overtrof veruit de mogelijk heden van het plein rond het beroemde beeld van Zadkine. Demonstraties Van 11.00 tot 17.00 uur kunnen liefhebbers van keramiek terecht op de markt, waar verschillende pottenbakkers demonstraties zullen geven van draai- en schil dertechnieken. Meesterdraaier Adrie Moerings uit Gouda geeft een demonstratie draaien en er werkt plateelschilder. Pottenbakster Ilja Pronk ver borgt een spectaculaire demon stratie van raku-stoken, een Ja panse stooktechniek, waarbij het aardewerk ter plekke in een zelf gebouwde oven in een houtvuur wordt gebakken. Haar man heeft bij het raku-stoken de rol van (Japanse) vuurmeester op zich genomen. Ilja Pronk heeft de raku-tech- niek geleerd na een bezoek aan Kyoto in Japan. Ze maakt nu alleen nog maar raku-keramiek: kommem, schalen, dozen, vazen, sieraden. Deze siervoorwerpen kenmerken zich door hun strak ke vormen en het gepolijste op pervlak. Het glazuurbranden is het meest opvallend in het hele proces. Na het stoken blijft de geur van de houtskool nog lang bij het aardewerk. Raku betekent letterlijk 'vrede en vriendschap'. Japans Raku- aardewerk werd oorspronkelijk gebruikt voor benodigdheden bij de theeceremonie. In tegenstel ling tot de symmetrische vormen van de westerse cultuur, over heerst in de Japanse keramische kunst het onverwachte asymme trische patroon. De raku-objec- ten van Ilja Pronk zijn met de hand gevormd uit klei met rela tief veel chamotte. De stukken worden gebakken in een elektri sche oven en vervolgens van een Ilja Pronk demonstreert rakutechnieken. glazuurlaag voorzien en voor zaagsel of stro. De ongeglazuur- een tweede keer in een houtoven de plekken worden dan zwart en gestookt. Als de glazuurlaag is de glazuur krijgt allerlei kleuren, gesmolten worden de stukken tot metallisch toe. met een tang uit de oven gehaald Van alle 84 deelnemende kera- en gesmoord in een vat met misten is werk te koop, in zeer uiteenlopende stijlen. De markt (een week voor Moederdag!) biedt de gelegenheid om waarde volle, unieke stukken keramiek te verwerven, die toch zeer be taalbaar zijn. lianneVaneck De Stichting Maatschappij en Onderneming (SMO) startte donderdag 22 april een cam pagne van regionale manifes taties onder de titel 'Techno logie dus!'. Rotterdam en Utrecht beten het spits af. Per regio worden technologie- kaarten aan de hand van be kende statistische gegevens samengesteld. Een beschrij ving dus van de economische structuur en een analyse van de aanwezige sectoren. In de komende maanden zal de re gionale technologie-kaart worden vervolmaakt. Vervol gens worden de kaarten van alle regio's samengevoegd tot de 'Technologie-Atlas' van Nederland. De kaart van de Rotterdamse regio geeft aan dat de haven, de petro-chemie en de metalectro een spilfunc tie moeten blijven vervullen. Het is een onderzoek naar tech nologische kracht in het Rijn mondgebied. De ontwikkelings mogelijkheden van de regio zul len worden onderzocht en er zal worden nagegaan of hierover met de meestbetrokkenen een gemeenschappelijk standpunt kan worden ingenomen. „Gemakkelijker gezegd dan ge daan", leidde burgemeester R. Scheeres van Schiedam en tevens lid van het regioteam voor de regio Rotterdam de campagne in, „want om publiekelijk over zo'n onderwerp te praten, laat staan publiekelijke afspraken te maken om deze ontwikkelingen zoveel mogelijk in goede banen te leiden, is onwennig." Gastheer van de manifestatie in de Rijnmond was de scheeps werf Wilton Fijenoord. Er was een identiek ochtend- en mid dagprogramma, waarin verschil- Burgemeester Scheeres van Schiedam: „Maatschappelijke discussie belangrijk. lende doelgroepen werden aan gesproken. De ochtendsessie was gericht op dekanen en andere beroeps- en studieadviseurs, docenten en di recteuren van scholen alsmede personeelsfunctionarissen van bedrijven en instellingen. Het middagprogramma richtte zich voornamelijk op politici, verte genwoordigers van actiegroe pen, belangenverenigingen, ker ken en sociale organisaties. Ook waren beleidsambtenaren en di recteuren van ondernemingen uitgenodigd. Doelgroepen die het belang van techniek kunnen ondersteunen. Jeugd Belangrijk onderdeel van de campagne is voorlichting aan de jeugd. Zeer zeker in deze tijd van economische terugval vragen de jongeren zich af waar ze een toe komstige arbeidsplaats moeten zoeken. De campagne wil het belang van technologie nadruk kelijker onder de aandacht bren gen. Juist bij de jeugd, want voor toekomstige technologische toe passingen zijn leerlingen en stu denten nodig die nu voor techni sche vakken kiezen. De SMO en het regioteam zijn zich ervan be wust dat de jeugd en met hen dekanen, arbeidsmarktspecialis ten en beroepskeuze-experts zich op de hoogte zullen willen stellen van de meest actuele visie op de ontwikkeling van de regio. De kaart geeft dus een beeld op welke gebieden Rotterdam zich in economisch opzicht kan ma nifesteren, waar in de toekomst in Rotterdam arbeidsplaatsen kunnen ontstaan en welke oplei dingen daarvoor nodig zijn. Kennisparadox „Geïnformeerden worden steeds wijzer en de niet-geïnformeerden komen steeds verder van de ken nisontwikkeling af te staan", waarschuwde Scheeres voor wat wordt genoemd 'kennispara dox'. Ook wees hij erop dat veel technologie in feite verborgen is en dat gezien de ontwikkelingen op de internationale markten er sprake is van een uiterst gevaar lijk fenomeen. „Onze landsgren zen geven steeds minder bescher ming tegen buitenlandse invloe den, terwijl Nederland traditie getrouw zijn welvaart te danken heeft aan de concurrentiestrijd op diezelfde wereldmarkt. Om die strijd te kunnen blijven vol houden moet ons land steeds meer kennis in haar producten stoppen", aldus de burgemeester van Schiedam. Grens Steeds meer doet zich een ander fenomeen voor. In toenemende mate vinden nieuwe ontwikke lingen plaats 'op de grens' van twee gebieden. Scheeres gaf tele matica en genetische manipula tie als voorbeelden. „De maatschappelijke discussie over voor- en nadelen van gene tische manipulatie is belangrijk. Niet in de laatste plaats om de acceptatie ervan niet te blokke ren. De samenleving als geheel en de politiek in het bijzonder hebben naar mijn overtuiging een eigen verantwoordelijkheid bij het al dan niet accepteren van technologische vernieuwingen. Vandaar dat de campagne veel aandacht besteedt aan commu nicatie met uiteenlopende maat schappelijke groeperingen." Technologische kaart Bij de analyse die aan de techno- logiekaart ten grondslag ligt is gekeken naar de arbeidsintensi teit, de kapitaalsintensiteit en de kennisintensiteit van sectoren. Zo laat de arbeidsmarktontwik keling zien dat de werkgelegen heid in de sector 'produktie' in het algemeen lager is dan wense lijk op basis van de opbouw van de regionale beroepsbevolking. In de distributiesector daarente gen is de beroepsbevolking meer dan evenredig vertegenwoor digd. In de produktie- en in de procesindustrie was in de afgelo pen jaren sprake van een nega tieve groei in werkgelegenheid. In Rotterdam zelfs sterker dan landelijk. Daar staat tegenover dat de handelssector en met name de zakelijke dienstverle ning tot de belangrijkste groeiers behoorden. Ook blijkt dat de op de consument gerichte sectoren zich in het algemeen positief ont wikkelden. De kaart geeft tevens aan dat in de Rotterdamse regio flink geïnvesteerd is. Meer dan gemiddeld. De vervoerssector in regio Rotterdam is een goede investeerder ten opzichte van de rest van Nederland. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest geeft zondag 9 mei een speciaal moederdagconcert met veel muziek van Josef en Johann Strauss en Josef Lanner. Vanaf 14.45 uur staat de grote zaal in het teken van Wenen. Onder leiding van dirigent Mi chael Dittrich speelt het RPhO voor alle moeders, hun familie en alle andere muziekliefhebbers walsen en polka's. Het program ma wordt gepresenteerd door Herman Emmink. De Weense walsen van de fami lie Strauss ontstonden in de pe riode waarin het Habsburgse huis op het hoogtepunt van zijn keizerlijke macht verkeerde. De charme, levendigheid, verfijning en elegance van de muziek weer spiegelen de glitter en het levens- plezier van het Wenen uit de vorige eeuw. Voor de pauze speelt het orkest louter composities van Johann Strauss. Na de ouverture van de operette 'Die Fledermaus' vol gen beroemde werken als de 'Tiktak Polka', de wals 'Rosen Aus dem Süden' en 'Unter Don- ner und Blitz'. Tijdens het tweede gedeelte van het concert worden de walsen, mazurka's en polka's van Jo hann Strauss afgewisseld met die van zijn broer Josef en van hun vaders generatiegenoot Josef Lanner. Behalve de wals 'Die Romantiker' kunnen de moe ders genieten van 'Eljen a Magy ar', Frauenherzen' en het we reldberoemde 'An der schonen blauen Donau'. De Havenloods en Het Zuiden De moederharten zullen sneller geldt een speciale prijs van 15 kloppen op zondag 9 mei. Wie gulden. Andere familieleden be moeder met korting RPhO wil meenemen, kan ge bruik maken van bijgaande bon. Voor de moeders van lezers van talen 20 gulden. Telefonisch re serveren kan ook: het nummer van de kassa van de Doelen is 010-217 17 17. Al Wegener huLs-aan-hui.sbLaden Moeders van lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen het speciale Moederdagconcert op zondag 9 mei van het Rotterdams Philharmonisch Orkest bijwo nen met korting. Moeders betalen tegen inlevering van deze bon bij de kassa van de Doelen geen 20, maar 15 gulden voor een toegangsbewijs. Op het programma staan werken van Johann en Josef Strauss en van Josef Lanner. Presentatie: Herman Emmink, muzikale leiding: Mi chael Dittrich. Aanvang 14.15 uur. Reserveren: 010-2171717. Het havengebied van de Rijn mond is onderwerp van een half uur durende documentaire op Discovery Channel. Het pro gramma wordt uitgezonden op donderdag 20 mei en zaterdag 22 mei, respectievelijk om 23.30 en 19.00 uur. De titel is voor de hand liggend: The Port of Rotterdam. De do cumentaire volgt verschillende goederenstromen van begin- tot eindprodukt. Groenten en fruit, ertsen en kolen, olieprodukten en containers zijn de belangrijk ste goederen die hun weg vinden via de Maasstad naar het achter land. De veiligheidsaspecten voor het drukke scheepvaartverkeer vor men een belangrijk onderdeel van de documentaire. Sfeerplaatjes, luchtopnames en animaties geven een duidelijk beeld van wat er zich zoal af speelt in de grootste haven van de wereld. De film is vervaardigd in op dracht van het Havenbedrijf Rotterdam door Delta Video Productions. De recreatieschappen rond Rot terdam. Wat zijn dat? Waar lig gen ze? En wat valt er te beleven? Op deze vragen geeft de 'Recrea tie Atlas voor de wijde omgeving van Rotterdam' een antwoord. Binnen het Rotterdamse ge meentebestuur bestond de in druk dat er door gebrek aan informatie te weinig gebruik ge maakt werd van de recreatiemo gelijkheden. Daar moest iets aan gedaan worden, zodat mensen meer met de mogelijkheden zou den kunnen doen. De atlas biedt de gelegenheid om recht op het doel af te gaan, maar men kan ook kiezen voor de omtrekkende beweging. Wie wil surfen kan bijvoorbeeld op zoeken waar dat mogelijk is in het Gele-Gids gedeelte, waarin zestien buitenbezigh'eden geru briceerd zijn. Fietsers, wande laars, golfers, zwemmers, sauna- bezöékers. ""surffanaten, (dag-) kampeerders, schippers, ruiters, sportvissers, sporters, cultureel geïnteresseerden en mensen die iets van de natuur willen leren, komen allemaal aan hun trek ken. Wie in ruimere zin het gebied rond de stad wil verkennen kan met het fietsroute-deel voorlopig vooruit. Naast deze twee delen bevat de atlas ook een hoofdstuk over de recreatieschappen Mid den Delfland, Rottemeren, Bergse Bossen, Oude Maas, Waal en Devel, Bernisse, Brielse Maas en Voornse Kust. De topografische kaarten zijn uitgevoerd in vierkleurendruk en speciaal voor deze uitgave door de Topografische Dienst geactu aliseerd. De fietsroutes zijn alle maal door de samenstellers ge fietst en gecontroleerd. De full- color foto's die het geheel illus treren zijn werkelijk langs de route gemaakt, zonder land schappelijke decorstukken. Wat er in de atlas staat zal dan ook door de recreanten in het echt aangetroffen worden. De atlas is te koop bij de boek handels en de regionale VVV- kantoren, maar ook bij de kanto ren van de Havenloods en Het Zuiden. Tot 1 juli geldt de specia le actieprijs van 19,90, daarna betaalt men 24,90. De duinen op Voorne-Putten. Enig loch, zo'n ori gineel handgebak ken aardewerk Sateh bakje? En de échte Sateh liefheb ber heeft het w n heel Want voor maar streepjescodes vi hel Flip Sateh- TRIO-PAK krijg je één uniek aarde werk Sateh bakje gratis! 10 SPAAR MEE MET FUPSATEH! f Bij je supermarkt ligt hei aktieformulier Daann vind je nog 'ns haarlijn hoe je die leuke bakjes kunt knjgen. Of stuur de 10 streepjescodes in 'n gefrankeerde envelop m je naam en adres naar Flip. De akue loopl tot 31 -12- 94 Postbus 5137, 5004 EC TUburg. Tel.:013-631525.

De Havenloods | 1993 | | pagina 5