Nieuwbouw stadserf verdringt kermis van vaste standplaats SCHIEDAM 15,00 Schildercursus Vandalisme-project feestelijk afgesloten DE HAVENLOODS fci mm Kermis voor laatste keer op Emmaplein Verhulsdonk neemt afscheid LEKKERBEKJE Elk 2e maandmenu voor f 7,50! NCRDSEE <X Restaurants Kinderen schrijven over het milieu Dieven betrapt EEN NIEUWE MAAND EEN NIEUWE KANS DINSDAG 4 MEI 1993 AANRIJDING—Op de Van De- venterstraat reed vrijdagmiddag een auto op tegen een paal. Het bleek om een gestolen wagen te gaan. De twee inzittenden werden aangehou den en overgebracht naar het politie bureau. Zaterdag omstreeks 18.30 uur vond op de 's-Gravelandseweg een aanrijding plaats tussen twee personenwagens. Eén van de be stuurders moest met nekklachten naar het ziekenhuis worden ge bracht. Theater in Bothof SCHIEDAM Op 9 mei wordt in galerie Modern Art een expo sitie van de Rotterdamse kunste naar Andrew Aué geopend. Het thema is theater. De kunstenaar exposeert pastels op wit papier en grafiek. Het abstract figura tief werk heeft een sterk indivi dualistische uitstraling. Zijn ma nier van werken is esthetisch. Vrijwel altijd werkt hij direct. Om tot een eindprodukt te ko men, moet dat passen in zijn belevingswereld. Voorlopig is dat de wereld van het theater. Galerie Bothof is gevestigd aan de Schie 94 en is op vrijdag van 13.30 - 18.00 uur open en op zaterdag en zondag van 11.00 - 17.00 uur. Voor een afspraak op andere dagen of tijden kunt u bellen, telefoon 010 - 4731116. Taptoe op 5 mei SCHIEDAM In de Margriet hal is woensdag 5 mei (bevrij dingsdag) om 19.30 uur een tap toe waaraan zes Schiedamse korpsen deelnemen. De presen tatie van de avond is in handen van Nanda Gelderblom. De toe gang is gratis. De Rijnmondband bijt de spits af gevolgd door showkorps O.B.K. met majoretten, drum band Juliana, ook met majoret ten, drumband Ambrosius en de Jeugd Rijnmondband. Hekke- sluiter is de drumfanfare Harpe Davids met majoretten. De Rijnmondband zal tijdens de taptoe de show presenteren waarmee het korps deze zomer zal deelnemen aan de showwed strijden van het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Ook de beide marsen die de Rijnmond band zal spelen tijdens de mars wedstrijden zullen in de Mar griethal ten gehore worden ge bracht. De Rijnmondband zal 18 juli naar Kerkrade in Lim burg afreizen om deel te nemen aan het internationale muziek- SCHIEDAM Stadgenoten die graag willen leren schilderen kunnen daarvoor terecht op de schildercursus van Kluphuis Oost. Van een deskundige do cent leert men de fijne kneepjes van het schilderen met olieverf. Het is mogelijk (indien gewenst) tweemaal per week aan de lessen deel te nemen. De kosten bedra gen voor zes lessen f 27.50. Voor twaalf bijeenkomsten is dat f 50.-. Met een RotterdamPas res pectievelijk f 19.25 of f35.-. De lessen vinden plaats op maandag en/of donderdag. Een proefles is mogelijk. Aanmelden bij het clubhuis, Ga- lileistraat 86, telefoon 4735435. Wegener hulsaanhulsbLaden Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AHVIaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (chefredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters en Nathalie Lans (tel. 010 - 4.269.247). Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener hui schijnen in Z een totale op joen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. SCHIEDAM - Een heel schooljaar langs hebben leerlin gen uit de hoogste (8) groep van 23 Schiedamse basisscholen zich ingezet, om de gevolgen van vandalisme ongedaan te maken of te beperken. Dat deden zij onder meer door het adopteren van een project. Daaronder wa ren schoolpleinen, telefooncel len, brievenbussen en zitbankjes. De kinderen voerden daarbij als motto: 'Als iets mooi is, zal het ook mooi blijven. Zelfs vandalen hebben respect voor schoon heid'. In diezelfde periode kregen de 550 deelnemende kinderen voor lichting op school en op het poli tiebureau over de zinloze en ge vaarlijke aspecten van het ver nielen. Ineke Scheepbouwer coördina tor bij het gemeentelijk Bureau Criminaliteitspreventie: „Het project was opgebouwd uit twee gedeelten. Zo kwam een mede werkster van Bureau HALT sa men met iemand van de politie op de scholen praten over van dalisme. Zij vertoonden ook een film. De kinderen kregen vervol gens opdracht om een werkstuk naar aanleiding van dit onder werp te maken. Verder werden de leerlingen tijdens een wande ling in de omgeving van de school attent gemaakt op vernie lingen." In het tweede deel van het pro ject, werden de jongens en meis jes na veertien dagen opnieuw voor een wandeling meegeno men om te bekijken hoe het er op dat moment met het vanda lisme voorstond. Verder werden zij ontvangen op het politiebu reau. Zij werden dadr rondgeleid en van ieder kind werd een foto gemaakt met de eervolle vermel ding 'anti-vandaal', die eretitel werd bovendien bekrachtigd door een handtekening van de burgemeester. Volgens Ineke Scheepbouwer moeten al deze activiteiten leiden tot een bewustwordingsproces over het vandalisme bij de kinde ren. Het moet uiteindelijk zo gaan werken dat zij gaan naden ken waarom zij dingen beschadi gen en vernielen." Na twee maanden wordt er op school door de samenwerkende instanties nog een kort evalue rend gesprek met de kinderen gehouden. Tenslotte maakten de kinderen over hun adoptie ob ject een werkstuk. „Wij hebben wel het idee dat deze aanpak helpt, maar je kan dat natuurlijk nooit hard ma: ken. Overigens is uit een lande lijk onderzoek gebleken dat deze wijze van voorlichting wel effect heeft. Voor wat betreft de gea dopteerde projecten is dit zeker van toepassing, de kinderen voe len zich daar beslist verantwoor delijk voor. Daarbij worden zij gesteund door de leerkrachten. Ook konden zij een beroep doen op medewerkers van het Bureau Criminaliteitspreventie bij het herstellen van vernielingen", al dus Scheepbouwer. Donderdag, 29 april, vond de afsluiting plaats van dit groot schalige project. Tijdens een happening in de Margriethal hebben de kinderen hun werk stuk tentoongesteld. Daarnaast Het randalismeproject werd donderdag j.l. afgesloten in de Margriethal. brachten de 'anti-vandalen' van openbare basisschool De Klin ker een lied ten gehore geschre ven door Martin Brosius. Ook stond een optreden op het pro gramma van de Vlaamse rock- band Creche. De bandleden zon gen liedjes met teksten van onder andere Hans Dorrestijn. SCHIEDAM In tegenstel ling tot eerdere berichten zal de grote kermis in de week van 18 tot en met 26 septem ber tijdens de brandersfeesten toch op het Emmaplein plaatsvinden. Dit is echter wel de allerlaatste keer want vol gend jaar is daar vanwege de nieuwbouw geen plaats meer voor de attractie. De kermisexploitanten reageer den enthousiast toen zij hoorden dat de kermis toch doorging. In januari vroegen zij de gemeente Schiedam al hoe het zat tijdens de brandersfeesten. Nog geen twee weken geleden besloot de gemeente het feest op het Em maplein door te laten gaan. De reden dat die beslissing op zo'n laat tijdstip kwam is dat de werkzaamheden op het toekom stige stadserf eerder van start zouden gaan. „Er was even sprake van dat de bouw op het Emmaplein eerder zou beginnen. We zijn nu al wel met de voorbereidingen bezig, maar dat geeft voor de kermis geen problemen", aldus Jan Langstraat van de diëtist ge meentewerken. Bureau de Kermisgids dat het contact tussen Schiedam en de exploitanten onderhoudt, is blij met de beslissing. Directeur Ivo Janvier heeft de kermisexploi tanten snel ingelicht. „Ik ben blij dat de kermis in Schiedam door gaat. Zo'n 35 tot 40 exploitanten rekenen er toch op. De kermis in Schiedam is redelijk groot en ik kan zeggen geliefd bij de exploi tanten. Het is wel zo dat doordat Vanwege de werkzaamheden op het Emmaplein wordt nu gezocht naar de kermis we het laat weten veel mensen op zoek zijn gegaan naar andere kermissen rond die tijd. Maar de kermis zal best vol komen te staan." Niet voor deur Ivo Janvier kwam als kind al met zijn opa op de kermis van Schiedam. Toen was de kermis nog op de Broersvest. „Een schitterende plek, maar het zal moeilijk zijn om daar nu in plaats van het Emmaplein een kermis op te bouwen. Het is er in de loop der tijd veel voller ge worden. Het zal sowieso wan neer er geen plaats meer is op het straks bebouwde Emmaplein, moeilijk zijn om de kermis te verplaatsen. Een kermis ver plaatsen heeft een probleem. Een kermis is leuk, maar niet voor de deur." Niet alleen het feit dat veel men sen bezwaar maken tegen een kermis in hun woonomgeving, maar ook de volgebouwde bin nenstad zorgt voor weinig alter natieven. Ivo Janvier vindt dat een kermis in het centrum thuis hoort. „Wanneer je de kermis uit het centrum haalt, mis je de be doeling ervan. Het probleem met Schiedam is dat het centrum wei nig plekken biedt voor een ker mis en dat het centrum helemaal niet in het centrum van de stad ligt. Het centrum ligt zo dicht tegen Rotterdam aan." Het feit dat het centrum zo dicht bij Rotterdam ligt heeft ertoe geleid dat de voorjaarskermis in Schiedam sinds dit jaar verdwe nen is. De kermis die altijd rond Koninginnedag op het Emma plein stond trok te weinig bezoe kers. Een reden daarvoor is de concurrentie van de grote kermis op de Müllerpier. Ook het ver schuiven van het tijdstip van de kermis, namelijk naar half mei, had geen zin. De kermisexploitanten* vinden het niet erg dat deze kermis afge schaft is. Wanneer de kermis tij dens de brandersfeesten zou ver dwijnen zouden de exploitanten dit volgens de directeur van de Kermisgids 'zeer triest vinden'. „In Nederland zijn zo'n 1200 kermisexploitanten. Zij vinden het nooit leuk wanneer een ker mis verdwijnt, maar wanneer de grote kermis in Schiedam ver dwijnt, vinden zij dit zeer triest." Hoeveel de omzet tijdens de feestweek in september is weet Ivo Janvier niet, maar slecht zal het niet zijn. Bij het verdwijnen van de kermis verliezen veel ex ploitanten een deel van hun in komsten en de brandersfeesten een groot evenement. De ge meente kijkt op dit moment naar de mogelijkheden om de kermis een nieuwe plek te geven. Op dit moment wordt er onderzocht welke plekken er geschikt zijn. Wanneer er een alternatief naar voren komt is er overleg met de Kermisgids en volgt een in spraakprocedure. De heer H. Staneke van de afde ling planrealisatie van de dienst Gemeentewerken kan nog niets zeggen over alternatieve plaat sen. „Geschikte terreinen in de binnenstad zijn er schaars. Bo vendien geeft een kermis toch overlast. Je moet met veel dingen rekening houden. De bereik baarheid van de kermis en de overlast die het geeft zijn daar twee van. Op dit moment wordt onderzocht welke plaatsen in aanmerking komen." SCHIEDAM Donderdag viel dan echt definitief het doek voor de markante Schiedamse politi cus Gerard Verhulsdonk. Vele stadsgenoten kwamen naar zijn afscheidsreceptie in het Stedelijk Museum om hem de hand te schudden en hem geluk in zijn nieuwe woonplaats aan de ande re kant van het land toe te wen sen. Schiedam is een graag gezie ne inwoner kwijt die niet alleen zijn voetsporen nalaat in zijn bonbonnerie aan de Hoogstraat maar ook als raadslid in de Schiedamse WD. met Remouladesaus, Gemengde salade en I Pommes frites Rijstdessert met Vruchten Uw dichtsbijzijnde Nordse© Restaurant vindt u op de Lijnbaan 81 te Rotterdam Geopend van 9.30 tot 19.00 uur. Koopavond tot 21.30 uur. Zaterdag tot 18.00 uur. Zondag van 1 ZOO tot 19.00 uur. SCHIEDAM - Kinderen die dit jaar zitting hebben in de Kin dergemeenteraad hebben op voorhand al laten weten wat hun mening is over die kinderraad en ook hoe zij denken over het mi lieu. Het is allemaal te lezen in de campagnekrant van het pro ject 'Schiedammers van overal en nergens'. Niet alleen hebben de jeugdige leden een uitgesproken mening maar ook leggen zij plannen op tafel. Simone en Jessica Molen dijk zitten op basisschool De Ouverture en stellen zich dit jaar herkiesbaar voor de jeugdraad. Zij hebben het idee ontwikkeld om in de wijk een milieuhuisje te bouwen om daarin allerlei spul len op te slaan waarmee de om geving makkelijk kan worden schoongemaakt. Simone en Jessica: „In dat huisje kan je schoffels, schoppen, be zems en papierprikkers bewaren. Vanuit dat milieuhuisje kunnen er ook allerlei acties worden ge organiseerd om de buurt schoon te maken. Ieder kind dat zin heeft om mee te helpen mag deelnemen." Overigens heeft Eva Nagtegaal ook een idee voor zo'n huisje. Zij verbindt er echter nog een prak tisch element aan vast, „want", zegt ze, „je kan er op een saaie middag naar toe gaan en bij voorbeeld met een watermeter de kwaliteit van het water in de sloten gan meten." Raoel Elshof vindt eigenlijk dat verpakkings materiaal alleen mag bestaan uit glas, karton en papier. Dus geen plastic. „Maar ja, realiseert hij zich, „dan kan je een heleboel etenswaren niet opslaan in ma- gemeenteraad bijeen. De kinderraad gazijnen." en Bevrijdingsdag. Ook vertellen Verder in de Campagnekrant Schiedamse ouderen over hun aandacht voor rassendiscrimina- jeugd in de Tweede Wereldoor- tie, voor de Dodenherdenking log. SOCIALE RAADSLIEDEN Het gesloten. Ook op 20 en 21 mei kan van dinsdag tot en met vrijdag van Instituut Sociale Raadslieden, men niet terecht op het spreekuur. 09.00-12.00 uur en donderdag van Broersveld 140 is tot en met 5 mei De spreektijden van het bureau zijn 17.00-19.00 uur. SCHIEDAM —Twee dieven werden vrijdagavond op heter daad betrapt door de politie. Een 42- en een 32-jarige Rotter dammer probeerden een porto cabine op de Schiedamseweg binnen te komen. Het tweetal werd overgebracht naar het bu reau voor verhoor. De dieven konden worden aangehouden dankzij de alerte reactie van om wonenden die glasgerinkel had den gehoord. op de hoofdprijs van 1000 gulden Elke maand een nieuwe se rie ESTAFETTE-puzzels. Vorige week sloten we de serie van APRII af en nu start de serie van MEI. We bieden u weer vier puz zels die elk een of meer woorden opleveren. U weet het....: samen vormen deze woorden het begin van een zin die u na de vierde puzzel afmaakt met maximaal ongeveer 25 woorden. Op kunt onderstaande bon gebruiken om de wekelijkse oplossing op bij te houden. Doet u mee met een nieuwe kans op de hoofdprijs! Honingraadpuzzel MEI 1 Rond elk getal komt een woord van vier letters, waar het woord begint wordt niet gegeven. De woorden draaien in de richting van de wijzers van de klok. Omschrijving: 1.Indische ascetische mystiek 2.insekteneter 3.bevallig 4,draaikolk 5.kleur 6.slotwoord 7.kenteken 8.rechtmatig trots 9.plezier "lO.wandplank van een ton 11.tijdperk 12.niet deskun dige 13.deel van een camera 14.bladader 15.roeispaan 16.gui- tig 17.deel van het been 18.vlek 19.flink 20.opslagplaats 21.me taal 22.voorbij 23.stromend ondiep water 24.zwarte vogel 25.goal Er ontstaat een woord wanneer u de eerste letters van de woorden uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: 19.2.1.14.16.22.24.2 f- Vul hier uw AAf>, oplossing in: j mei 4 maak de zin af met max. 25 woorden. Stuur uw oplossing op een briefkaart na de 4e puzzel in naar: Wegener Promotie Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam

De Havenloods | 1993 | | pagina 3