4 mij 9 EEN NIEUW BESTUUR VOOR DE REGIO Informatiekrant Overlegorgaan Rijnmondgemeenten Afhankelijk van elkaar Samen oplossingen zoeken Een nieuw bestuur wat Eén blik op de kaart maakt het al duidelijk: de gemeenten in de regio Rotterdam hebben iets met elkaar. Onderling zijn ze verbonden door het lange, grijze waterlint van de Nieuwe Maas. Het grootste deel van de bevolking woont in de stads kernen die zich aan weers zijden van het water aan elkaar rijgen. Tevens vinden we langs de Waterweg een concentratie van havenbe drijven en industrie. De meeste bedrijvigheid in de regio hangt hier op de een of andere manier mee samen. De haven is de motor van de regionale economie. De ruim 1,2 miljoen inwoners zijn voor P hun boter ham meren deels aangewezen op de werkgelegenheid die hierdoor wordt geschapen. De inwoners van de regio Rotterdam-Rijnmond zijn van elkaar afhankelijk. Als er in Rotterdam woningnood is, vliegen de prijzen van de huizen in Hellevoetsluis omhoog. Wie in Ridderkerk woont en in Schiedam werkt, staat bij Rotterdam in de file. Als bij de Esso-raffinaderij de sirene gaat, is er alarm in Spijkenisse. Als Rotterdam de luchthaven Zestienhoven wil verplaat sen, heeft dat gevolgen voor Schiedam en Berkel en Rodenrijs. En als het slecht gaat met de bedrijven in de Botlek, merken de middenstanders in Oostvoorne dat in hun portemonnee. De bewoners van de stad halen graag een frisse neus in de natuurgebieden en recreatiegebieden in de regio. En de inwoners van de dorpen sturen hun kinderen naar school in de stad. Belangrijke voorzieningen zoals een vuilverbranding of een drinkwaterleidingbe- drijf zijn erg duur. Dus betalen de inwoners van de regio die gezamenlijk. Deze wederzijdse afhankelijkheid dwingt de gemeenten in de regio om ook gezamenlijk oplossin gen te zoeken voor belangrijke vraagstukken. Iemand moet beslissen waar in de regio de nieuwe woonwij ken moeten komen, waar nieuwe wegen of metrolijnen, waar bedrijventerreinen of natuurgebieden. Er moet beslist worden hoeveel geld ergens voor beschikbaar is en wanneer een plan wordt uitgevoerd. Zaken waar iedereen belang bij heeft. De gemeentebesturen kunnen deze beslissingen allang niet meer alleen nemen. Wanneer één gemeente iets doet, heeft dat immers direct gevolgen voor de buren. De afgelopen jaren zijn daardoor allerlei ingewikkelde overlegprocedures tussen gemeenten, rijk en provincie ontstaan. Die zijn soms zo ingewikkeld gewor den, dat zelfs gemeenteraadsleden niet meer snappen wie waarover beslist, laat staan de bevolking. Bovendien kosten al die inge wikkelde vergaderingen veel tijd en dus ook veel (belasting)geld. Een ander gevolg is dat raadsleden vaak onvoldoende tijd overhouden voor zaken die van direct belang zijn voor de eigen burgers. Namelijk een goede woon- en leefomge ving en goede maatschappelijke voorzienin gen (bijvoorbeeld scholen, bejaardenzorg, buurthuizen) voor de plaatselijke gemeen schap. Zoals het nu gaat kan het niet langer. Daarvan zijn alle gemeentebesturen in de regio overtuigd. Daarom hebben f M m J ze het Overlegorgaan m Rijnmondgemeenten, het OOR, opgericht. In OOR-ver- band hebben de gemeenten een plan gemaakt voor nieuwe bestuursvormen. Daardoor wordt het weer duidelijk wie waarover beslist. Geen ingewikkelde, tijdrovende procedures meer. Eén loket waar burgers en bedrijven met een bepaalde zaak terecht kunnen: hetzij de gemeente, hetzij de regio. Meer tijd voor gemeentebestuur ders om aandacht te geven aan de eigen bevol king en de eigen woon- en leefomgeving. Het kan beter, duidelijker, sneller en goedkoper. Over die plannen voor een nieuw bestuur in de regio, gaat deze krant. aan

De Havenloods | 1993 | | pagina 11