Waarom een nieuw bestuur Wat verandert er voor de bevolking Waarom moet er een nieuw over heidsbestuur voor de regio komen. Dat is een vraag die veel mensen terecht stellen. Een voor beeld kan het antwoord op deze vraag verduidelijken. Iedereen vindt het vanzelfspre kend dat een bedrijf, bijvoor beeld een groot winkelbedrijf, regelmatig kijkt of het nog wel voldoende met zijn tijd meegaat. Ook bekijkt de ondernemer of de klanten nog wel behoefte hebben aan bepaalde produkten. Zijn sommige produkten niet te ouderwets? Zijn er in de loop der tijd produkten in het assorti ment gekomen, die er eigenlijk niet (meer) in thuishoren? Zijn de bedrijfskosten niet te hoog geworden? Want als zijn produk ten niet meer aanslaan of te duur worden, blijven de klanten weg. En als zijn bedrijfskosten te hoog worden, raakt hij in de rode cijfers. Het resultaat is in beide gevallen hetzelfde: hij gaat failliet. Om dit te voorkomen moet de ondernemer dus reorga niseren. Knelpunten Iets dergelijks is er ook met de overheid aan de hand. Veel bur gers, de klanten van de overheid, begrijpen niet goed meer hoe hun bestuur werkt. Ook dreigen de kosten van de overheid de pan uit te rijzen. Veel produkten van van de overheid zouden eigenlijk net zo goed- door zelfstandige ondernemingen kunnen worden aangeboden, bijvoorbeeld het openbaar vervoer. Deelname aan allerlei projecten en vergaderingen over zaken bui ten de eigen gemeentegrenzen kosten veel tijd. Kan dat niet beter worden geregeld? Voor andere vraagstukken, bij voorbeeld de werkgelegenheid, geldt dat de gemeente die allang niet meer alleen kan oplossen. Steeds meer worden die vraag stukken op regionaal niveau aan gepakt. Daardoor ontstaan weer aparte regio-organisaties. De politieregio, de vervoerregio, een regionale commissie voor ruim telijke ordening (Vinex) enzo voorts zijn daar voorbeelden van. Concurrentie Het is belangrijk dat de verschil lende gemeenten in de regio elkaar niet gaan beconcurreren of elkaar in de wielen rijden. Wanneer er nieuwe wegen of spoorlijnen nodig zijn, een nieuw bedrijventerrein of een woningbouwlokatie moet wor den gekozen, dan moeten de ver schillende belangen in de regio goed tegen elkaar worden afge wogen. Het gaat om beslissingen waarvan iedereen in de regio de gevolgen ervaart. Een belangrijke taak voor de overheid is te zorgen voor een goed economisch beleid en een aantrekkelijk investeringskli maat voor bedrijven. Dat is belangrijk voor de werkgelegen heid en voor de welvaart in de regio. De regio herbergt de groot ste haven ter wereld, maar dat is op zich geen garantie voor vol doende werkgelegenheid. In het nieuwe Europa met z'n open grenzen ligt de concurrentie van andere regio's, zoals Antwerpen en Hamburg, op de loer. Een ver deelde regio verzwakt de concur rentiepositie. Wir-war Het vervelende is, dat de oploss ingen die tot nu toe zijn gekozen hebben geleid tot een ondoor zichtige wir-war van bestuurlij ke organisaties waar niemand meer een touw aan kan vastkno pen. Bovendien gebeurt er veel dubbel werk, ontstaat er tijdver lies en worden er onnodig extra kosten gemaakt. De besturen van deze organisa ties nemen belangrijke beslissin gen, maar zijn niet rechtstreeks door de bevolking gekozen. Bovendien krijgen de gemeen tenraden zelf steeds minder te zeggen. Zij worden steeds meer uitvoerders van de wensen van rijk en provincie. Door al deze onduidelijkheid krijgt het overheidsbestuur een negatief imago. Dat heeft tot gevolg dat veel burgers bij ver kiezingen niet gaan stemmen. Al met al zijn deze ontwikkelingen niet goed voor de democratie. Er moet dus iets veranderen. De reorganisatie Daarom zijn de gemeenten in de regio Rotterdam gekomen met een reorganisatievoorstel. Wan neer belangrijke vraagstukken op regionaal niveau moeten wor den opgelost, dan ligt het toch voor de hand de beslissingen daarover dan ook te laten nemen door een regionaal bestuur. Maar dan moet dat bestuur ook recht streeks door de bewoners wor den gekozen. Al die ingewikkel de tussenvormen zijn dan niet meer nodig. En ook de provincie kan dan het beste plaatsmaken voor een regionaal bestuur. Tussen regio en gemeenten wor den goede afspraken gemaakt over wie wat gaat doen. Die afspraken worden vastgelegd in een speciale wet, de 'OOR-wet'. Het is de bedoeling dat de klan ten van de overheid, de burgers, zo weinig mogelijk last hebben van de reorganisatie. Tijdens de verbouwing gaat de verkoop gewoon door. En ook na de ver bouwing kunnen de burgers voor de meeste zaken nog op het ver trouwde adres in hun gemeente terecht. Alleen voor de inwoners van Rot terdam verandert er wel veel, omdat de gemeente wordt opge splitst in tien kleinere, nieuwe gemeenten. Informatiebalie in het gemeentehuis van Spijkenisse. De manier waarop de regio Rotter dam wordt bestuurd zal de komen jaren veranderen. Maar dat zal zo gebeuren dat de bevolking zo wei nig mogelijk hinder ondervindt van deze bestuurlijke verbou wing' bij de overheid. Voor bijvoorbeeld een nieuw pas poort, de verlenging van het rij bewijs of de aangifte van de geboorte van een kind kunt u ook in de toekomst op het gemeentehuis terecht. Evenmin verandert er veel ten aanzien van de vergunningen of subsi dies die nu via de gemeente wor den verstrekt. Ook van de verzelfstandiging van gemeentelijke diensten zal de bevolking niet meteen veel mer ken. Ondanks het feit dat het energiebedrijf is geprivatiseerd, gaat in alle huiskamers in de regio nog elke avond het licht aan. En de bus, tram en metro blijven gewoon rijden wanneer de RET een zelfstandige onderne ming wordt. Gevolgen De gevolgen van de reorganisatie voor de bevolking zullen vooral op de langere termijn zichtbaar worden. Er wordt voorkomen dat de kosten van de overheid te hoog worden. De regio krijgt een betere en sterkere positie om werkgelegenheid aan te trekken. De schaarse ruimte in de regio wordt evenwichtiger gebruikt voor wonen, werk, verkeer, recre atie enzovoorts. Het meest zichtbaar zijn de gevolgen voor Rotterdam. Hoe wel de stad blijft bestaan, wordt het bestuur verdeeld over tien zelfstandige gemeenten. De Rot terdammers kunnen dus straks voor alle gemeentelijke zaken terecht bij de overheid in hun eigen stadsdeel. Financiën Omdat er een nieuwe verdeling komt van taken tussen gemeente en regio, komen er ook nieuwe financiële verhoudingen. De gemiddelde belastingdruk voor de inwoners van de regio mag niet gaan stijgen. Wel zal de belastingdruk over de gehele regio evenwichtiger worden ver deeld. Overigens zouden de gemeentelijke lasten in veel plaatsen ook zonder de regiovor ming veranderen. In gebieden waar geen regiobestuur is, wil de rijksoverheid namelijk de finan ciële bijdragen aan de gemeen ten evenwichtiger gaan verdelen. Inspraak en beroep De grootste veranderingen zitten in de manier waarop er plannen worden gemaakt voor de hele regio en hoe daarover besluiten worden genomen. Dat betekent dat er in inspraak en beroepspro cedures veel dingen gaan veran deren. Op dit moment zitten daar veel doublures in. Vooral bezwarenprocedures kunnen nu soms jaren duren, doordat bij verschillende instanties in beroep kan worden gegaan. Dat kan straks niet meer. Wanneer de gemeente ergens voor verantwoordelijk is, organi seert zij de inspraak en voor regionale zaken doet de regio dat. Dat betekent dat er alleen maar bezwaar gemaakt kan wor den bij óf de gemeente óf de regio, maar niet bij allebei. Wor den de bezwaren afgewezen dan is alleen nog beroep mogelijk bij de rechter. Dit betekent dat besluiten sneller genomen kun nen worden en dat dus ook iedereen eerder weet waar hij of zij aan toe is. Zo wordt de rechts zekerheid voor iedereen gegaran deerd, maar wordt er paal en perk gesteld aan ellenlange en kostbare procedures die tot niets leiden. Gemeenten-nieuwe-stijl De veranderingen bij de gemeen ten kunnen per plaats verschil lend zijn. Het is immers niet de bedoeling een regionale een heidsworst van de gemeenten te maken. Integendeel, gemeenten krijgen over zaken die de directe woon- en leefomgeving betreffen meer zeggenschap en vrijheid van beleid. Samen met de bevol king kunnen de gemeentebestu ren de komende jaren plannen maken voor de inrichting en het beheer van de eigen woon- en leefgemeenschap. Gemeentebe sturen krijgen immers meer tijd en ruimte om zelf dingen te regelen met de bevolking. Bedrijven Voor bedrijven die vergunningen nodig hebben en instellingen die van subsidie afhankelijk zijn, zal er ook het nodige veranderen. Of de gemeente of de regio straks Geen oude wijn in nieuwe zakken In 1985 werd het Openbaar Lichaam Rijnmond opgeheven. Het oude Rijnmond was ook een vorm van regionaal bestuur. Toch is het nieuwe regiobestuur geen oude wijn in nieuwe zak ken. Tussen het nieuwe bestuur van de regio Rotterdam en het oude Rijnmondbestuur bestaan enkele belangrijke verschillen. Nieuw is dat: De regio wordt afgesplitst van de provincie Zuid-Holland en neemt alle taken en bevoegdhe den van de provincie over. Zo wordt voorkomen dat er een vier de bestuurslaag ontstaat zoals bij het oude Rijnmond. De gemeente Rotterdam wordt opgesplitst in tien kleinere, zelf standige gemeenten. Zo wordt voorkomen dat er "twee kapi teins op één schip komen", zoals indertijd bij Rijnmond Ook wordt zo een extra bestuurslaag binnen Rotterdam vermeden Gemeenten dragen bevoegdhe den die betrekking hebben op zaken van regionaal belang over aan het regiobestuur. een bepaalde vergunning ver leent of subsidie verstrekt, wordt geregeld in de OOR-wet, die in 1995 klaar moet zijn. Instellin gen die gericht zijn op de lokale bevolking moeten voor alle sub sidies bij hun gemeente aanklop pen. Instellingen die regionaal werken moeten bij de regio zijn. De gemeenten houden u via hun voorlichtingsrubriek in de lokale krant op de hoogte van de veran deringen. Uitbreidingsplannen voor de Beneluxtunnel: een zaak van regionaal belang

De Havenloods | 1993 | | pagina 13