Een bijzonder soort provincie Verzelfstandiging verloopt in drie stappen Het OOR, de wegbereider voor de regio Er zijn goede redenen om het provinciebestuur te vervangen door een regiobestuur. Daarover zijn de gemeenten en de rijksoverheid het roe rend eens. Maar, om lange, ingewikkelde staatsrechtelijke procedures te vermijden, heeft de regering besloten dat de regio eerst als een bij zondere provincie afgescheiden zal worden van Zuid-Holland. Hoewel de regio Rotterdam dus volgens de letter van de wet officieel een provincie is, wordt het in de praktijk bestuurd als een regio. Het regiobestuur wil daarom de naam 'provincie' niet dragen. Wat zijn de belangrijkste ver schillen tussen de huidige provincie en de toekomstige regio. Regionale verschillen Het provinciebestuur moet zijn aandacht verdelen over totaal verschillende regio's. Wat heeft de regio Rotterdam bijvoorbeeld gemeen met de regio Haaglan den rond Den Haag of met de bollenstreek rond Lisse. De vraagstukken in de regio Rotter dam, met z'n grote metropool en 's werelds grootste haven, zijn totaal anders dan elders in de provincie. Om die vraagstukken goed te kunnen aanpakken is een bestuur nodig dat als het ware met beide benen in de regio staat. Andere taken Er zijn ook verschillen in de manier van besturen tussen pro vincie en regio. Het regiobestuur krijgt andere en ook meer taken en bevoegdheden dan het huidi ge provinciebestuur. Dat geldt bijvoorbeeld voor het terrein van de ruimtelijke ordening en de economie. In de tweede plaats is de verhou ding tussen regio en gemeenten heel anders dan die tussen pro vincie en gemeenten. De provin cie staat vooral boven de gemeenten en regelt allerlei zaken tussen de gemeenten onderling. Straks moeten gemeenten en regio elk op hun eigen terrein zorgen dat ze hun zaakjes goed voor elkaar hebben. Wanneer een bepaalde taak de verant woordelijkheid is van de gemeente, bijvoorbeeld het zor gen voor een schone en veilige woonomgeving, dan bemoeit de regio zich daar niet mee. Regionale plannen Om misverstanden tussen gemeenten en regio te voorko men, worden er regelmatig meerjarenplannen gemaakt. Een heel belangrijk plan is het Inte graal Strategisch Plan (ISP) voor de regio. In het ISP kondigt het regiobestuur belangrijke regio nale projecten aan, bijvoorbeeld de aanleg van een tunnel. Gemeenten passen hun eigen plannen op dit ISP aan en sluiten met de regio overeenkomsten over de uitvoering van regionale projecten op het grondgebied van de gemeente. Dwang De provincie kan de gemeente dwingen een bepaald bestem mingsplan te maken. Voor de inwoners van de gemeente ont staat dan een moeilijk te begrij pen situatie. Hoewel hun gemeente ergens tegen is, maakt zij - weliswaar onder dwang - toch en plan een voert dit uit. In de nieuwe situatie kan dat niet meer. Bij heel belangrijke projecten, zoals een bedrijventer rein, gaat het regionale belang wel boven het lokale belang. De regio heeft een bestuur nodig dat met 'beide benen' in het gebied staat. Maar, wanneer een gemeente principieel tegen de aanleg van een bedrijventerrein blijft, wordt dat gerespecteerd en neemt de regio zelf de uitvoering van het plan op zich. Dat betekent dat de regio dan ook tijdelijk de voor de uitvoering van het plan benodig de bevoegdheden van de gemeen te overneemt. De gemeente wordt op deze manier niet gedwongen om din gen te doen waar ze zelf op tegen is. Op die manier is ook voor de inwoners in ieder geval duidelijk wie waarvoor verantwoordelijk De verzelfstandiging van de regio Rotterdam gebeurt niet van de ene op de andere dag, maar gaat in stappen. Wel is het zo dat gemeenten pas bevoegdheden naar de regio overdragen, wan neer het definitieve regiobestuur is gekozen. Gelijktijdig worden dan ook daarvoor geschikte taken en bevoegdheden van provincie en rijk overgeheveld naar de gemeenten. De verzelfstandiging van de regio verloopt in een aan tal stappen. Eerste stap, huidige situatie Het huidige OOR is onderge schikt aan de gemeenten. Op basis van vrijwilligheid hebben achttien gemeenten besloten tot 1995 in OOR-verband samen te werken als voorbereiding op een definitief regiobestuur. De gemeenteraden wijzen de OOR- bestuurders aan. De regio maakt nog steeds deel uit van de pro vincie Zuid-Holland. Tweede stap, overgangsbestuur Het is medio 1994. De gemeen ten zijn het eens over de verde ling van taken en bevoegdheden tussen gemeenten en regio. De taakverdeling is geregeld in een ontwerp-wet (de OOR-wet, ook wel lex specialis genoemd). De minister van Binnenlandse Zaken dient de ontwerpwet in bij de Tweede Kamer. Het huidige OOR kan nu plaat smaken voor een zelfstandig overgangsbestuur voor de regio. Dit wordt de fase van de 'pre- regio' genoemd. Het bestuur van deze pre-regio wordt rechtst-, reeks gekozen door bevolking. De pre-regio bereidt de komst OOR-voorzitter dr. A. Peper (tevens burgemeester van Rotterdam) en OOR-bestuurder L. Vleggeert (tevens burgemeester van Spijkenisse) overhandigen de voorstellen voor een nieuwe bestuurlijke inrichting van de regio aan staatssecretaris De Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken. van het definitieve regiobestuur verder voor. Tevens neemt de pre-regio belangrijke groot-stede lijke taken van de gemeente Rot terdam op zich, bijvoorbeeld het havenbeheer. De gemeente Rot terdam concentreert zich op de verzelfstandiging van de deelge meenten en de reorganisatie van het ambtenaren-apparaat.De pre- regio mag niet langer dan circa twee jaar bestaan. Ook in deze fase maakt de regio nog steeds deel uit van de provincie Zuid- Holland Derde stap, start definitief regio bestuur Zodra de OOR-wet door de Twee de en Eerste Kamer is aangeno men, wordt de regio definitief verzelfstandigd. Naar verwach ting zullen de politici in Den Haag in 1995 die beslissing nemen. Wanneer dit is gebeurd, wordt de regio afgesplitst van Zuid-Holland en de gemeente Rotterdam opgesplitst in tien zelfstandige gemeenten. Dit betekent dat er opnieuw ver kiezingen moeten komen. Nu voor het definitieve regiobestuur en de tien nieuwe gemeenten in de stad Rotterdam. Wanneer deze verkiezingen worden gehouden, is nu nog niet bekend. Het tijdstip is afhankelijk van het moment waarop de Tweede en Eerste Kamer de OOR-wet aan vaarden. De afgelopen maanden bent u de naam OOR regelmatig tegengeko men in de kranten, wie is het OOR, en wat doet het OOR? OOR, is een afkorting van Overleg orgaan Rijnmondgemeenten. Het OOR werd in 1991 opgericht door een aantal gemeenten. Zij hadden er behoefte aan om samen te wer ken bij de aanpak van vraagstuk ken die hun eigen gebied te boven gaan. Voorbeelden daarvan zijn huisvesting en woningbouw en de stimulering van werkgelegenheid. Er zijn achttien gemeenten lid van het OOR. Wethouders en burgemeesters van deze gemeen ten vormen het Algemeen en een Dagelijks Bestuur van het OOR. Hoe werkt het OOR Net als de gemeenteraad, heeft ook het OOR-bestuur een aantal commissies. Hierin worden belangrijke zaken voor de regio en het toekomstige bestuur besproken, zoals financiën, ruimtelijke ordening, de bestuurlijke organisatie, milieu, toerisme, werkgelegenheid, openbaar vervoer enzovoorts. In de commissies zitten leden van het Algemeen Bestuur van het OOR en vakwethouders uit de gemeenten. Ambtenaren uit alle OOR-gemeenten helpen de com missies bij hun werk. Het Algemeen Bestuur neemt uit eindelijk de beslissingen die door het Dagelijks Bestuur wor den voorbereid. De vergaderin gen van het Algemeen Bestuur zijn openbaar. Wat doet het OOR Samenvattend kunnen we zeg gen dat het OOR op dit moment drie belangrijke taken heeft: 1) De komst voorbereiden van het nieuwe regiobestuur dat in deze regio in de plaats komt van de provincie Zuid-Holland. 2) Een plan voorbereiden voor de ruimtelijke inrichting en de eco nomische ontwikkeling van de regio, in samenhang met maatre gelen voor verbetering van het woon- en leefmilieu. 3) Namens de gemeenten optre den als belangenbehartiger en gesprekspartner naar het rijk en de provincie. Projectbureau OOR Sinds 1 januari 1993 heeft het OOR een eigen projectorganisa tie waarbij twintig ambtenaren werken, afkomstig uit verschil lende gemeenten. Het projectbu reau is tevens het secretariaat van het OOR-bestuur. Het is gevestigd aan het Haagseveer 35 te Rotterdam. Het algemeen bestuur van het OOR vergadert eens per maand.

De Havenloods | 1993 | | pagina 15