Maassluis, eerste stad aan de Waterweg Hellevoetsluis, een moderne vestingstad Krimpen aan den IJssel, tussen stad en groene hart Rozenburg, Bergschenhoek, oase in Europoort-Botlek tuindorp in de groei Ridderkerk, invalspoort van de regio Maassluis is de eerste stad aan de Nieuwe Waterweg die de vele schepen op weg naar Rotterdam passeren. Ondanks de centrale ligging in het dynamische havenge bied van Rotterdam-Rijnmondgebied ligt Maassluis 'in het groen'. Het Westland biedt fiets en wandelmogelijkheden en het recreatiegebied Midden-Delfland wordt ontwik keld tot een dagrecreatiegebied bij uitstek. Maassluis biedt haar inwoners een breed scala aan voor zieningen. De gemeente beschikt over vele sportaccom modaties, een theater, een bibliotheek en drie musea. De maritieme manifestatie 'Furieade', genoemd naar het museumschip De Furie, trekt jaarlijks ruim 100.000 bezoekers naar Maassluis. Het Nationaal Sleepvaartmuse- um, het eerste museum op sleepvaartgebied op vader landse bodem en voor zover bekend het enige in de wereld, is in Maassluis gevestigd. In de binnenstad is een gezellig winkelcentrum. Langs de oever van de Nieuwe Waterweg is een nieuw bedrijventer rein in ontwikkeling. Bij het overdekte winkelcentrum Koningshoek en op het Kerkeiland zijn kantoorcom plexen in aanbouw. Hellevoetsluis, de vroegere thuisbasis van Tromp, De Ruy- ter en Piet Heyn, is fraai gelegen aan het water. Het Haringvliet is een ideaal water om te surfen en te zeilen, dicht bij het strand en de duinen van Voorne, en vormt het decor voor nationale en internationale watersporteve nementen. Met 2000 ligplaatsen is Hellevoetsluis een van de grootste watersportcentra in Nederland. Het oude stadshart, de vesting, bruist in de zomermaan den van activiteiten en gezelligheid. In augustus zijn er de Vestingdagen, met onder het grootste stoomevene- ment van Nederland en een vlootschouw. De verdedi gingswerken zijn goed bewaard gebleven. Een wandeling voert langs vele historische gebouwen. Museum 'Gesigt van 't Dok' bezit een prachtige maquette uit 1834 van stad, vesting en marinewerf. Een expositie toont de ont wikkeling van Hellevoetsluis tot een moderne marineha ven, aan het begin van de vorige eeuw. Het Nationaal Brandweermuseum vertelt de geschiedenis van de Neder landse brandweer. In de Oudheidkamer treft men oude voorwerpen aan uit het dagelijkse leven van de afgelopen twee eeuwen Krimpen aan den IJssel ligt op slechts tien kilometer van de wereldhaven Rotterdam. Maar Krimpen ligt tegelijk op de grens van een prachtig achterland: het groene hart van Holland. Veel mooie woningen zijn de laatste decennia in Krimpen aan den IJssel gebouwd, overwegend in laagbouw. Ook aan de IJsseloever verschijnen nieuwe woningen. Het hoofdwinkelcentrum 'Crimpen-hofin het centrum, is fors uitgebreid en een bezoekje waard. Er is volop gratis parkeerruimte. Krimpen is een actieve gemeente. Van de uitstekende voorzieningen wordt ook door vele bezoekers gebruik gemaakt. Veel Rijnmonders kennen inmiddels het modern overdekte zwembad De Lansingh. Wie Krimpen aan den IJssel bezoekt, gaat naar het Streekmuseum Crimpenerhof. Een schitterende boerderij uit de 17e eeuw met een collectie die een beeld schetst van wonen en wer ken op het platteland in de Krimpenerwaard van die tijd. Denk eens aan de vele mogelijkheden om op de fiets, lopend of per kano de Krimpenerwaard te verkennen. Rozenburg, een van oorsprong agrarische gemeente, biedt sinds de jaren vijftig woonruimte aan werknemers in de nabijgelegen industrie en havens. Een groengordel dient als buffer ten opzichte van de omringende industrie. Het recreatiegebied De Brielse Maas heeft een meer dan regionale betekenis. Het gebied van de Landtong, net bui ten de bebouwde kom, krijgt een geheel recreatieve bestemming. Rozenburg heeft een aantal drukbezochte voorzieningen, waaronder een kinderboerderij, een uitstekende openba re bibliotheek en het sociaalcultureel centrum De Nieuwe Schans. Het winkelcentrum Raadhuisplein is onlangs ver rijkt met nieuwe winkels. Het fraai opgeknapte oude gemeentehuis is nog een van de weinige stukjes oud- Rozenburg. De stellingmolen 'De Hoop', een rondkantige buitenkruier, is tijdens de molenzaterdagen te bezichti gen. In het molenaarshuisje is de Oudheidkamer geves tigd. Rozenburg is een uitvalsbasis voor bedrijven die service bieden aan de nabijgelegen grote industrieën en de havenactiviteiten. Lang geleden maakte Bergschenhoek al de sprong van veenderij naar boerendorp en tuinbouwdorp. De laatste decennia werd behoorlijk wat nieuwbouw gepleegd en vestigden zich veel forenzen in Bergschenhoek. Een nieu we 'sprong' wacht de gemeente: een groei naar een ver dubbeling van het huidige aantal van 8.000 inwoners. Het karakter van tuindorp en de voordelen van het buiten wonen en werken moeten in dit groeiproces behouden blijven, vindt de gemeente. Bergschenhoek bezit ruim opgezette woonwijken. Een kwart van haar grondopper vlak is ingericht als recreatiegebied. In het Hoge en Lage Bergse Bos bevinden zich de grootste kunstskibaan van West-Europa, een fraaie golfbaan en een kunstcentrum met beeldentuin. De vernieuwing van het dorpscentrum van de gemeenten en de opbouw van een modern bedrijventerrein zijn in volle gang. Aan de noordzijde van de gemeente is ruimte voor de ontwikkeling van de glastuinbouw. Ridderkerk ligt op snijpunten van de rijkswegen 15 en 16 en heeft vijf wijken met een eigen katakter: Bolnes, Slik kerveer, Rijsoord, Oostendam en Ridderkerk. De gemeen te ontwikkelde zich van een agrarisch dorp tot een moderne middelgrote gemeente met een gevarieerd aan bod van voorzieningen op het gebied van wonen, werken en recreatie. De scheepsbouw, die ooit bloeide aan de oever van de Nieuwe Maas en de Noord, heeft voor een belangrijk deel plaats gemaakt voor een gevarieerde bedrijvigheid op het moderne bedrijfsterrein Donker sloot. Ridderkerk kreeg in het centrum een modern win kelhart met een regionale uitstraling. De polder Het Zand biedt plaats aan de laatste grote woningbouwlokatie van Ridderkerk. De woningbouw vindt hoofdzakelijk plaats om te kunnen voldoen aan de vraag vanuit de eigen gemeente. Bestaand open gebied zal in de toekomst zoveel mogelijk worden ontzien. Veel groen in de wijken en veel recreatieve voorzieningen dichtbij huis maken Ridderkerk tot een prettige woonge- meente. Berchsenhoek Maassluis Rozenburg A Hellevoetsluis T Krimpen a.d IJssel Ridderkerk

De Havenloods | 1993 | | pagina 17