Van 1 naar 10 gemeenten, maar: Rotterdam gaat nooit verloren w ffE, OOG VOOR 'T OOR Pakweg een eeuw geleden bestond Rotterdam uit een reeks dorpen. Je woonde in Overschie, in Char- lois of op 'De Hoek'. Het waren" zelfstandige gemeenten die in de loop der tijd door de stad zijn opgeslokt. Rotterdam zelf was oorspronkelijk niet veel groter dan het huidige centrumgebied. Over zo'n anderhalf jaar krijgen veel van deze voormalige gemeen ten hun zelfstandigheid terug, al zullen de grenzen wel anders lopen dan vroeger. Achter uw postcode prijkt dan de naam Delfshaven, Prins Alexander of misschien wel Feyenoord. Het heeft allemaal te maken met de vorming van de nieuwe stads regio. Samen met 17 buurge meenten werkt de gemeente Rot terdam daaraan. Om tot een min of meer gelijkwaardig patroon van gemeenten te komen, is besloten de stad in tien nieuwe gemeenten op te delen. Ze zijn vrijwel overal gelijk aan de hui dige deelgemeenten, die zich op deze pagina presenteren. Uw gemeentehuis dicht bij huis, her kenbaar en dus aanspreekbaar: om dat te doen wat u nodig vindt in uw wijk. Door verzelfstandiging van stads delen tot zelfstandige gemeen ten, kunnen de bewoners meer invloed op het bestuur uitoefe nen. Belangrijk is ook dat de mensen die straks de beslissin gen nemen, de problemen van de wijk zelf aan den lijve ondervin den. Ze wonen er immers zelf. Dat komt het vinden van goede oplossingen voor de leefbaarheid en het beheer van uw woonom geving ten goede. Hoe de grenzen van die nieuwe gemeenten precies gaan lopen, is onderwerp van discussie. Het stadscentrum, het vliegveld en de haven vallen waarschijnlijk straks rechtstreeks onder het regiobestuur. Bij uw deelge meente en in het Rotterdams Informatie Centrum aan de Hoogstraat weten ze daar alles van. Eind juni neemt de gemeen teraad een beslissing: in 1995 gaat het roer om. Verdwijnt Rotterdam echt? Ja, wel als zelfstandige gemeente. Maar 655 jaar stad Rotterdam gooi je niet zomaar weg! Natuur lijk niet! Rond Rotte en de Nieu we Maas blijft het levendige stadshart van Rotterdam klop pen. Rotterdam als stad gaat nooit verloren. En de naam Rot terdam blijft natuurlijk voortbe staan in de naam van de stadsre gio. Als de plannen van het gemeentebestuur doorgaan, wordt Rotterdam opgedeeld in tien zelfstandige gemeen ten. Daarbij wordt uitgegaan van de nu bestaande deelge meenten. Uitzonderingen bevestigen ook hier de regel. Zo stelt het college van BenW voor Overschie en Hillegersberg/Schiebroek samen te voegen tot één gemeente. De wijk Heijplaat zou bij Charlois moeten komen en Pernis bij Hoogvliet. Kralingse Veer, dat nu bij deelgemeente Prins Alexander hoort, kan worden toege voegd aan Capelle a/d IJssel. Bovendien wordt voorgesteld het stadscentrum, de haven en het vliegveld rechtstreeks onder het regiobestuur te laten vallen. Deze drie gebie den zijn immers van groot belang voor de héle regio. Prins Alexander, van polder tot stad De deelgemeente Prins Alexan der is het jongste stadsdeel van Rotterdam. Het agrarische land schap heeft na 1965 plaats gemaakt voor de woonwijken Het Lage Land, Ommoord, Zeven kamp en Oosterflank. Momen teel wordt Prinsenland afge bouwd. De oudste woonkern binnen de deelgemeente is Kra- lingseveer, het voormalige vis sersdorp aan de "salmrijke Mase en de spieringrijke IJsel". De bewoners van Kralingseveer ver zetten zich tegen de door het col lege beoogde aansluiting bij Capelle a.d. IJssel. Prins Alexander is inmiddels een echte stad geworden, compleet met kantoorcomplexen, bedrij ven, winkelcentra, scholen, sporthallen en recreatiegebie den. Charlois, alles wat een stad heeft te bieden In 1895 werd de toemalige gemeente Charlois opgeheven. In 1973 was Charlois er als één van de eersten bij, toen Rotterdam besloot deelgemeenten te vor men. Wie denkt aan landhuis De Oliphant in het Zuiderpark - geliefd als huwelijkslocatie -, het Ahoy-complex, het theater en winkelcentrum Zuidplein, weet dat in Charlois alles te vinden is wat een stad heeft te bieden. Van voor de oorlog dateren de wijken Oud Charlois, Tarwewijk en Carnisse; Wielewaal, Pend- recht, Zuidwijk en Zuidplein kennen naoorlogse hoog- en laag bouw. Rond de Charloise Kerk- singel, met centraal gelegen het karakterstieke kerkje, is de oude dorpskern van Charlois terug te vinden. Noord, buren van het centrum Dicht tegen het stadscentrum liggen de zeven wijken die sinds 1991 de deelgemeente Noord vor men. Een stadsdeel met vele gezichten. De Agniesebuurt, waarvan een deel in 1940 zwaar getroffen werd door het bombar dement en waar kolossale kanto ren verrezen. Stadsvernieuwing veranderde hier het aangezicht ingrijpend, evenals een deel van Bergpolder. Je hebt er het Oude Noorden met z'n vele ambachtelijke bedrijfjes in gezellige woon- en winkelstra ten. Noord is ook trots op z'n Blijdorp en dan niet alleen de diergaarde. Ook het groen in de Blijdorpse polder, het Liskwartier en de sin gels in de Provenierswijk zijn beeldbepalers. De ligging pal naast het centrum en het cen traal station stelt hoge eisen aan de deelgemeente om in haar gebied voor een goed leefbaar klimaat te zorgen. Kralingen- Crooswijk, 2000 verschillende bomen Vroeger was Crooswijk een echte Rotterdamse werkwijk, met de veemarkt, het slachthuis en de bierfabriek. In plaats van die bedrijvigheid kwamen honder den woningen. Stadsvernieuwing is er gecombineerd met statige singels, historische monumen ten en oude begraafplaatsen. En Kralingen? Wie kent het Kra lingse Bos en de Plas niet? Verder vind je in Kralingen monumenta le panden aan mooie groene lanen. De Erasmus Universiteit staat er ook, naast andere moder ne bedrijven in het Brainpark. Aan de Maas is op het voormali ge Drinkwaterterrein een wijd en zijd geroemde woonwijk gekomen. Op een steenworp afstand ligt het Arboretum Trom penburg. Wist u dat daar 2000 verschillende bomen staan? Heijplaat Charlois Centrum «via. Alexanderpolder aasis Hoek van Holland

De Havenloods | 1993 | | pagina 20