OOG VOOR 'T OOR Overschie, oude glorie en vernieuwing Hoogvliet, tussen industrie en polder Hillegersberg- Schiebroek, een geliefd Feijenoord, van arbeiderswijk naar gemeente Delfshaven, IJsselmonde, zestig nationaliteiten tuinstad met woonoord Hoek van Holland, 'Rotterdam aan zee' toekomst Heijplaat en Pernis, wonen tussen de havens Overschie IJsselmonde Overschie was tot 1941 een zelf standige gemeente. Oorkonden uit 993 spreken al van 'Ouer- schye', 'Ouderschye' en van 'Old- schie'. Wie door de Overschiese Dorpsstraat loopt, proeft iets van de oude glorie: het Raedthuys, waar nu de deelgemeente zetelt, de Grote Kerk en, elders, de Hoge Brug en het Veerhuis. Wie zich Koninginnedag 1992 herinnert, weet hoezeer Over schie steunt op een bloeiend ver enigingsleven met vele activitei ten. Kenmerkend voor Overschie is de ruimte opzet van de bebouwing met veel groen. Veel naoorlogse woningen ondergaan momenteel een opknapbeurt. In het kader van het Integraal Plan Noordrand komt op het Overschies grondgebied een com pleet nieuwe woonwijk: Rijs en Daal. Evenmin als Hillegersberg-Schie- broek voelt Overschie veel voor de plannen van het Rotterdamse college om beide deelgemeenten samen te voegen. Hoogvliet heeft zich ontwikkeld van een eenvoudig dijkdorpje tot een veelzijdige deelgemeente. Een bijzondere plek. Moderne industrie langs de rand en lande lijke gebieden aan de andere kant. Al met al de groenste deel gemeente van Rotterdam. Om de oude dorpskern ligt het centrum en daaromheen de ove rige wijken. Het winkelcentrum zal de komende tijd een fikse opknapbeurt plus uitbreiding ondergaan. Voor de kerst moet alles klaar zijn. Ook op andere plekken wordt volop gebouwd. In Park Vossendijk, aan de Oude Maas, verrijzen woontorens en stadsvilla's in een groen decor. Feijenoord De deelgemeente Hillegersberg- Schiebroek bestaat zoals de naam al aangeeft, uit Hillegers- berg en Schiebroek. Hillegers berg is een eeuwenoud kerkdorp dat in de loop der tijd sterk is gegroeid. Evenals Schiebroek is Hillegersberg in het bezit van veel natuurschoon. Een bijzon dere aantrekkingkracht gaat uit van de twee plassen: de Voor-en de Achterpias. Op deze plassen wordt 's-zomers naar hartelust gesurfd en gezeild. Schiebroek is van oudsher een buurtschap met een gespreide bebouwing. Vanaf de dertiger jaren is Schiebroek met ruime en groen opgezette straten uitge groeid tot een geliefd woonoord. Volgens de plannen van het Rot terdams college van BenW zal Hillegersberg-Schiebroek straks samen met Overschie één nieu we gemeente gaan vormen. Het bestuur van de deelgemeente voelt hier echter weinig voor. 'De Hoek' is eigenlijk nooit een echt wijk van Rotterdam geweest. Toch is de gemeente al sinds 1914 deel van Rotterdam. De geografische ligging zorgt voor een bijzondere positie, er heerst een aparte sfeer. Het strand, de boulevard, de langs- glijdende schepen over de Nieu we Waterweg en de krijsende meeuwen... In de zomer vinden duizenden vakantiegangers en dagjesmen sen een weg naar 'De Hoek' voor een strandwandeling, een spor tief uitje of een bezoek aan de de enorme Stormvloedkering. Hoek van Holland blijft daardoor een stukje 'Rotterdam aan zee'. Toen rond de eeuwwisseling de havenactiviteiten op de Linker Maasoever zich in hoog tempo uitbreidden, ontstonden nieuwe woonwijken om de arbeiders dicht bij hun werk te kunnen huisvesten. Het zijn deze wijken die, tesamen met het terrein rond de Binnen- en Spoorwegha ven, gaan in 1994 de nieuwe deelgemeente Feijenoord vor men: Afrikaanderwijk, Bloem hof, Vreewijk, Hillesluis, Katend- recht, Feijenoord en het Noordereiland. De toekomstige (deel)gemeente Feijenoord is een zeer gevarieerd stedelijk gebied. Er staan flatge bouwen, maar ook romantische woningen in groene tuindorpen. Oude stadsstraten en door reno vatie en nieuwbouw vernieuwde buurten. Ook qua voorzieningen vertoont Feijenoord een gevarieerd beeld. Naast een groot aantal scholen voor basis- en voortgezet onder wijs, telt Feijenoord tal van buurt- en clubhuizen, speeltuin verenigingen, een drietal musea, een overdekt zwembad, enzo voort. Grote publiektrekkers zijn de 'Boulevard-Zuid' in Hillesluis en de markt op het Affikaander- plein. De ontwikkeling van de Kop van Zuid met duizenden nieuwe woningen en de bouw van de Erasmusbrug, zal op het gebied een groot stempel drukken. Brede lanen en smalle woon straatjes, gezellige parkjes, oude karakteristieke gebouwen en bui tenissige winkeltjes: Delfshaven is van oudsher een internationa le pleisterplaats en niet alleen voor toeristen. De 75.000 bewo ners komen van maar lieftst zestig verschillende nationalitei ten en dat betekent: grote cultu rele verschillen. Elke groep aar zelt - begrijpelijk - tussen integratie en behoud van eigen identiteit, tussen contact leggen en afstand bewaren. Ga d'r maar aan staan. Naast de gelijknamige wijk, maken ook Spangen, het Nieuwe Westen en Bospolder-Tussendij ken deeluit van 'Delfshaven'. Twee oude, karakteristieke win kelstraten, waaronder de beken de Binnenweg, doorsnijden de aspirant gemeente. Het 'gezicht' van Delfshaven blijft voortdu rend veranderen door de stads vernieuwing. De (deel)gemeenteraad die hier in 1994 voor de eerste maal wordt geïnstalleerd zal hard moeten werken aan het oplossen van een aantal maatschappelijke problemen die het woon- en leef klimaat bedreigen. Daarbij kan zij terug vallen op een traditie van samenwerking tussen maat schappelijke instellingen, de bewonersorganisaties met de gemeentelijke diensten. IAan de voet van de Van Brienen- oordbrug stond eens een dijk- dorp, waarvan de geschiedenis teruggaat tot zeker 900 jaar gele den. Van recenter datum, 1464 om precies te zijn, is de Adriaen Janszkerk aan de voet van de brug. Door bruggebouw, dijkver zwaring en de latere stadsuit breiding is er weinig meer dat herinnert aan het vroegere 'Isle- munde'. Behalve Oud-IJsselmonde behoort bij de deelgemeente IJs selmonde ook Lombardijen, dat begin jaren zestig werd gebouwd. Later, in de jaren zeventig en tachtig, werden Groot-IJsselmonde en Bever waard gerealiseerd. In Groot-IJs- selmonde is het deelgemeente huis 'De Klimmende Bever' gevestigd. In IJsselmonde zijn momenteel circa duizend bedrijven geves tigd, de komende jaren zal dit aantal uitgroeien tot 1250. Door onder andere de ontwikkeling van het Stadionweggebied wordt NS-station Lombardijen steeds belangrijker. Het voortbestaan van Heijplaat is de laatste jaren in het geding geweest. Hoewel ingeklemd tus sen grote haven- en industriege bieden, hebben de ruim 1800 inwoners het er prima naar hun zin. Niet zo verwonderlijk want Heijplaat is een rustig, groen dorp met de nodige speelplaat sen, parkjes en sportvoorzienin- gen. De 'Heijplaters' vormen een hechte gemeenschap. Het vereni gingsleven bloeit en burenhulp wordt er (nog steeds) heel nor maal gevonden. De 5000 bewoners van Pernis hebben zich altijd meer Pernis- ser gevoeld dan Rotterdammer. Het dorpse karakter is nooit ver loren gegaan. Gelet op de geïso leerde ligging - begrensd door petrochemische industrieën, rijkswegen en de Nieuwe Water weg - mag dat nauwelijks verba zing wekken. Het college van BenW stelt voor Heijplaat toe te voegen aan de deelgemeente Charlois en Pernis aan de deelgemeente Hoogvliet. Kralirigen/Crooswijk ■4 Hillegersberg

De Havenloods | 1993 | | pagina 21