Bernisse, historische dorpen Berkel en Rodenrijs, verstedelijking voor de deur Schiedam, Bourgondische enclave Westvoorne, recreatiegemeente Barendrecht, de stad onder handbereik Spijkenisse, middelpunt van in de regio De kernen Abbenbroek, Geervliet, Heenvliet, Ouden hoorn, Simonshaven en Zuidland vormen samen sinds 1980 de gemeente Bernisse. Recreatie, agrarische activi teiten en historie gaan hier hand in hand. Het recreatie gebied Bernisse loopt als een groene ader door de gemeente. Het gebied is 400 hectare groot en loopt van het Hartelkanaal tot aan het Spui. Een ideaal gebied voor rustzoekers, fietsers, wandelaars, vogelliefhebbers, vis sers, surfers en roeiers. Een bezoek aan het Bernissege- bied kan gecombineerd worden met een fietstocht door het prachtige agrarische landschap met vele mooie boer derijen. De historische kernen vertonen veel van hoe het vroeger was. Oude gebouwen, kerken, monumenten en rustieke molens (in Zuidland, Abbenbroek en Geervliet) zijn de moeite waard om eens te bekijken. Het beschermd stadsgezicht Geervliet is volledig gerestaureerd. Het oude raadhuis in deze kern wordt veelvuldig gebruikt door bruidsparen. Het oudste gebouw staat in Heenvliet: de ruïne Raveste- ijn. Grote evenementen worden georganiseerd in Heen vliet en Zuidland. Op Tweede Pinksterdag is er in Heen vliet de jaarlijkse Paardenmarkt. Op de eerste zaterdag van september is er in Zuidland de jaarmarkt. De economische bedrijvigheid is hoofdzakelijk van agrari sche aard. In Heenvliet en Zuidland zijn kleine bedrijven terreinen. bestaat uit Rockanje, Oostvoorne en Tinte. Oostvoorne ligt dichtbij de duinen en zee. Het Oostvoornse Meer is een paradijs voor surfers en duikers. Het Noordzeestrand is beroemd vanwege de toegankelijkheid voor auto's. Voor liefhebbers van historie is er veel te bekijken. Rockanje, een geliefde badplaats, heeft een breed Noord zeestrand op het zuiden, volop natuurschoon in de direc te omgeving en een wijds polderlandschap. Het duinge bied heeft een unieke vegetatie. In de oudere duinformaties van Voornes Duin komen zeldzame plan ten voor. Het Brede Water, een jonge duinpias, vormt het broedgebied voor onder meer één van Nederlands groot ste aalscholverkolonies. Fietsroutes zijn ook uitgezet in de uitgestrekte polders van Rockanje. Eerste bewoners zijn er reeds lang voor de jaartelling geweest. In de vitri nes in het gemeentehuis liggen vondsten uit de ijzertijd en de Romeinse tijd. In museum De Duinhuisjes kunt u zien hoe de bewoners vroeger leefden in de duinen. Tinte is een kleine buurtgemeenschap in de polder, goed bereikbaar dankzij verschillende fietspaden. 'In Den Hal ven Maen' laat kruidenierswaren uit de oude doos zien. Spijkenisse Berkel en Rodenrijs zal in de komende jaren haar inwo nertal zien verdubbelen. Zoiets raakt het hart en de iden titeit van de gemeente. De oorsprong van de namen van de gemeente ligt ruim duizend jaar terug: Rodenrijs van rijshout, Berkel van Berkelo berkenbos. Eind vorige eeuw bloeide de tuinbouw op. Deze sector gaat zware tij den tegemoet in verband met de verstelijking. Waar schijnlijk zullen er kassen moeten worden verplaatst. Het dorpscentrum moet worden ontwikkeld tot een win kelhart met een regionale uitstraling. Niet alleen de grootschalige woningbouw verandert het dorpskarakter. Het Integraal Plan Noordrand Rotterdam met woningbouw, een snelweg en een nieuwe luchthaven zal ten dele op het grondgebied van Berkel en Rodenrijs komen. Voorts heeft de komst van hogesnelheidslijn en een snelle metrolijn tussen Rotterdam en Zoetermeer gevolgen voor de gemeente. Tussen Rotterdam en Berkel en Rodenrijs moet een hoogwaardig natuurgebied komen. Vanzelfsprekend wenst de gemeente zeggenschap in al deze plannen. De gemeente neemt dan ook enthousiast deel aan het OOR in de hoop zo haar belangen zo goed mogelijk te kunnen behartigen. zette nieuwere wijken met fraaie parken. Hoogbouw is er in de gemeente nauwelijks te vinden. Barendrecht combi neert de voordelen van het 'buiten wonen' met de gemak ken en voorzieningen van de stad Rotterdam, die door de goede verbindingen onder handbereik liggen. Barendrecht zelf heeft een uitgebreid aanbod van win kels en een modern en een architectonisch hoogstaand sociaal-cultureel centrum is in aanbouw. De meest recente uitbreiding is de wijk Nieuweland, waar nog steeds gebouwd wordt. In de toekomst zullen er naar verwachting nog enkele duizenden woningen bijko men. De bedrijfsterreinen zijn bekend door één van de groot ste tuinbouwveilingen van Europa. Bedrijven kiezen voor Barendrecht vanwege de ideale ligging aan een knoop punt van rijkswegen en met spoor- en havenverbindingen dichtbij. Barendrecht herbergt twee recreatieterreinen. Eén aan de Oude Maas, met uitgebreide trim en wandelmogelijkhe den en een golfterrein en één ten zuiden van Rotterdam, het Zuidelijk randpark. Reders, kooplieden en distillateurs hebben Schiedam een rijke erfenis nagelaten. De binnenstad behoort tot de mooiste centra van Holland. De stad is bekend vanwege roemruchte jenevergeslachten: Nolet, De Kuyper, Mel- chers. Schiedam is een 'Bourgondische enclave' in de Randstad. Geen stad van vergelijkbare grootte herbergt zoveel toprestaurants. Geen museum in de omtrek heeft zoveel Appels, Corneilles en Armando's in de collectie als Schiedams' Stedelijk. Hier ook woonden schrijvers als Bordewijk, Piet Paaltjens en Adriaan van der Veen. De stad is in trek, en de groei is er nog lang niet uit. Daardoor maakt ook de binnenstad een opmerkelijke ver jonging door. Er verrijzen een groot warenhuis en een splinternieuw winkelcentrum. Er zijn plannen voor een nieuw theater, een nieuwe bibliotheek en een gemeente lijk 'warenhuis'. Gravin Aleida, die Schiedam in de Middeleeuwen stads rechten schonk, hoeft zich niet te schamen voor haar nakomelingen. Trots kijkt haar bronzen standbeeld str aks naar de drukte op de Broersvest. Van oost naar west gerekend, ligt Spijkenisse op de meter nauwkeurig in het geografisch midden van de regio Rot terdam. Maar ook in economische zin ligt de voormalige groeikern in het hart daarvan. Direct grenzend aan het Europoort-Botlek-gebied, het economisch krachtenveld van de regio, is de gemeente gegroeid van een rustig dorpje in de jaren vijftig naar een moderne middelgrote stad. De groei had alles te maken met de ontwikkeling van het haven- en industriegebied. Voor veel mensen die in dit sterkst gendustrialiseerde gebied van ons land kwamen werken, werd passende woonruimte in Spijkenisse gebouwd. De metroverbin ding zorgde voor een prima ontsluiting in de richting van Rotterdam. Ook kwamen er winkelcentra, sportvoor- zieningen, een theater en een ziekenhuis. Spijkenisse is dus niet alleen een oord om alleen maar een huis te heb ben, maar heeft ook alles om er plezierig te wonen. Nog altijd werken veel van de inwoners in het Europoort-Bot- lekgebied, dat per fiets goed te bereiken is. Ook binnen de eigen gemeentegrenzen is de werkgelegenheid flink toegenomen. Westvoorne Berkel en Rodenrijs Barendrecht Schiedam Bernisse P-

De Havenloods | 1993 | | pagina 23