Vlaardingen, levendig en actief Capelle aan den IJssel, boordevol plannen Brielle, 378 monumenten Albrandswaard, Bleiswijk, tuinbouw en recreatie jongste gemeente Vlaardingen bewijst, dat een oude stad niet saai hoeft te zijn. De visserij, die van Vlaardingen tot een van de belangrijkste vissershavens van ons land maakte, ver dween, maar Vlaardingen bleef en groeide verder. De stad deelde volop mee in de ontwikkelingen langs de Nieuwe Maas. De woonfunctie in het oorspronkelijke centrum is niet verwaarloosd. Sinds kort wordt hard gewerkt aan een omvangrijk en ambitieus moderniseringsproject van het stadshart, waarbij wonen en winkelen opnieuw gecombi neerd worden. Dankzij een uitgebreid en voortdurend renovatieproces is de gemiddelde kwaliteit van de woningvoorraad prima. Na de economische groei van de jaren vijftig en zestig is een enorme inhaaloperatie gestart op het terrein van de recreatie. Waar vroeger de haring in de pakhuizen stond opgeslagen, dansen nu in de weekeinden jonge mensen uit Vlaardingen en omgeving op de muziek van deze tijd. En waar ooit de loggers en de buizen lagen afgemeerd, liggen nu motor en zeiljachten. Buiten de stad liggen een surfplas, het Broekpolderbos, een golfbaan en een aan trekkelijk watersportgebied. Capelle aan den IJssel herbergt een grote hoeveelheid voorzieningen en een bruisend maatschappelijk leven. Er is een ruime keus aan scholen, winkelcentra, gezond heidszorg, veel sportfaciliteiten en openluchtrecreatie. Een ruime opzet tussen de verschillende woonwijken heeft gezorgd voor een aantrekkelijk leefklimaat. De zes wijken kenmerken zich door afwisselende woningbouw, water en groen. Nabij de Van Brienenoord-brug ligt het moderne bedrijvenpark Rivium. Waterpartijen, een uitge kiend landschapsplan, winkels en restaurants zorgen ervoor dat het een plezier is om daar te werken. Door de nabijgelegen woonwijken ontstaat een optimale combi natie van wonen en werken. Capelle heeft geen echt centrum. Daar wordt nu hard aan gewerkt. Naast het uigebreide winkelcentrum zullen horecagelegenheden, een metrostation, kantoren en een stadsplein vorm geven aan het stadshart. Ook het gemeentehuis krijgt er een plaats. Iedereen kent Brielle uit de geschiedenisboeken. Op 1 april 1572 verloor Alva immers 'den Bril' en begon de bevrijding van veel steden op de Spanjaarden. Met zijn 378 monumenten en een fraai gerestaureerde vesting ademt Brielle nog steeds de geest van de Middeleeuwen. Toch heeft de tijd er niet stilgestaan. Brielle, waartoe ook Vierpolders en Zwartewaal behoren, is een gemeente waar veel te doen valt en waar het goed wonen en wer ken is. De historische binnenstad biedt veel mogelijkhe den voor winkelen en wandelen. Een groot deel van de Brielse maas met vele recreatiemogelijkheden ligt bin nen de gemeentegrenzen. Verder is er ruimte voor land bouw, veeteelt en (glas)tuinbouw. Brielle is erg in trek als woongemeente. Nieuwbouw vindt plaats in de wijk Nieuwland. Daarnaast werkt Briel le aan de realisering van het bedrijventerreien Seggelant. Toerisme en monumentenzorg staan verder hoog in het vaandel van deze gemeente in het hart van Voorne. Albrandswaard V Brielle Colofon Uitgave Overlegorgaan Rijnmondgemeenten Bijdragen Voorlichters van de OOR-gemeenten en de Rotterdamse deelgemeenten In het Groene Hart van Zuid-Holland ligt Bleiswijk. De tuinbouw produceert jaarlijks voor miljoenen guldens aan groenten en bloemen. Belangrijke exportprodukten zijn tomaten, paprika's, komkommers, aubergines en natuurlijk bloemen. De tussenhandel en toeleveringsbe drijven rond de twee veilingen, en de twee bedrijfsterrei nen leveren veel werkgelegenheid op. Het tuinbouwge bied wordt in de komende jaren verder uitgebreid. Het Rottemerengebied heeft een heel eigen karakter, met een rijke flora en fauna en vele mogelijkheden voor land en waterrecreatie. Vissers, roeiers, zeilers, fietsers en wandelaars kunnen er hun hart ophalen. De Bleiswijkse Zoom, een lange recreatiestrook, biedt volop mogelijkhe den voor de kleine watersport en dagrecreatie. Voorzie ningen zoals een zwembad en speelvijvers, zorgen ervoor dat het voor jong en oud aangenaam vertoeven is. Albrandswaard is binnen het Rijnmondgebied de 'jong ste' gemeente. In 1985 werden Rhoon en Poortugaal opge heven en werd de nieuwe gemeente Albrandswaard gevormd. De gemeente omvat het belangrijke natuur- en recreatie gebied langs de oevers van de Oude Maas met zwembad, jachthaven, ligweides, wandel- en fietspaden, grienden en een openbare golfbaan. Een van de monumenten die Albrandswaard rijk is, is het Kas-teel van Rhoon, nu een restaurant en socaal-cultureel centrum. In het noorden van de gemeente is een 140 hectare groot bosgebied in aanleg. Dit bos dient onder meer ter afscherming van het vrijwel voltooide Distripark Eemha- ven langs de Al 5. Twee metrostations in Poortugaal en Rhoon garanderen een uitstekende verbindingen met het centrum van Rot terdam en met Spijkenisse. Bovendien vaart er het groot ste deel van het jaar een voetveer naar Oud-Beijerland. Capelle a.d IJssel Vlaardingen T Produktie Bureau voorlichting OOR Haagseveer 35 3011 AH Rotterdam Telefoon: 010-417 2389 Eindredactie Willem Nettinga, OOR Antoinette Stas, deelgemeente Overschie Jos Wesdijk, gemeente Ridderkerk Vormgeving Studio Jan Bolle (Rotterdam) Foto's Joop Reyngoud, Maarten Laupman, Aeroview, Dick Sellenraad, Rien Konirigs en uit de archieven van de OOR-gemeenten en de dienst Stedebouw Volkshuisvesting (Rotterdam). De redactionele inhoud van deze krant valt buiten de verantwoor delijkheid van de redactie van Wegener Huis-aan-huisbladen BV. Bleiswijk

De Havenloods | 1993 | | pagina 25