Verdere aanleg van rijksweg A4 blijft de gemoederen bezighouden SCHIEDAM DE HAVENLOODS Verpleging in het zonnetje Kunstenaars Tafelronde en Kunstwerkt helpen gehandicapten 'Lucht- en visuele vervuiling aanzienlijk' afvau Spectaculaire theateropbouw Hoofdprijs geeft winnaar uitstel Vrijwilligers gezocht verzorging demente ouderen Kunstuitingen bij Spectrumfestival DINSDAG 11 MEI 1993 Sporters op reis SCHIEDAM Voor de zeven tiende keer reizen sportieve Schiedammers naar de partner- stad Velenje in Slovenië om daar deel te nemen aan een internatio nale jeugdsportuitwisseling. Woensdag vertrekken 46 spor ters en begeleiders om daar sa men met jongeren uit Esslingen (Duitsland) en Vienne (Frank rijk) te strijden om de wisselbe ker. Vorig jaar won Schiedam die beker. Dit jaar zullen jongens van voet balvereniging H.B.B.S., jongens en meisjes van handbalvereni ging U.V.G. en D.W.S. en jon gens en meisjes van de tafelten nisverenigingen de Korenbeurs en de Reling hun best doen om die beker weer mee naar huis te nemen. SCHIEDAM- Het personeel van woon-, zorg- en diensten centrum Frankeland wordt mor gen letterlijk en figuurlijk in het zonnetje gezet. Op de zogenaam de dag van de verpleging worden de vaste medewerkers en vrijwil ligers verwend met een tropisch feest. Met swingende barbecue en een bon voor een gratis zon nebad worden de verzorgers en verplegers eens in de watten ge legd. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum Schiedam is vanaf ko mend weekeinde de tentoonstel ling 'Op uitnodiging' te zien. Deze expositie is de eerste van een nieuwe reeks tentoonstellin gen en een vervolg op de Kon- frontatietentoonstellingen en Schiedamse Ateliers. Ieder jaar krijgen twee Schie damse kunstenaars de gelegen heid in het museum een tentoon stelling samen te stellen van hun eigen werk, gecombineerd met werk van een gastkunstenaar. Voorwaarde is, dat deze gast kunstenaar buiten Schiedam woont en werkt. Op deze wijze wordt enerzijds de band tussen het museum en de lokale kunste naars versterkt en krijgt deze se rie tentoonstellingen anderzijds een meer landelijke uitstraling door de keuze van de gastkun stenaar. De serie 'Op uitnodiging' gaat van start met de Schiedamse kunstenaars Hennie van Leeu wen met als gast de Rotter damse aquarellist Guus de Rui ter en Jaques Tange die de Haarlemse beeldhoüwster Mary Rose Vink heeft uitgenodigd. Henny van Leeuwen is geen aquarellist in de traditionele be tekenis in tegenstelling tot zijn gast Guus de Ruiter. Zijn werk heeft voornamelijk de traditio nele thema's van de aquarel, stil levens en landschappen, tot on derwerp. Het werk van Jaques Lange is even uitbundig als dat van Mary Rose Vink. De kunstenaars ma ken speelse en helder gekleurde kunstwerken. Wegener huLs-aarvhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (chefredac- Marianne Ame: m Wesdorp Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, te Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegen Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, direpteur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen vt «"-hijnen in Zuid-Holland totale oplage van ru schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM - De Tafelronde Schiedam, een service-club die zich inzet voor de medemens, organiseert in samenwerking met de Stichting Kunstwerkt een inzamelingsproject. Het is de be doeling dat de verkoop van een kunstmap, waarvoor drie Schie damse kunstenaars werk leve ren, zoveel opbrengt dat met het geld een zogenaamde Speech- Viewer, een apparaat voor kin deren die zich moeilijk auditief uiten, kan worden aangeschaft. Het initiatief dat door de inspan ning van de Tafelronde Schie dam van de grond kwam, moet door middel van de SpeechVie- wer gehandicapte kinderen sti muleren geluid voort te brengen en te gaan praten. Voordat de kunstmap werd sa mengesteld vond een interne se lectie plaats. Dertien werken van bij de Stichting Kunstwerkt aan gesloten kunstenaars dongen mee naar een plaats in de map. Gerard van Soest, Peter Helle- mons en Sjef Henderickx hebben uiteindelijk aan het door de Ta felronde gestelde criterium vol daan. Handboekbinder Johan de Marée tekende voor de pre sentatiemap. Gerard van Soest leverde een zwart/wit foto getiteld 'Stam- kalfPeter Hellemons' bijdrage is een kleurenzeefdruk 'Tulpen op goud' en Sjef Henderickx, geïnspireerd door een reis door Toscane, maakte voor de map de kleurenzeefdruk 'Artist at work'. De eerste kunstmap is zaterdag 8 mei tijdens een feestelijke bijeen komst uitgereikt. Tevens was er voor het publiek gelegenheid (entree f35,-) kennis te nemen van een verkoop-expositie van de drie uitgekozen kunstenaars. De Schiedamse Tafelronde, die deel uitmaakt van 180 service clubs in Nederland, heeft zeven tien leden. Elk lid is een repre sentant van een specifieke be roepsgroep. Ieder jaar heeft de Tafelronde een project op het programma staan. De opbrengst voor de SpeechViewer gaat naar het Revalidatiecentrum De Adriaanstichting. In deze instel ling krijgen lichamelijk gehandi capte kinderen van nul tot twin tigjaar mogelijkheden hun capa citeiten uit te breiden. Belangstellenden die de kunst map alsnog willen inzien kunnen contact opnemen met Tafelron de, J. Schrijver (tel. 470.29.57) of met de Stichting Kunstwerkt, te lefoon 427.05.56. 'e kunstmap werd zaterdag uitgereikt. door NANS WOLTERS SCHIEDAM De snelweg die in de toekomst de door gaande verbinding Rijswijk- Beneluxtunnel moet gaan vor men, veroorzaakt nog steeds onrust onder bewoners uit Schiedam, Vlaardingen en Delft. Het Comité Verontrus te Bewoners Schiedam-Noord heeft inmiddels een reactie ge geven op de startnotitie Mi lieu-effect-rapportage (M.E.R.) in een brief aan de directeur-generaal van Rijks waterstaat. Ruim vijfentwintig jaar geleden werd besloten tot de aanleg van de rijksweg. Dit ter ontlasting van de grote verkeersdrukte op rijksweg 13 en tevens ter verdere ontsluiting van het Westland. Dit betekende echter dat de weg dwars door het groene hart van Zuid-Holland-Zuid zou komen. Dit wekte grote tegenstand met als gevolg dat het werk op het inmiddels gestorte zandlichaam ruim twintig jaar stil kwam te liggen. Tenminste, dat dacht een aantal stadsbestuurders uit de omlig gende gemeenten. In de zomer van 1991 werd onder andere in het Schiedamse Nieuwsblad ge meld dat de aanleg van de weg sinds twee jaar stilzwijgend voortgang vond. Bij Rijswijk werd gestaag doorgewerkt en al leen ter hoogte van Schipluiden kon een bepaald stuk niet wor den aangelegd omdat bewoners daartegen protest hadden aange tekend bij de Raad van State. Doordat het Schiedamse ge meentebestuur al in een eerder stadium bezwaar aantekende, waren (en zijn) de werkzaamhe den in Schiedam nog niet aange vangen. Bovendien veroorzaakte de uitslag van een onderzoek van T.N.O. naar de gevolgen van geluidsoverlast en de lucht verontreiniging rond de omstre- den weg, tot nog meer tegen stand. In het T.N.O.-verslag komt onder meer naar voren dat de geluidshinder in de omgeving van het traject Rijswijk-Schie- dam (Kethelplein) het zwaar te verduren zal krijgen. Ook ver wacht men dat vooral het gebied tussen de aansluiting Schiedam- Noord en de Europaboulevard, hoge concentraties vervuilde lucht kan verwachten. Prognoses Naar aanleiding van deze nieu we gegevens tekende wethouder Zijdeveld van onder meer Ver keer protest aan en dreigde hij met juridische procedures. Mi nister Maij-Weggen maakte hierna pas op de plaats en zegde een milieu-eflect-rapportage toe, niet alleen voor dit gedeelte van de weg maar voor het gehele tracé. Deze M.E.R.-notie is thans gereed. Het onderzoek en de conclusies daarin roepen bij de verontruste bewoners en mi lieu-organisaties nogal wat vraagtekens op. Ingenieur Jan Timmner, woord voerder van het comité van de verontruste bewoners: „In de M.E.R.-rapportage zou je ver wachten dat de samenstellers uitgaan van realistische ver- keers- prognoses. Dat is, als je kijkt naar de uitkomst van het rap port, naar onze mening zeker niet gebeurd. Zo stelt men dat de landelijke groei van het persone nautoverkeer tussen 1986 en 2010 op ongeveer 35 procent ligt. Begin 1993 blijkt echter dat deze groei al achttien procent bedraagt. Uitgaande van het T.N.O.-rapport en eigen bereke ningen is het reëler als men vast stelt dat in genoemde periode de verkeersgroei in deze regio mini maal 50 procent en maximaal 70 procent zal zijn." Volgens Jan Timmner dienen verkeersprognoses te worden aangeleverd door objectieve in stanties en niet door Rijkswater staat. „De A4 wordt gezien als hoofdtransport-as voor het goe derenvervoer en als ontsluiting van het Westland. Rijkswater staat is tot nu toe steeds uitge gaan van circa vijf procent vrachtverkeer in dit gebied. De prognose van het Rotterdamse Havenplan 2010 laat echter iets 4anders zien, namelijk een groei van het vrachtverkeer met 90 procent!" Timmner vindt het opmerkelijk dat in de M.E.R. sprake is van een weg met 2x2 rijstroken. Rijkswaterstaat geeft daarbij aan dat bij 60.000 voertuigen per etmaal deze weg 'vol' is. Met dit gegeven, afgezet tegen de uit komst van een studie naar de aanleg van de 2e Beneluxtunnel en Blankenburgtunnel, kan ge concludeerd worden dat men hier uitgaat van de prognose van 110.000 voertuigen per etmaal. „In de Reconstructiewet Mid den-Delfland wordt dit gebied aangeduid met 'bufferzone", al dus Timmner. „Daarom hebben overheden de garantie gegeven dat bij eventuele aanleg van de A4 de geluidshinder op 250 me ter afstand van de weg bij een maximale hoogte van de geluids wallen (4.30 meter) niet meer dan 40 DbA mag bedragen. Overigens is berekend dat deze garantie alleen van toepassing kan zijn als het aantal voertui gen minder dan 60.000 per et maal bedraagt. In de startnotitie spreekt men echter niet van ga rantie maar van een eis." Voorts vrezen de verontruste be woners en de betrokken milieu organisaties dat de visuele ver vuiling met betrekking tot de geluidswallen aanzienlijk zal zijn. Zij vinden dan ook dat de ruimtelijke visuele aspecten ver oorzaakt door de aanleg in Mid den-Delfland duidleijk moeten worden omschreven in de M.E.R. De actievoerders zijn bovendien van mening dat er verder te weinig rekening is ge houden met de meest recente normen voor luchtverontreini ging en geluidshinder. Ook mis sen zij in de rapportage de gevol gen van de effecten van de aan- en afvoerwegen van de A4. Jan Timmner: „Tijdens de infor matieavond enige tijd geleden over de aanleg van het resteren de stuk weg werd niet duidelijk hoe hierin het Meest Milieu vriendelijk Alternatief (NMA) zou worden toegepast. Ik vraag mij dan ook af of men hieruit de conclusie kan trekken dat dit alternatief door Rijkswaterstaat als niet gewenst wordt be schouwd." De betrokkenen blijven alert. Over de beantwoording van de gestelde vragen op de informa tieavond en het verslag daarvan is het comité ontevreden. Niet volledig, vaag en onduidelijk, zijn de kritiekpunten. „Wij zijn voornemens de M.E.R.-commis sies die per 1 mei is benoemd en is samengesteld uit zeven onaf hankelijke deskundigen, hiervan op de hoogte te stellen", aldus Jan Timmner. Vervolg voorpagina mout, rogge en mais die er gema len worden vormen namelijk de grondproducten voor het maken van moutwijn. In branderij De Tweelingh wordt de moutwijn op ambachtelijke wijze gemaakt om uiteindelijk tot het distillaat Notaris te komen. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot en met 17.00 uur te bezichtigen en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f3,50 voor volwassenen, f2,50 voor kinderen tot 12 jaar. Ter gelegenheid van de opening van de Nieuwe Palmboom wordt met bloem van de molen Schots brood gebakken door bakker Hollander. Van de Bosch en Van Wijk. Het brood is eigen lijk een biscuit en het recept stamt uit de tijd dat Schiedam in de 17e eeuw Engelse soldaten als inwoners had. De Schiedamse Lionsclub wil met dit brood de vriendenkring rond de vijf grootste molens ter wereld uit breiden. Onder het motto 'Wie hapt in het Schots Brood hapt toe als donateur' verkopen zij een op het Haven- en Molenfes tival voor f 4,- in plaats van f 8,95 een blik Schots Brood aan nieuwe donateurs. SCHIEDAM De opbouw voor de openluchtvoorstelling van het Schiedams Collectief Historische Amateur Theater (S.C.H.A.T.) is vrijdag gestart met spectaculaire werkzaamhe den. In totaal komen zes diepla- ders met 64 ponton-onderdelen vanuit Wilnis over de weg naar de Korte Haven. Daarna wor den deze delen door een zware kraan in het water gehesen en vervolgens over het water naar de definitieve locatie gesleept. Uit het aangevoerde materiaal worden drie podia en een grote tribuneponton samengesteld. Bij de opbouw zijn 35 mensen, (bouwers en technici) betrokken. Uiteindelijk kunnen per voor stelling 700 bezoekers genieten van de openluchtproduktie 'twee'. De voorstelling is gebaseerd op het leven van Francois Haversc- hmidt (1835-1894); de zwaar moedige dominee die echter als Piet Paaltjes landelijke bekend heid kreeg en geruime tijd woon de op de Korte Haven. Op deze lokatie speelt de produktie zich dan ook af. Van donderdag 13 tot en met zondag 16 mei kan het publiek de voorstelling bijwonen en dan is het, met verwijzing naar een variant op een gedichtje van Ha- verschmidt) gedaan met het spektakel: 't Gaat al voorbij De dag zal komen, Janus dat de voorstelling voor u en mij voorgoed gedaan is. De voorstellingen van het Schie damse Collectief Historisch Amateur Toneel beginnen elke avond om 22.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van het Passage Theater en bij de WV, Buitenhavenweg 9. 'In Blijdorp is de lente weer gear riveerd en daarom leggen alle vogels een ei, toeteren de olifanten blij, liggen de nijl- paardjes op hun zij, wordt het hoog tijd dat ik weer eens veilig vrij.' Vele inzenders van de goede op lossing van de ESTAFETTE- puzzel van april combineerden de lente en Blijdorp met jong leven; alleen Vincent van Gelde ren uit de Van Speijkstraat in Rotterdam zag daar voor zich zelf ook wel wat in. Met de actuele slotzin wint de 23 jarige student informatica de hoofdprijs van 1000 gulden. 'Daarmee kan ik weer een maand wachten', was zijn ver heugde reactie tijdens de over handiging van de prijs, daarmee doelend op het uitstel om als armlastig student wat bij te ver dienen. Volgens de jury dicht bij de ■PHBHi hoofdprijs, maar iets minder ori gineel zijn: mevrouw Jes Petit in Capelle aan den IJssel, M. van der Wiel in Alphen aan de Rijn en Hennie Thesing in Gouda (die er vooral uit springt door van de inzending een klein kunstwerkje van te maken). Zij kunnen de aanmoedingsprijs be staande uit een VW-waardebon van 25 gulden een dezer dagen tegemoet zien. SCHIEDAM De Oproepcen- trale van Nieuwe Waterweg- Noord biedt aan thuiswonende dementerende ouderen en hun partner, familie of verzorgen den, (de zogenaamde mantelzor- gers) hulp, door het inzetten van vrijwilligers. Hierdoor krijgen de mantelzorgers die langdurig be last zijn met de verzorging even rust en kunnen zij even bepalen wat zijzelf willen doen. Deze hulp is in 1988 van start gegaan en voorziet overduidelijk in een behoefte. Signalen vanuit de Stichting Thuiszorg NWN en Maatschap pelijk Werk wijzen er echter op dat de problematiek bij chro nisch zieken, gehandicapten en (pre) terminale patiënten, verge lijkbaar is met die van de demen terende ouderen. Dit is dan ook reden dat De Oproepcentrale op korte termijn de vrijwilligershuip wil uitbreiden. Schiedam vervult hierbij een voorlopersfunctie. Om de vrijwilligers zo goed mo gelijk op hun taak voor te berei den start binnenkort een oriënte rende basiscursus van vijf bijeen komsten. De lesen worden ver zorgd door medewerkers van de Stichting Thuiszorg NWM, Maatschappelijk Werk, de RI AGG en de Stichting Verpleeg huizen NWN. De vrijwilligers worden naast deze cursus begeleid, er vinden contactbijeenkomsten en jaar lijkse themacursussen plaats. Meer informatie via telefoon 4278199 van de Oproepcentrale vragen naar mevrouw De Jong SCHIEDAM— In samenwer king met de Stichting Kunst werkt heeft de campagneraad van Schiedammers van overal en nergens een plan in voorberei ding waarbij kunst wordt toege past bij het Spectrumfestival dat op 20 juni in het Beatrixpark plaatsvindt. Het uitgangspunt bij deze kunst toepassing is om tot een integra tie te komen van verschillende culturen. Dit denkt men te berei ken door diverse onderdelen van het festivalterrein te voorzien van beeldende kunst. Inmiddels is de Schiedamse kunstenaars gevraagd hieraan hun medewerking te willen verle nen door het inzenden van schet- sideeën. Volgen Chris van Hoe ve van de afdeling Maatschappe lijke Aangelegenheden van de gemeente zijn er ruim vijftien inzendingen binnen en hij ver wacht er de komende week nog meer. Redelijk veel belangstelling dus. Het project omvat vier opdrach- tent'Een daarvan is het plan om de waterpartij in het park door middel van een visueel object te betrekken bij het festival. Ook denkt de organisatie aan een kunstdoolhof gesitueerd op het centrale grasveld in een op te zetten Turks-Marokkaans- en derde werelddorp. Daarbij gaat men uit van de gedachte deze dorpen via een doolhofachtige open structuur met elkaar te ver binden. Dit is, naar men ver wacht, een bij uitstek geschikte plaats vwaar allochtonen en au tochtonen elkaar onder het ge not van Turkse en Marokkaanse hapjes en drankjes, kunnen ont moeten. Iedere uitgenodigde kunstenaar kan voor één of meer opdrach ten inschrijven. Uit de binnenge komen reacties selecteert de or ganisatie maximaal zes kunste naars die worden uitgenodigd twee schetsideeën in te zenden. Het honorarium per opdracht bedraagt f2.500.- exclusief een onkostenvergoeding. DOE MEEEN MAAK OOK IN MEI KANS OP 1000 GULDEN Dit is de tweede ESTAFET- TE-puzzel in MEI waarmee u een stapje dichter bij de hoofdprijs of een van de vier aanmoedigingsprijzen komt. U voegt de oplossing van deze puzzel toe aan die van de vorige puzzel en het begin is er. Na deze puzzel nog twee maal meedoen, dan de zin compleet maken en insturen. ledereen kan meedoen, want het gaat bij het maken van de zin NIET om een slaggzin, een stukje proza of fraai Neder lands; het gaat om de originaliteit. DOE DUS MEE! In de puzzel van vorige week is een foutje geslo pen. We nemen echter aan dat u wel weet hoe de naam die bekende voetbalclub geschreven wordt. Kruiswoordraadsel ABC Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gege ven per horizontale en vertikale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raakpunt van regel A vertikaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1.orgaan - afdeling in een boerderij 2.bloeiend 3.voegwoord - voorzetsel - persoonlijk voornaamwoord - muzieknoot 4.water ons land - Noorse godheid (myth.) - delfstof ö.deel van de voet - zeer warm 6.sportplaats 7.gedachte - spleet 8.gevange- nishok - zangstem - gelofte 9.uitroep - de dato (afk.) - klein kind - muzieknoot 10.sport 11.rustig - voornaamwoordelijk bijwoord Omschrijving vertikaal: A.openbare aandacht (fig.) B.sprookjesfiguur - rivier in Enge land C.klaar - vogel - familielid D.sprookjesfiguur - ontkenning - dwaas E.erbarmen - levenslucht F.metselaarsgereedschap G.hoofdtelwoord - metalen kokertje H.boom - deel van een schoen - voertuig I.landbouwwerktuig - zeer vindingrijk per soon - Chinese maat J.aanwijzend voornaamwoord - soort bier K.stad in ons land Er ontstaan twee woorden wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: A2.H2.E- 3.J3-A7.B11.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3