Sir Stanley doet de kick-off voor de topper Sparta-PSV Bijzondere dieren en planten op themadag 'Natuur, nu nog je buur' Muzikaal en historisch spektakel bij Havenmuziek- en Molenfestival SPECIAA1V00R ONZELEZERS Pleegzorg blij met tv-serie De Walk of Fame krijgt er een beroemdheid bij Hans van Willigenburg presenteert vijfde aflevering 'Klinkt Goed!' DONDERDAG 13 MEI 1993 19-583 De Centrale voor Pleegzorg Zuid-Holland/Zeeland is blij met de serie 'Oppassen'. In deze VARA-televisieserie logeert mo menteel een schoolvriendje van zoon Rik, Raoul, omdat zijn va der hem slaat. Beide opa's Bol en Buys vinden het goed dat Raoul een tijdje blijft. Maar wat is een tijdje? Tijdelijk kan zijn een paar we ken, een paar maanden, of tot dat een kind op zijn eigen benen kan staan. De Centrales voor Pleegzorg zijn blij dat een maat schappelijk probleem genorma liseerd wordt en onder de aan dacht van een breed publiek wordt gebracht. Er is een groot tekort aan pleegouders in heel Neerland en met name in de grote steden, waardoor veel kin deren en jongeren tussen wal en schip terecht komen. De Centrale voor PLeegzorg Zuid-Holland/Zeeland hoopt dat de belangstelling van mensen wordt gewekt door het zien van het 'pleeggezin' in 'Oppassen', en dat zij meer te weten willen komen over pleegzorg. Wie dat nu al wil, kan contact opnemen met de Centrale, aan de Dier gaardesingel 73b in Rotterdam, telefoon 010-4120150. Informatie voor LE-patiënten De regiowerkgroep Zuid-Hol land van de nationale vereniging voor LE-patiënten houdt zater dag 15 mei een informatiebijeen komst in Zoetermeer. De psychologe dr. Elly Wekking houdt een lezing over de psycho logische aspecten bij de ziektes LE, sclerodermic en MCTD. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De toeg- nag is gratis. De lezing wordt gehouden aan de Blijdorplaan 10 in Zoetermeer. De zaal is toe gankelijk voor rolstoelers. In lichtingen bij Janneke Jansen, te lefoon 01720-76688. Nationale collecte Rode Kruis Het Rode Kruis houdt de natio nale collecte in de periode van 30 mei tot en met 12 juni. Het aantal verzoeken om hulp van het Rode Kruis neemt nog steeds toe. Via de media kan iedereen dit lezen, zien en horen. Overal in de wereld worden mensen het slachtoffer van ge weld. Duizenden vrijwilligers van het Rode Kruis zetten zich dagelijks in om de hulp te kun nen realiseren. Maar behalve de internationale activiteiten van het Rode Kruis wordt ook in Nederland, bij iedereen in de buurt, door vrijwilligers hulp ge boden aan chroinisch zieken en gehandicapten. In de jaarlijkse collecteperiode vraagt het Rode Kruis financiële ondersteuning voor de nationale en internationale activiteiten, een bijdrage betekent hulp in oorlogs- en rampgebieden, va kantie voor chronisch zieken en gehandicapten of hulp voor ouderen en alleenstaanden. Collectanten komen in de collec teperiode langs de deur met een collectebus en een intekenlijst, waarop iedereen een gift kan no teren. Er worden ook stortings formulieren verspreid. Internationale markt met dans, muziek en spel Deelnemers aan een internatio nale culturele markt zetten za terdag 15 mei hun beste beentje voor aan de William Boothlaan (bij het Oogziekenhuis) in Rot terdam. Amateurverenigingen en muziek- en dansgroepen pre senteren zich aan het publiek met vele optredens. Koren van onder andere Suri naamse, Nederlandse, Schotse, Ghanese, Chinese en Pakistaan se origine brengen er muziek, van 10.30 tot 16.30 uur. Op een danspodium zijn onder andere groepen te zien uit de Molukken, uit Rotterdam, uit het Baskenland, uit Korea en uit Suriname. Er zijn ook mode shows. Voor kinderen is er een fancy- fair met spelletjes uit allerlei lan den. De Schotse kerk, die de internationale markt organi seert, houdt een tentoonstelling over het materiaal uit de archie ven van de kerk. Er wordt in de kerk een echte Engelse 'morning coffee' geserveerd, en 's middags natuurlijk een 'afternoon tea', compleet met scones en andere Britse lekkernijen. De markt duurt van 9.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM Nu al staat het als een paal boven water: tijdens het Schiedamse Havenmuziek- en Molen Festival op zaterdag 15 mei zal het er luidruchtig aan toegaan. Heel veel drumbands, harmonie-orkesten, koren en verschillende muziekgroepen zullen deze dag laten horen wat zij in huis hebben. Het muziek-spektakel start om 11.00 uur bij molen De Nieuwe Palmboom aan de Noordvest, waar de eerste drumband in een pittig marstempo het gehele tra ject langs molens en over de Lange Haven zal afleggen. Daarna volgen de andere drum bands steeds drie kwartier later. In de route is een kleine show op de Lange Haven ter hoogte van hoek Brede Marktsteeg en te genover het Zakkendragershuis je, ingepast. Verder zullen zeker tien zangko ren vanaf 11.00 uur in de kerk van de Nederlandse Protestan tenbond, Westvest 78, een geva rieerd en luchtig programma ten gehore brengen. Het Schiedamse mandoline-orkest O.N.I. sluit rond 17.00 uur het langdurige concert af. Muziek De harmonie-orkesten zullen de Vismarkt laten swingen, zo be looft de organisatie van het Fes tival. Ook de leerlingen van de Streekmuziekschool zijn van plan hun beste beentje voor te zetten en zullen in de openlucht laten horen over hoeveel talent zij beschikken op de viool, blok fluit, slagwerk of piano. Voorts verwacht men dat op het pleintje bij café De Unie het er niet zo rustig zal toegaan. Dan treden namelijk de bands van de Schiedamse Pop-school op. Muzikale groepjes uit andere culturen zoals uit Kaap Verdië, Suriname, Brazilië en Equador zullen exotische klanken laten horen. Alles bij elkaar een druk ke muzikale dag en het zal dan ook moeilijk zijn om de keus te maken welk optreden men wil bijwonen. Behalve al deze muzikale uiting en zijn er demonstraties van oude ambachten, veel kraampjes waar men onder meer de inwen dige mens kan versterken en bo vendien zal een span van twaalf paarden over de Noordvest ga lopperen. Speciaal voor dit laat ste spektakel is een partij koren schoven bewaard. Alvorens het graan naar de molens wordt ver voerd, vindt er een demonstratie met oude landbouwmachines plaats op het grasveld ter hoogte van molen De Noord. Met een authentieke dorskast en strokar, die aangedreven worden door een oude trekker, wordt getoond hoe het dorsen van het graan en wannen en persen van stro in vroeger tijden in zijn werk ging. De oogstkar vertrekt om onge veer 11.30 uur vanaf molen De Palmboom over de Noordvest. Het Zakkendragersgilde verleent hand- en spandiensten. Eventue le informatie over het festival verstrekt de organisatie Stich ting de Schiedamse Molens via tel. 426 12 91 of de VW tel. 473 30 00. De Noordvest tijdens het Havenmuziek en Molen Festival: een nostalgisch tafereel. door PAUL LANGE ROTTERDAM/STOKE- -ON-TRENT - Johan CruijfT, Ferenc Puskas, Pele, Alfredo di Stefano, Diego Maradonna, Stanley Mat thews. Het zijn de grote na men in de geschiedenis van het voetbal. De laatste van het rijtje is de oudste, is gerid derd, heeft al een standbeeld in Hanley en speelde op z'n vijftigste zijn laatste wedstrijd in de hoogste league van het Engelse voetbal. Sir Stanley komt naar Rotterdam. De ere-gast van alle grote wed strijden in Engeland laat de finale van de FA-Cup schieten voor de wedstrijd Spar ta-PSV, zaterdag 15 mei op Spangen. Het is niet de eerste keer dat de legendarische speler van Stoke City en Blackpool naar de Maasstad komt en ook niet voor het eerst dat 'Stan' het groene gazon van het Kasteel zal betre den. Vijfendertig jaar geleden, toen al ver over de veertig jaar, liet hij de linksback van Sparta alle hoeken van het veld zien. Het massaal toegestroomde publiek zag de maestro zelfs scoren, iets dat hij meestal aan anderen over liet. Eddy P G Dennis Neville, de toenmalige trainer van Sparta, weet zich die wedstrijd tegen Blackpool nog goed te herinneren. Sir Stanley Matthews: „Leuk Rotterdam te komen". „Bij ons speelden in het team Hans de Koning, Tonnie van Ede, Tinus Bosselaar, Ad Ver hoeven, Wim van der Gijp, Ri- nus Terlouw, Joop Schop en... gastspeler Eddy Pieters Graaf land! Onze keeper Andries van Dijk kon niet meedoen vanwege een gebroken duim'. We verlo ren met 2-3", aldus de oud-trai ner van Sparta en het Neder lands elftal. „Ik heb Stanley voor het eerst ontmoet tijdens selectiewedstrij den voor het Engelse school- voetbalteam. Ja, dat is een lange tijd geleden. In 1958 hebben we nog herinneringen over onze jeugd opgehaald". Walk of Fame Een paar maanden geleden pol ste de Stichting Walk of Fame Sparta-directeur Charles van der Steene over het idee om de drib belkoning naar Rotterdam te halen. Van der Steene was met een razend enthousiast. Een stukje promotie rond een topper kon Sparta best gebruiken en bovendien was het leuk voor het publiek om een voetballegende naar Spangen te halen. Sponsors werden benaderd en binnen een paar dagen was de trip van Mat thews naar Rotterdam geregeld. De Stichting Walk of Fame kreeg de toezegging van de En gelsman dat hij een tegel voor de prominenten promenade aan de Schiedamseweg ('Waterstad') zou maken. Dat hij het een eer vond dat die 92ste tegel tussen al die andere 'monumentjes' van bekende sporters en artiesten kwam te liggen. 'Neger met het witte gezicht' Stanley Matthews werd 1 febru ari 1915 in Hanley, een randge meente van Stoke-on-Trent, ge boren. Op 16-jarige leeftijd kreeg hij een profcontract bij Stoke City. Tot zijn 32ste verde digde hij de kleuren van deze club. Daarna speelde hij 14 jaar voor Blackpool. Europees voet baller van het jaar werd hij in 1957. In 1961 keerde hij terug naar Stoke City om er niet meer weg te gaan. Een week nadat hij vijftig was geworden, op 6 febru ari 1965, hetzelfde jaar waarin hij geridderd werd, speelde hij zijn laatste wedstrijd in de Engel se League. Een paar maanden later nam hij definitief afscheid in een wedstrijd met wereldster ren als Puskas, Yachine, Maso- pust en de Fransman Kopa. Matthews speelde vierentachtig keer in het Engelse team - de laatste op 42-jarige leeftijd - en tweemaal in het Britse. Na zijn afscheid speelde hij nog enkele jaren in de nationale ploeg van Maltese postbodes. Stanley Matthews werd daarna onder meer trainer van de Zuid- afrikaanse jeugd. „In Soweto hoef je de jeugd geen dribbelen en baloefeningen te leren. Dat kunnen ze allemaal. Het pro bleem is dat ze vergeten mee te verdedigen. Dat moet je ze bij brengen". Het beviel hem zo goed, dat hij vijfentwintig jaar achtereen, iedere zomer naar Zuid-Afrika afreisde. Omdat hij met de zwar te jeugd optrok, werd hij daar 'de neger met het witte gezicht' genoemd. Dennis Neville en de Sparta-spe- lers die op woensdag 14 augus tus 1958 Matthews' tegenstan ders waren, zijn zaterdag op Spangen om hem te ontmoeten. Om 19.30 uur is de aftrap van Sparta-PSV. Korting Als voorwedstrijd staat om 17.45 uur de ontmoeting tussen het team van De Havenloods- /Het Zuiden en artiesten (met onder anderen Oscar Harris, Tom Hofman, Peter Lusse, René Froger en Albert West) gepland. Lezers van deze krant krijgen te gen inlevering van de elders in deze krant afgedrukte strook re ductie op plaatsbewijzen voor de Schietribune. In plaats van f 30,- betaalt men f22,50 (zolang de voorraad strekt). ROTTERDAM/REGIO- Negen jaar is Wout van der Schalie ais voorzitter van de veldbiologische vereniging KNNV Waterweg-Noord be trokken bij de activiteiten van deze afdeling. De jaarlijkse themadag 'Natuur nu nog je buur' van zondag 16 mei wordt alweer de zevende die hij organiseert. Maar de voor zitter voegt er een beetje cy nisch aan toe: „De sub-titel zou kunnen luiden 'Nu nog wel, dadelijk niet meer'." Van der Schalie: „Toch is het niet allemaal kommer en kwel in de natuur, want de themadag leert ons juist dat een verstede lijkte omgeving soms een aardi ge voedingsbodem vormt voor verschillende planten en dieren. Dat blijkt uit opmerkelijke waarnemingen van onze werk groepen." Enthousiast begint hij voorbeelden op te sommen van vogels die zelfs voor een voge laar bijzonder zijn. Een greep hieruit is het 'spotten' van een gg SS SS» m I li Wout van der Schalie onvermoeibaar strijder i van de expositie witwangstern, een vogel die hier eigenlijk maar sporadisch voor komt, een notenkraker, die nor maal gesproken in Siberië broedt, en de wat meer algemene bosrietzanger, maar nu midde nin een stadspark. Volgens Wout van der Schalie worden in de noordrand vaak lepelaars en ooievaars gesigna leerd. Komt dat niet door een chronisch gebrek aan voldoende leefgebied? Van der Schalie: „Dat hangt ervan af, voor som mige vogels maakt het niet uit of ze nestelen op een natuurlijke rotspartij of in de nis van een flat. Wij kunnen zelfs op eenvou dige wijze voorwaarden voor het planten- en dierenleven verrui men. Dat hopen wij op de the madag te demonstreren." Vlinderkooi Op het plein vóór het natuurcen- trum wordt een plantenmarkt gehouden. Het aanbod bestaat uit honderd verschillende soor ten tuinplanten uit eigen kweek. Alle planten hebben de eigen schap dat ze vogel- en insekt- vriendelijk zijn. Vlinders in alle stadia zijn te zien in de enorme vlinderkooi en een imker de monstreert het maken van ho ning. De nieuwe expositieruimte van de Boshoek is ingericht met fo to's over de natuur dichtbij huis. Van het Brabants Natuurmu seum is een exclusieve paddes toelexpositie in bruikleen afge staan, die daar veel belangstel ling trok. Het voor het oog ver borgen leven onder het micro scoop wordt voor iedereen zichtbaar op een macroscherm geprojecteerd. Uitermate trots is Wout van der Schalie op een serie diapresenta ties, die verzorgd worden door een aantal vooraanstaande veld- biologen uit de regio. Spetters Willem Mak, bekend van zijn vlinderkweek, vertelt over insek- ten in zijn algemeenheid en Ro nald Jacobs heeft als onderwerp de insekten in en om de stad. De heer Elfferich, autoriteit op het gebied van dagvlinders, vertelt over zijn waarnemingen van deze dieren. Spinnen staan bij wijze van spre ken op het menu van Ben Prins en Elisabeth van de Heuvel spreekt over amfibieën: kikkers, padden en salamanders. Niek Frigge laat boeiende films zien over deze diergroep. 'Paddestoe len in het park' en 'Zuidholland se flora' zijn twee aparte diapre sentaties. Hommels en zweefvliegen ken nen de meeste mensen alleen maar als spetters op de auto voorruit, maar Willem Mak laat zien dat deze insekten een inte ressant oriëntatievermogen heb ben. Peter van Dalen en Ben van As offerden vele nachten slaap op om te kunnen vertellen over de vele soorten vleermuizen in de Randstad. Tenslotte is er een lezing over het strandleven. De themadag op zondag 16 mei is gratis toegankelijk. Van 10.30 tot 17.00 uur is De Boshoek opengesteld voor belangstellen den. Het adres is Churchillweg 52 in Schiedam, te bereiken met tramlijn 1 (halte Churchillweg) en met de auto via de A20 afslag Schiedam-Noord (de bewegwij zering volgen). Het telefoon nummer voor informatie is: 470.20.50. veel inzet gezongen tijdens de manifestatie Hans van Willigenburg verzorgt de presentatie van Klinkt Goed! I Wegener huLs-aan-hulsbLaden I l I Met korting naar'Klinkt Goed!' Lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen het avondcon j cert van de manifestatie 'Klinkt Goed!' op 22 mei om 20.15 uur in j de grote zaal van de Doelen bezoeken met een korting van f 2,50 per persoon. In plaats van 10 gulden betaalt men tegen inlevering - van deze bon bij de kassa van de Doelen f7,50. De bon is geldig voor maximaal twee personen. Alweer voor het vijfde achtereenvolgende jaar laten jeugdkoren, bejaardenkoren, gemengde koren, kinderkoren, mondharmonica- orkesten, accordeon-orkesten, mandoline-orkesten, fanfareorkesten, drumbands en brassbands horen en zien hoe leuk het is zelf muziek te maken. Ze doen dat op de manifestatie 'Klinkt Goed!' op 22 mei in De Doelen, het jaarlijkse muzikale evenement waarop amateurorkes ten, -koren en -ensembles zich presenteren. Van 's morgens vroeg tot het einde van de middag treden ruim vijftig muziekgezelschappen op. Een deskundige jury maakt uit wie er volgend jaar in het avondconcert optreedt. En als extra attractie treedt aan het einde van de middag het Symfonisch Blaasorkest 'Na Lang Streven' op. Het programma overdag is gratis toegankelijk en vindt plaats in alle zalen van De Doelen. 's Avonds komen topamateurorkesten en -koren voor het voetlicht van de grote zaal van De Doelen. De beste deelnemers van 1992 treden op in het avondconcert. Koor Ondersteboven, Harmonieka pel Excelsior, Mondharmonicatrio 'Blue Sharp', het Rotterdams Studenten Kamerkoor 'Collegio Cantabile', R.A.V. Scala en Brass band Rijnmond verzorgen een zeer gevarieerd programma, dat gepresenteerd wordt door niemand minder dan Hans van Willigen burg, die ook in voorgaande jaren zorgde dat de optredens op een sfeervolle' manier aan elkaar gepraat worden. Voor het avondconcert van de manifestatie 'Klinkt Goed!' kosten de kaartjes 10 gulden. Met de bijgaande bon kunnen lezers van De Havenloods en Het Zuiden een rijksdaalder korting per persoon krijgen bij de kassa van De Doelen.

De Havenloods | 1993 | | pagina 13