Schoolproject moet negatief imago ouderencentra wegnemen 'DSM had kunnen weten van explosiegevaar benzoëzuur' SCHIEDAM DE HAVENLOODS Dief in water CNV- spreekuur ONS tijdens Hemelvaart Vast in lift Leerlingen op bezoek bij zorgcentrum Frankeland Botlek-verstiging trekt zich niets aan van rapport moederbedrijf DINSDAG 18 MEI 1993 Heeft u vragen? Bel 010-4699.363 SCHAT heeft publiek in greep SCHIEDAM Het derde openluchtspektakel van het Schiedams Collectief Historisch Amateur Theater (SCHAT) bleek nog indrukwekkender te zijn dan de voorgaande produk- ties, namelijk 't Spel van Frans- sen' en 'n Brandende Kwestie'. tWee is een toneelspel over het leven van dominee Francois Ha- verschmidt nam het publiek mee terug in de geschiedenis, naar de tijd dat de dominee en schrijver in Schiedam woonde. Het pand aan de Lange Haven waar Ha- verschmidt alias Piet Paaltjes woonde vormde het decor van een voorstelling die meer dan lof verdient. De tribune in de Korte Haven die plaats bood aan zo'n 750 toeschouwers zat vier avonden vol. De professionaliteit van de spelers, uitgekiende timing, stijl volle decors, kleding en uiter aard de locatie zorgden voor een perfect spektakel. Het publiek zag Haverschmidt in zijn laatste dagen in zijn woonhuis. Flash backs speelden zich af op dë kades en de brug. Een kerk, een school, café, begrafenis. Alles werd met oog voor detail uitge beeld. Toeschouwers kregen kip- pevel bij het zien van het stuk en bewondering voor een stadsge noot die hier aan het eind van de vorige eeuw woonde. SCHIEDAM Donderdag ochtend werd tussen 7.00 en 8.00 uur een rood-licht-controle op de Koemarkt gehouden. Er re den in totaal elf mensen door rood. In de nacht van donderdag op vrijdag werd bovendien een al coholcontrole gehouden. Van de 275 personen die moesten blazen hadden er vier teveel gedronken. De politie heeft het voornemen om vaak dit soort onverwachte controles op afwijkende tijdstip pen en plaatsen te houden. SCHIEDAM— Een 25-jarige Rotterdammer werd donderdag avond gesnapt toen hij vier over hemden wegnam uit een winkel aan de Broersvest. De beveili gingsbeambten renden hem ach terna en wilden de man buiten aanhouden. Toen de dief dat in de gaten kreeg, gooide hij de gestolen kledingstukken weg en zette het op een lopen. Een be ambte bleef hem achtervolgen en haalde hem op de Noordvest bij na in. Daar sprong de Rotter dammer in het water om naar de overkant te zwemmen. De man gaf zich uiteindelijk over aan de politie die inmiddels ter plekke was en ging mee naar het bu- SCHIEDAM -De plaatselijke afdeling van het Christelijk Na tionaal Vakverbond houdt woensdag 19 mei spreekuur in De Stuurhut aan het Nijhoff- plein 20. Tussen 14 en 15 uur kunnen CNV-leden maar ook anderen hier gratis hulp krijgen. Tijdens het spreekuur kunnen problemen aan de orde komen op het gebied van ontslag, ar beidsongeschiktheid, uitkerin gen, huisvesting, studiefinancie ring, belastingen, subsidies. De Stuurhut is bereikbaar met tramlijn 1halte Faassenplein en buslijn 52, halte Brederoweg. Drie speurneuzen SCHIEDAM —Dankzij drie oplettende jeugdige Schiedam mers kon de politie vrijdagmid dag een dievegge aanhouden. De jongens van ongeveer zeven jaar zagen dat een vrouw kleding wegnam uit een winkel aan de Hoogstraat. Zij volgden haar naar de Mathenesserweg waar de vrouw een woning binnen ging- De drie speurneuzen meldden het voorval vervolgens op het politiebureau aan de Marconi straat. Twee Rotterdamse agen ten brachten de kinderen in een wagen terug naar Schiedam, toen de jongens plotseling de vrouw in een tram zagen zitten. Daarop werd de 32-jarige Schie- damse aangehouden, overge bracht naar het bureau en in verzekering gesteld. In de wo ning aan de Mathenesserstraat werden de gestolen goederen te ruggevonden. Wegener huLsaanriulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: 3130 AH Vlaardingen Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werk 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (chefredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters en Nathalie Lans (tel. 010 - 4.269.247). Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM Het openbaar nutsbedrijf is tijdens de Hemel vaartsdag gesloten. Op donder dag 20 en vrijdag 21 mei is ook het milieustation aan de Van Heekstraat gesloten. Op de za terdag erna is het station ge woon weer open. De markt op vrijdag in het cen trum gaat door, maar de huis- vuildiensten zijn verschoven. Het huisvuil dat normaal ge sproken op donderdag opge haald wordt, wordt nu op maan dag 24 mei weggehaald. De huis- vuildiensten van vrijdag ver schuiven naar dinsdag 25 mei. Het groente-, fruit- en tuinafval wordt in plaats van donderdag op maandag 24 mei ingezameld. Het O.N.S. blijft uiteraard wel bereikbaaar voor het melden van storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en TV-signalen. AANGEHOUDEN - Vijf per sonen, twee mannen en drie vrouwen uit Hoogvliet en Rot terdam, zijn donderdagavond op de Hoogstraat in hun kraag ge vat. De groep werd betrapt bij het stelen van brillen. Bij een andere opticien bleken zij even eerder hetzelfde te hebben ge daan. SCHIEDAM —Drie jongetjes van rond de elf jaar hebben za terdagavond enkele spannende minuten doorgemaakt. Zij wa ren een flat aan de Parkweg bin nengeglipt om vervolgens met de lift te gaan spelen. 'Per ongeluk' trokken ze aan de noodrem, waardoor de lift vast kwam te zitten. De monteur die de lift kwam maken, trof drie bange jongetjes aan die danig in hun piepzak hadden gezeten. Ze beloofden nooit meer met een lift te zullen spelen. HET PLEZIER VAN PUZZELEN... EN EEN KANS OP 1000 GULDEN Dit is de derde puzzel in een serie van vier in de maand MEI. De oplossing van deze puzzel en die van de vorige twee moet u vijf woorden hebben opgeleverd. Vol gende week krijgt u met de laatste puzzel ook de laatste woorden. Dan heeft u het begin van een zin die u op een originele manier met maximaal ongeveer 25 woorden moet afmaken. Omschrijving horizontaal: 1.vorstelijk eigendom 7.tolkantoor 12,zwijn 13.recht van voorkeur bij koop 16.uitgebakken stukje spek 17,onderricht 18.vreemde munt 19.ieder 21 weefsel van een dier 22.voorzetsel 23.vet vlees 24.tuinafdeling 26. zieknoot 27.zoogdier (mv.) 29.tocht 31.Russische titel 33.vurig 35.profeet "T.soort verlichting (afk.) 38.klaar 40.plantengeslacht 42.personal compu- ir (afk.) 43.uitroep 44.geweldig 46.voorzetsel 47.water in Noord-Brabant 49.modificatie van zuurstof 50.bijwoord 52.hoenderprodukt 53.draad op muziekinstrumenten 55.mannetjeshond 56.voorzetsel 59.palmmeel 61.plaats 62,slee 64,orgaan 66.jongen 67.golflengte (afk.) 68.vaatwerk 70.bijbels persoon 71.vordering 72.schaap 73.Turkse titel 75.muziekstuk 77.lieflijke plek 78.smakelijk 79.groep dieren Omschrijving vertikaal: 1.strafbaar feit 2.bakplaats 3.snijwerktuig 4.bijwoord 5.soort schaatsen 6.eerste grondtoon (muziek) 7.rekenkundig getal 8.klein kind 9.bloeiwijze 10.akelig 11.vreemde taal 14,kleverige stof 15.boom 18.toneelstuk met muziek 20.smal stilstaand water 23.tuingereedschap 25.onaangenaam koud 27.vis 28.voldoening laten hebben 30.beteuterd 32.overeind blijven 34.oude lap 36.handeling 39.hoofddeksel 41.familielid 45.gevangenis (Barg.) 48.lokmiddel 49.luidruchtig feest 51.Aziatische bloem 52.plaats in Gelderland 53.opgetaste hoop 54.voorzetsel 57.troefkaart 58.troep 60.wa- terkant 61.honende opmerking 63.stad in Italië 65.knaagdier 66.pony 67.ontwikkelingstrap 69.klap 72.wiel 74.godsdienst (afk.) 76.bolgewas 77.uitroep SCHIEDAM Vijfentwin tig leerlingen van scholenge meenschap De Burcht waren vorige week te gast bij woon-, zorg- en dienstencentrum Frankeland. Het bezoek maakt onderdeel uit van een lespakket dat het ouderen zorgcentrum voor de jongeren heeft opgesteld in samenwer king met drie Schiedamse scholen. Doel van het lespakket is het imago van ouder worden en het werken met ouderen op een aan sprekende manier aan jongeren te presenteren. De traditionele beeldvorming is namelijk te ne gatief, óók onder jongeren, meent Annemarie van den Ber- gen-van der Linden, directeur zorg van Frankeland. „In Nederland heeft men over het algemeen en wat stoffig idee wat betreft zorgcentra. Men denkt dat het een vreselijk zwaar beroep is en dat er uitsluitend voor erg zieke mensen gezorgd wordt. Vergeten wordt dat de ouderenzorg de laatste jaren enorme ontwikkelingen heeft doorgemaakt." Volgens de directeur is Franke land een duidelijke voorloper in deze ontwikkelingen. Landelijk wordt het als voorbeeld gesteld hoe een modern zorgcentrum er uit zou moeten zien. „Een be jaardentehuis kunnen wij niet meer genoemd worden. Eerder gaan de typeringen dynamisch, innovatief en klant- en marktge richtheid op. Niet voor niets ko- Leerlingen brengen deze maand een bezoek aan Frankeland. men regelmatig directeuren van andere centra op bezoek om te leren van onze ervaringen van de afgelopen tien jaar." Schooldecaan Deze maand brengen dus ook tweede- en derdejaars-leerlingen van drie Schiedamse scholen (De Burcht, 's Gravelant en Buiten de Veste) een oriënterend bezoek aan Frankeland om zo in direct contact te treden met de ouderen in het verzorgingstehuis. Voor afgaand aan het bezoek krijgen zij op de eigen school een video te zien en een korte inleiding van de schooldecaan over wonen en werken in de ouderenzorgsector. In de tweede centrale module houden de leerlingen interviews met ouderen. Vorige week vroeg de eerste groep tweede jaars van het Voorbereidend Beroepson derwijs (VBO) de oren van het hoofd van de ouderen. Ge spreksonderwerpen waren de er varingen van de ouderen in het verzorgingstehuis, wat hen deed besluiten zich aan te melden voor het centrum, wat er wel en niet plezierig is aan het verblijf en ga zo maar door. Annemarie van den Bergen-van der Linden: „De rondleiding in huis en de gesprekken met de ouderen zijn duidelijk bedoeld om de onbekendheid onder leer lingen weg te nemen. Als je op bezoek gaat bij je opa of oma in zo'n klein kamertje krijg je toch een ander beeld dan wanneer je in het hele gebouw mag rondkij ken en vragen mag stellen. We willen hen laten zien dat een huidig zorgcentrum heel wat te bieden heeft. Op het eerste bezoek werd vol gens de zorgdirecteur door zo wel de jongeren als de ouderen positief gereageerd. De opgeda ne ervaringen en reacties worden nu schriftelijk vastgelegd en door Frankeland gebundeld in een informatiekrant. In het det- WATERWEG— DSM Che micals Rotterdam had kunnen weten dat een mengsel van benzoëzuur en lucht explosief is. Al in 1988 had een onder zoeksafdeling van het moe derconcern daar op gewezen in een rapport. Bij de vesti ging in de Botlek werd hier echter geen lering uit getrok ken: het rapport verdween in een bureaula. Dat staat in het vorige week uitgelekte proces verbaal over de ontploffing van twee tanks met benzoë zuur in december 1991 bij het bedrijf. Zeven mensen kwa men daarbij om het leven. Twee weken geleden maakte of ficier van Justitie mr. L. de Jon ge bekend dat het bedrijf niet strafrechterlijk vervolgd zal wor den. DSM heeft met Justitie een regeling getroffen. Volgens deze regeling betaalt DSM 290.000 gulden boete, het hoogste be drag dat een rechter als straf kon opleggen. Voor het Openbaar Ministerie was dit reden om van een proces af te zien. Ook speel de volgens De Jonge mee dat het bedrijf inmiddels maatregelen heeft genomen om herhaling te voorkomen en dat er een rege ling is getroffen voor de nabe staanden van de slachtoffers. De explosie vond plaats toen de moduul vormt deze krant de basis voor een nabespreking. Het gehele lespakket is gemaakt met een subsidie van f30.000,- van het landelijk stimulerings fonds AWOB (Arbeidsmarkt-, Werkgelegenheids- en Oplei dingsfonds Bejaardenoorden). In het AWOB zijn werkgevers, werknemers en vakbonden ver tegenwoordigd zijn die zich als doel hebben gesteld het onder wijs in brede zin te stimuleren. Een verslag waarin opgenomen de ervaringen van de eerste drie deelnemende groepen en Fran keland zelf wordt na de zomer gepresenteerd aan de AWOB. Afhankelijk van het resultaat wordt besloten of het project een landelijk vervolg zal krijgen of niet. De Schiedamse zorgdirecteur hoopt dat het project de onbe kendheid en onbemindheid met haar werksector enigszins kan wegnemen. „Ik hoef niet te ver tellen dat de vergrijzing in Ne derland steeds grotere vormen gaat aannemen terwijl er een te kort aan jeugdig personeel zich voordoet. Alles wat een positie ve bijdrage levert aan de beeld vorming van deze sector is dus meegenomen. Al kiezen er mar één of twee leerlingen per groep voor een baam in de zorgsector, met dat resultaat ben ik tevre den." Hoogste punt appartementengebouw SCHIEDAM Zo'n negen maanden na de start van het woongebouw Maashoove aan het Hoofdplein, is het hoogste punt van het appartementenge bouw bereikt. Vandaag namen de kopers van de appartementen een kijkje in twee geheel afge werkte woningen. Van de 49 woningen die Maas hoove telt zijn er inmiddels 45 verkocht. De woningen die een vrij uitzicht over de Maas heb ben zijn in trek. De toekomstige bewoners keken vanaf een boot hoe het resultaat architecten bureau Groep S en bouwbedrijf SSN er vanaf de rivier uitzag. Naar verwachting zullen de ko pers in het eerste kwartaal van 1994 in hun woonkamer kunnen genieten van het zicht over Rot terdam en Vlaardingen. De ravage van de ontploffing in december 1991 nas groot. werknemers van onderaanne mers op een tank met las- en snijapparatuur aan de slag gin gen. De tank was kort daarvoor met benzoëzuur geladen. Hierbij is waarschijnlijk een explosief mengsel ontstaan doordat lucht in de tank is gezogen. Door von ken is dit mengsel tot ontplof fing gekomen. Volgens het proces-verbaal, dat opgesteld is na een gezamenlijk onderzoek van de politie, justi tie, de milieudienst Rijnmond en de arbeidsinspectie, had DSM Rotterdam op de hoogte kunnen zijn van het explosiegevaar. DSM Research, een onderdeel van het concern, schreef al in 1988 in opdracht van de voor ganger van DSM Chemicals-di- recteur A.A.A.M. Baaten een rapport over de risico's bij de opslag van benzoëzuur. Het rap port is daarna klaarblijkelijk in een bureaula verdwenen want uit het proces-verbaal blijkt dat Baaten van DSM Rotterdam er niet op de hoogte van was. Ook het personeel werd niet op de hoogte van de conclusies in het rapport gebracht. Het chemisch bedrijf wordt in het proces-verbaal onzorgvul digheid verweten. Het personeel was niet goed opgeleid en ook niet op de hoogte van de risico's, veiligheidsmaatregelen werden niet nageleefd, procedures wer den met de voeten getreden en er was niet voldoende toezicht. Uit het proces-verbaal wordt duidelijk dat het personeel van DSM Rotterdam maar ook van de onderaannemers geen flauw benul had van het gevaar dat een met benzoëzuur gevulde tank oplevert. Veel DSM-werkne- mers gingen er van uit dat ben zoëzuur geen gevaarlijke stof is. „Je kan er een bom op gooien, zo ongevaarlijk is het", zei een werknemer van DSM tegen de onderzoekscomissie. De Industriebond FNV wil dat DSM alsnog vervolgd wordt. De bond onderzoekt of Justitie daar alsnog toe gedwongen kan wor den. Volgens K. Kramer van de Industriebond moet er van een proces een voorbeeldfunctie uit gaan.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3