Ambitieuze Poppea verliefd op de keizer èn op zijn kroon UIT Onze eigen Surinaamse heavy metalband Saviour presenteert vandaag eerste CD r-. Indo Rock Open Air festival Hulde aan Jeanne Moreau 'Wespelen ons hele repertoire net zo makkelijk unplugged als Clapton Klassieke muziek uit China Vluchtelingen in Rotterdam VRIJDAG 21 MEI 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN woord houdt op zondag 23 mei Tejatro Popular een benefietvoor- stelling om haar oprichting i ren. Weerwoord is een overkoepe lende organisatie van literaire po dia in De Consul, Tejatro Popular en café van Kampen De Wit. Op de jubileumavond verschijnen mensen die vanaf het eerste uur bij de organisatie betrokken zijn ge weest: llze Abramsen, Joke-Min- ke Arendz, Harold de Boer. Arjan Doorgeest, Niels Hansson, Han de Jonge, Joz Knoop, Kenneth Rellum, Stanislaw Tremor Frank Vingerhoets. Voor muziek zorgt Oxol. De avond begint 20.30 uur. De moderne Nederlandse ror wordt aanstaande woensdag 26 mei in het kader van de serie onuitroeibare roman opnieuw der de Unieloep genomen. Dit maal gaan Wim T. Schippers, Willem Jan Otten en Kees 't Hart en Melchior de Wolff in debat. Aanvang 20.30 uur, toegang f10,00 of f7,50. Zaal De Unie aan de Mauritsweg 34 in Rotter dam. De Kunsthal biedt kunstliefheb bers voor wie Chinese beeldende kunst nog onbekend terrein unieke mogelijkheid hier in Rot terdam kennis mee te maken. Zo wel in als buiten de Volksrepu bliek is de er de laatste jaren spra ke van een verbazend snelle ont wikkeling. De tentoonstelling Chi na Avantgarde -bestaande uit schilderijen, video's en installa ties- besteedt aandacht aa ontwikkelingen die zich na 1989 hebben voorgedaan. Hij duurt van 23 mei tot en met 11 juli. De Kunsthal is aan de Westzeedijk 341. Live from Rotterdam Het Groot Niet Te Vermijden etc.- orkest van dinsdag 25 tot ei zaterdag 25 mei weer thuis op de planken, te weten in het Luxor Theater. Hun nieuwste program ma is door de landelijke pers goed ontvangen als 'het orkest dat nooit mis grijpt'. Toneelgezelschap De Tijd speelt regelmatig spraakmakende stuk ken van Botho Strauss. Ook dit seizoen maar weer liefst drie. Een daarvan. Slotkoor, op dinsdag 25 mei in de Rotterdamse Schouw burg. Strauss schreef Slotkoor naar aanleiding van de hereniging van beide Duitslanden in 1989. In drie eenakters vraagt hij zich af hoe het individu van vandaag gaat met het gevoel van zich in groep beter voelen. Onder de noemer Klein Klas siek treden in Tejatro Popular vanaf september maandelijks op de zondagmiddag klassieke solis ten en ensembles voor het voet licht. Op zondag 23 mei zijn dit Cynthia Dekker op piano, Rogier Gorter op cello en Ellen Versney op harp. Elk van de musici zal zo'n 20 a 30 minuten spelen. Aan vang 14.00 uur. Voor een dubbeldik concert met Magic Dick, J Geils Bluestime en Omar The Howlers is Night- town op zondag 23 mei de aange wezen plaats. Voor wie er onbe kend mee is: de muziek van Omar The Howlers wordt benoemd als Mississipi-Texas rock roll of 'deep South three-chord rough tumble blues. Magic Dick en Geils tekenen voor eerdere ervaringen met grootheden als B.B.King, Muddy Waters en John Lee Hoo ker. De laaste tijd 'doen' ze veel nieuws aan en met de mondhar monica. De avond belooft dus een veelheid aan biuesstijlen. Niet te missen voor wie van tot kreunen brengende, uit het leven gegrepen, levende muziek houdt. De aan vang van het concert is 21.00 uur. Scapino Rotterdam brengt op 26 en 27 mei een Wubbe-program- ma in de Rotterdamse Schouw burg. Het omvat het meest recente stuk van Wubbe, Home, Nisi Do- minus en Rameau. Home wordt gedanst op muziek van The God Machine in een toneelbeeld van Pamela Homoet met grafische motieven van haar partner, beel dend kunstenaar Hans Wap. De voorstellingen worden in de Grote Zaal gedanst en beginnen om 20.15 uur. reserveren kan via tel. 010-4118110. De Rotterdamse Dansgroep brengt een week later ook werk in de Schouwburg en wel een works hopprogramma, waarvan de pre miere op I juni gepland is. Het programma bestaat uit korte cho- reografïën van dansers en choreo grafen van de groep en wordt op gedragen aan Max Wagener, die geruime tijd zakelijk leider was van de voorloper van de groep: Werkcentrum Dans. Behalve de première is er ook een voorstelling op 2 juni. Al tijdens haar leven schreef ze geschiedenis als actrice: Jeanne Moreau, inmiddels 65 jaar, nog steeds actief als actrice maar ook als filmofficial. Ze bekleedt in Frankrijk een soortgelijke func tie als in Nederland Jan Blokker: adviseuse van dé nationale film- commissie. Qp 28 mei opent ze het Filmhuis aan het Spui in den Haag. Internationaal bekend geworden met rollen in Les Amants en Ascenseur pour l'échafaud, staat ze al tientallen jaren te boek als de meest classy actrice die Frankrijk ooit voortbracht. Re den voor de Nederlandse film huizen een maandlang durende hommage aan haar te brengen. In Lantaren/Venster draaien in dat kader vanaf 3 juni een tiental films met Moreau in schitteren de hoofdrollen. Behalve boven genoemde films bevat het pro gramma ook onsterfelijk gewor den rolprenten als Jules et Jim, La Notte, Histoire immortelle en Mata Hari. Moreau stond al in de veertiger jaren in het theater zonder dat die loopbaan haar roem bracht. Die kwam pas toen regisseur Louis Malle haar daar ontdekte. Het gevolg? Een jarenlang du rende affaire en ettelijke films waren het gevolg. Moreau bleek door -tegen een weliswaar fraaie achtergrond- alleen maar te lo pen, scenes een bijzondere span kracht en lading te geven. Reden voor ook andere regisseurs als Malle -zoals Welles en Vadim- om haar flink te laten wandelen. Maar, Moreau hoefde het daar* niet alleen van te hebben. Wat ze allemaal meer in huis had èn nog heeft, is in juni te bewonderen. door ELS NEIJTS Winnaar worden van de Gro te prijs van Rotterdam was onverwacht èn geweldig maar voor de 'eerste zwarte heavy metalband' Saviour geen re den om met de lauwerkrans om een prettig dutje te gaan doen. De drie broers plus vriend namen het ferme be sluit nog harder aan de hob belige muzikale weg te tim meren. Het gezelschap trok zich terug in de oefenruimte om er alleen af en toe voor een optreden uit te komen. Het resultaat: een spiksplin ternieuwe, eerste CD met eigen werk: Abracadabra! Vanavond omstreeks 23.00 uur is de feestelijke, ongetwij feld wel lawaaiige presentatie in Nighttown. In het voorpro gramma, om 22.00 uur, speelt een bevriende mogendheid uit Utrecht: de eveneens Suri naamse formatie Gangsters of Fun. Winnaar worden van Club Rot terdam was verrassend maar verdiend. Originaliteit was bij de jury het meest doorslaggevende argument om de band als eerste te plaatsen. Heavy metal van de hand van zwarte jongens was een nog zelden vertoond ver schijnsel. Daarbij opgeteld de to meloze energie waardoor het leek alsof er acht in plaats van vier heren over het podium flits ten en het verbluffend resultaat stond als een huis. Saviour: "Met meer gitaarwerk krijgt onze muziek Hogere versnelling Toch besloten 'de boys' niet ge rieflijk op hun lauweren te gaan rusten maar hoger proberen te grijpen. Overschakelen in een hogere versnelling leverde ande re accenten in de muziek op. „We doen nu ons hele repertoire net zo makkelijk èn goed un plugged als al die oude heren, brullen de 'reddende engelen' gillend van het lachen. „We heb ben Hans -van het boekingsbu reau- om erbij op een barkruk te timmeren". Weer serieus blijkt er wel degelijk en en ander ver anderd. Helaas kunnen de heavy muzikanten dat niet laten horen. In hun oefenruimte in centrum Bakadjari aan de Schuttevaer- weg, blijkt bij aankomst een bruiloft gaande te zijn. Veel gas ten op hun paasbest bevolken zowel het interieur van het ge bouw als het groen er omheen. Er huppelen dan ook regelmatig kleine witgejurkte bruidmeisjes voorbij. Als het gesprek weer terugkomt op veranderingen, schuiven de drie broers in figuur lijke zin het enige niet familielid èn de Bejamin èn de publiekslie veling Danny Boy naar voren. „We hebben hem van de toetsten afgehaald en de gitaar omgehan gen", luidt de uitleg. „Omdat hij dat óók héél goed kan èn om iets aan het geluid te veranderen. Met meer gitaar krijgt onze mu ziek toch weer een ander dimen- Ook nog zussen Het keyboard is weggegooid maar een roadie heeft het uit de vuilnisbak gevist en is hard bezig te leren spelen zodat hij binnen kort ook een plaatsje op het po dium kan krijgen. Hij blijkt nog lang niet aan de beurt. „Eerst onze andere broers", vertelt Roy. „Ja, we hebben er nog drie. Jerry -Gold- finger- speelt al bij La Danz maar de andere twee Glenn en Steve, komen bij ons. Bij de CD- presentatie spelen ze ook al mee. De twee zussen die we ook nog. hebben, mogen eventueel wel meedoen in een clipje. Aanstaan de zondag gaan we video-opna mes maken met Video Demo." Danny Boy Uit het -door veel gegein en lach salvo's onderbroken- gesprek blijkt inmiddels dat de belang stelling van platenmaatschappij en en grotere agenten langzaam maar zeker op gang komt. Je zou zeggen dat de publieke be langstelling dan groeiende moet zijn. En als dat zo is, zou dat wel eens heel speciaal aan Danny Boy kunnen liggen. Roy: „Als we hem op het podium naar voren schuiven, vliegen de slipjes ons om de oren". Opnieuw een oorverdovend lachsalvo. Danny Boy blijkt veranderd. De nog héél jonge, langharige, op het podium uiterst introvert ogende toetsenspeler is ruiger geworden. Hij lacht hardop mee en zegt zelfs iets terug. Maar, op het podium is hij toch het meest in zijn element. Vanaf nu dus met gitaar. Deze en alle andere Abra cadabra is vanavond nog life mee te maken in Nighttown aan de Westkruiskade 26. Wie vanaf het station moet komen, hoeft alleen maar op het (heavy metal- jgeluid af te gaan. door MARIA NEELE Gerrit Timmers, regisseur en decorontwerper bij het Onaf hankelijk Toneel, laveert voorzichtig tussen de decor stukken van de opera 'L'Inco- ronazione di Poppea'. De hele opslagruimte van het OT staat vol Romeinse theaters, bruggen, tempels, huizen, bij elkaar een deel van het cen trum van Rome. Alles uitge voerd in blank hout, prachtig afgewerkt tot in de kleinste onderdelen. Maar wel op schaal: 1 op 25. Hij laat zien hoe in de tempels, woningen en bruggen allerlei handig heidjes zijn verborgen. Een tempel kan plotseling een schrijftafel worden en een theater een bank. Timmers ontwierp de houten stad voor de opera waarin de Romeinse keizer Nero zijn vrouw Otta- via verstoot om met zijn ge liefde Poppea te kunnen trou wen en haar tot keizerin te kronen. Het is niet de eerste opera die Timmers samen met Mirjam Koen op de planken brengt. De twee regisseerden eerder 'Orp heus' Dochter' (van Michael Nyman) en Cosi Fan Tutte (van Mozart). Het Onafhankelijk To neel heeft inmiddels een behoor lijke reputatie hoog te houden: de onconventionele, vaak ver rassende theatrale aanpak van de operaprodukties maakte veel indruk bij critici èn publiek. 'Poppea' is gemaakt voor de Gerrit Timmers: „Wie heeft de mooiste details bedacht... grote zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Bij' Monteverdi (1567-1643) be gon de geschiedenis van de ope ra: zijn 'L'Orfeo' is het oudste nog bewaard gebleven muziek drama. 'L'Incorojiazione di Poppea' (de kroning van Pop pea) (1642) is de eerste opera die gebaseerd is op historische ge beurtenissen. Tekstschrijver Busenello verdiepte zich ervoor in geschriften van de Romeinse geschiedschrijver Tacitus. Bitch „We houden ons uiteraard aan het verloop van de opera", zegt Gerrit Timmers, „maar je kunt het verhaal en de personages op verschillende manieren benade ren. Je kunt Poppea zien als de bitch die vanaf het allereerste moment uit is op de kroon, maar dat is volgens ons niet zo be doeld." Timmers en Koen willen laten zien hoe de plannen van Poppea en Nero langzaam ont staan en rijpen. „Voor een ambi tieuze vrouw als Poppea was in het oude Rome geen enkele mo gelijkheid om macht te krijgen, behalve als 'vrouw van'. Dat wil niet zeggen dat haar liefde voor Nero niet echt was. Ze is werke lijk verliefd op de man, maar niet minder op zijn positie. Heel menselijk." De personages lijken op mensen die je kent, vindt Timmers. „Niet altijd aardig, niet altijd slecht. Ze verleiden het publiek met hen mee te denken. Je raakt met ze begaan." „Heel spannend", vindt Tim mers de keuze van een vrouw- zangeres Rita Dams, voor de rol van Nero. „Het geeft een andro gyn effect. Androgynie maakt het leven gevaarlijker, subtieler en kleuriger. Je weet nooit hele maal waar je aan toe bent, het kan alle kanten op." Maar het is ook muzikaal logisch: „In de tijd van Monteverdi werden dat soort rollen gezongen door cas traten. De melodielijnen van Nero en Poppea liggen heel dicht bij elkaar. Af en toe moet het wringen, of gelijk oplopen, dat hoort bij de muziek." Bizar goedkoop Om het vaste theaterpubliek van het Onafhankelijk Toneel ter wille te zijn, zijn de prijzen voor de operavoorstelling expres laag gehouden, tussen de 35 en 20 gulden, met kortingpas zelfs 16 gulden. Gerrit Timmers wijst er nog eens met nadruk op: „Bizar goedkoop voor opera", zegt hij. Voor de foto stelt hij zich nog eens tussen de decorstukken op, een project waaraan Timmers samen met decorbouwers Edwin Kolpa, Peter Koopmans en Ger rit Peters vanaf januari aan het zagen, timmeren en schuren is geweest. Een enorm karwei, waarbij de vier decorbouwers el kaar bij tijd en wijle de loef afstaken in vindingrijkheid. „Het was soms een soort wed strijd: wie de mooiste details en de leukste trucjes bedacht", geeft Timmers toe. „Maar daar ziet het publiek lang niet alles van. Die dingen hebben we meer ge daan omdat we het zelf niet kon den laten." L'Incoronazione di Poppea te zien in de Rotterdamse Schouw burg op maandag 31 mei (try out), woensdag 2 juni (première), vrijdag 4 juni, zondag 6 juni (aan vang 14.30 uur), maandag 7 juni, woensdag 9 juni, donderdag 10 juni en dinsdag 15 juni (aanvang steeds 19.30 uur!). Deelnemers aan Indo Rock Le Bateau Promotions presen teert zondag 23 mei in Rotter dam de eerste Indo Rock Open Air. Aan dit openluchtfeest in het Xerxes stadion geven de vol gende Indo Rockgroepen als Ja velins, Eastern Aces, Rudy van Daim, Black Magic, Cracy Roc kers, Black Dynamites en Rhythm Strings acte de presen ce. Tussen de optredens van ge noemde groepen verzorgt dans gezelschap Oriental Breeze een wervelende show. Het evenement begint om 13.00 uur en eindigt om 21.30 uur. Tijdens deze, ruim acht uur du rende, happening kan men naast het vocale gedeelte, ook de talrij ke Indische hapjes proberen en de Indische snuisterijen bekijken die de pasar de bezoeker biedt. Ook de kinderen worden niet vergeten. Clowns en de Acro baat Charlie vermaken de kleine bezoekers. Kortom een familie dag die men niet snel zal verge ten. Het Xerxes Stadion (capaciteit 10.000 bezoekers) ligt naast Luchthaven Zestienhoven en is te bereiken vanuit Den Haag, richting Rotterdam, afslag Laag Zestienhoven. Vanuit Utrecht, richting Rotterdam, afslag Laag Zestienhoven. Entreeprijs is f 30,- bij de lande lijke VW bespreekbureaus. Aan de kassa van het Xerxes Stadion f35,-. Kinderen van 6 tot 12 jaar betalen f 10,- (uitsluitend ver krijgbaar aan de kassa van het stadion). Op uitnodiging van het Netwerk voor Wereldmuziek, maakt het Gu Feng ensemble in de maand mei een korte toernee door Ne derland. Op zondag 23 mei treedt het ensemble op in Thea ter De Evenaar van het museum voor Volkenkunde. De musici van het Gu Feng en semble, die uit verschillende de len van China afkomstig zijn, behaalden diploma's aan gere nommeerde instellingen van dat land. De doelstelling van dit ensemble is tweeledig: enerzijds het vertol ken van traditionele klassieke Chinese muziek en anderzijds het ontwikkelen van modern re pertoire. Om dit laatste te be werkstellingen, werken zij veel samen met jonge Chinese com ponisten. Zwaartepunt van de serie concerten van het kwartet in Nederland is het traditionele repertoire. Er wordt gespeeld op de twee- snarige vedel, de zheng(een plankcither) en de Chinese luit: de pipa. Voor de zang is in de Chinese muziek een belangrijke rol weggelegd. Bijna alle liedtek sten zijn lyrische gedichten die een gebeurtenis of de natuur be schrijven. De jonge Chinese muzikanten zijn te beluisteren op zondag 23 mei, aanvang 14.00 uur. Mihai en Christina ontvluchten Roemenië en gaan op weg naar Amerika. Ze stranden in de ha ven van Rotterdam, de plek waar ooit Mihai's oom zich in scheepte naar Baltimore. In nau we samenwerking met de acteurs Bart Vanlaere en Louk Seyffert (samen The Group Theatre Company) schreef Sebastian Baczkiewicz een toneelstuk over twee mensen die alles achterlaten in een Engelstalige versie. Op woensdag 26 mei gaat in de Rot terdamse Schouwburg de Neder landstalige versie in première. Bart Vanlaere en Louk Seyffert bezochten Berlijn meerdere ma len na de val van de Muur. Ze maakten kennis met Oost-Berlij- ners die hen vertelden over hun levens en de snelheid waarmee alles voor hen veranderd is. Ze gebruikten deze persoonlijke ge tuigenissen voor een toneelstuk dat ze in 1991 onder de titel 'Berlin, Berlin' in Londen uit brachten. Het vormde de basis voor een tweede versie die in november 1991 bij Theatergroep Hollandia in première ging. Toneelschrijver Sebastian Baczkiewicz heeft op grond van deze bestaande teks ten een nieuwe bewerking ge maakt, getiteld 'Dancing under the bridge'. Deze titel verwijst naar het moment waarop Mihai en Christina onder een spoor brug bij hun geboortedorp dan sen en besluiten hun geluk in het rijke Westen te zoeken. Het grote voorbeeld voor het jonge paar is Mihai's oom Da niël, die behoorde tot de vele miljoenen 'landverhuizers' die in het eerste gedeelte van deze eeuw per boot vanuit Europa naar Amerika vertrokken. Maar in de jaren negentig van diezelfde 20e eeuw is de Holland Amerika Lijn opgedoekt, heten landver huizers vluchtelingen en blijken rijke Westerse landen niet meer zo gastvrij ten opzichte van vreemdelingen. Mihai en Chris tina stranden in Rotterdam: de veelbelovende vertrekhaven van toen is nu een fuik, waar ze verstrikt raken in de illegale on derstroom om te overleven. Achtervolgd door herinnerin gen, aangetrokken door illusies van weelde, zien ze hun dromen eri de hoop om het kind dat ze achterlieten ooit weer te zien, verbleken. Dancing under the bridge

De Havenloods | 1993 | | pagina 14