'Een muur van zwijgen': emotioneel leesdrama over verzwegen ouderschap Fotograaf John de Pater maakt eerste officiële Jaarboek Feyenoord Oranjeboom lanceert 32 acts op Straatfestival Surf Promotie Tour op Zevenhuizerplas Amateurs in de weer met Kunststad Feest in Ridderkerk Voetveer vaart in weekeinde Zwemwater in kaart Hans van de Braak: Belangrijk om afstammingsplaatje compleet te maken Royal Glow Gallery: een show van verlichting VRIJDAG 21 MEI 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Amateur-schilders en -tekenaars krijgen ook dit jaar weer de kans om hun talenten te botvieren op de Maasstad. Vier lokaties in Rotterdam kunnen door onver moede talenten vastgelegd wor den op doek of papier. Op het nieuwe station Blaak, dertig meter onder de grond, het dak van het Witte Huis, de Blaak vanaf de bibliotheek tot aan de oevers van de Maas en de terrassen van de Centrale Biblio theek kunnen op zaterdag 22 mei de kunstenaars neerstrijken om met schetsblok of schilderse zel en eventueel camera de om geving vast te leggen. Aanmelden kan nu niet meer, maar over de schouders van de artiesten meekijken wèl. Bovendien is er al een datum in de agenda's te noteren voor de grote tentoonstelling die tradi tioneel volgt op deze jaarlijkse Kunststad-wedstrijd: zaterdag 18 september tot en met zater dag 2 oktober in de Laurens- kerk. STREEK -Twee weekeinden lang is het feest in Ridderkerk. Gemeente en winkeliersvereni gingen presenteren samen het nieuwe winkelhart Op 21 mei vindt op 19.30 uur de openingsplechtigheid plaats waarbij de hulp van Sint Joris wordt ingeroepen. Een verto ning die met veel spektakel ge paard gaat. Op 22 mei presente ren bedrijven en verenigingen zich tussen 10.00 uur en 17.00 uur. Die dag ook wordt het straatmuzikantenfestival gehou den op 9 verschillende lokaties. Robin Hood komt op 28 mei naar het centrum als tussen 22.00 uur en 22.30 uur de verto ning van 'Robin Hood, Prince of thieves' wordt gehouden in de openluchtbioscoop op het Raad huisplein. De Ridderdag wordt op 29 mei van 10.00 uur tot 17.00 uur gehouden en omvat ondermeer een braderie met ruim 200 kramen en een stand werkersconcours. Om 20.30 uur begint de slotmanifestatie met een openluchtconcert waaraan wordt meegewerkt door alle Ridderkerkse koren en harmo nie- en fanfarekorkesten. Vuur werk en een lasershow sluiten de feesten af. ZWIJNDRECHT- Het voet- veer Zwijndrecht-Puttershoek is sinds 15 mei ook tijdens de weekeinden in de vaart. Het veer vaart tijdens de zomer periode, tot en met 3 oktober, op zaterdag, zondag en op feestda gen tussen 10.00 en 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Het hele jaar door wordt gevaren van maandag tot en met vrijdag van 7.00 tot 9.00 uur, van 12.30 tot 13.30 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. Het veer vaart op afroep. Via dit veer zijn schitterende fietstochten langs de oevers van de Oude Maas te maken. Aan de noordkant ligt het recreatiegbied met vrijliggende fietspaden. De tocht voert onder meer langs de Rhoonse Grienden. Aan de zuidkant van de Oude Maas gaat men door het poldergebied van de Hoekse Waard. Deze rit gaat gedeeltelijk over vrijliggen de paden. De Provincie Zuid-Holland heeft de jaarlijkse zwemwater folder uitgebracht. Hierin staat beschreven waar in Zuid-Hol land veilig en schoon in open water kan worden gezwommen. Op een overzichtelijke kaart staat aangegeven waar de kwali teit van het water goed, voldoen de of slecht is. Het gaat in totaal om 69 verschillende plaatsen verspreid over de hele provincie, van kleine wateren en rivieren tot de grote recreatiepiassen en de Noordzee. De zwemwaterfolder is gratis verkrijgbaar bij de plaatstelijke VW's, bibliotheken en politie- bureau's. Hij is ook te bestellen bij de provincie Zuid-Holland, afdelinge communicatie, tele foon 070-3116622. Voor actuele informatie is er ook nog een zwemwatertelefoon, telefoon 070-3117550. Tien dagen na het einde van de PTT Telecompetitie ver schijnt het eerste officiële Jaarboek van Feyenoord. Fo tograaf John de Pater volgde daarvoor een seizoen lang de verrichtingen van deze popu laire ploeg. Journalist Luuk Braun zorgde voor de teksten. In het boek zijn onder andere alle opstellingen, alle wed strijdverslagen en de persoon lijke resultaten van de spelers te vinden. Van de allereerste oefenwedstrijd tegen Flak- kee's Elftal tot en met de laatste competitiewedstrijd op 31 mei tegen FC Groningen: alles is te boek gesteld. Een uniek en compleet naslagwerk voor de echte liefhebber dus! John de Pater heeft in het kiel zog van de Stadionclub heel Ne derland rondgereisd en is ook meegeweest naar alle internatio nale wedstrijden van de ploeg. „Als er een doelpunt is, kan ik natuurlijk niet gaan staan jui chen, maar je kunt me zeker een fan noemen", zegt De Pater stel lig. „Je wordt vanzelf supporter van dat kluppie als je die knapen beter leert kennen." Als ventje kwam hij al in Vak S, toen het er allemaal nog rustig aan toe ging rond het veld. „Dan kreeg je twee kwartjes mee voor een rol letje drop in de pauze", vertelt de fotograaf. „Ik herinner me nog levendig die treffer van die vent met dat brilletje, Joop van Dae- le, toen hij de bal in de hoek schoof voor de wereldbeker." IJzersterk De mooiste treffer van dit sei zoen kan hij niet kiezen. Boven dien, de competitie is nog niet afgelopen. „Een hechte ploeg", karakteriseert hij Feyenoord. „Het kan een gezellige boel zijn, maar er wordt altijd serieus ge werkt en niemand heeft sterallu res. De Wolf bijvoorbeeld, die gaat echt niet naast zijn schoe nen lopen, ondanks dat hij zo populair is. Bij andere clubs is dat wel eens anders. Als collec tief is Feyenoord ijzersterk. Ze hebben iets voor elkaar over." Blubber Het hoogtepunt voor John de Pater was de reis naar Moskou. „Heel indrukwekkend", vertelt hij. „Daarvan alleen al had ik een heel fotoboek vol kunnen maken. Die blubberpoel. Die ouwe vrouwtjes met hoofddoe ken die als terreinknechten met kruiwagens zand liepen te sjou wen, terwijl die soldaten maar toekeken. De scheidsrechter wist niet wat-ie zag. Die heeft trou wens alle foto's nabesteld die ik daar gemaakt heb." In het afgelopen Feyenoordjaar heeft sportliefhebber De Pater nog heel wat bijgeleerd over het spelletje dat voetbal heet. „Van Hanegem heeft theorieën en analyses, daar hebben sommige mensen nog nooit over nage dacht. Vlak trouwens Geert Meijer niet uit. Die wordt vaak vergeten, maar is minstens even belangrijk." Zo wil John de Pater zelf ook de eer van het fotoboek delen met de fotografen Robert Vos en Pim Ras, die voor zijn fotobu reau werken en ook vaak aanwe zig waren bij de Feyenoord-wed- strijden. Engeltjes In het boek publiceert De Pater een aantal foto's die nooit eerder afgedrukt zijn. „De leukste? Twee engeltjes, die in een vlieg tuig op eikaars schouder liggen te slapen. Nee, ik verklap niet wie dat zijn. De ene is blond, en de andere donker. Vul zelf maar in. Ze weten het zelf ook nog maar net, want ze hadden niets Fotograaf John de Pater met die andere John: „Geen sterallures. in de gaten!" Intekenen De opbrengsten van het boek komen deels ten goede aan het Jeugdfonds Feyenoord. Inteke nen kan vanaf heden. Lezers van deze krant kunnen het boek voor 29,50 thuisge stuurd krijgen. Daarvoor moet men óf een volledig ingevulde bank- of girocheque voor het bedrag van f 29,95 opsturen naar Wegener Promotie, Post bus 1980, 3000 BZ Rotterdam, óf 29,95 storten op gironum mer 3822953 ten name van We gener Promotie in Rotterdam. door LIANNE VAN ECK 'Het bleef maar roepen in mijn hoofd: mijn vader is een bastaard, mijn vader is een bastaard. Je gaat het overal zien en horen: een bastaard woord, mag ik de basterdsui ker?' Een fragment uit het zo juist verschenen boek 'Een muur van zwijgen' van Hans van de Braak. Hij las voor uit zijn werk tijdens de presenta tie van het boek 'Verzwegen ouderschap', afgelopen vrij dag in boekhandel Donner. Professor dr. René Hoksber- gen, bijzonder hoogleraar Adoptie Universiteit Utrecht, schetste enkele achtergronden van verzwegen ouderschap. Steeds meer mensen gaan op zoek naar hun wortels als hun ouders niet de natuurlijke ouders blijken te zijn. Veel van die speurtochten lopen op frus tratie uit. Archieven blijken on toegankelijk, familieleden hullen zich in stilzwijgen. Hoksbergen wordt er als voorzitter van het Adoptiecentrum van de univer siteit in Utrecht bijna dagelijks mee geconfronteerd. Hij denkt zelfs dat de gevallen die bij het Adoptiecentrum aankloppen slechts het topje van de ijsberg vormen. Zijn stem klinkt boos als hij zegt dat artsen, met name gynaecologen, beweren dat het allemaal wel meevalt. „Elk mens heeft recht kennis te nemen van zijn of haar geneti sche afkomst. Het zou in de Grondwet moeten worden opge nomen. Het is een sociaal 'grondrecht'. Keer op keer maak ik mee dat de nakomeling de zwakste partij is", is de stelling van Hoksbergen. Tijdens de presentatie verwoord de Hans van de Braak op literai re wijze de ontraadseling van een familiekwestie. In 'Een muur van zwijgen' vraagt hij aandacht voor de botsing tussen opvoe ders en kinderen, voor de verwij dering die ontstaat, het vertrou wen, de verwijten, de schaamte en het verdriet. Hij laat de lezer voelen hoe belangrijk het is om het 'afstammingsplaatje' com pleet te maken en antwoord te krijgen op de vragen: 'wie ben ik en waar kom ik vandaan?' Hij schetst het persoonlijke en het emotionele verhaal. Zijn ro man is een 'leesdrama'. Zijn per sonages voeren interne monolo gen. Ze mijmeren, tobben en ma ken zichzelf verwijten. Hij is er voor in de huid van de personen gekropen. Professor Hoksbergen vindt 'Een muur van zwijgen' passen in de serie autobiografische boe ken over effecten bij verlating, adoptiekinderen en het zoeken naar de biologische vader of moeder. „Het familiedrama doet mij den ken aan een verhaal dat ik hoor de toen ik recentelijk in de Vere nigde Staten was. Een tachtigja rige man wordt opgebeld door een meisje dat zegt zijn klein dochter te zijn. Hij ontkent dat, maar maakt na aandringen van het meisje toch een afspraak. Het blijkt niet zijn kleindochter te zijn, maar die van zijn enige jaren ervoor overleden echtge note waarmee hij bijna zestig jaar gehuwd was geweest. Al die jaren heeft zij haar geheim, het slippertje dat zij in haar jeugd maakte, bij zich gedragen. De man is er kapot van dat zij zo lang naast hem heeft geleefd zonder hem deelgenoot te ma ken van dat feit." Hoksbergen concludeert dat de 'geheimen' vroeg of laat toch uitkomen. Dat kinderen op een gegeven moment voelen dat hun vader of moeder, of één van de twee, niet hun biologische ouder of ouders zijn. Hij vindt dat kin deren altijd, liever nog veel eer der, vóór hun tiende jaar moeten worden ingelicht, omdat zij op die jonge leeftijd een beter ver werkingsvermogen hebben. Op oudere leeftijd, vooral als de waarheid zelf wordt achter haald, veroorzaakt de schok vol gens de professor veelal trauma tische gevolgen. Want: „De moeder is degene die duidelijk maakt wie de vader is. Moeders vergissen zich als zij de geneti sche achtergrond van hun kinde ren achterhouden. Zij lopen de kans dat het contact met het kind verbroken wordt en dat er een verwijdering gaat optreden. Het is een fundamentele fout te geloven dat een kind niet geïnte resseerd is in zijn wortels. Een vrouw heeft het aan het verkeer de eind als ze het geheim bij zich houdt. Ze doet tekort aan het eigen moederschap en aan de behoefte van haar kind." Hij zegt beslist niet moraliserend te willen overkomen, maar de fei ten op tafel te leggen. 'Zaadleverancier' Hans van de Braak merkt op dat de hedendaagse medische tech nieken rare situaties veroorza ken: „Van bastaards, 'onechte' kinderen, wordt niet gesproken. Tegenwoordig zijn het juridisch gezien 'echte' kinderen. Of die nakomelingen nu geboren wor den door kunstmatige insemina tie bij een moeder die óf zelf onvruchtbaar is of een onvrucht bare echtgenoot heeft, of bij een lesbische vrouw, het produkt is 'legaal'. Opmerkelijk is dat bij kunstmatige inseminatie, maar ook bij reageerbuistechnieken, helemaal niet over seks gespro ken wordt. Zo klinisch is het al. Alsof seks er helemaal niet aan te pas komt. Er zal toch altijd een donor moeten zijn die in een achterafkamertje zaad produ ceert!" Hóe klinisch erover wordt ge dacht en hoezeer de seks wordt weggestopt, blijkt uit de praktijk van een Franse gynaecoloog. Deze arts had helemaal geen do noren nodig. Hijzelf was, zonder dat de 'moeders' dit overigens wisten, de 'zaadleverancier'. „Dan is het in ieder geval goed", was zijn argument toen zijn 'gro te' produktiviteit aan het licht kwam. Hans van de Braak is bekend om zijn publicaties op sociaalweten schappelijk gebied. Daarnaast schrijft hij over onderwerpen die iedereen aangaan. Zijn laatste boek 'Een wild dier' gaat over de auto als lustobject (1991). Van de Braak is hoofddocent tech niek sociologie aan de Erasmus Universiteit. Inlichtingen omtrent onderwijs, onderzoek, opvoedingshulp en documentatie betreffende adop tie kunnen worden verkregen bij het Adoptiecentrum onder tele foonnummer: 030-534804. 'Een muur van zwijgen' kost in de boekhandel f 34,95. De Amerikaanse Superclown Avner the Eccentric is een van de topattracties tijdens het zevende Oranjeboom Straatfestival van 20 tot en met 22 augustus in het centrum van Rotterdam. Een recordaantal straatartiesten heeft zich aangemeld voor dit internationaal vermaarde festi val. Lee Hayes, de Amerikaanse programmeur van het festival, heeft een selectie gemaakt uit de 142 groepen met in totaal 389 artiesten die allemaal graag zou den optreden in de Maasstad. Uiteindelijk bleven 32 acts over van een kwalitatief zeer hoog gehalte. De deelnemers komen uit tien landen. De festivalorga nisatie kondigt aan dat ook dit jaar het niveau bijzonder hoog is en de competitie moordend zal zijn. Uitwisseling In een ongetwijfeld weer span nende en zeer onderhoudende competitie strijden de straatar tiesten ook dit jaar weer om de eer én de Gouden Straatkei. Jon gleurs, acrobaten, clowns, pop penspelers, mime-artiesten, straatacteurs, artiesten die het publiek actief mee laten spelen in hun act en straatmuzikanten: ze zijn allemaal vertegenwoordigd. Nieuw is de samenwerking met het Exeter Streetfestival in Enge land. De winnaars van beide fes tivals worden 'uitgewisseld'. Op zaterdag is er een topshow met Avner the Eccentric, die ook zondag tijdens de Zondagsmarkt een optreden verzorgt. Dan is er ook een kindershow met de Bel gische clownsgroep Jonna. Publieksprijs Scott the Magician, de winnaar van vorig jaar, is ook present met zijn spectaculaire gooche- lact, waarbij het publiek voort durend op het verkeerde been wordt gezet. Scott laat mensen uit het publiek voortdurend 'hel pen' bij zijn goocheltrucs en ba- lanceerkunsten, maar pas op: hij steelt als de raven! Het Oranjeboom Straatfestival is een internationaal vermaard evenement geworden. Een heel weekend lang wemelt het cen trum van Rotterdam van de straatartiesten: elke honderd meter is dan er wel iets te bele- Ook het publiek kan meebeslis sen over de winnaar: behalve de eerste, tweede en derde prijs van de jury is er ook nog een pu- bliekprijs en een persprijs te ver geven onder de kandidaten. Die ging vorig jaar naar een Neder landse formatie, de Zwoelie Troelies, drie dames die een ui terst komische muzikale act in de aanbieding hadden. Zakelijk bekeken ROTTERDAM— De show room van groothandel RGG Verlichting is opengesteld voor de particulier. Onder verwijzing van winkelier, installateur of meubelzaak kan de consument een bezoek brengen aan de 'Royal Glow Gallery' aan de Graafstroomstraat 93 in de Spaanse Polder in Rotterdam. Voor de klassiek en de modern ingerichte woning, voor de tuin, keuken, badkamer en de gang, Royal Glow Gallery heeft er een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment verlichting voor. Lichtspecialisten met kennis van zaken wijzen de weg in de meer dan 3000 vierkante meter aan ruimte. Wandelend door de enorme showroom valt op dat 'design' bij RGG Verlichting hoogtij viert. Royal Glow Gallery toont onder andere Dijkstra Lampen, Wever Ducré, Licrea en Mis- soni. Eigenaar Frans Delmee: „De wensen van de consument gaan bij ons in 'verlichting'. In onze showroom maken zij kennis met de nieuwe generatie in licht! Ver lichting is essentieel in de inrich ting. Een verlichtingsplan zet de punt op de 'i' van het interieur. Kleuren van het interieur en de functie van licht, daarmee valt of staat een ruimte. De indruk en kwaliteit van een ruimte worden in hoge mate bepaald door de verlichting." Jaarlijks wordt door medewer kers van RGG Verlichting ken nis van nieuwe introducties in ternationaal opgedaan op toon aangevende lichtbeurzen in Hannover, Milaan en Parijs. Het pand van RGG Verlichting aan de Graafstroomstraat is nieuw. Het voormalige onderko men van Dijkstra Toonzalen is, evenals die in Delft, Eindhoven en Soesterberg door RGG re centelijk overgenomen. Voorra den worden dagelijks aangele verd, waardoor de klant naar wens met de lamp onder de arm naar huis kan gaan. Het telefoonnummer van RGG Verlichting is: 010-4623070. Zakelijk bekeken ROTTERDAM- De Zeven huizerplas wordt zondag 23 mei gedomineerd door de Surf Pro motie Tour. Alle bekende surf- merken hebben die dag een eigen pits ingericht waar men uitge breid geïnformeerd kan worden over boards, zeilen, accessoires en alles wat met surfen te maken heeft. Naast het ontvangen van gratis documentatie, wordt men ook in de gelegenheid gesteld om zelf de materialen uit te proberen. Dan dient men echter wel een eigen trapeze, trapezelij nen en een gel dig legitimatiebewijs mee te ne men. De windsurfschool van Eurosur- fing Intersport Funcenter houdt op 23 mei ook een open dag. Gediplomeerde instructeurs staan de hele dag klaar om be zoekers vanaf 8 jaar gratis ken nis te laten maken met de surf- sport. Het enige dat men mee hoeft te nemen is badkleding en een handdoek. Op zaterdag 22 en zondag 23 mei kan men over bodig eigen materiaal via Euro- surfing te koop aanbieden. De artikelen dienen schoon, heel en veilig te zijn. Inleveren kan vanaf vrijdag 21 mei tot en met zater dag 22 mei 12.00 uur. De ver koopprijs wordt in onderling overleg vastgesteld. Voor meer informatie over de manifestatie bij de Zevenhuizer- De Surf Promotie Tour strijkt zondag 23 mei neer bij de Zevenhuizerplas.

De Havenloods | 1993 | | pagina 9