Peter de Lange schrijft boek over oorsprong huwelijksreis SCHIEDAM DE HAVENLOODS Schiedammers naar Parijs Sylvia Blom 'lerares van het jaar' Schenking voor Trefcentrum 't Huisje aan Delflandseweg Leerboek met sappige details Hulpcaravan voor EHBO Lunchconcert in Stedelijk Marokkanen verenigd in Narcis DINSDAG 25 MEI 1993 SCHIEDAM Op 11 juni ver trekt er vanuit Schiedam een bus met twee voetbalteams. De ama teurvoetballers die de elftallen van Bruintje Beer en café Royal vertegenwoordigen spelen niet een alledaags wedstrijdje. De bus rijdt namelijk naar Le Blanc Mesnil, een buitenwijk van Pa rijs. Daar worden de Schiedamse voetballers ontvangen door de burgemeester. Het is dit jaar voor de vijfde keer dat de Schiedammers te gast zijn in Parijs. Zij nemen daar deel aan een internationale competi tie. Twee dagen lang voetballen V zij tegen Amerikanen. Zwitsers, Italianen, Portugezen, Belgen en natuurlijk Fransen. Schiedam is de plaats die Nederland verte genwoordigt. Wim Bijl, één van de voetballers die al jaren meegaat, vertelt waarom Schiedam wordt uitge nodigd. „Ik rijd op een lijndienst naar Parijs en heb daardoor veel contacten in de Franse hoofd stad. Een jaar of twaalf geleden werden wij er uitgenodigd voor een internationaal toernooi. Sindsdien mogen we elke keer komen. Om het jaar wordt er in Le Blanc Mesnil zo'n groot toer nooi georganiseerd. Het andere jaar nodigen wij de Fransen ui' in Schiedam. We hebben echt een vriendschapsband opge bouwd." De Schiedammers zullen ook dit jaar weer een cadeau voor de burgemeester van Le Blanc Mes nil meenemen. Zij hebben tijdens het Haven- en Molenfestival een rieten mand gekocht en willen die gevuld hebben met echte Schiedamse producten. Aange zien alles uit eigen knip wordt betaald, zijn de voetballers be drijven die 'promotieproducten' willen schenken zeer dankbaar. Zij hebben al het een en ander ingeslagen en studeren op dit moment een act in om de mand zo origineel mogelijk te overhan digen. Ze voeren de klompen dans uit tijdens de overhandi ging. „Ja joh, een echte dijen kletser. Dat is toch leuk", zegt Henk de Bruin, leider van Bruin tje Beer. Ook Wim Vink, leider van het elftal van café Royal, heeft er zin in. De ploegen nemen de Rotter damse band 'Syndroom van Korsakov' mee en verheugen zich op het sportieve weekendje Parijs. Het moet een vrolijke boel worden, maar een beetje concurrentiestrijd tussen de Schiedamse elftallen mag er wel zijn. Wim Vink wil natuurlijk dat zijn elftal de eerste plaats verovert. „Het gaat in de eerste plaats om de sportiviteit, maar het zou wel leuk zijn als we de beker mee naar huis kunnen ne men. We gaan tenslotte allebei voor de eerste plaats." Henk de Bruin lachend: „Hij wil de eerste plaats, maar ik ook. Ik word gek als ik met Wim in de finale kom. Dan maak ik vijf koprollen over het veld." tuegener hutgaarvhutsbLaden Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AHVlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad teuri, Marianne Ame: en Bram Wesdorp Sport: Ërwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 r *0 SCHIEDAM Sylvia Blom. le rares van groep 8A van basis school St. Joseph is in het TV- programma Alles Kits uitgeko zen tot lerares van het jaar. Vori ge week ging ze de strijd aan met twintig andere onderwijzers die het afgelopen seizoen in het kin derdagprogramma van KRO, AVRO en NCRV het predikaat 'Onderwijzer van de week' ver dienden. Na verschillende on derdelen met succes te hebben afgewerkt streek de 28-jarige le rares uiteindelijk het felbegeerde Gouden Krijtje op. Vorig jaar november hadden haar leerlin gen een brief naar 'Alles Kits' opgestuurd: of hun juf mee mocht doen aan de onderwij sprijs. Dat mocht; presentator Bas Westerweel belde de van niets wetende Schiedamse in de cember uit haar bed met de vraag of zij direct naar de studio in Hilversum wilde komen. Daar moest ze allerlei vragen beant woorden over haar leerlingen. Van de vijf vragen had ze er vier goed waarna ze het zilveren krij tje mee naar huis mocht nemen. Alle weekwinnaars kwamen vo rige week dinsdag bij elkaar in het Autotron in Rosmalen waar zij in verschillende spelonderde- len hun bekwaamheden moesten bewijzen als leerkracht. Zo moesten de zes juffen en vijftien meesters (Sylvia: „Opmerkelijk zoveel meesters als er waren") een dictee maken en een kennis- kwis ondergaan. „Ik moest bij voorbeeld bedenken wat het moeilijke woord voor buikspre ker is. Nou. dat weet ik dus nog steeds niet." ToCh wist ze op dit onderdeel flink wat punten bin nen te halen. Ken-Je-Klas-spel Ook bij het Ken-Je-Klas-spel deed Sylvia het niet slecht. On der het toeziend oog van acht honderd aanwezigen, waaronder natuurlijk ook haar leerlingen, wist ze op overtuigende wijze de meeste vragen te beantwoorden. Tenslotte moest ze een lied van de Nederlandse zanger Gordon meezingen. „Dat was verschrik kelijk, ik kende dat nummer he lemaal niet. Maar blijkbaar was het voldoende om mij naar de finale te laten gaan, samen met drie meesters." De finale bestond onder andere uit een waterfietswedstrijd. „Ik had nooit gedacht dat het mij zou lukken, maar ik heb die drie mannen er toch mooi uitge- fietst." De verschillende finale onderdelen werden stuk-voor- stuk met een rapportcijfer be oordeeld. Sylvia Blom bleek de meeste aantal punten op haar 'Alles Kits Onderwijsprijs Rap port 1993' te hebben staan en werd daarna absolute winnaar. „De kinderen en ik gingen volle dig uit ons dak. Voor mij bete kende het al heel veel dat de kinderen mij hadden opgegeven voor de 'Onderwijzer van de week'. Dat doen ze niet zomaar, dat betekent dat ze je enorm waarderen. Nadat bleek dat ik door mocht gaan naar de finale, vond ik het natuurlijk helemaal een grote eer. En dan blijk ik ook nog eens te winnen!" Volgens de onderwijzeres schuilt haar kracht in het plezier dat ze heeft in haar werk. „Ik ga niet naar mijn werk, maar naar mijn hobby. Dat zegt wel iets over de manier waarop ik iedere dag op school rondloop." Aan dat ple zier draagt volgens haar groep 8A in grote mate bij. „Ik ben gek op die kinderen. Het is een heel lastige klas maar we hebben echt een goeie band met elkaar. Er zijn erbij die voortdurend het laatste woord willen hebben: dan sta ik weer met een rooie kop en mond vol tanden. Dat maakt dit werk zo leuk." De uitzending van de finale van de onderwijsprijs 'Alles Kits' wordt zaterdag 29 mei uitgezon den tussen 08.00 tot 11.00 uur op Nederland l. SCHIEDAM Bewonersvere niging Delflandseweg heeft we derom een schenking gekregen voor de inrichting van Trefcen trum 't Huisje. Dit keer leverde het Juliana Welzijn Fonds een bijdrage van f7.500,--. Eerder gaven het Schiedamse De Grootfonds en het VSB Spaar bankfonds ieder een donatie van f 12.500,- voor inrichtingskos ten. Trefcentrum 't Huisje is een mul tifunctioneel onderkomen voor oudere bewoners van de Delf landseweg en omliggende stra ten. Begin deze maand openden de wethouders De Leede, Reijn- hout en Zijdeveld het ontmoe tingscentrum aan de Delflandse weg 153. Twintig vrijwilligers houden zich nu bezig met het 'maatschappelijk welzijn' van hun oudere buurtgenoten: van het dagelijks kopje koffie tot het serveren van de warme maaltijd tijdens de Open Tafel die vanaf september van start was. Voor een ontmoetingscentrum waar deze en andere activiteiten kunnen plaatsvinden, pleitte de vereniging Delflandseweg in het verleden met succes bij het colle ge van B W. Aanvullende fi nanciën waren nodig voor de aanschaf van vloerbedekking, lamellen en allerlei kantoorbe nodigdheden als een computer en printer en kopieermachine. SCHIEDAM Tijdens de presentatie van zijn vrijgezel- lenboek 'In m'n uppie' liep journalist Peter de Lange de ware tegen het lijf. Hij zag Anna Boekestijn en was met een verkocht. Van het een komt het ander. Een tijd later gingen zij samen op vakantie naar Griekenland. Zij kwa men op een plekje terecht waar niemand van de andere toeristen het naar zijn/haar zin had. Er was volgens Peter 'geen donder te beleven'. Anna en Peter hadden het echter reuze naar hun zin. Zij misten niks en ervaarden het uitstapje eigenlijk als een soort huwelijksreis. Toen Pe ter de Lange op een avond op het zo rustige plekje in Grie kenland zijn tanden stond te poetsen dacht hij bij zichzelf: huwelijksreizen, een raar fe nomeen eigenlijk! Eenmaal thuisgekomen dook hij in de boeken om te zien of er ooit weieens iets over huwelijks reizen was geschreven. Dat bleek niet het geval. Hij ging op zoek naar aanknopingspunten en be haalde resultaat: het boek 'Ho neymoon, wittebrood liefdes geluk' ligt in de winkel. Het heeft ongeveer anderhalf jaar geduurd voordat Peter tot de druk van het boek overging. Er ging veel vrije tijd in het onderzoek zitten en Peter pauzeerde vorig jaar mei even om - jawel - in het huwelijksbootje te stappen met zijn Anna en natuurlijk een (tweede) huwelijksreis te maken. Vermakelijk Het boek is een vermakelijk lees boek met mooie foto's geworden waar tussen de geschiedenis van Peter en Anna brengen ei it op het huwelijk de huwelijksreis veel sappige de tails aan het licht komen. „Al maanden voor de trouwerij had den vrienden aangekondigd dat ze op de bruiloft een grap zou den uithalen die het studenten- paar nog lang zou heugen. De trouwdag verliep echter zonder incidenten en na afloop van het feest vertrok het bruidspaar op gelucht naar huis. Ook daar konden ze niets verontrustends ontdekken. Ze gingen naar bed en maakten er een wilde nacht van. De volgende ochtend stond de bruidegom op om het ontbijt te maken. „Lust je er een lekker kopje thee bij, schat?" vroeg hij aan de bruid, die nog half in dromenland verkeerde. Voordat zij kon antwoorden, klonk een stem vanonder het bed: „Wij ook graag thee." Dit verhaal is al op de eerste pagina van het boek te vinden en er volgen er nog veel meer. Het cultuurhistorische werk vertelt echter van het een en ander over achtergronden. Voor het ont staan van het woord honeymoon geeft De Lange verschillende verklaringen. Iemand heeft wei eens geopperd dat honeymoon is afgeleid van een honingzoet drankje dat een maand lang in onbekrompen hoeveelheid werd geschonken bij de bruiloften van een Noordeuropese volksstam. Taalkundigen wijzen op de ei genaardige constructie van het woord. Volgens deze deskundi gen koppelt honeymoon de zoe te geneugten der liefde aan de schijngestalten van de maan. De maan is lange tijd symbool ge weest voor de wisselvalligheid van de liefde. De gevoelens van genegenheid tussen twee gelief den zijn net zo veranderlijk als de maan. In Engelse geschriften wordt honeymoon tot het begin van de 19e eeuw gebruikt om de gemoedstoestand van jonggelief- den aan te duiden, waarbij de maan steevast als barometer fungeert. Hoe dan ook, de uit vinder van het woord en de juis te betekenis is nooit achterhaald. Gissen Zo kwam de schrijver er ook niet achter wanneer de huwelijksreis nou precies ontstaan is. Zoveel als er over huwelijksetiketten be kend is, zo weinig vond hij over de het fenomeen huwelijksrei zen. „Het blijft gissen naar de oorsprong van de huwelijksreis. Vast staat dat slechts liefdespa ren ongeveer tweehonderd jaar geleden voor het eerst de charme van zulke uitstapjes massaal be gonnen te ontdekken. Dat wil niet zeggen dat pas getrouwde stelletjes nooit een reisje maak ten in de eeuwen die vooraf gin gen aan het ontstaan van onze burgerlijke maatschappij met haar romantische denkbeelden en uitgebreide vervoersmogelijk heden. Alleen lagen in het verre verleden aan zulke reizen zelden idyllische bedoelingen ten grondslag." Uiteraard worden huwelijksrei zen in alle soorten en maten be sproken. Reizen per trein, per schip, trouwen in een onderzee boot en de honeymoon-hoofd- stad van de wereld komen aan bod. De honeymoon stad be staat uit vier grote parken in Pennsylvania volledig ingericht op de ontvangst van liefdeskop pels. Zo kun je daar badderen in een reusachtig hart of champag neglas. Voor Peter hoeven die luxueuze huwelijksreizen niet zo. Zelf ging hij met zijn bruid naar Malta. „Het is een mooi eiland, je bent er verzekerd van warmte en kan er lekker zwemmen. Ik hoef niet naar de Bahamas of tijdens een ballonvaart te trouwen. Dat is toch opgelegd plezier?" Of Peter de Lange die binnenkort vader wordt, gaat schrijven over het ouderschap weet hij nog niet. „Ik wil schrijven over dingen die mensen bewegen in het leven. Hartstocht, hebzucht, erotiek, ambitieus. Waarom is voor de een een auto van drie ton nog niet genoeg, terwijl de ander met veel minder tevreden is? Waar om moorden mensen? Er zijn nog duizenden onderwerpen die me interesseren." Honeymoon, wittebrood en lief desgeluk is uitgegeven door Scriptum en voor f 39,50 te koop in de boekhandel. ISBN-num- mer 9071542572. SCHIEDAM - Meer dan hon derd belangstellenden, waaroner vele eigen leden, bevriende orga nisaties, bedrijven en de burge meester, waren vrijdagavond aanwezig bij de jubileumviering van de EHBO, afdeling Schie dam. De komst van een nieuwe hulpcaravan gaf extra glans aan het 75-jarig bestaan in Boederij Landvreugd. De hulpcaravan kon worden aangeschaft dankzij een subsi diebedrag van 10.000 gulden van de stichting Schiedam Vlaardin gen Fonds. In de caravan kun nen de EHBO-medewerkers uit rusten en patiënten behandelen op locaties als kermissen en an dere festiviteiten. Met een subsi die van 750 gulden van de Schie damse firma Beek kan er bin nenkort ook een tent voor de caravan worden geplaatst. Het accent van de jubleumvie- ring lag op het werk wat de vereniging doet en op de werving van donateurs. Zo werd het oud ste lid (88 jaar) in de bloemetjes gezet, evenals de voorzitster me vrouw Dingier de Roo die een speldje kreeg vanwege haar 25- jarige voorzitterschap. Daar naast reikte burgemeester Scheeres aan vijftien kandidaten het EHBO-diploma uit. De nieu we opleiding start eind septem ber, wekelijks op maandag van 19.30 tot 21.30 uur in het vereni gingsgebouw aan de Korte Ha ven 127. SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum wordt op woensdag 2 juni een lunchcon cert gegeven door het Arias Gui tar Duo. Onder de titel een 'Reis door Europa' nemen Clasien Langen- berg en Joke de Mol het publiek mee op een muzikale rondgang door verschillende landen. Het muzikale duo brengt een afwis selend programma en gebruikt gitaar, luit en vihuela als instru menten. Het concert begint om 12.30 uur. De toegang en de koffie zijn gratis. SCHIEDAM Ruim een week geleden werd de Stichting voor Marokkaanse Schiedammers 'Narcis' opgericht. Er was be hoefte aan een dergelijke stich ting omdat de Marokkaanse Ar beidersvereniging niet meer functioneerde. De voormalige jongerenstichting El Chabab be sloot haar activiteiten uit te brei den en vormt de basis van Nar- De nieuwe stichting wil niet al leen een belangenorganisatie zijn, maar tevens de integratie van Marokkanen in Schiedam bevorderen. Er zal nog dit jaar voorlichting worden gegeven over scholing en werk, politieke participatie, gezondheidszorg, huisvesting, huurrecht en remi gratie. De Marokkaanse ge meenschap wil bovendien het initiatief nemen om zichzelf be ter bekend te maken aan de tota le Schiedamse bevolking. Narcis vindt dat noodzakelijk omdat het wederzijdse gebrek aan ken nis van eikaars achtergronden, cultuur, gewoonten, normen en waarden één van» de oorzaken van onbegrip en spanningen tus sen autochtonen en allochtonen is. Deze zomer ziet de agenda van Narcis al behoorlijk vol. Nog deze maand wordt op basisscho len een programma geboden waarin een Marokkaanse clown optreedt en typisch Marokkaan se spelletjes kunnen worden ge speeld. In de maand juni verzor gen Marokkaanse gezinnen een couscous-maaltijd om hun bu ren beter te leren kennen en hun eetgewoonten bekend te maken. Uiteraard is de nieuwbakken stichting van departij op het Spectrumfestival. SCHIEDAM- De Oranje- brug, gelegen in het verlengde van de Oranjestraat krijgt woensdag 26 mei tussen 09.00 en 17.00 uur een uitgebreide inspec tiebeurt. De brug wordt enkele keren voor korte tijd opgehaald om de inspectie te kunnen laten plaatsvinden. Het verkeer on dervindt hiervan naar verwach ting weinig hinder. Dergelijke inspecties vinden van tijd tot tijd plaats om de kwali teit van de diverse brugonderde- len te kunnen beoordelen. MAAK KANS OP DE MAANDELIJKSE HOOFDPRIJS VAN 1000 GULDEN Met de oplossing van de vierde en laatste puzzel heeft u het begin van een zin. Maak deze zin af met maximaal ongeveer 25 woorden. Daarbij gaat het niet om hoe u het schrijft, maar wat u schrijft. Het behoeft geen slagzin te zijn, geen rijm, geen proza. De jury let vooral op de originaliteit van uw inzending. Voor de winnaar ligt weer zo'n fraai groen biljet van 1000 gulden klaar, alsmede vier aanmoedigingsprijzen bestaande uit VVVwaarde- bonnen van 25 gulden. S S G U A L N O O R E M M A N N K M E F L 0 R J I O D G S U O K P B D S U Z E R R I G D S R E B I S E O T N O A U F B E H H L E D W P O E N H T I L J C N V N T M M E U A E S C H E G N M U A T N 1 D Y K Z L E K B O R D E A R A J B Y G O STUUR NU IN!!! NUGRANRA KDYOLLRO OHEDJNBR ERROOENL OYZLH OAA EEDRNLTN KSYEVBRD CUOFALOO SHNONINT RZHS ENLR LUBCOKUU TGODIEAS DAIGERPT OTSAGTLF BBOGNAVU NFRASE RL RREKNEHL letterpuzzel MEI 4 Onderstaande voor- en achternamen van de Feyenoord-A-se- lectiespelers zijn, in eikaars verlengde of tegengesteld, naast elkaar of om een hoekje, horizontaal, vertikaal of diagonaal, van rechts naar links, van links naar rechts, van boven naar beneden of van beneden naar boven in het letterdiagram verborgen. Sommige letters worden meer dan eenmaal ge bruikt. De overblijvende letters vormen na elkaar geplaatst vier woorden. Ed de Goey - Ruud Heus - Dean Gorre - Mike Obiku - Peter Bosz - Rob van Dijk - Errol Refos - Henk Fraser - John Metgod - John de Wolf - Paul Nortan - Rob Witsche - John van Loen - Regi Blinker - Gaston Taument - Jozsef Kiprich - Lloyd Kam- meron - Arnold Scholten - Ulrich van Gobbel - Orlando Trustfull - Arnar Gunnlaugsson - Bjarki Gunnlaugsson LET OP! Schrijf duidelijk en vergeet uw postcode en telefoon- STUUR NU IN!!! de EHBO Prijs voor bewoners Delflandseweg.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3