J HET RODE KRUIS Rode Kruis Schiedam viert 125-jarig bestaan uitgebreid vovr /nensesi, 1868 1993 de beste in verf de beste in behang de beste in handenarbad. Dam 37-45 Schiedam Tel. 010 - 426 61 92 DINSDAG 1 JUNI 1993 UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM Welfarewerk Vrijwilligers van het Rode Kruis Schiedam zijn actief in het Wel farewerk dat door de jaren heen is veranderd. Het produktge- richte is er vanaf en de nadruk ligt tegenwoordig op het sociale aspect. Mevrouw A. Verhoog van het Rode Kruis Schiedam is in Schiedam actief bezig met Welfarewerk. „Dinsdags in de Woudhoek en 's woensdags in de 4 Molens", legt ze enthousiast uit. Ook in het Schielandzieken- huis is ze een graag geziene gast. Bezoekers waarderen het werk van de deelnemers. Verkoop van zelfgemaakte artikelen is dan vaak het gevolg. „Een prettige bijkomstigheid", verklaart ze. Het geld gaat naar nieuw mate riaal. „Maar het accent van ons werk ligt vooral op het sociale vlak", vindt ze. „Wij bezoeken ook mensen thuis, die niet naar de dienstencentra kunnen ko men. We maken een praatje en we handwerken. Daarnaast ont breekt 'De Welfare' nooit tijdens bekende markten in Schiedam". Mevrouw Verhoog heeft wensen voor de toekomst. Ze wil probe ren het bestaande beeld van Welfare andere impulsen te ge ven. Welfare is niet alleen een handwerkclub. Het is vooral een actieve afdeling die wil proberen het sociale isolement van mensen te doorbreken. Ze wil samen met meer vrijwilligers proberen dese actief uit te breiden en mogelijk in de toekomst telefooncirkelac- tiviteiten hieraan vast te koppe len. Vrijwilligers die hierover willen praten en de handen uit de mouwen willen steken zijn van harte welkom. Neem kontakt op met mevr. Verhoog, telefoon nummer 4731889 of schrijf naar het Rode Kruis, afdeling Schie dam, Postbus 669, 3100 AR Schiedam. 46 EDITIES IN ZUID-HOLLAND MET EEN TOTALE OPLAGE VAN 1.300.000 PER WEEK 4 Varen met de Henry Dunant Vakantie en dagtochten Het Nederlandse Rode Kruis or ganiseert al vele jaren vakantie reizen voor mensen die door een handicap of chronische ziekte zelf niet in staat zijn om op va kantie te gaan. Ieder jaar stelt de afdeling Schie dam een aantal Schiedammers in de gelegenheid om van een onbe zorgde vakantie te genieten in de daartoe aangepaste vakantiehui zen 'Huize Ijsselvliedt' te Wezep en 'Huize De Valkenberg' te Rheden. Daarnaast organiseert de afdeling Schiedam een dag boottocht. Ook dit jaar, on danks de toename van de kosten voor het huren van boot. Deze dag wordt gehouden op maan dag 13 september en is een be langrijk onderdeel van het pro gramma ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan. Voor meer in formatie kan men schrijven naar het Rode Kruis afdeling Schie dam, Postbus 669, 3100 AR Schiedam. Activiteiten het hele jaar door De afdeling Schiedam bestaat dit jaar 125 jaar. In het jubileumjaar brengt de afdeling het werk extra onder de aandacht. Dit is inmiddels gebeurd tijdens het in februari gehouden Carnaval en tijdens de onlangs gehouden Aleida- feesten. Zaterdag 5 juni zal de afdeling het jubileum vieren in en rond de Grote of Sint Janskerk in de Lange Kerkstraat. Van 30 mei tot en met 14 juni wordt de landelijke collecte van het Rode Kruis gehouden. Op zondag 20 juni neemt het Rode Kruis deel aan de manifestatie van Schiedammers van Overal en Nergens in het Beatrixpark. Op 18, 19 en 20 juni nemen colonneleden deel aan internationale wedstrijden in Nijmegen. Op maandag 13 september staat de dag-boottocht voor zieken en gehandicapten op het programma. Op zaterdag 18 september wordt deelgenomen aan de Gondelvaart door de Schiedamse binnenhavens. Op 26 september is de afdeling aanwezig tijdens de Zondagsmarkt. Op 16 en 17 oktober wordt een jubileumwandeltocht gehouden met als start en finish het Rode Kruis onderkomen aan de Van Beveren straat. Deelname is mogelijk voor de afstanden vijf, tien, vijftien en 25 km. Het Jeugd Rode Kruis wil in het najaar een actie houden op de Schiedamse scholen voor een goed doel in Schiedam. In november sluiten de vrijwilligers de jubileumviering af met een bijeenkomst op een nog nader te bepalen plaats. Een druk jaar voor de vrijwilligers van het Rode Kruis Schiedam. PROGRAMMA Rampenbestrijdingsactiviteiten met Brandweer, GGD en Politie met om 13.00 uur en 15.00 uur in de Grote Kerk demonstraties. Informatiestand Kijkje nemen in en bij de hulpver leningswagens van de Politie. Brand weer en het Rode Kruis o.a. hulpver leningsvoertuigen, EMH wagen, verbindingswagen Exposities over hulpverleningske ten rampenbestrijding, werk van het Rode Kruis, Welfare en Jeugd Rode Kruis Informatie over het Brandwon dencentrum Beverwijk Demonstraties van de Lotusgroe- pen Maquette van de Henri Dunant Maquettes van de vakantiehuizen Optreden van het muziekkorps van het Rode Kruis Verkoop van Rode Kruis artikelen Audio-visueel programma o.a. met 'Even voorstellen het Jeugd Rode Kruis', Ideals in Action, over het ontstaan van het Rode Kruis, Vluchten geen kinderspel, over vluchtelingenwerk. Brandweer op weg naar grootschalige rampenbe strijding, Treinreis Rode Kruis Za greb, opgeleid om te helpen Lokatie uitzending Radio Schie dam Henri Dunant in 2 1/2 meter hoge uitvoering Gezondheidselectrospel met vra gen over gezondheid en manier van leven Het Rode Kruis spiraalspel Diploma-uitreiking Jeugd Rode Kruis Historische expositie met o.a. au thentieke brancards en Rode Kruis kledij Grootse presentatie op zaterdag 5 juni in en rond Grote Kerk Het Rode Kruis afdeling Schiedam bestaat 125 jaar. Reden genoeg dus voor deze wereldvermaarde organisatie om daar eens uitgebreid aan dacht aan te schenken. Vorig jaar vierde het Nederlandse Rode Kruis dit jubileum. De afdeling Schiedam is de eerstt afdeling van de middelgrote gemeenten die na de landelij ke oprichting dit voorbeeld plaatselijk volgde. De afde ling Schiedam heeft er voor gekozen de nadruk van de vie ring te leggen op zaterdag 5 juni. Op deze dag houdt de afdeling Schiedam een grootse presenta tie in de Grote of St. Janskerk aan de Lange Kerkstraat. Na hel officiële gedeelte zullen de on derdelen van de afdeling zich presenteren: Welfare, Jeugd Rode Kruis, Vervoer zieken en gehandicapten, vakantiereizen en de uit circa 70 man bestaande colonne. Deze colonne gaat zich nadrukkelijk presenteren. In sa menwerking met de Brandweer, Politie en GGD is een program ma samengesteld. Het accent ligt hierbij op de rampenbestrijding. „Uiteraard willen we deze dag ook gebruiken om meer vrijwilli gers te werven voor het Werk wat we nu doen en in de toekomst willen gaan doen", vertelt voor zitter van de afdeling Hans Lau- waars, zelf jarenlang actief in het bestuur van de afdeling. „We Voorzitter Lauwaars en colonne-commandant Van Opijnen hebben met name behoefte aan uitbreiding voor de onderdelen colonne, welfare en Jeugd Rode Kruis. We hebben weliswaar cir ca honderd vrijwilligers, maar hoe meer zielen hoe meer hulp we kunnen bieden. In de toe komst willen we wat meer accen ten leggen op de hulpverlening in de sociale contacten", vindt Lauwaars. Colonne De vrijwilligers van de colonne zijn werkzaam bij allerlei evene menten zoals sportwedstrijden, beurzen, Brandersfeesten. „Het is natuurlijk ook leuk als je bij zo'n evenement bent, je komt op plaatsen waar je anders nooit bent", zegt colonnecommandant Mari van Opijnen. „Wie zich als vrijwilliger voor de colonne aan meldt krijgt een gedegen oplei ding. Allereerst is men een jaar bezig voor het EHBO-diploma. In het tweede jaar volgt een trai ning, die gericht is op de begelei ding en hulpverlening aan zieken of gehandicapten. Een specifieke training voor rampenbestrijding is hier niet bij inbegrepen, want daar is een aanvullende cursus voor. Nadat de EHBO-opleiding is doorlopen kunnen de vrijwilli gers al worden ingezet", aldus Van Opijnen. Om de vraag naar evenementen aan te kunnen zijn meer vrijwilli gers van harte welkom. „Maar het Rode Kruis Schiedam doet meer. Zo rijden we veelvuldig met de Rode Kruisbus en ver voeren we chronisch zieken en gehandicapten", vervolgt Lau waars 'Van bed tot bed'. Ook organiseert de afdeling elk jaar een dagboottocht. Onze 'vaste' boot is niet besdhikbaar. Daar om hebben we in dit jubileum jaar een andere boot moeten hu ren, die naar onze overtuiging op 13 september weer mudjevol zal zijn", zegt de glimlachende voorzitter. Trots Ook de Welfare willen we naar belanghebbenden toe nieuwe im pulsen geven. Hiebij wordt voor al gedacht aan de sociael contac ten. Op het bestaande handwerk borduren we voort. Een goed bindmidel. Maar het hebben van meerdere vrijwilligers voor het Rode Kruiswerk is onontbeer lijk. Dat geldt uiteraard ook voor het fantastische werk van het Jeugd Rode kruis". Met enige trots kijkt Lauwaars uit naar de 5e juni. De dag waar op het Rode Kruis zich gaat presenteren in de Grote of St. Janskerk. Samen met Brand weer, GGD en politie. „Een dag die gemeenschappelijk is voorbe reid. We willen ons breed pre senteren. Het wordt een attractie en omvangrijk programma. Ik hoop dat veel Schiedammers zullen langskomen en tussen 12.00 uur en 16.00 uur nader kennis maken met het Rode Kruiswerk. Werk dat gepresen- terd wordt in historisch perspec tief, het oog gericht op het heden met een knipoog naar de toe komst", besluit de voorzitter van het jubilerende Rode Kruis van de afdeling Schiedam. Sandra Verdam Betrokkenheid jeugd is groot De betrokkenheid van jongeren bij de activiteiten van het Neder landse Rode Kruis is niet altijd vanzelfsprekend geweest. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog bestaat er binnen het Neder landse Rode Kruis een organisatie die op jongeren is gericht: het Jeugd Rode Kruis. Het Jeugd Rode Kruis wil jongeren motiveren voor hulpverlening en ze leren hoe ze in verschillende situaties daadwerkelijk kunnen helpen. Ook Schiedam heeft een Jeugd Rode Kruis met enthou siaste jongeren die een steen willen bijdragen aan de hulpverle ning. „Schiedam richt zich in het bijzonder op 'Jeugd en preven tie", vertelt Sandra Verdam, coördinator van een groep Rode Kruis-jongeren, die elke week bij elkaar komen. „Ons werkgebied ligt o.a. in de richting van de cursussen Jeugd EHBO-A en Jeugd EHBO-B. Daarnaast willen we ons richten op het projekt gezond- heidseductie voor de basisscholen. Hierbij leren we eerste hulp te verlenen bij ongelukken, maar ook ongelukken te voorkomen". Verder vindt Sandra Verdam het belangrijk informatie te geven over het Rode Kruis. „Het Jeugd Rode Kruis wil jongeren informeren over het werk van het Rode Kruis: Daarom kunnen we informatielessen geven op scholen en staan we met een informatiestand op markten. Jongeren die een spreekbeurt over het Rode Kruis willen houden, worden door het Jeugd Rode Kruis geholpen aan het benodigde materiaal. Op deze manier raken jongeren al vroeg vertrouwd met hulpverle ning. Want helpen moet je leren: het Jeugd Rode Kruis geeft daar op een jonge en frisse manier een belangrijke aanzet toe", wilt u meer informatie over het Jeugd Rode Kruis, neem dan kontakt op met Sandra Verdam, tel. 4710880. Schrijven is ook mogelijk naar Het Rode Kruis, Postbus 669, 3100 AR Schiedam. Uiteraard bent u van harte welkom tijdens de viering van het 125- jarig bestaan dat op zaterdag 5 juni in de Grote of Sint. Janskerk in de Lange Kerkstraat wordt gehouden. Het Jeugd Rode Kruis is daar present. DE ENIGE MET ALLE MENG MACHINES SKKENS ILOGMEN

De Havenloods | 1993 | | pagina 3