y*F^iï^=PF Veilig Verkeer Nederland is een club voor en door burgers SCHIEDAM Ui Brandersstadschool maakt plaats voor nieuwbouw Blaastesten -X— DE HAVENLOODS Schiedamse afdeling start in september verkeersacties Jongerenuitwisseling Polen Museumconcert Zanguitvoering Voorlichting kraamzorg Speelgoed-winkel voor volwassenen Vrijwilligers Expositie in De Wissel DINSDAG 8 JUNI 1993 SCHIEDAM —De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag een alcoholcontrole gehou den. Op twee locaties stond de politie paraat: op de Nieuwe Damlaan/Nieuwlandplein en op de 's-Gravelandseweg/Plein 40- 45. In bijna vijf uur werden 1300 blaastesten afgenomen, waarna 28 personen een proces-verbaal kregen. Eén verdachte weigerde de blaastest en eenmaal werd een bloedproef genomen. Van drie automobilisten werd het rijbe wijs ingenomen. Aan de controle werkten ook de Algemene Verkeersdienst Drie bergen, de Motordienst GP Schiedam en de Wegenbelasting mee. SCHIEDAM De wijkvereni- ging Wonen en Leven Nieuw land had kennelijk het grootste vertrouwen in een gunstig ver loop van het besluit dat de ge meenteraad vorige week zou ne men over het Beheerplan Nieuw- land. Na afloop van de vergade ring namelijk bood het bestuur de burgemeester een taart aan die versierd met de contouren van Nieuwland, voor deze gele genheid was gemaakt. D66 en Groen Links stelden in een motie, dat als het project goed van start wil gaan, het noodzakelijk is aandacht te schenken aan het sociaal beheer. Zij drongen er bij de gemeente raad op aan de oprichting van een wijkontwikkelingsmaat schappij Nieuwland en de aan stelling van een sociaal coördi nator niet in 1994 maar nog dit jaar te laten vinden. De stem ming over dit onderdeel liep uit op een gelijkspel (15-15) hetgeen betekent dat bij de volgende raadsvergadering dit voorstel weer op de agenda zal staan. Het projectteam van de gemeen te heeft voor Nieuwland een be heerplan ontwikkeld dat de ko mende tien tot twaalf jaar tot uitvoer wordt gebracht. Nieuwe ontwikkelingen die zich in deze tijd voordoen kunnen worden verwerkt in het ontwerp zonder daarmee de hoofddoelstellingen aan te tasten. De plannen voor Nieuwland omvatten een groot aantal veranderingen. Daaron der vallen onder meer. doorbre king van de eenzijdige bebou wingsstructuur. de toevoeging van kwalitatief hoogwaardige (woon-)bebouwing. uitbreiding van de groenvoorziening en con centratie en verbetering van de winkelvoorzieningen. Ook wil men de bestaande woningen ver beteren door bijvoorbeeld het aanbrengen van liften. Het gebied op en rond de Bran- dersstadscholen. (Parkweg Mgr Nolenslaan) zal ingrijpend ver anderen. Medewerker Herman Gerrit van de Dienst gemeente werken vertelt dat het de bedoe ling is dat de scholen voor het komende najaar tegen de grond gaan en dat kort daarop de eer ste paal geslagen wordt voor de bouw van 84 woningen, een wel zijnsvoorziening. een huisartsen praktijk en een aantal woningen voor minder-validen. Er verrijzen in Nieuwland dure en ook sociale koopwoningen, huurwoningen en bejaardenwo ningen. Op de maquette is vol gens Gerrit duidelijk te zien dat de wijk ook in architectonisch gezicht aantrekkelijk wordt. Er zal de komende tijd veel bouwbedrijvigheid in Nieuw land worden gesignaleerd. Voor wijkbewoners is dat niet altijd even prettig. Om bijvoorbeeld inzicht te krijgen in de wensen van vervangende woonruimte voor betrokken bewoners, zal een woonwensen-onderzoek plaatsvinden. SCHIEDAM Deze zomer kunnen jongeren uit Zuid-Hol land een tijd optrekken met een groep kerkelijke jongeren uit Po len. Van 1 tot 10 juli komen twee groepen jongeren van verschil lende kerken naar Nederland. Samen met jongeren uit deze re gio maken zij toeristische uit stapjes, doen zij spelletjes en kletsen zij met elkaar. Van 10 tot 20 juli gaan jongeren uit Neder land naar Polen. In totaal gaat het dus om een periode van twintig dagen. Van die dagen zitten de jongeren een paar dagen bij een gastgezin, maar het verblijf in voorname lijk in groepsaccommodaties. De prijs voor twintig dagen be draagt f200,-. Er zijn nog enkele plaatsen vrij, degenen die mee willen doen moeten zo snel mogelijk contact opnemen met Evert Jan Hazele- ger (tel. 010-4264500) of Bert Noppers (lef. 020-6798876/020- 6754918). WEER EEN KANS OP 1000 GULDEN CONTANT Vandaag start er een nieu we serie van Vier ESTAFET- TE-puzzels. ledereen kan weer meedoen en een gooi doen naar de hoofdprijs van 1000 gulden contact of een van de vier aanmoedigings prijzen bestaande uit VVV- bonnen ter waarde van 25 gulden. De vier puzzels die in juni geplaatst worden, leveren elk weer enkele woorden op die gezamenlijk het begin van een zin vormen. Na de vierde puzzel maakt u de zin af met maximaal ongeveer 25 woorden en stuurt de oplossing naar ons toe. Een jury zal de goede oplossingen beoordelen en de winnaar aanwijzen. Er wordt bij het jureren gelet op de originaliteit; rijm is niet nodig (mag natuurlijk wel). A B C D E F G H I J KRUISWOORDRAADSEL ABC, JUNI 1 Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gege ven per horizontale en vertikale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raakpunt van regel A vertikaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1.sierlijk - stel 2,vereerder - speelgoed 3.persoonlijk voor naamwoord - beroep 4.snel - bier - vochtig 5.geestelijke - openbaar vervoerbedrijf (afk.) 6.projectieplaatje - ondergang 7.ten bedrage van - groep spelers (mv.) 8.muurholte - hoofdtel woord - energiek 9.strekking - muzieknoot 10.lof - bejaard 11.inhoudsmaat - hersens Omschrijving vertikaal: A.oprecht - steunpilaster B.hoofddeksel - aanwijzend voor naamwoord C.klaar - doorgang - teleurstellend D.lokmiddel - beteuterd - gelofte E.voorzetsel - beroep F.pausennaam - ijzerhoudende grond G.toezeggen - rivier in Rusland H.plaag geest - weefsel van een dier - tijdmaat I.geestdrift - moed - lidwoord J,voorzetsel - muurholte K.medicus - hoofdtelwoord Er ontstaan twee woorden wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: C1.I- 2.K5-A7.E7.16.111. j Vul hier uw oplossing in: juni 1 j juni 2 juni 3 juni 4 I maak de zin af met max. 25 wo< Wegener Promotie Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam 't Snuffelhuis heeft een verbouwing ondergaan Naar zee 2-jarige beroepsopleiding vanaf 16 jaar Scheepstechnicus Schipper-machinist Infomiddag: 9 juni 13.00 - 17.00 uur Willem Buytewechstraat 45 Telefoon: 010 - 476 40 00 Luegener huLgaarvhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (chefredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters en Nathalie Lans (tel. 010 - 4.269.247). Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 No Problem open SCHIEDAM No Problem is weer geopend. Jonge vrouwen die vragen hebben over het kie zen van een beroep of opleiding kunnen terecht op het open spreekuur in het verbouwde pand aan de Broersveld 142. Er is iedere dinsdag en donderdag van 13.00-16.00 uur spreekuur. Naast het beantwoorden van vragen kijkt No Problem of er individuele begeleiding mogelijk is voor vrouwen op zoek naar een baan. Voor meer informatie kunt u bellen, telefoon 010- 4730770. SCHIEDAM- Het Selmer Saxofoon Kwartet zal aanstaan de zondag optreden in de aula van het Stedelijk Museum. Vier saxofonisten spelen sopraan, alt, tenor en bariton. Tom de Vette, Peter Stam, Henri Bok en Roe land Kapaan spelen traditionele werken, maar ook werken van Gershwin en Bernstein. Het concert begint om 14.30 uur en de toegangsprijzen bedragen f3,- voor de Vrienden van het Stedelijk Museum en CJP-pas- houders, overige toehoorders betalen f 5,-. HARMONIA De spirituele vereniging Harmonia verzorgt a.s. donderdag weer een avond in wijkcentrum Nieuwland. Edith Wachtels uit Oudenbosch zal tijdens de avond zandlezen, ies met een bloem doen en vuur- lezen. De zaal is te vinden aan het Wiboutplein 165 en is om 20.00 uur open. De toegangs prijs bedraagt f7.50. SCHIEDAM Dit najaar zal de Schiedamse afdeling Veilig Verkeer Nederland (VVN) worden opgericht. Schiedam is daarmee de 450e plaats in Nederland die een dergelijke afdeling heeft. Initiatiefneemster van deze afde ling is Marina Reigwein. Als rij schoolhoudster heeft zij dage lijks met verkeerseducatie te ma ken en ervaart zij dat er een bredere opleiding in het verkeer dan alleen maar de autorijlessen nodig is. „Ik vind dat er verkeerseducatie op een breed vlak moet komen. Het is denk ik niet goed als les sen in een concurrentiepositie worden gegeven. Ik heb gepro beerd om samen met andere rij scholen iets op te zetten, maar dat is niet gelukt. Omdat ik ac tief aan verbetering in het ver keer wil meedoen en niet wil staan schreeuwen vanuit de zij lijn heb ik het op een andere manier geprobeerd en dat was via Veilig Verkeer Nederland." Marina Reigwein nam twee jaar zitting in het afdelingsbestuur Rotterdam van VVN. Zij is daar gestopt omdat zij daar niets voor haar eigen gemeente kon doen. Marina trok de stoute schoenen aan en probeerde in Schiedam een afdeling van de grond te krijgen. Dat is haar gelukt. Zij heeft een commissie van aanbe veling achter zich staan waarin hoe wanneer zij een borreltje op hebben. Deze actie is vooral be doeld als publiekstrekker. „Veilig Verkeer Nederland is een club voor en door burgers. Het is belangrijk als mensen lid worden want dat betekent dat wij met het geld van het lidmaatschap educatie kunnen geven. Het is ook zo dat het geld van de leden weer bij hen terugkomt. De ac ties komen immers ten goede aan de veiligheid van de Schie dammers", aldus de rijschool houdster. Een lidmaatschap kost f 35,- per jaar. Voor dat bedrag krijgt men een kortingspas en het blad Wegwijs dat tien keer per jaar verschijnt. Marina Reigwein hoopt op circa duizend leden in Schiedam. Met het geld van de lidmaatschappen kunnen allerlei acties worden ge voerd en opleidingen worden ge geven zoals opleiding tot ver- keersbrigade, de jaarlijkse ver- keersproef Lager Onderwijs, en bijvoorbeeld een verkeerscursus voor particulieren. Behalve de campagnes wordt informatie voor gehandicapten en oudere weggebruikers gegeven en kun nen bewonersgroepen die be paalde verkeersonveilige situa ties nastreven, worden onder steund. Ook wil de vereniging een rol gaan spelen in de voor lichting tijdens de grote bouw werkzaamheden in de binnen stad. SCHIEDAM— Het zangkoor O.A.S.E. geeft op woensdag 9 juni een cohcert waarbij alle lie deren die het afgelopen seizoen zijn ingestudeerd ten gehore worden gebracht. Het optreden begint om 14.00 uur in de grote zaal van Dienstencentrum De Woudhoek, Heijermansplein 35. De toegang is gratis. SCHIEDAM Iedere maand organiseert kraamcentrum Maassteden informatie-avonden voor aanstaande ouders. Veel aanstaande ouders hebben in de regel vragen over de baby-uitzet en de kraamzorg. Gedurende de informatie-avond wordt inge gaan op onder meer de vragen, voor welke zorgverlening men kan kiezen en wat verwacht kan worden van een kraamcentrum. De voorlichting is in handen van deskundigen van het Kraamcen trum Maassteden en vindt plaats in de Magnolia Deikerk, Albar- dastraat 67, op 14 juni en in Vlaardingen in de Emmauskerk, Van Linden van de Heuvelsingel 2, op 13 juli. Aanvang 20.00 uur. Meer informatie via telefoon 435.85.95. onder andere burgemeester Rei- nier Scheeres, wethouder Chris Zijdeveld en gedeputeerde Hans van der Vlist zitting nemen. Bromfietscursus Na de zomervakantie sta'rt de Schiedamse afdeling met een eer ste actie in het verkeer, namelijk een lichtactie. De politie geeft samen met Marina Reigwein op de lagere en middelbare scholen voorlichting over goede verlich ting op bromfietsen en fietsen. Vlak daarna, in oktober, start Veilig Verkeer Schiedam een bromfietscursus. Marina vindt deze cursus heel belangrijk. „De oorzaak van het grootste aantal dodelijke ongelukken on der jongeren is de bromfiets. Bij deze cursus gaat het vooral om gedragsbeïnvloeding. Na school tijd kunnen jongeren vrijwillig op school de verkeerslessen vol gen die ondersteund en gestuurd worden vanuit het onderwijs. Volgend jaar wordt deze cursus echter verplicht. Tijdens de Brandersfeesten in september probeert de Schie damse afdeling de aandacht van de burgers te trekken met een alcoholsimulator. Dat is een na gemaakte auto waarin mensen kunnen plaatsnemen. Zij kun nen door de simulator zien hoe zij rijden als zij nuchter zijn en Zakelijk bekeken SCHIEDAM- De Nationale Vereniging De Zonnebloem zou graag in contact komen met ver- plegenden en fysiotherapeuten die als vrijwilliger aan een va kantieweek willen deelnemen. Door capaciteituitbreiding zijn meer vrijwilligers nodig. Alge mene medewerkers en artsen hebben zich inmiddels ruim schoots aangemeld. Aan verple gende en fysiotherapeuten is nog steeds behoefte. De vakantieweken vinden plaats in juni, juli en augustus. Be langstellenden kunnen zich in verbinding stellen met het Na tionaal Bureau van de Zonne bloem, telefoon 076-602060. SCHIEDAM Het Martie- nerkoor houdt op zondag 13 juni haar jaarlijkse zomercon- cert. Daarbij treden de Maya- kids als jeugdig gastkoor op. Het repertoire van de zanguitvoering omvat nummers uit 1960 tot be gin negentiger jaren. Belangstellenden zijn om 11.00 uur welkom in de zaal Noord, Kerkweg 46. Entree en koffie zijn gratis. Marina Reigw SCHIEDAM De speelgoed winkel voor volwassenen 't Snuffelhuis heeft een verbou wing ondergaan, waardoor de poppenhuizen en de beren beter tot zijn recht komen. Achter in de zaak is het domein gevestigd voor volwassenen die beren ver zamelen. Alle grote merken zo als Steiff, Tales of Tales en Her man, in verschillende prijsklas sen zijn voorradig. Bovendien kan men bij 't Snuffelhuis een keus maken uit bouwpakketten van meer dan vijftien verschil lende poppenhuizen. Driekwart van de winkel wordt echter in beslag genomen door het meer technische speelgoed voor volwassenen. Daaronder zijn modeltreinen en ruim dui zend modelauto's. Ook kunnen liefhebbers van Nintendo com puterspelletjes in 't Snuffelhuis aan hun trekken komen. „Onze speelgoedwinkel voor volwassenen is uniek in de re gio", stelt eigenaar Van der Kooi vast. Dat dit een feit is kan het publiek in september, als de Brandersfeesten in de stad los barsten, zelf vaststellen. Dan vinden er allerlei shows in en rond 't Snuffelhuis plaats waarin de firma deskundig is: Daarbij zit onder meer een roadshow van Nintendo met een presenta tie van het televisieprogramma Telekids. Verder staan tijdens deze week zeker tien poppenhui zen in de winkel tentoongesteld, zullen heel veel beren- en pluche beesten te bewonderen zijn in de etalage en zal er een uitgebreide opstelling zijn van modeltreinen. 't Snuffelhuis is gevestigd op de Grote Markt 35-39. telefoon 4267546 en dagelijks geopend van 9.00-17.00 uur. koopavond tot 21.00 uur. SCHIEDAM Zijn leven lang heeft zeefdrukker in ruste. Bert van Noorden, dingen die hem ontroerden of intrigeerden, vast gelegd op schilderdoek of hij maakte er een zeefdruk van. „Heel graag had ik als kunste naar door het leven willen gaan", bekent Van Noorden, „maar dat was vroeger niet zo makkelijk. Er werd van je ver langd dat je een vak leerde." De uit Amsterdam afkomstige Van Noorden exposeert tot en met eind juni in De Wissel, Oe cumenisch Centrum voor infor matie en aandacht. De exposant kwam in 1958 naar Schiedam en startte een eigen zeefdrukkerij. Doordat hij ziek werd nam zijn broer het bedrijf over. Dit weer hield Van Noorden er echter niet van door te gaan met zijn schil derwerk. Hij houdt zich hoofd zakelijk bezig met portretten en stillevens in zowel zeefdruk als olieverf. „Verkopen is voor mij niet zo belangrijk", zegt Van Noorden, „ik vind het veel leuker om nu na vijftig jaar eindelijk eens te laten zien wat ik maak." Belangstellenden kunnen ruim vijftien kunstwerken van Bert van Noorden bezichtigen in het centrum aan de Broersveld 30, op dinsdag, woensdag, donder dag en vrijdag van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. Za terdag en zondag van 13.00- 15.00 uur. Exposant Bert ran Noorden Duizend gulden voor mevrouw Petit 'Feyenoord vind ik een heel bij zondere club omdat zij vaak op volle toeren, de spanning weten op te voeren, en... 't klinkt mis schien wat speels, ik zie ze liever dan de Chippendales'. Met deze tekst won mevrouw A. Petit uit Capelle de hoofdprijs vart de Estafette-puzzel van mei. Het was de derde hoofdprijs van f 1000,- die werd uitgereikt. De volgende vier inzenders van de maand mei krijgen een dezer da gen een aanmoedigingsprijs be staande uit een VVV-waardebon van 25 gulden toegestuurd: K. van Luenen (Rotterdam), A. Scheepmaker (Vlaardingen), A. van der Meijden (Oud-Beyer- land) en G. Pluger-Paling (Alphen aan den Rijn). Deze week start de Estafette puzzel van juni. Veel succes! naar

De Havenloods | 1993 | | pagina 3